تور فرانسه

 

 

 
 • درباره فرانسه

  درباره فرانسه

 • جاذبه های گردشگری فرانسه

  جاذبه های گردشگری فرانسه

 • غذاهای فرانسه

  غذاهای فرانسه

 • رستوران های فرانسه

  رستوران های فرانسه

 • هتل های فرانسه

  هتل های فرانسه

 • مراکز خرید فرانسه

  مراکز خرید فرانسه

درباره فرانسه

فرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه، بزرگترین کشور اروپای غربی است؛ با بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، مونا کو، اسپانیا و آندورا همسایه است و از طریق تونل کانال مانش، به بریتانیا راه دارد. برای سده های متوالی، این کشور از نظر فرهنگی، اقتصادی، ارتشی و سیاسی، در اروپا و جهان قدرت مهمی به شمار می آمد. طی سده های هفدهم و هیجدهم میلادی، فرانسه بخش های بزرگی از آمریکای شمالی را به تصرف خود درآورد و در دویست سال بعدی، با حکومت بر بخش های بزرگی از شمال، غرب و مرکز آفریقا، آسیای جنوبی و تعداد زیادی از جزیره های اقیانوس آرام، دومین امپراطوری بزرگ جهان بود.
این کشور، با پذیرایی از ٨٢ میلیون گردشگر خارجی در سال، اولین کشور توریستی جهان است. جمعیت کشور فرانسه ۶۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است.
فرانسه بزرگ ترین کشور اروپای غربی و بعد از اوکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است. این کشور با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، مونا کو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد.
فرانسه یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است. این کشور همچنین عضو گروه جی ۸ و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو است. فرانسه یک کشور دارای تسلیحات هسته ای است.
حدود ۶۴ درصد از مردم فرانسه کاتولیک، ۲۸ درصد بی دین، و ۳ درصد پروتستان هستند. فرانسه کشوری سکولار است که در آن دین به طور کامل از سیاست جداست.
طی ۵۰۰ سال گذشته فرانسه از قدرتهای بزرگ فرهنگی، اقتصادی، و نظامی در جهان بوده و در اروپا و دیگر بخش های جهان نفوذ سیاسی داشته است. در خلال سده های ۱۷ و ۱۸ میلادی، فرانسه بخش هایی از شمال آفریقا و جنوب شرق آسیا را مستعمره خود ساخت و در سده نوزدهم و اوایل سده بیستم با گسترش مستعمراتش دومین امپراتوری بزرگ استعماری را در جهان تشکیل داد.
فرانسه عضو پیمان شنگن می باشد. بهتر است یک ماه پیش از تاریخ پیش بینی شده برای سفر، درخواست صدور روادید دهید.


دامنه اینترنتی .fr 
پیش‌شماره تلفنی  +33
پایتخت و بزرگترین شهر پاریس
زبان رسمی فرانسوی
نوع حکومت جمهوری متحد
واحد پول یورو (€)۵, فرانک اقیانوسیه 
شهرهای توریستی پاریس، نیس، کن، مارسی، بیاریتز
مذهب مسیحیت، کاتولیک
فاصله هوائی تا تهران ۵ ساعت، ۲۷ دقیقه 
ساعت دو ساعت و نیم عقب تر از ایران

 

آب و هوای فرانسه

آب و هوای فرانسه، چهارفصل است و ناحیه به ناحیه و حتی شهر به شهر تغییر می کند. در پاریس هیچ وقت هوا خیلی سرد نمی شود و برف هم کم می بارد.
در شهر برست ، بین ماه های ا کتبر و دسامبر (مهر تا آذر)، باران شدید و طولانی می بارد و هوا هم مه آلود می شود، اما ماه مه (اردیبهشت)، خشک ترین ماه سال است. ساحل مدیترانه در جنوب، آب و هوای خشکی دارد؛ بهار و پاییز، باران می بارد، اما تابستان ها آفتاب تندی می زند و هوا هم رطوبت زیادی ندارد. در پرووانس ، گاهی زمستان ها هم باد گرم می وزد. در عوض، برتانی و نورماندی زمستانشان ملایم و تابستانشان خنک است.
فرانسه البته از آن کشورهایی است که هر وقت دست بدهد باید بروید؛ اما بعضی ها تعریفِ بهارش را خیلی می کنند. به هر حال هر وقت هوا زیادی گرم یا سرد بشود، فرانسوی ها جشن ها و فستیوال های مختلفی راه می اندازند تا بدی هوا را جبران کنند. تنها چیزی که باید از قبل حواستان به اش باشد، این است که وقت تعطیلات، فرانسوی ها می زنند به جاده؛ از کریسمس گرفته تا سال نو و عید پاک، وقتی که مدرسه ها که تعطیل بشود، همه ی مردم به سمت ساحل ها و کوهستان ها و سایر مناطق توریستی می شوند. این وقت ها، شهرها خلوت می شوند و مغازه ها تعطیل اند، قیمت هتل ها سر به فلک می کشد و توی ساحل ها هم پر از آدم است.

پاریس

پاریس آب و هوای اقیانوسی دارد که تاثیرش را از آتلانتیک شمالی می گیرد. هوای پاریس را در طول سال می توان معمولی و مرطوب توصیف کرد. تابستان پاریس با متوسط دمای بین ١٥ تا ٢٥ درجه ی سانتی گراد، گرم و دلپذیر و آفتابی است؛ اما معمولاً برای چند روز در سال ممکن است دمای هوا تا بیش از ٣٠ درجه بالا برود.روزهای بهاری و پاییزی در پاریس معمولاً ملایم است، اما تغییر نا گهانی هوا هم کم پیش نمی آید، بنابراین باید آمادگی گرم یا سرد شدن نا گهانی هوا را در این دو فصل داشته باشید.
زمستان ها خورشید نمی تابد و میانگین دمای هوا در روز حدود ٧ درجه ی سانتی گراد است. معمولاً برف اندک و ملایم می آید و روی زمین هم نمی نشیند. تنها در یکی دو سال اخیر بوده که زمستان ها، موج سرما دمای هوا را پایین آورده و هم باعث بارش شدید برف شده است.

شهرها و استان های فرانسه

پاریس

شهر ادبیات، شهر سینما، فلسفه، تئاتر، مد، شهر خوردنی های رنگارنگ. پاریس: جشن بی کران!
پاریس را بی آنکه دیده باشیم م یشناسیم، پاریس را در فیل مها زیاد دیده ایم، در کتاب ها تصور کرد هایم, نام خیابا نهای پاریس را بلدیم تلفظ کنیم، آثار اصلی اش را می شناسیم، رفته و نرفته بارها لم ساش کرده ایم... دیدن پاریس به تحقق پیوستن یک رویاست؛ دیداری از یک دوست ندیده ی خوب. پاریس دیدن یاست؛ دوست داشتن یاست.
پاریس شهر بزرگیست. متروهای قدیمی دارد با دالا نهای تودرتو و طولانی، پله های بلند و عمیق که همه ی شهر را به هم وصل می کند. ولی پاریس از زیر زمین، آن هم با مترویی قدیمی چندان لطفی ندارد. پاریس را باید از روی زمین دید، با اتوبوس ها و گاهی پیاده. حتی می شود به دنبال اتوبوس شماره ی ٩٦ گشت و یادی از فیلم Bitter Moon کرد!
شانزه لیزه، از آشناترین های پاریس خیابانی است بلند و پهن با مغازه های رویایی، گران و پر زرق و برق. در شانزه لیزه م یتوانید عاوه بر نمایندگی معروف ترین مارک های دنیا (از جمله مغازه ی معروف لویی ویتون)، تعداد زیادی نمایشگاه ماشین دیدنی، رستوران، مغازه و سینما هم ببینید. شانزه لیزه از یک طرف به میدان شارل دوگل با آن بنای معروف درواز هی پیروزی یا طاق نصرت (آرک دو تریومف) منتهی می شود که یادبودی است از شهدای انقاب فرانسه وجنگ ناپلئون . نام فرماندهان و قهرمانان جنگ نیز روی دیوارهای طاق نوشته شده است. انتهای دیگر خیابان میدان کنکورد است با ستون بلند اهدایی از
مصر و باغ توئیلری که از کاخ های سلطنتی فرانسه بوده و ا کنون به باغی تبدیل شده که به موزه ی لوور منتهی می شود. شانز هلیزه روزهای آخر سال میلادی بسیار دیدنی است. پیاده روی خیابان در قلمرو دکه های کوچک و زیبای خورا کی و هدایای کوچک کریسمس است. چراغانی خیابان هم آدم را مجنونِ زیباترین خیابان جهان م یکند.
اما پاریس ایفل است و ایفل پاریس. ایفل نماد بلندی و استقامت و نمادِ مسلم شهر است. برای بالا رفتن از برج و دیدن کل شهر و پیچ و تاب رود سن از بالای آن، باید در صف های طولانی ایستاد، ولی در نهایت تحمل این صف های چند ساعته به قدم زدن در بالای آشناترین برج دنیا، گرفتن عکس های رنگارنگ از- برج و منظره ی شهر م یارزد.
دیدار از موزه ی باشکوه لوور با هرم شیشه ای معروف اش بی شک به یادماندنی است، اما وقت زیادی هم می خواهد. به همین خاطر مهم های موزه روی نقشه ای مشخص شده تا به راحتی بتوان مونالیزا، مجسمه ی ونوس میلو، نقاشی تاج گذاری ناپلئون، بانوی صخره ها، لوح حمورابی و تکه هایی از تخت جمشید را درگالری های مختلف آن پیدا کرد و دید و لذت برد... یا شاید هم حسرت خورد!
کلیسای نوتردام، که ما را به یاد گوژپشتی می اندازد که از ناقوس های سنگین و بزرگش آویزان می شد، کلیسایی عظیم است و دیدنی و شلوغ؛ در کنار رود سن واقع شده و دسترسی به آن آسان است. پیشنهاد می کنیم یکی از مدال های طلایی کلیسا را برای خود به یادگار ببرید، یا شمعی در کلیسا روشن کنید. نوتردام روح عجیبی دارد که در کمتر کلیسایی دیده می شود.
کوچه های باریک منتهی به بلوار سن میشل مرکز تجمع رستوران های مختلف است. مغازه دارها در هر فصلی هم که باشد دم در ایستاده اند و شما را به داخل دعوت می کنند. کوچه های سن میشل یکی از بهترین مکانها برای گذراندن شب در پاریس است. با چند بار بالا و پایین کردن کوچه ها و خواندن منوی غذای نصب شده ی بیرون، انتخاب خوبی خواهید داشت. پاریس شهر غذاها، کافه ها و رستوران هاست. حتی ساندویچ های پاریس هم با بقیه ی جاها فرق می کند.
در کافه های پاریس می توانید بهترین کیک ها و قهوه ها را سفارش دهید. کافه های پاریسی به فضای کوچک داخلی و صندلی های چیده شده در کنار خیابان معروف اند. خیلی اوقات درون آ نها موسیقی زنده و اطراف آ نها نقاشان و نوازنده های دور ه گرد همراه طعم قهوه ی بینظیر، عصری دلپذیر برای شما
می سازند. رستورانهایش عجیب ترین و خوشمزه ترین غذاهای دنیا را با آداب مخصوص فرانسوی ها سرو می کنند. از ٥٠ رستوران برتر جهان، ١٠ تای آن در پاریس قرار دارد. غیر از این ها کرپ های فرانسوی که در همه ی دکه های شهر یافت میشود یکی از خوشمزه ترین چیزهایی است که فقط در پاریس می توان پیدا کرد. کرپ ها به انتخاب شما با شکلات یا کالباس و پنیر یا مخلفات دیگری پر می شوند و بی نظیرند. ادامه ی همان بلوار سن میشل به بلوار سن ژرمن مشهور در رمان در جستجوی زمان از دست رفته در مرکز شهر منتهی می شود که پایگاه نویسندگان و روشنفکران پاریسی است و نزدیک به رود سن و دانشگاه سوربن است. بلندترین منطق هی پاریس، مونمارْتر، در شمال شهر، به کلیسای سَکره کور (قلب مقدس)در بالای آن مشهور است. سَکره کور بعد از نوتردام دومین عمارت مذهبی پاریس است. تپه ی مونمارتر را که پایین بیایید دستفروشان، نقاشان و نوازنده های خیابانی را می بینید که منطقه را به مکان پر شوری تبدیل کرده اند پر از زندگی و هیجان، به همین خاطر این جا از پرطرفدارترین مکانهای گردشگری پاریس شده است.
تعداد روزهای اندک، کفاف اعجاز پاریس را نمی دهد. ا گر به اندازه کافی در پاریس می مانید، حتما با قطارهای RER سری به خارج شهر و به مجموعه کاخ های باشکوه و تاریخی ورسای بزنید. عصر هم به دیدار صادق هدایت، غلامحسین ساعدی، پروست، شوپن و بالزاک در قبرستان پرلاشز بروید. روز بعد موزه ی ژرژ پمپیدو (موز ه ی ملی هنر مدرن) و در نهایت موزه ی اورسی (موزه ی نقاشی) را هم
ببینید. اما ا گر با کودکتان به پاریس سفر کرده باشید، به بهانه ی او هم که شده روزی را برای دیدار از دیزنی لند درنظر بگیرید. شهر دیزنی، شهربازی بزرگی است با شخصیت های معروف کارتون های والت دیزنی. برای کودکان بهشت است و برای بزرگترها بسیار سرگرم کننده؛ مخصوصاً ا گر به کودک درون تان وعده ی دیدار با کارتو نهای زمان بچگی تان را داده باشید. دیزنی لند ٣٠ کیلومتری پاریس واقع شده و با قطار به راحتی قابل دسترسی است.
در پاریس ا گر فرانسوی بلد نباشید، ممکن است به مشکلاتی بر بخورید. از یک سو مهاجرین با قومیت های مختلف در شهر بسیار زیادند و از سوی دیگر خیلی انگلیسی بلد نیستند. در نظم و ترتیب و گذاشتن تابلو و یادداشت راهنما برای شما هم به پای آلمانی ها نمی رسند، خصوصاً با توجه به شلوغی جاهای دیدنی و توریستی و صف های طولانی هر کدام از آن ها، بهتر است از قبل برنامه ی گردش خود را مشخص کنید تا بعدًا مجبور نباشید پرسان پرسان خود را به مقصدتان برسانید. اما سوال پرسیدن از فرانسوی ها این خاصیت را دارد که حتی ا گر ایما و اشاره ی جوابشان فایده ای برای شما نداشت، از شنیدن زبان آهنگین و زیبای فرانسه سرمست شوید!
دیدن بهار در پاریس بی نظیر است، تابستانش زیباست و پاییزش رویایی. سفر پاریس سفر یست که شما تمام مدتش را در خیابانها و گاهی صف ها هستید. برای همین دیدار از پاریس در زمستان به تحمل شما از سرما بستگی دارد. در عین حال شب سال نوی میلادی در پاریس فراموش نشدنی است.
هتل های پاریس به بد ستاره بودن معروفند. هتل های ٤ ستاره اش به اندازه ی دو ستاره ی شهرهای دیگر در نظر می آید. هتل ها به همان نسبت هم گرانند. هر چه هتل به منطقه ی یک و مرکز شهر نزدیکتر باشد، طبعاً گرانتر است. خوبی پاریس این است که شما تمام وقتتان را در خیابا نها و آثار دیدنی پاریس هستیدد و هتل چیزی نیست جز مکانی برای خواب. این که هتل تان در کنار ایستگاه مترو باشد کافیست. به صبحانه ی هتل هم فکر نکنید؛ کافه های پاریس کرواسان های محشری دارند و قهوه های بی نظیر. حتی طعم صبحانه های مک دونالد هم در پاریس متفاوت و خوب است. ورودی موزه ها و ایفل و سایر مکان توریستی خیلی زیاد نیست. یادتان باشد بودجه ای برای سوغاتی های پاریس کنار بگذارید، مجسمه های کوچک ایفل و سوغاتی های فروشگاه موزه ی لوور، یادگاری های خوبی از پاریس زیبا هستند

مذهب مردم فرانسه

حدود ۶۴ درصد از مردم فرانسه کاتولیک، ۲۸ درصد ب یدین، و ۳ درصد پروتستان هستند. فرانسه کشوری سکولار است که در آن دین به طور کامل از سیاست جداست.

جاذبه های گردشگری فرانسه

پاریس

برج ایفل

برج ایفل را گوستاو ایفل در سال های ١٨٨٧ تا ١٨٨٩ ؛ به مناسبت نمایشگاه جهانی و یادبود صدمین سال انقلاب بزرگ فرانسه ساخته است. ایفل که در مجاورت رود سن قرار گرفته، نماد فرانسه محسوب می شود.

کاخ شایو

کاخ شایو به مناسبت نمایشگاه جهانی سال ١٩٣٧ ساخته شده است. دو ضلع منحنی و ستون دار کناری کاخ، نمای زیبا و بی نظیری از رود سن، برج ایفل و باغ های تروکادرو دارند. در موزه ی مردم شناسی کاخ، می توانید پیشرفت نژادشناسی، جمعیت و رشد جمعیت بشر را به خوبی ببینید. موزه ی دریایی که سمت راست ورودی اصلی کاخ قرار گرفته، سرگذشت نیروی دریایی فرانسه را از سده ی هفدهم تا به امروز روایت می کند. در جناح شرقی کاخ، نمایشگاه معماری و میراث فرهنگی با فضای ٢٣٠٠٠ متری در سه طبقه ساخته شده و آثار قابل توجهی از معماری و میراث هنر فرانسه را به نمایش گذاشته است.

برج مونپارناس

از بالای این برج ٢١٠ متری که در سال ١٩٧٤ میادی ساخته شده، نمای بی نظیری از پاریس دیده می شود.

گالری ملی ژو دو پوم

ساختمان این گالری را در دوران حکومت ناپلئون سوم در سال ١٨٦١ میلادی و در گوشه ی شمال غربی باغ تویلری ساخته اند.

موزه ی اورانژری(نارنجستان)

موزه ی نارنجستان در جنوب غربی باغ تویلری و در کنار گالری ژو دو پوم قرار دارد و هر دو بنا از ویرانه های کاخ تویلری که طی کمون پاریس در سال ١٨٧١ ویران شد، باقی مانده اند. آثار مهم امپرسیونیست هایی نظیر مونه، پاسکال، سزان، ماتیس، رنوار، سیسیلی و... در این موزه به نمایش گذاشته شده اند.

طاق نصرت

طاق نصرت که در ٢ کیلومتری جنوب غربی میدان لاکونکورد و وسط میدان شارل دو گل قرار گرفته، بزرگ ترین میدان جهان است. ساخت این بنا را ناپلئون در سال ١٨٠٦ به عنوان یادبودی برای پیروز یهایش شروع کرد، اما وقتی که کم کم افتاد روی دور شکست خوردن، ساختن طاق نصرت را هم فراموش کرد و تا سال ١٨٠٦ هم کسی به فکر تمام کردنش نیفتاد. امروزه این بنا را بیشتر یادبودی برای سربازان کشته شده در جنگ می دانند: روی دیوارها و سقف بنا اسامی فرماندگان ارتش فرانسه حک شده و یکی از سربازان گمنام جنگ جهانی اول را هم همانجا به خاک سپرده اند.

کلیسای سن ماری مادلن

این کلیسای سده ی نوزدهمی که به سبک معابد یونانی ساخته شده، نام خود را به میدان لا مادلن هم داده است.

خانه ی ویکتور هوگو

این خانه امروزه موز های وابسته به شهرداری است که وقف این نویسنده و شاعر معروف شده

کلیسای جامع نتردام دو پاری

از معروفترین کلیساهای فرانسه است که در مرکز شهر پاریس واقع شده. تا قبل از سده ی چهارم میلادی، در محلی که هم ا کنون این کلیسا قرار دارد معبدی غیر مسیحی وجود داشته که کلیسا را به جای آن ساخته اند. ساختمان این کلیسا تا سده ی دوازدهم مورد استفاده بود، اما در پی افزایش جمعیت پاریس، تصمیم گرفتند کلیسای بزرگ تری به جای آن بسازند. ساختمان کلیسای جدید در سال ١١٤٣ میلادی شروع شد و تا سال ۱۳۴۵ میلادی به طول انجامید. کلیسای نوتردام تا مدت ها بزرگترین کلیسای اروپا بود، اما امروزه در اروپا و حتی در خود فرانسه،کلیساهای بزرگ تری هم هستند. اهمیت امروز کلیسا به خاطر سبک معماری گوتیک و زیبایی بی نظیرش است؛ در تزئین کلیسا از صدها مجسمه ی کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب استفاده کرده اند.
در برج های کلیسا، به مرور ناقوس های متعددی نصب شده اند که بزرگترین آن ها ١٣ تن وزن دارد و فقط در مناسبت های خاص به صدا درمی آید؛ مثاً در روز یازدهم نوامبر، سا لروز پایان جنگ جهانی اول.

موزه ی لوور

کاخ لوور را فیلیپ- آ گوست در اوایل سد هی سیزدهم به عنوان دژی نظامی ساخت که در اواسط سد هی شانزدهم، برای اقامت خاندان سلطنتی بازسازی شد. طبق پیمان نامه ی انقلابی سال ١٧٩٣ میلادی، این مکان به موزه ی لوور، نخستین موزه ی ملی کشور تبدیل شد.
آثاری که در موزه ی لوور به نمایش گذاشته شده اند را حکومت های فرانسوی طی پنج سده جمع آوری کرده اند. کارهای هنری استادان های از اروپا و مجموعه های مهمی از هنر آشوری، اتروسکی، یونانی، مصری، اسامی و حتی از دوره های باستانی در این موزه وجود دارد. زمانی که این موزه در اواخر سده ی هیجدهم بازگشایی شد، ٢٥٠٠ اثر نقاشی و هنری داشت، ولی امروزه این تعداد، به نزدیک ٣٥ هزار اثر رسیده است. لوور به چهار بخش تقسیم شده: سولی، دنون، ریلیشیو و سرسرای ناپلئون.

کاخ گارنیه

کاخ گارنیه یکی از پرشکو هترین آثار تاریخی پاریس است که طی سده ی نوزدهم ساخته شده. این کاخ صحنه ی بسیاری از اپراها، باله ها و کنسرت های موسیقی کلاسیک بوده است. کاخ گارنیه، موزه ی اپرا را هم در خود جای داده که سه قرن لباس، پرده های پشت صحنه، قرقره ها و بسیاری اشیای خاطره انگیز دیگر را به نمایش گذاشته است.

هتل انوالید

هتل انوالید در سال ١٦٧٠ ، به دستور لویی چهاردهم و به منظور اسکان ٤٠٠٠ معلول جنگی ساخته شد. در روز ١٤ ژوییه ی سال ١٧٨٩ ، مردم فرانسه اول به آنجا رفته و بعد از تصرف ٣٢ هزار تفنگ سرپر از زرادخانه ی انوالید، به زندان باستیل هجوم برده و انقاب فرانسه را شروع کردند.
در شمال محوطه ی اصلی هتل انوالید، که کور دونور نامیده می شود، موزه ی ارتش -بزرگترین مجموعه ی کشور از تاریخ ارتش فرانسه- وجود دارد.

تابوت ناپلئون در انوالید

در محوطه ی جنوبی انوالید، کلیسایی هست که مقبره ی ناپلئون بناپارت، امپراتور پیشین فرانسه، در شش تابوت تودرتو -مثل عروسک های روسی- آ نجا قرار گرفته است

پانتئون

ساختمان این معبد گنبددار را لویی پانزدهم در سال ١٧٥٨ برای تقدیم به سن ژنویو آغاز کرد، اما به دلیل دشوار یهای مالی و ساختمانی، ساخت کل آن تا سال ١٧٩٨ طول کشید. در این هنگام و با وقوع انقاب فرانسه، پانتئون تبدیل به
مقبر های برای فرانسویان نامدار شد. ژان ژاک روسو، ویکتور هوگو، ولتر، امیل زولا، الکساندر دوما، پیر و ماری کوری از جمله افرادی هستند که یا در آ نجا دفن شد ه و یا خا کسترشان آ نجا قرار گرفته است.

اپرای پاستیل

دومین اپراخانه ی بزرگ پاریس، همین اپرای باستیل است که توسط معمار کانادایی، کارلوس اوت طراحی شده و در ١٤ جولای ١٩٨٩ میلادی، یعنی دویستمین سالگرد شورش باستیل، افتتاح اش کرده اند.

باغ لوکزامبورگ

هوا که آفتابی شود، پاریسی ها از هر سن و سالی به این باغ ٢٣ هکتاری سرازیر می شوند. در باغ لوکزامبورگ، تورهای همراه با راهنما هم ترتیب می دهند که شنبه ها ساعت ١٠:٣٠ صبح برنام هی بازدیدشان را شروع م یکنند، اما باید از سه شنبه ی قبل اش جا رزرو کرد.

گورستان پرلاشز

گورستان پرلاشز در سال ١٨٠٤ توسط ناپلئون بناپارت بنا شد و نام آن برگرفته از نام پدر فرانسوا دولاشز است که در زمان لویی شانزدهم، از متنفذان دادگاه فرانسه و اقرارنیوش شخصی شاه بود. در ابتدا، به دلیل دور بودن گورستان از شهر، استقبال کمی از آن شد تا صاحب منصبان به فکر ایجاد روشی نمایشی برای استفاده ی مناسبتر از این فضا افتادند و بقایای اجساد نویسندگانی چون لافونتن، و مولیر را در سال ١٨٠٤ طی مراسمی به آ نجا منتقل کردند. این کار البته نتیجه داد و امروز پرلاشز با ٤٣ هکتار مساحت، بزرگ ترین گورستان پاریس و از مشهورترین گورستان های جهان است که حدود ٦٩ هزار آرامگاه را در خود جای داده است.
صدها هنرمند مشهور، دانشمند، نویسنده و سیاستمدار در این محل دفن شده اند. تعداد بسیاری از بناهای یادبود توسط معماران مشهور جهان ساخته شده و به همین دلیل، این قبرستان به موزه ای در فضای باز تبدیل شده است.
مشاهیر به خاک سپرده شده در این گورستان می توان به صادق هدایت، غلامحسین ساعدی، شوپن آهنگساز، مولیر نمایش نامه نویس، آپولینر شاعر، نویسندگانی چون اسکار وایلد، بالزاک، پروست، گرترود اشتاین و کولت؛ بازیگرانی چون سیمون سینیوره، سارا برنارد و ایوس مونتان، نقاشانی چون پیسارو، سورا، مودیلیانی و دلا کروا و ادیت پیاف خواننده اشاره کرد. آرامگاه سنگی دو دلدار جاودانه ی سده ی دوازدهم، آبار و الوئیز، که در سال ١٨١٧ میادی برپا شده هم در این گورستان واقع شده است.

کاخ ورسای

کاخ بزرگ و باشکوه ورسای، اواسط سده ی هفدهم و طی دوران سلطنت لویی چهاردهم- شاه آفتاب ساخته شد. ورسای به عنوان یکی از بزرگ ترین کاخ های سلطنت جهان شمرده می شود و توسط یونسکو، یکی از میراث جهانی اعلام شده. جز باغ بزرگ و فضای سبز بی نظیری که توسط آندره لونتر طراحی شده، کاخ شامل آپارتمان های سلطنتی، سالن های مختلف مخصوص غذاخوری، بازی، بیلیارد، مجالس بال و برگزاری کنسر تهای موسیقی، تالار اپرا و چند کلیسای کوچک هم می شود.

کلیسایسن دنی

کلیسایی تاریخی است که در سده ی یازدهم میلادی به سبک گوتیک بنا شده و مقبره ی بسیاری از پادشاهان فرانسه از زمان داگوبر اول تا لویی هیجدهم به شمار می رود. جز معماری و تزئینات خود کلیسا، پیکره ها و مقابر آن هم دیدنی است.

مسجد پاریس

مسجد پاریس از قدیمی ترین و معروف ترین مرا کز مسلمانان در فرانسه است که پس از جنگ جهانی اول، برای بزرگ داشت شهدای مسلمان جنگ علیه آلمان ساخته شد. در تزیین این بنا، از اصیل ترین تزئینات معماری اسلامی استفاده شده. این مسجد جز شبستان، مدرسه، کتابخانه، سالن کنفرانس، رستوران، چایخانه، حمام و فروشگاه هم دارد.

با غهای تروکادرو

با غهای تروکادرو فضاهای بازی هستند که در منطقه ی شانزدهم پاریس واقع شده اند و از سمت شمال غربی به کاخ شایو و از جنوب شرقی به رود سن و پل ایِنا می رسند. سبک باغ انگلیسی است و با آبنمایی بسیار زیبا و مجسمه های مرمری دیدنی تزئین شده است. بخش شرقی با غهای تروکادرو، نوترین آ کواریوم اروپا با ٥٠٠ گونه از آبزیان، در فضایی به مساحت ٣٥٠٠ متر مربع ساخته شده است.

تویلری

تویلری در اصل یکی از کاخ های سلطنتی کشور فرانسه در حاشیه ی رود سن بود که در سال ١٨٧١ تخریب شد. دستور ساخت کاخ را در سال ١٥٥٩ ، کاترین دو مدیچی به معمار برجسته، فیلیبرت دولورم داد. تویلری در فرانسه به معنای کوره ی آجرپزی است؛ و چون قبل از ساخت کاخ در این محل کوره های آجرپزی فعالیت می کردند، این اسم را رویش گذاشتند. کاخ تویلری در ابتدا فقط ساختمان هایی کم عرض با سقف هایی بلند، یک حیاط بزرگ و دو حیاط کوچک داشت. بعدها، در سده ی هفدهم میادی، آندره لو نوتر - که طراح فضای سبز لویی چهاردهم بود و باغ دهکده ی ویکنت و ورسای را هم او ساخته- باغچه ها و باغ زیبایی را برای کاخ طراحی کرد و ساختمان های کاخ را هم توسعه دادند، طوری که ضلع جنوب شرقی تویلری به کاخ لوور متصل شد. باغ های زیبای تویلری، امروزه هم محل رفت و آمد و گردش پاریسی هاست

غذاهای فرانسه

هنر آشپزی فرانسوی که امروزه در همه جای جهان رواج دارد، عبارت است از استفاده از مواد خوب و تازه، ترکیب مناسب این مواد با هم، مصرف کره و خامه ی فراوان و دقت و ظرافت در پخت و سلیقه در آرایش غذا.
در آشپزی عالی فرانسوی، اعتقاد بر این است که هر ماده ی خورا کی در لحظه ی خاصی از پخت، به اوج عطر و طعم خود می رسد و سپس از اوج می افتد، همچنین استفاده از ادویه جات و چاشنی هایی با عطر تند و مزه های قوی، به سبب پوشاندن بو و مزه ی ماده ی اصلی غذا، کاربردی ندارد و تنها اندکی سیر و فلفل سیاه تازه ساب، به غذا می زنند. به همین دلیل است که غذاهای فرانسوی اغلب
به ذائقه ی ما سازگار نیست و ممکن است بی مزه و خام به نظر برسد. صبحانه ی فرانسوی مختصر است و معمولاً تشکیل شده از یک فنجان قهوه با یک کرواسان یا نان باگت با کره و مربا، اما غذاهای اصلی از چند دور غذا تشکیل می شوند که دور اول پیش غذاست، بعد غذای اصلی و در آخر هم دسر.
پای غذای اصلی، معمولاً سبزیجات نیم پز می گذارند و نوعی سس هم، بسته به نوع غذا، کنارش می آورند. سیب زمینی سرخ کرده هم که گاهی کنار غذا هست، داغ و تازه سر سفره می آید.
بعد از غذای اصلی و پیش از دسر، گاهی سالاد سبز ساده ای می آورند که چاشنی اش کمی روغن زیتون و سرکه است با اندکی نمک و فلفل سیاه.دسر، انواع کیک و شیرینی و کرم و سوفله و مانند اینهاست که می تواند با پنیر و میوه ی تازه هم همراه باشد.

رستوران های فرانسه

آشپزی فرانسوی شهرت جهانی دارد. برای پیدا کردن بهترین رستوران ها، از مردم محلی و کارکنان هتل ها سؤال کنید. غذای فرانسوی را می توانید در رستوران های Michelin تست کنید که منوی استانداردی دارد و در اقصی نقاط شهر های بزرگ واقعند. رستوران های محلی نظیر bouchonslyonnais در لیون و creperies در بریتانی نیز غذاهای فرانسوی فوق العاده ای ارائه می دهند. یک نهار یا شام برای دو نفر به همراه نوشیدنی و قهوه ۷۰ تا ۱۰۰ یورو خرج دارد. بهتر است نان باگت فرانسوی را فراموش نکنید!
ترکیبات اصلی غذاهای فرانسوی شامل گوشت، ماهی و سبزیجات می شود. معروف ترین غذاهای بومی فرانسوی  Fondue Bourguignonne، Raclette، Boeuf Bourguignon، Gratin dauphinois، Cassoulet، Choucroute، FoundueSavoyarde،Aligot، Bouillabaisse می باشند.

پاریس

رستوران Goumard پاریس

یکی از معدود رستوران های دریایی پاریس است که هرروز غذاهای آن تازه می شود. بشقاب غذاهای دریایی آن شامل خرچنگ ، میگو و صدف است که غذای مخصوص آن است. قیمت غذاهای اصلی در این رستوران بین ۲۹ تا ۸۲ یورو است. این رستوران در  Musée Du Louvre/Les Halles قرار گرفته است.

رستوران Pierre Gagnaire پاریس

درصورتی که هزینه غذا برای شما مهم نباشد این رستوران مکانی برای رساندن شما به مرز آشپزی مدرن معاصر است. انتخاب غذا بخاطر مهارت سرآشپز این رستوران، Pierre Gagnaire، در ترکیب چندین طعم و سبک غذا در یک بشقاب و تهیه طعمی بدیع همراه با زیبایی شاعرانه ای کار بسیار سختی است. این رستوران در نزدیکی ایستگاه مترو Charles-de-Gaulle–Étoile قرار دارد.

رستوران Fogon St Julien پاریس

بهترین رستوران برای غذاهای اسپانیایی است که درکنار رود سن قرارگرفته است.  انتخاب از منوی Tapasهای فصلی این رستوران، که بهای آن ۵۴ یورو است، انتخاب خوبی است؛ اما شما با این انتخاب، Paella مخصوص این رستوران که روزانه در طعم هایی مانند خوراک دریایی زعفرانی، گیاهی، جوجه و … سرو می شود را از دست خواهید داد. غذای خود را در این رستوران با Custardy crème Catalan به اتمام برسانید تا راضی تر از قبل این رستوران را ترک کنید.

هتل های فرانسه

یکی از بهترین گزینه های اقامتی در فرانسه ویلاها، آپارتمان ها و استودیو های اجاره ای می باشند که در ماه های جولای و آ گوست به صورت هفتگی (شنبه تا شنبه) اجاره داده می شوند. این اقامتگاه ها انواع ساده تا لوکس را دارند، یکی از گزینه های رقابتی که این اقامتگاه ها ارائه می دهند، آشپزخانه های پر از مواد غذایی است.
درجه بندی هتل ها از ۱ تا ۴ ستاره می باشد که توسط وزارت گردشگری داده می شود. نرخ ها بر اساس درجه، مکان و فصول یا رویدادهای مختلف متفاوت می باشد.
نرخ یک هتل سه ستاره برای یک اتاق دونفری بدون صبحانه، ۷۰ تا ۱۱۰ یورو می باشد. هتل های واقع در مرکز شهر یا نزدیک ایستگاه های قطار اغلب کوچک ) ۱۵ - ۳۰ اتاق( و هتل های بزرگتر در حومه شهر واقع می باشند. می توانید از هتل های کوچکتر استفاده کنید. حمل و نقل از هتل های بزرگ که در خارج شهر قرار دارند، به مرکز شهر پاریس بسیار مشکل می باشد.

مراکز خرید فرانسه

بسیاری از فرانسوی ها در ماه آگوست سفر می کنند، در نتیجه، بیرون مناطق توریستی، بسیاری از فروشگاه های کوچک تر (قصابی ها، نانوایی ها و …) در این ماه بسته خواهند بود. این موضوع مراکز درمانی نیز می شود، اما در مرا کز توریستی، مغازه ها باز خواهند بود. در این ماه ها بسیاری از جاذبه ها شلوغ خواهند بود.
پول رایج فرانسه یورو می باشد که توسط ۲۳ کشور اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. هر یورو به ۱۰۰ سنت تقسیم می شود. بعضی از ارز ها نظیر دلار امریکا و پوند انگلیس نیز در بعضی جاها، خصوصاً مراکز توریستی پذیرفته می شود. رستوران ها و هتل ها نرخ های خود را پشت پنجره به نمایش می گذارند. بعضی از هتل ها قیمت هایی پایین تری را از آنچه پشت پنجره زده اند، خصوصاً در فصول کم رونق، ارائه می دهند. در مرکز تجاری شهر، شما فروشگاه های کوچکتری را پیدا خواهید کرد و فروشگاه های بزرگ در حومه شهر قرار دارند. قیمت ها با مالیات نشان داده می شوند.

پاریس

پاریس در کنار لندن، نیویورک و میلان، یکی از مهمترین مرا کز مد دنیا است. این نکته البته باعث نمی شود که خرید کردن به یکی دو قلم لباس و کفش و کمربند و ای نجور چیزها محدود شود؛ می گویند خرید در پاریس حد و مرزی ندارد. آنجا همه جور مغازه ای، از مرکزخریدهای بزرگ گرفته تا بوتیک های کوچک کنار خیابان پیدا می شود. این شهر البته به گران بودن هم معروف است و ا گر دنبال اجناسی با قیمت مناسب می گردید، بهتر است به جای رفتن به فروشگاه های بزرگی مثل لافایِت، در خیابان شانزه لیزه یا ریولی گشتی بزنید.