وقت سفارت کانادا

یکی از پر طرفدارترین و پهناورترین کشورهای آمریکای شمالی، کاناداست که در ردیف برترین کشورهای جهان از نظر شرایط اقتصادی و علمی قرار دارد. کانادا دارای جاذبه های طبیعی و مصنوعی زیادی است که در کنار این جاذبه ها، جایگاه علمی و اقتصادی کانادا باعث شده که بسیاری از افراد به این کشور مهاجرت کنند.درحال حاضر  یکی از پر طرفدارترین مباحث در دنیای گردشگری و مهاجرت، اخذ ویزای کانادا و وقت سفارت کانادا است.
بحث مهاجرت در کشور ما همچون بسیاری از کشورهای آسیایی و جهان سوم که رویای تحصیل، زندگی ، فعالیت و پیشرفت در کشورهای پیشرفته را دارند بسیار داغ است. در این بین کانادا در بین کشورهایی که مهاجر پذیرند با دارا بودن بالاترین استانداردهای زندگی برای افراد محبوبیت زیادی بین مهاجرین دارد.
بسیاری از افراد ایرانی که تصمیم به مهاجرت دارند و کانادا را به عنوان مقصد نهایی خود برای زندگی، تحصیل و فعالیت انتخاب می کنند قبل از رفتن به کانادا حتما باید اقدام به اخذ ویزای تضمینی کانادا کنند، حتی اگر افرادی، قصد سفر تفریحی به کانادا را هم داشته باشند ملزم به اخذ ویزای کانادا هستند.
متاسفانه با توجه به جنگ و بحران های اقتصادی حاکم بر جهان شرایط اخذ ویزای کانادا کمی سخت شده بر خلاف گذشته که سخت گیری زیادی وجود نداشت. ولی به هر حال پروسه اخذ ویزای کانادا چه سخت چه آسان فرقی نمی کند در هر صورت اولین گام برای گرفتن ویزای کانادا، اخذ وقت سفارت کانادا است. اخذ وقت سفارت کانادا با اخذ وقت سفارت از کشورهای دیگر متفاوت است دلیل اين تفاوت این است که افرادبرای دریافت ویزای کانادا باید از کارگزاری امور  کنسولی دولت کانادا تحت عنوان وك
‏VAC (visa application center) که مرجع صادر کننده ویزای کانادا است، به جای سفارت کانادا وقت بگیرند.

اخذ ویزای کانادا به دو صورت آنلاین و حضوری است که درحالت حضوری فرد حضوراً مراجعه میکند و مدارک لازم همچون مدارک شناسایی، دو قطعه عکس پرسنلی، گذرنامه، اسناد مالکیت، گواهی اشتغال، گواهی تمکن مالی، لیست گردش حساب و… به همراه فرم هاي تکمیل شده درخواست ویزای کانادا را به کارگزاری تحویل می دهد و بعد از این مراحل هزینه انگشت نگاری و صدور ویزا را پرداخت کنند. بعد از انجام مراحل فوق یک کد پیگیری به افراد داده می شود که مابقی مراحل کار را می توانند از این طریق پیگیری نمایند.

در حالت آنلاین افراد از طریق اینترنت وقت سفارت کانادا میگیرند که در این حالت باید به سایت سفارت کانادا مراجعه شود و در آنجا پس از ساخت حساب کاربری وارد بخش رزرو وقت سفارت کانادا شده و مدارک خود که شامل مدارک شناسایی، دو قطعه عکس پرسنلی، گذرنامه، اسناد مالکیت، گواهی اشتغال، گواهی تمکن مالی، لیست گردش حساب و…را بارگزاری کند . و بعد از بارگزاری باید فرم های درخواست ویزای کانادا را تکمیل و سابمیت کند و سپس هزینه صدور ویزا و انگشت نگاری را به صورت آنلاین پرداخت نماید.پس از این مرحله همچون مرحله حضوری یک کد پیگیری به افراد داده می شود که از این طریق می تواند مابقی مراحل کار را پیگیری نماید. در قسمت پایین به صورت کامل بحث اخذ وقت سفارت کانادا شرح داده شده است .

درخواست آنلاین:

جهت درخواست ویزا شخص باید تمامی مدارک خود را به صورت ترجمه شده با مهر دارالترجمه رسمی (تایید دادگستری الزامی است) آماده  کرده و سپس نسبت به درخواست آنلاین اقدام نماید. برای آگاهی از مدارک مورد نیاز، شما میتوانید به آژانس آنامهرپرواز مراجعه کنید. همکاران متخصص در این زمینه، با پرکردن پرسشنامه آنلاین، برای شما چک لیستی از مدارک تهیه خواهند کرد که البته این چک لیست، بسته به شرایط شغلی و ... متقاضی، متفاوت خواهد بود. بنابراین بهتر است که خود بدون اطلاع دقیق از قوانین سفارت اقدام به تهیه چک لیست نفرمایید. چرا که این امر موجب ارائه مدارک اشتباه به سفارت و در نتیجه رد درخواست ویزای متقاضی خواهد شد.
پس از تهیه چک لیست، می بایست اسکن تمامی مدارک را به همراه فرمهای درخواست ویزا به صورت آنلاین برای سفارت کانادا ارسال نموده و بابت آن رسید دریافت کنید. نکته ای که در مورد فرمهای درخواست ویزا بسیار حائز اهمیت می باشد این است که تمامی صفحات این فرم دارای کد می باشند. وجود اختلاف در کد این صفحات با یکدیگر، موجب رد درخواست ویزای شما عزیزان خواهد شد. بنابراین نهایت دقت را در پر کردن فرمها مبذول بفرمایید. (خدماتی از قبیل پر کردن فرمهای سفارت کانادا، توسط همکاران ما در آژانس آنامهرپرواز، به شما عزیزان ارائه می گردد.)  پس از ثبت درخواست و پرداخت هزینه های تعیین شده به سفارت کانادا، نامه ای مبنی بر اینکه متقاضی مجاز به مراجعه به Visa Application Center کانادا، جهت انگشت نگاری می باشد، صادر میشود.  با توجه به قانون جدید انگشت نگاری، حضور فرد الزامی است.
در مرحله ی بعد، می بایست جهت تعیین وقت، در نزدیکترین Visa Application Center اقدام نمود. توجه داشته باشید که اینکار تنها تا سی روز پس از ثبت درخواست امکانپذیر بوده و دیرتر از آن سفارت به هیچ وجه به شما وقتی نخواهد داد.
تنها پس از انجام انگشت نگاری است که درخواست متقاضی به طور کامل در سفارت ثبت می گردد و مراحل رسیدگی به پرونده او آغاز میگردد. این پروسه بین 4 هفته تا 6 ماه به طول می انجامد.  پس از تحویل مدارک به سفارت فرد یک کد پیگیری (Tracking ID) دریافت می کند که از طریق آن می تواند وضعیت پرونده ی خود را از ابتدا تا انتها از طریق سایت کارگزاری سفارت (VAC) پیگیری کند. پس از اعلام سفارت مبنی بر صدور ویزا، متقاضی می بایست پاسپورت خود را، شخصا و یا توسط نماینده ای که از جانب او وکالت دارد، به همان Visa application center که در آن انگشت نگاری انجام پذیرفته برده و ویزای خود را دریافت کند. آژانس آنامهرپرواز آماده همکاری برای پیکاپ ویزای شما عزیزان خواهد بود.

انگشت نگاری جهت اخذ ویزای کانادا:

برای اتمام درخواست ویزای کانادا و ثبت آن در سفارت انگشت نگاری الزامی است. در حالتی که متقاضی درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت می کند تا 30 روز مهلت دارد که به یکی از شعب VAC در آنکارا، استانبول یا ابوظبی مراجعه کند. در غیراینصورت درخواست او باطل می شود و هزینه ی پرداخت شده برگردانده نمی شود.   به این نکته ی بسیار مهم توجه داشته باشید که تا زمانیکه انگشت نگاری انجام نشود ثبت نام تکمیل نشده و درخواست ویزا تحت بررسی قرار نمی گیرد.

هزینه در نظر گرفته شده برای  ثبت نام ویزا:

هزینه ویزا : 100 دلار  +  85 دلار (هزینه انگشت نگاری) + 400 هزار تومان بابت تهیه چک لیست، پر کردن تمامی فرمهای سفارت ، ارسال مدارک به سفارت کانادا، واریز هزینه های تعیین شده به حساب سفارت و مشاوره در زمینه جمع آوری مدارک و ...
در ثبت نام آنلاین هزینه انگشت نگاری به ازای هر خانواده 170 دلار می باشد و انفرادی محاسبه نمی شود. به طور مثال برای یک خانواده 3 نفری 470 دلار پرداخت می شود که 300  دلار آن بابت ویزا و 170 دلار بابت انگشت نگاری است.

چک لیست مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای توریستی single  (شش ماهه)، multiple  (دو سال)


همانطور که قبلا گفته شد، مدارک هر نفر بسته به شرایط شغلی و نوع ویزای درخواستی، متفاوت می باشد. اما در اینجا سعی کردیم فهرستی از مدارکی که در اکثر موارد، بین تمامی متقاضیان مشترک می باشد، تهیه کنیم:
کپی تمام صفحات پاسپورت
ترجمه شناسنامه
نامه ی تمکن مالی یا گردش حساب شش ماهه
مانده حساب بانکی با حداقل 45 – 50 میلیون تومان
تکمیل و تایید فرم درخواست ویزا (IMM5257E  - application form)
تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی (  IMM5645E - family information)
یک قطعه عکس 3.5 * 4.5
ارائه ی ترجمه سند ملکی
ارائه ی ترجمه مدرک شغلی (برای صاحبین مشاغل جواز کسب لازم است، اما برای کارمندان نامه ی اشتغال به کار و فیش حقوقی باید ارائه شود. )
ارائه مدارک مالیاتی و بیمه
رزرو هتل و بلیط (اختیاری)
دعوتنامه (اختیاری)   در صورت وجود باید مدارک شخص دعوت کننده هم در مدارک لحاظ شود.
ترجمه سند ازدواج  


مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای پنج ساله  (Supervisa):

ویزای 5 ساله در اصل 10 ساله بوده اما با توجه به اعتبار در نظر گرفته شده برای پاسپورت های ایرانی ( 5 سال ) مدت زمان این ویزا نیز برای افراد ایرانی 5 ساله لحاظ می شود. افرادی واجدالشرایط دریافت این نوع ویزا هستند که فرزند یا نوه ی آنها دارای اقامت موقت یا دائم (دارنده (permanent Cart) PR یا مقیم کانادا(citizen) ) باشد. دارنده ی این نوع ویزا در هر بار ورود، اجازه ی اقامت تا سقف دو سال را دارا خواهد بود .معمولاً والدین دانشجویان در حال تحصیل در کانادا یا والدین افراد مقیم کانادایی می توانند نسبت به درخواست این ویزا اقدام کنند. برای دریافت ویزای پنج ساله علاوه بر مدارک فوق الذکر لازم است که:
- مدارک اقامت دائم یا موقت فرد مقیم در کانادا
- ارزشیابی مالی فرد مقیم در کانادا
- T4
- گواهی حقوقی فرد مقیم در کانادا
- بیمه یک ساله برای متقاضی ارائه شود.