تور آذربایجان

 

Has no item to show!

 

 • درباره آذربایجان

  درباره آذربایجان

 • جاذبه های گردشگری آذربایجان

  جاذبه های گردشگری آذربایجان

 • غذاهای آذربایجان

  غذاهای آذربایجان

 • رستوران های آذربایجان

  رستوران های آذربایجان

 • هتل های آذربایجان

  هتل های آذربایجان

 • مراکز خرید آذربایجان

  مراکز خرید آذربایجان

درباره آذربایجان

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در کنار دریای خزر است. پایتخت آن باکو است. کشورهای ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال، همسایگان جمهوری آذربایجان محسوب می شوند؛ همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کناره دریای خزر است. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹.۱۲۵ میلیون نفر بوده است. تولید ناخالص داخلی آن در همین سال معادل ۷۲ میلیارد دلار( بر اساس ارزش اسمی) و بیش از ۹۷ میلیارد دلار (بر اساس قدرت خرید) بود هاست که تولید ناخاصل سرانه اهالی کشور را معادل به ترتیب ۷۸۵۰ و ۱۰۵۶۸ دلار می کند. آذربایجان دارای میراث فرهنگی باستانی و تاریخی ست و اولین کشور با ا کثریت مسلمان است که دارای اپرا و تئاتر شده است. قبل از سال ۱۹۱۸ میلادی آذربایجان بیشتر به مناطق شمال غربی ایران و قسمت جنوبی ارس اطلاق می شد. ولی بعد از آن با فروپاشی روسیه تزاری در مناطق مسلمان نشین قفقاز جنوبی جمهوری دمکراتیک آذربایجان تشکیل شد و برای این منطقه نیز، نام آذربایجان به کار گرفته شد. آذربایجان در ۱۹۹۱ استقلال خود را بازیافت. اندکی بعد، در جریان جنگ قره باغ کوهستانی، همسایه اش ارمنستان قره باغ کوهستانی، مناطق پیرامون آن و و مناطق درونی کرکی، یوخاری اسکیپارا، برخودارلی و سفولو را اشغال کرد. جمهوری قره باغ که در قره باغ ظهور کرد هنوز وجود دارد و هیچ کشوری آن را به رسمیت نشناخته و به طور دوژوره هنوز بخشی از آذربایجان شمرده می شود گرچه به طور دو فاکتو پس از جنگ کشور مستقلی بوده است. جمهوری خودمختار نخجوان که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده و استان خودمختار قره باغ کوهستانی نیز واحدهای فدرال جمهوری آذربایجان هستند. ناحیه قره باغ و هفت بخش پیرامون آن واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان در جریان جنگ قره باغ به اشغال نیروهای ارمنستان درآمده است. نوع حکومت جمهوری آذربایجان، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری است. این جمهوری سکولار بوده و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا درآمده است.

دامنه اینترنتی .az
پیش‌شماره تلفنی +۹۹۴
پایتخت و بزرگترین شهر باکو
زبان رسمی ترکی آذربایجانی
نوع حکومت جمهوری
واحد پول منات (AZN)
شهرهای توریستی باکو - گنجه
مذهب اسلام -سنی
فاصله هوائی تا تهران حدود 1 ساعت
ساعت نیم ساعت جلوتر از تهران

 

آب و هوای آذربایجان


از لحاظ آب و هوایی، جمهوری آذربایجان دارای چندین نوع آب و هوای مختلف است. به طوری که از ۱۱ ناحیه آب و هوایی، ۹ گونه ناحیه در آذربایجان وجود دارد. درجه هوای متوسط در مناطق جلگه ای شمال و شرق کشور تا ۶ درجه سانتیگراد در زمستان و ۳۶ درجه سانتیگراد در تابستان می رسد، در حالی که در
مناطق کوهستانی غربی زمستان ها تا - ۹ درجه در زمستان و ۱۲ درجه سانتیگراد در تابستان می رسد.
پایین ترین دمای مطلق در اردوباد به میزان - ۳۳ درجه سانتیگراد و بالاترین دمای مطلق در جلفا به میزان ۴۶ درجه سانتیگراد ثبت شده است. به طور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتا خشک و کوهستانی است، در حالی که منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد. مناطق غربی و شمالی و جنوبی شامل قره باغ و شمال شرقی جمهوری خودمختار نخجوان، دامنه کوه های قفقاز و ناحیه لنکران-آستارا و کوه های تالش بسیار مرطوب هستند. بیشترین میزان بارش سالانه در لنکران و به میزان ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلیمتر و کمترین میزان بارش سالانه به میزان ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیمتر در آبشوران روی می دهد. مناطق مرکزی شامل جلگ ههای وسیع مستعد کشاورزی است که توسط رود کورا و ارس آب رسانی میشوند.

باکو

زمستانهای باکو بسیار سرد است اما خیال نکنید چون باکو زمستانی سخت دارد لابد تابستانش هم خنک است. در تابستان دمای هوا خیلی بالا می رود. آذربایجان خیلی جای خوش آب و هوایی نیست، و کسی هم البته به قصد لذت از آب و هوا به آن نمی رود. با توجه به برگزاری نوروز در آذربایجان و طراوت نسبی هوا و شاد بودنِ مردم، بهار برای سفر به آذربایجان مناسب است.

نخجوان

آب و هوای نخجوان در کل شبیه به استان های شمال غرب ایران است. این یعنی زمستان های سرد و سخت و تابستان های خشک و البته به خاطر عامل ارتفاع و موقعیت جغرافیایی، ملایم. آفتاب نخجوان سوزان است پس ا گر به آفتاب حساسیت دارید و تابستان عازم هستید، ضد آفتاب و چتر مخصوص و ...
را فراموش نکنید.

شهرها و استان های آذربایجان

باکو

باکو، پایتخت آذربایجان، بزر گترین شهر این کشور است. فراز و نشیب های تاریخی با کو، میراث عظیمی برای آن به جا گذاشته که علاوه بر آثار تاریخی شهر،در فرهنگ و سبک زندگی مردم هم خودش را نشان می دهد. از نظر فرهنگی،آذربایجانی ها شبیه ترین همسایه به ایران هستند و به خاطر همین از گردشگران ایرانی شان جور دیگری استقبال می کنند؛ باکو که خواهرخوانده ی شهر تبریز هم هست، آب و هوایی شبیه به شهرهای شمال غربی ایران دارد: تابستان های گرم و شرجی و زمستان هایی با ابرهای پربار؛ زیباترین فصل باکو، بهار است با شکوفه های رنگارنگ درختان، آفتاب ملایم روز و نسیم خنکی که از دریای خزر می گذرد.
اگر از ایران به با کو سفر کنید، به غیر از هواپیما از راه های زمینی هم می توانید وارد این شهر شوید.
فرودگاه با کو، حدودًا ٢٥ کیلومتر با پارک صمد ورگن در قلب شهر فاصله دارد. پیمودن این مسیر با اتوبوس و مینی بوس یک ساعت زمان می برد و ا گر تاکسی بگیرید یا مترو سوار شوید، مطمئناً زودتر به مقصد می رسید. کرایه ی تا کسی در باکو خیلی گران نیست ولی اگر نگرانِ بالارفتن مخارج سفرتان هستید، پیشنهاد ما این است که نقشه ی مترو و اتوبوسها را تهیه کنید. اتوبوس و مینی بوس سواری در شهرهایی که تا به حال ندیده اید، این امتیاز را دارد که با کوچه ها و خیابانهای فرعی و زندگی رومز ه ی مردم آن شهر بهتر آشنا می شوید.
برای رفت و آمد در شهر تمامی این گزینه ها وجود دارد و حتی تاکسی تلفنی هم می توانید رزرو کنید. علاوه بر این، ا گر حال و حوصله ی پیاده روی داشتید، بد نیست فضاهای قدیمی شهر، میدان فانتین و بلوار اطرافش را پیاده ببینید. تمام منطقه ی قدیمی شهر را می توان در طول یک روز دید. بافت قدیمی شهر با کو که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده شامل کاخ شروان شاه و برج دختر می شود. اطراف کاخ شروان، میدان فانتین و خیابان نظامی می توان مغازه هایی را پیدا کرد که صنایع دستی آذربایجانی می فروشند. هم چنین رستورانهای خوبی هم در این مناطق هست که فصل های شلوغ توریستی، طرفدار زیاد دارند و شاید مجبور شوید توی صف بایستید. غذاهای آذربایجانی یکی از مهم ترین جذابیت های سفر به این سرزمین است؛ به هر بهانه ای که به باکو سفر کنید، کباب و کوفته های رنگارنگ را فراموش نخواهید کرد. زمستانها به خاطر سرمای هوا، انواع آش در رستوران ها و غذا کد ه های کوچک گوشه و کنار شهر سرو می شود که محبوبترین آنها، آش ماست است.
اگر قرار باشد تنها یکی از دیدنی های با کو را ببینید، بهتر است انتخاب تان پارک مفاخر باشد. پارک مفاخر، پارکی بزرگ و سرسبز است که آرامگاه تعداد زیادی از هنرمندان و شخصیت های محبوب آذربایجان را در خودش جا داده. رشید بهبوداوف، خواننده ی مشهور اپرا که به چندین زبان می خواند؛ حیدرعل یاوف، رئیس جمهور محبوب آذربایجانی ها و شوکت علی ا کبروا از دیگر خواننده های آذری
از چهر ه هایی هستند که آرامگاهی به همراه مجسمه ی سنگیشان در این پارک دارند.
کشور آذربایجان از نظر هنر باله و اپرا بسیار شناخته شده است و در تالار ملی باله و اپرای باکو در خیابان نظامی می توان یکی از این اجراها را دید؛ تالار ملی باله و اپرا که حدودًا صد سالی از ساختش می گذرد، یک بار در سال ١٩٨٥ آتش گرفت و دو سال بعد بازسازی شد. تالار فیلارمونیک نیز علاوه بر اجراهای متعدد هفتگی باله و اپرا، جشنواره های فصلی موزیک دارد که طرفدارهای اپرا را یکجا جمع
می کند.
علی رغم تمام توجهی که به موزیک کلاسیک آذربایجان می شود، موسیقی جدید نیز جذابیت های خودش را برای آذری ها دارد؛ فستیوال جاز آذربایجان در ماه ژوئن به خوبی این را ثابت می کند. هر سال هنرمندان زیادی از سرتاسر دنیا به مدت یک هفته در این جشنواره شرکت می کنند و روز به روز هم به رونقش اضافه می شود.
برای آشناشدن با تاریخ باکو، موزه ی ملی لباس آذری را از دست ندهید. تماشای عروس کهایی که لباس های محلی آذربایجان را به تن دارند مخصوصاً برای کوچک ترها آموزنده و دوست داشتنی است.
موزه ی لطیف کری ماوف، کلکسیونی بینظیر از فرش و هنر آذربایجانی را به نمایش می گذارد. معمولاً به جز تعطیلات ملی آذربایجان، تماشای موزه از ساعت د ه صبح تا پنج بعدازظهر امکان پذیر است و برای بچه ها هم بلیت نیم بها فروخته می شود. نزدیک به موزه ی کریم اوف، یکی دو تا کافه وجود دارد که پاتوق هنرمندان باکو به حساب می آید؛
ا گر فصل بهار یا اواخر تابستان به با کو سفر کرد هاید، شاید بد نباشد تور قایق را هم تجربه کنید، قایق های کوچک سفید رنگی که حدودًا نیم ساعتی مسافران را روی رودخانه ی میان شهر می چرخانند و انتخاب خوبی برای دیدن هر دو سمت باکوست. اگر بیشتر از این به گش تزنی روی آب ها علاقه دارید، در باکو ساحل تفریحی نخواهید یافت. ساحل دریای خزر در شهر باکو، ساحلی صنعتی است و امکان بازی های آبی ندارد. برای ساحل تفریحی باید به آمبوران یا بیلقه در خارج از شهر بروید. تابستان ها ساحل آمبوران مملو از توریست ها و مردم محلی است که برای فرار از گرما به اینجا آمده اند. باکو به خاطر موقعیت تجاری خوب امروزش، بازارهای خوبی هم دارد. مرکز خرید میدان آبشار با چندین طبقه از فروشگاه هایی که به برندهای معروف دنیا اختصاص دارد، بزر گترین مرکز خرید با کوست. بازارهای سنتی هم که نزدیک به بافت قدیمی شهر دیده می شوند. فراموش نکنید که فرش و عتیقه را بدون فاکتور نخرید چون ممکن است در فرودگاه به دردسر بیافتید. عروسک های چوبی و تو در توی ماتروشکا که یادگار روس ها در آذربایجان است می تواند بهترین یادگاری از پرجمعیت ترین شهر قفقاز باشد.

شهرشکی

شکی یکی از شهرهای سرسبز و زیبای آذربایجان است که به دلیل تبلیغات ضعیف هنوز توریست زیادی راهی آن نمی شود و به همین دلیل شهر به طرز خاصی بکر و دست نخورده باقی مانده. میدان اصلی شهر را یک پارک بسیار بزرگ، پر از خانه های درختی تشکیل می دهد. این قسمت از شهر تقریباً جدید است و در دوره ی معاصر شکل گرفته. در شکی قلعه ی حاجی چلبی از اهمیت بسیاری برخوردار است، حاجی به نوعی یک قهرمان ملی و پدر معنوی این شهر محسوب می شود و مورد احترام مردم است. کاروان سرای خان سرایی با درخت های خرمای معروفش و قندیل های تالارش یکی دیگر از دیدنی های مهم در شکی هستند. اتاق های این کاروانسرا داری در و پنجره های مشبک کاری بسیار زیبایی هستند، اصولاً مشبک یکی از سوغات شکی است. داخل اتاق ها علاوه بر این مشبک ها نقاشی هایی از جنگیدن حاجی چلبی نیز می بینیم، که خبر از دلاور یهای وی در میادین جنگ می دهد.
حال که صحبت از حاجی چلبی به میان است بد نیست بگوییم او کیست و چه کرده که در همه جای شهر اسمش را بر در و دیوار و روی مکانهای مهم می بینید.
داستان از ١٧١٦ میلادی آغاز می شود، سالی که شهر توسط سیل ویران شد. البته حاجی در آن زمان کار خاصی نکرده، اما شهر حسابی از رونق افتاده بود، در ١٧٤٠ است که حاجی چلبی تصمیم می گیرد شهر را بازسازی کند. او در نوخا - که اسم قدیمی شکی است- یک قلعه می سازد. و همچنین در مبارزاتی بنیانگذار خوانین مستقل در آذربایجان می شود. البته این قلعه نجات دهنده ی شکی نیست چرا که باز هم سیلاب شهر را با خاک -یا بهتر است بگوییم، گِل- یکسان می کند، اما این بار چون شهر مهم است دوباره قد علم می کند. شکی ، مشخصاً به خاطر ابریشمش معروف است و هنوز که هنوز است در بازارهای این شهر روسری های ابریشمیِ درجه یک را پیدا می کنید.
شکی نه فقط سرسبز که از حیث فرهنگی هم غنی است. موزه ی رشید بی افندی یک موز ه ی مختص به قوم شناسی است که اشیای باستانی و صنایع دستی قابل توجهی، عموماً مربوط به شکی را در خود گردآوری کرده است. از دیگر دیدنی های شکی یک کلیسای روسی با معماری خاص و به شکل استوانه است و البته کاربری آن امروزه از کلیسا به موزه عوض شده و مجموعه ای از اشیای هنری تولید شده در شکی مثل فلزکاری، قاب دوزی و سفال گری را شامل می شود. ارزش این اشیا تا حدی است که غیر قابل قیمت گذاری تشخیص داده شده اند. اما جالب ترین موزه در شکی موز ه ی مشبک است. چنان که گفته شد شکی شهر مشبک ها است. مشبک سازی در واقع هنری است قدیمی که در ایران هم رواج دارد. در هنر مشبک، چسب، میخ، پیچ و شی خارجی نقشی ندارد، در واقع قطعات چوب مثل پازل در هم چفت می شوند و یک کلِ بزرگ تر مثل در پنجره یا پاراوان را شکل می دهند.
رستوران های شکی بسیار ارزانند و در هر خیابان معروف شکی لااقل یک رستوران خوب را پیدا خواهید کرد. آش و پیتی از غذاهای معروف در شکی اند. پیتی غذایی است که شبیه به آبگوشت خودمان است، حتی طرز خوردن آن همراه با تلیت کردن نان و جدا خوردن گوشت است. همچنین شکی برای شیرینی هایش معروف است، حکم حلوایِ شکی در آذربایجان، مثل کلوچه ی شمال ایران می ماند.

نخجوان

برای سفر به نخجوان احتیاج به ویزا -ا گر تابعیت ایران را دارید- نخواهید داشت. بعد از عبور از مرز، تا کسی ها منتظر شما هستند تا شما را به نخجوان برسانند. فاصله ی نخجوان تا مرز جلفا تنها ٤٠ کیلومتر است، جاده ها هم از امنیت بالایی برخوردارند. از نظر شکل و شمایل ساختمان های نخجوان و محیط شهری شبیه سایر شهرهای آذربایجانند اما تمیزتر و خلو تتر از آ نها هستند. آب و هوای نخجوان نیمه خشک بوده، خصوصاً تابستان ها آفتاب سوزانی دارد. اما زمستان ها سخت و پربرف هستند، از این رو می توان گفت که آب و هوای نخجوان تا حد خیلی زیادی شبیه به استان های شمال غربی ایران است. بهترین وقت برای رفتن به نخجوان، تابستان و بهار است.
می گویند نخجوان مهد فرهنگ و تاریخ آذری است، در لغت اما معنای نخجوان، نخستین استراحتگاه است. نخجوان تک های جدا از آذربایجان است، از جمهوری آذربایجان دور افتاده و بین ایران و ارمنستان-که مناسبات سیاسی اش با آذربایجان چندان دوستانه نیست- قرار گرفته و در حقیقت به صورت یک جمهوری خودمختار اداره می شود. آذربایجان از طریق نخجوان با ترکیه هم مرز می شود.
این مرز کوتاه، برای آذربایجان اهمیت اساسی دارد و خیلی از مبادلات تجاری با ترکیه از طریق نخجوان صورت می گیرد. به علاوه پروازهایی که از باکو به نخجوان انجام می شود نقشی اساسی در اقتصاد این منطقه بر عهده دارند. می گویند عمر نخجوان به دوران نوح می رسد، کشتی اش در نخجوان در هم شکسته و بعد در کو ههای آرارات- در ارمنستان- به گل نشسته. ممکن است این داستان را باور نکنید، اشکال ندارد، به هر حال غرض این که نخجوان عمری دراز دارد. این جمهوری خودمختار بر اساس معاهده ی ترکمن چای در ١٨١٨ میلادی از ایران جدا شد، بعدها هم ارامنه با تصرف مناطقی از آذربایجان موجب جدا افتادگی این تکه از آذربایجان شدند. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بین ارمنستان و آذربایجان جنگ در گرفت و ارتباط زمینی نخجوان با آذربایجان قطع شد. نباید فراموش کرد که استان نخجوان چند شهر مهم علاوه بر مرکزش نخجوان، در خود دارد. اردوباد، جلفا، بابک، شرور، شاهبوز، سدرک و کنگرلی از این جمله اند. این جمهوری خودمختار در جنوب منطقه ی قفقاز و شمال رود ارس محصور شده، مساحتش ٥٥٠٠ کیلومتر مربع است و جمعیتش را در سال ٢٠٠١ بیش از ٤٠٠٠٠٠ نفر تخمین زدند.
مهم ترین دیدنیِ نخجوان مقبره مومنه خاتون است که در واقع یک برج هشت ضلعی آجری است و تا حدود زیادی نماد شهر هم محسوب می شود. بعد از مقبره مومنه خاتون، مهم ترین و شاید کنجکاوی برانگیزترین جاذبه ی دیدنی،غارِ اصحاب کهف است، بله. درست است شما در نخجوان هستید شهری که کشتی نوح در آن در هم شکشته و اصحاب کهف در آن خوابیده اند! از لحاظ موزه نخجوان چیزی کم ندارد، موزه ی قوچ های سنگی، موز ه فرش، موزه ی حیدر علی اف رییس جمهور پیشین آذربایجان هر نوع سلیقه ای با هر علاقه ای را -علاقه مندان به سنگ، علی الخصوص قوچ های سنگی، علاقه مندان به فرش و علاقه مندانِ حیدر عل یاف!- اغنا می کنند.
اجناس بازار در نخجوان ترکیبی است از کالاهای روسی، ترک، ایرانی و طبق معمول چینی! بازار ٥٧ یک بازار روباز است که به صورت غرفه ای تقسیم بندی شده است و هر روز جز یکشنبه دایر است، در بیرون این بازار هم میوه و سبزی و ماهی می فروشند. در نخجوان بازار مدرن هم پیدا می شود. مرکز تجارت مهم ترین، مدرن ترین و بزرگترین پاساژ در نخجوان است و در طبقه ی بالایش، هتل تجارت واقع شده. الیش وریش هم فروشگاهی است که صرفاً کالاهای تولید ترکیه -عمدتاً خوراکی- می فروشد و قیمت هایش هم با داخل ایران فرق چندانی ندارد. برای جاب هجایی در سطح شهر، بهترین وسیله تا کسی است که همیشه هم در دسترس است. از لحاظ امکانات نیز، در تمام شهر صرافی، دستگاه خودپرداز و کافی نت -بیشتر از حد مورد نیاز! - پیدا خواهید کرد.

زبان مردم آذربایجان

زبان رسمی کشور آذربايجان،ترکی آذربایجانی می باشد. در کنار زبان ترکی آذربایجانی، زبان های روسی، ارمنی، کردی، تالشی، تاتی، عبری و لزگی نیز صحبت می شود. ترکی آذربایجانی از نظر تقسیمات زبانی، جزئی از ترکی غربی و یا ترکی اوغوز می باشد. ترکی آذربایجانی، ترکی ترکیه و ترکی ترکمنی در گروه ترکی غربی و یا ترکی اوغوز قرار می گیرند.

مذهب مردم آذربایجان

٪ ۹۳٫۴ از مردم این کشور، مسلمان ( ۶۵ تا ۷۵ درصد شیعه)، ۲٫۵ ٪ ارتدوکس روس و ٪ ۲٫۳ ارمنی می باشند. البته درصد اعتقاد به ادیان در این کشور صوری است، چرا که عده بسیار کمی از مردم عبادت کرده و واقعا به دین خود وابستگی دارند.
جمهوری آذربایجان به همراه ایران، عراق و بحرین چهار کشوری هستند که در آن شیعیان اکثریت جمعیت را تشکیل می دهند. پس از استقلال از شوروی تعصب اسامی در این کشور رشد داشته است.

(منبع: وب سایت سفری دیگر)

جاذبه های گردشگری آذربایجان

باکو

برج مايدن

اين بنای مخروطی شكل از سنگ ساخته شده، ٢٩ متر ارتفاع دارد و بهترين نماد برای معماری آذربايجان به شمار می رود. در مورد سال ساخت اين بنا اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد، اما نمای ساختمان نشانه های معماری قرن ١٢ را در خود دارد. نام آذری اين بنا، گيز قلعسی است كه در فارسی قلعه دختر ناميده می شود. درباره اين برج داستانهای زيادی می گویند. مثلاً یکی از داستان ها مربوط به حكمران ثروتمندی است كه به عشق دختر خود دچار شده و از او می خواهد كه باهم ازدواج كنند. دختر كه ترس از گناه او را گرفته و از طرفی نمی تواند از دستور پدر سرپيچی كند، به پدر پيشنهاد ساخت برجی را می دهد. تا درمدت ساخت برج بتواند تمام جوانب را بسنجد و تصميم خود را بگيرد. بعد از اتمام برج، دختر راحت ترین تصمیم و شاید عقلانی ترین تصمیم را می گیرد، به بالای برج رفته و خودش را به پایين پرت میكند. بله، داستان غم انگیزی است.در حال حاضر، داخل اين برج را نقاشی های قديمی پوشانده و مغازه ای كه سوغاتی هاي مختلف آذربایجان را می فروشد، هم در آن دایر است. از روی پشت بام اين برج ، محله های قديمی باكو کاملاً معلوم است.

قصر شیروان شاه

اين مجموعه قصر زيبا و شگفت انگيز، از ماسه و سنگ ساخته شده و محل استقرار یکی از حكمرانان آذربایجان بوده است و در قرن پانزدهم ساخته شده، البته این قصر یک بار در سال ٢٠٠٣ مورد بازسازی قرار گرفت. درِ غربی آن سنگی است و روی آن حکاکی های فوق العاده ای انجام شده است. پله ها از سمت حياط تشريفاتی به یک آب انبار هشت ضلعی، منتهی می شوند. نزديك اين محل، خرابه های مسجد کیقباد قرار دارند.

موزه فرش

اين موزه، قبلاً موزه ی لنين نام داشت، اما در حال حاضر تبديل به موزه ی فرش بسيار زيبايی شده و نشان دهنده ی تاريخچه ی فرش در آذربايجان است.
در اين موزه بيش از هزار عدد قاليچه دست بافت و كمياب و زيبای آذری، ايرانی و داغستانی نگه داری می شود.

موزه هنر دولتی

این موزه در واقع در دو عمارت مجلل قرار دارد. ساختمان اصلی، شامل آثار هنری قرن نوزده آذربایجان و روسیه مثل نقاشی و مجسمه و... بوده و ساختمان کوچک تر، هنر مدرن -مجسمه سازی، نقاشی- آذربایجان را به معرض نمایش گذاشته است.

مسجد تزپیر

تزَپیر بین سال های ١٩٠٣ و ١٩١٤ ساخته و در سال ٢٠٠٧ بازسازی شد و روكشی از طلا به مناره های آن اضافه کردند. معماریِ آن تماماً، اسامی است.

مسجد امام حسین

مسجدی نو ساز که جذابيت های معماری اش مربوط به شمال آفريقا و همچنین برگرفته از هنر مدرن آذربايجان است.

كليسای آرچانجل ميشل روسيان

مركز جامعه ارتودكس باكو است. اين كليسا معمولاً به روی توريست ها باز نيست. اما به هر حال احتمال رفتن صد در صد منتفی نیست، ا گر توانستيد به داخل آن برويد، مجسمه های زيبا، نقاشی های رنگارنگ سقف، توجه شما را به خود جلب خواهد كرد.

كليسای ارامنه

كليسای ديگر باکو است كه به دليل کم تعداد بودن ارامنه، به حالت متروك در آمده. اين كليسا، ياد آور تقسيمات مرزی و فرهنگی وحشيانه ای است كه منطقه ی قره باغ نتیجه ی یکی از آن هاست

خیابان شهیدان

در جنوب غربی مركز شهر، يادبود تلخ قربانيانی است كه توسط حملات ارتش سرخ در سال ١٩٩٠ كشته شدند. البته بعدًا کشته شدگان كشمكش های قره باغ نيز به قربانیان حملات ارتش سرخ اضافه شدند. يادبود كوچكی هم برای نظاميان كشورهای انگلستان و مشترك المنافع که در اطراف باكو در جنگ جهانی اول کشته شدند هم در آن نزدیکی وجود دارد كه البته باعث مجادلات زيادی شده است و خیلی ها مخالف حضور آن هستند.

شکی

خان سرایی

یکی از مهم ترين جاهای ديدنی در شکی این کاروانسراست که ساخت آن در سال ١٧٦٢ ميلادی به پايان رسيده. اين كاروان سرا در میان باغ رز و در پشت دو درخت بزرگ خرما كه در سال ١٥٣٠ ميلادی كاشته شده اند، قرار دارد. نمای منحصر به فرد اين كاروان سرا با طاق استالاكتيت (قندیل مانند) نقره ای تزئين شده است.
تنها يك اتاق بزرگ در داخل کاروان سرا هست كه نمای داخلی آن با نقش های ريز و زيبایی تزيین شده. زیبایی کاروان سرا در بالای پله های مركزی به اوج خود می رسد. نقاشی هایی از جنگ قهرمانانه ی حاجی چلبی می بينيد كه در آن سربازها، شمشيرها، سلاح ها و سرهای خونين بريده شده هم حضور دارند. بله، نقاشیِ خشنی است.
اتاق خانم درقیاس با اتاق خان، اتاقی است که بیشتر با اشکال گل ، پرنده و هنرهای اسليمی تزیین شده. اتاق خان، بيشتر اتاقی مردانه است و صحنه هایی از شكار، جنگ های افسانه ای و شيرهایی كه آنتلوپ ها (نوعی جاندار شبيه گوزن) را شکار کرده اند، در آن ديده می شوند.

موزه ی رشید بی افندی

گروه های گردشگری از روی عادت بین موزه ی رشید بی افندی، موزه ی تاریخی و ناحیه ی قوم گرایی در رفت و آمد هستند. البته جذابیت نام این موزه از مجموعه ای که به نمایش گذاشته، خیلی خیلی بیشتر است. دیدنی های موزه شامل خرده ریزهای مربوط به دوران باستان، صنایع دستی قومی و تابلوهای اغراق شده و احساساتی از جنگ جهانی دوم، و البته قتل عام و کشتار در قره باغ که تا حدی از بخش های دیگر جالب تر است، می شود.

موزه ی هنر ملی

این کلیسای ساخته شده در قرن ١٩ میلادی، که شکل نامعمول و استوانه ای دارد، به سبک معماری قفقازی و آلبانیایی ساخته شده. این موزه مجموعه ای از آثار هنری شکی را به نمایش گذاشته که شامل فلزکاری، سفالگری و قاب دوزی می شود، ا کثر این آثار بسیار ارزشمند و غیر قابل قیمت گذاری هستند.

موزه ی مشبک کاری

صدها تکه ی چوب به هم چفت می شوند تا یک مشبک را بسازند. این آثار چوبی پیچیده را بدون استفاده از فلز یا میخ می سازند و بد نیست بدانید که حتی چسب هم در طی ساخت مصرف نمی شود و با این اوصاف در یا پنجره و یا شئ ساخته شده بسیار محکم است. نمونه های کوچکتر از مشبک سازی که جنبه ی تزیینی دارند در همین موزه، به عنوان سوغات فروخته می شوند.

کلوب چنگیز

چنگیز مصطفی خبرنگار تلویزیون بود و در سال ١٩٩٢ میادی به هنگام فیلم برداری از جنگ قره باغ کشته شد. عکس هایی از دوران زندگ یاش به اضافه ی مجموعه ای کوچک اما دیدنی از نقاشی های دوران مدرن آذربایجان در این موزه به نمایش گذاشته شده است. در طبقه ی زیرین، هنرهای نژادی به نمایش گذاشته شده است. در ضمن این موزه دارای یک سینما با دستگاه تهویه است که سانسش ساعت شش بعدازظهر است و فیلم ها را با زیرنویس انگلیسی به نمایش م یگذارد. بیشتر فیلم هایی که به نمایش گذاشته می شوند، روشنفکرانه اند.

شکی

آرامگاه بزرگ مومنه خاتون

این آرامگاه، یک نماد تمثیلی برای کل نخجوان به حساب می آید و بین دیدنی های آذربایجان یکی از معروفترین هاست. برج بیست و شش متری آجری ای که حکم آرامگاه را دارد با کاشی های فیروزه ای و خط کوفی تزیین شده. قدمت این مقبره به قرن دوازدهم میلادی برمی گردد، در پارکی به همین نام قرار دارد و بنیان گذار سلسله ی آتابی، شمس الدین الدنیز، همراه با همسر مورد علاقه اش -که نامش بر روی آرامگاه به جا مانده- در آن دفن شده اند. خود گورها در طول دهه ی ١٩٥٠ به سن پترزبورگ برده شدند، اما داخل گودال، نمایشگاهی کوچک از عکسها و نقاشی های مربوط به این قبرها و مناره -دروازه و مسجد تاریخی جمعه که تا قرن نوزدهم در کنار مقبره مانده بودند- را به نمایش می گذارد.

موزه ی قو چهای سنگی

در نزدیکی مومنه خاتون، موزه ی قوچ های سنگی تاریخی در هوای آزاد قرار دارد، فضای موزه مثل پارک است و حالت گردشگاهی بزرگ و عجیب را تداعی می کند، چیزی که موجب زیبا شدن و غریب شدن فضای موزه می شود بدون شک، چشم اندازی است که به کو ه های آرارات و البته شهر مشرف است.

موزه ی فرش نخجوان

موزه ی فرش در کاخ اکنون بازسازی شده ی احسان خان، پادشاه نخجوان در قرن هجدهم قرار دارد. این موزه برای شناخت و تشخیص چهار سبک اصلی فرش آذری ایده آل است. همچنین انواع گلیم، سوماکس و پالاز در این موزه به نمایش گذاشته شد هاند.

مسجد حضرت زهره

مسجد دوقلوی حضرت زهره با معماری مدرن اش، به رنگ زرد آجری کم رنگ، با گنبدی فلزی و شبیه به دیگ بخار ساخته شده است. چون سرمایه گذاران ساخت این مسجد ایرانی بودند، با نام مستعار مسجد ایرانی نیز خوانده شد.

موزه حيدر علی اف

با ساختمانی بزرگ و مجلل، محل نگهداری آثارِ زندگی رئيس جمهور سابق آذربايجان است. برای ورود به اين موزه نیازی به پرداخت ورودی ندارید و جلوی آن، آ بنما و فضای سبز جهت استراحت وجود دارد.

غار اصحاب كهف

یکی از مهمترين ديدنی های نخجوان به شمار می آيد و در ١٨ کیلومتری این شهر قرار دارد. اين غار در انتهای يك جاده ی باريک كه از جاده ی اصلی جدا می شود، واقع شده. سر جاده ی اصلی يادمانی بزرگ از سيمان به رنگ سفيد با پايه های صورتی وجود دارد كه روی آن به زبان روسی نوشته شده: غار اصحاب كهف.

(منبع: وب سایت سفری دیگر)

غذاهای آذربایجان

همجواری آذربایجان با ایران و روسیه موجب ترکیب شدن فرهنگ های غذایی این کشورها و به وجود آمدن یک سبک منحصر به فرد در آشپزی شده. بهترین غذای آذری ها به زعم خیلی ها کباب شیشلیک است. این نوع کباب از روی آتش قرار گرفتن قطعات بزرگ گوشت گوسفند چربی دار درست می شود، کباب رول یا لوله هم کباب محبوب دیگری است که طبعاً از گوشت بره و همراهی سبزیجات و ادویه تهیه می شود. آذری ها همراه کباب سبزی تازه، میوه، سالاد و پنیر هم سرو می کنند. البته این مخلفات توسط شما انتخاب می شوند. در آذربایجان، درست مثل ایران دلمه هم پیدا می شود، دلمه را از سبزیجات گوناگون، برنج و گوشت چرخ کرده تهیه می کنند در آذربایجان ممکن است حاوی نعنای تازه، رازیانه و دارچین هم باشد. گوشت در غذاهای آذری نقش عمده و اصلی را بر عهده دارد، تا جایی که حتی در سوپ های آذری هم گوشت را پیدا خواهید کرد. دوشبارا، نوعی سوپ نعنا و گوشت گوسفند است که در تهی هی آن سیر و کشک هم نقشی اساسی دارند. غذای دیگری که احتمالاً آن را ملاقات کرده و میل خواهید نمود، پیتی است. ترکیبی است از گوشت پخته شده همراه با سیب زمینی و نخود، بله دقیقاً مثل آ بگوشت ما ایرانی هاست. آبگوشت دیگری که آذری ها می خورند بوگلاما نام دارد که تکه های گوشتش کوفته ایست. آذری ها نان را در کاسه ی بزرگی که آب گوشت در آن است تیلیت می کنند، اول تیلیت را خورده و بعد سراغ غذای اصلی می روند.

Aş : آش حبوبات با برنج
Bal :عسل
Borş : آبگوشت سبزی دار روسی
Bozbaş : آبگوشت
Buglama : نوعی آبگوشت محلی كه متشكل از سيب زمينی و گوشت است. گاهی برای ترش مزه شدن از آلبالو هم استفاده م یشود.
Çiğirma : املت با تكه های مرغ و سير
Ciz-biz : سيرابی سرخ شده با سیب زمينی
Çorec : نان
Dograma : نوعی سوپ سرد كه از شير ترش، سيب زمينی، پياز و خيار تهيه می شود.
Dolma : دلمه، انواع مختلف آن شامل دلمه بادمجان ) Badimcan (، فلفل سبز
Bibar( (، كلم ) Kələm (، گوجه فرنگی ) Pomidor ( و برگ مو ) Yarpaq ( است.
Dovga : سوپ ماست
Duşbərə : غذایی شبيه به آبگوشت
Duyu : برنج
Qurcu xinqal : نوعی آبگوشت گرجستانی ادوي هدار
Kotlet : كتلت
Kuftə : كوفته
Kuku : كوكو
Lahmajun : نوعی نان كه داخل آن كاهو قرار داده شده و آب ليمو به آن اضافه شده است.
Lavaş : نان لواش
Ləvəngi : مرغ يا ماهی كه شكم آن با گردوی خرد شده و سبزيجات پر شده است.
Qayğana : املت تخم مرغ
Qizil baliq : ماهی قزل آلا
Qlazok : تخم مرغ نيمرو
Qovurma : گوشت گوسفند سرخ شده در كره با سبزيجات گونا گون
Pendir : پنير
Plov : انواع مختلف برنج
Pure : خوراک سيب زمينی
Sosiska : كالباس
Tabaka : مرغ كامل
Tava-kebab : گوشت با املت
Xama : خامه
Xinqal : تكه های بزرگ گوشت كه همراه با نوعی پاستا شبيه به لازانيا سرو می شود.
Yağ : كره

باکو

مهم ترین مشخص هی غذاهای باکو تنوع زیاد آن هاست. علت این امر را باید در تأثیر فرهنگ غذایی ایرانی، روسی و عادات غذایی خودِ ترک ها جست وجو کرد. در رستورانهای باکو می شود غذاها را بر حسب ریشه های قومی-ملی شان به آذری، روسی، ترکی(ترکی های) و گرجی تقسیم بندی کرد و البته باید دانست که فست فود هم همیشه در دسترس است. در باكو، اغذیه فروشی های خیلی زیادی كباب تركی می فروشند. یکی از آن ها اينتر گراند است كه در خيابان تق ییِف قرار دارد و از همه معروف تر است. ا گر یکی از طرفداران مک دونالد هستید، بد نیست بدانید که یک شعبه اش در میدان فواره موجود است. بسياری از شيرينی فروشی ها، اسنک های كوچك و ارزان همراه با چای يا شکلات دارند. البته اگر نمی توانيد آذری صحبت كنيد، بهتر است یا پول خرد داشته باشید یا بی خیال شیرینی خوردن شوید. قنادی حيات در خيابان آزادليک قرار دارد و بهترين قنادی پيشنهادی ماست. قنادی اصلان هم نزدیک ايستگاه مترو در خيابان كفار كابارلی قرار گرفته و خاچاپوری های آن (كلوچه های شيرينی كه داخل آنها با پنير پر شده است) بسیار لذیذ و خو شمزه است.

شَکی

غذاخوری های شَکی بیشمار و ارزان اند، اما کیفیت غذا بیش از حد معمولی است و باید سطح انتظارتان را پایین بیاورید. این غذاخوری ها در اطراف بازار تزه مستقرند.

(منبع: وب سایت سفری دیگر)

رستوران های آذربایجان

شکی

رستوران چلبی خان

دکوراسیون داخلی چلبی خان با چوب کاج به قدری عجیب است که در شما این حس را ایجاد می کند که در حال غذا خوردن در یک ساعت زنگ دار با فاخته ای هستید که صب حها خود را موظف به کوکو کوکو گفتن می داند. تابستانها در میان درختان کاج خارج از رستوران برای مشتری ها میز می چینند.

شاهین کافسی

این رستوران در قلعه چلبی نوخا قرار دارد ، داخل قلعه را کافه کرده اند اما در بیرون قلعه اطاقک هایی ساخته اند که غذا را درون آن سرو می کنند، دیوارهای این اطاقک ها با پارچه پوشیده شده اند و به شکل پیچک تزیین شان کرده اند. کیفیت غذا بهتر از چیزی است که حدسش را می زدید و محبوب ترین غذای این رستوران هم دلمه ی برگ مو است که در درون قابلمه ی سفالی سرو می شود.

هتل کاروانسرا

دارای ٢ تا رستوران است که بیشتر غذاهای آذری ارایه می کنند. غذا تابستان ها در زیر کلاه فرنگی های چوبی در باغ رز سرو می شود. در زمستان هم غذا را در داخل اتاق های طاقدار و همراه با موسیقی و ساز و آواز عرضه می کنند.

(منبع: وب سایت سفری دیگر)

هتل های آذربایجان

باکو

هتل 3 ستاره CONSUL

هتل 3ستاره CONSUL در قسمت شمالی شهر تاریخی باکو واقع شده است. این هتل 6 طبقه دارد که پرسنل آن مسلط به دو زبان مي باشند. این هتل داراي امكانات رفاهی نظير اينترنت، مركز تجاري‌، تاکسي سرويس، تلفن، تلويزيون، تهويه هوای مطبوع، حمل و نقل، خدمات لباس‌شويي ‌و خشکشويي، 2 رستوران و يك کافه، صندوق امانات و ماهواره مي باشد. مسافت هتل تا فرودگاه 25 كیلومتر میباشد.

هتل 4 ستاره کامفورت این (COMFORT INN )

هتل COMFORT INN که شامل 5 طبقه و 93 اتاق زیبا با ارائه طیف وسیعی از خدمات به مهمان در خدمت مسافران و گردشگران میباشد.
سبک معماری بنای ساختمان، مهمان نوازی، فضای داخلی زیبای هتل، سالن کنفرانس و امکانات تفریحی، از ویژگی های برجسته از این هتل سه ستاره می باشد.

هتل 4 ستاره نئوپال (NEAPOL )

این هتل در شمال شهر باکو واقع میباشد. استخرهای شنا سرپوشیده و فضای باز، سالن بدنسازی، سونا، وان آبگرم و انواع فعالیت های ورزشی در این هتل دایر میباشد.
ارائه فضای داخلی با تهویه هوای مطبوع و با دکوراسیون کلاسیک از امکانات اتاقها می باشد و همچنین یک تلویزیون صفحه تخت، مینی بار و حمام خصوصی در تمامی اتاقها هست.
خدمات چایی و قلیان در اتاقها دایر میباشد. همچنین این هتل دارای یک باغ زیبا، زمین والیبال، فوتبال و بیلیارد میباشد.
هتل نئوپال 10 متر از ایستگاه اتوبوس و از مرکز شهر 24 کیلومتر و از فرودگاه بین المللی باکو 40 کیلومترفاصله دارد.

هتل 4 ستاره سنترال پارک (CENTRAL PARK )

هتل CENTRAL PARK واقع در خیابان سلیمان رحیم اف شهر تاریخی باکو میباشد . از هتل CENTRAL PARK میتوان به مراکز تفریحی و خیابان نظامی با پای پیاده رفت.
صبحانه بوفه باز، اتاقهاي 1 و 2 تخته، اينترنت با سرعت دسترسی بالا، تاکسي سرويس، خط تلفن مستقیم، تلويزيون ماهواره ای، تهويه هوای مطبوع ، لباس‌شويي‌ و خشکشويي، سالن غذاخوری، پذیرش شبانه روزی، سالن ورزشي، صندوق امانات، خدمات ماساژ و از همه مهمتر نزديکی هتل به ساحل دريای خزر از امکانات این هتل میباشد.

هتل 4 ستاره آمبیناس (AMBIANCE )

هتل AMBIANCE در خیابان سلام زاده واقع شده و فاصله كمي از رستورانهاي بینظیر با غذاهای لذیذ و مراكز تفريحي دارد. تمامی اتاقهاي هتل داراي اينترنت بي سيم رايگان،‌ تلويزيون و تمامي امكانات و تجهیزات رفاهی را دارا مي باشد. هتل با ارائه امكاناتي نظير سالن ورزش،‌ اتاق بيليارد و پينگ پنگ و استخر اقامت خوشی را براي مهمانان خود مهیا کرده است.

هتل 4 ستاره سرین (SERIN )

در میان هتل های باکو، SERIN به بهترین هتل برای مهمانان و گردشگران، از نظر آرام و دنج بودن و همچنین زیبایی، معرفی شده است.
هتل سارین، امکانات بسیار عالی برای مهمانان فراهم کرده است. آنچه که هتل ما را از هتلهای دیگر متمایز کرده، امکانات و تجهیزات لوکس این هتل میباشد. اگر میخواهید شاهد یک فضای لوکس و مدرن در عین حال آرامش مطلق را تجربه کنید، هتل سارین را از یاد نبرید.
شنا در استخر روباز هتل، ورزش در مرکز تناسب اندام و استفاده از خدمات ماساژ خالی از لطف نیست.

هتل 4 ستاره هتل DIPLOMAT

هتل DIPLOMAT واقع در شهر تاریخی باکو، در قلب مراکز تجاری، به سبک سنتی اصل آذربایجانی از مهمانان خود پذیرایی میکند.
هتل دارای 9 طبقه 24 اتاقه میباشد که به سبک کلاسیک طراحی شده است همچنین این هتل به تمامی جاذبه های توریستی شهر باکو نزدیک میباشد.
رستوران هتل با نمای زیبایی از دریای خزر، با غذاهای محلی و بین المللی پذیرای مهمانان میباشد.

هتل 4 ستاره ازکت (AZCOT )

هتل AZCOT مرمت شده ﯾﮏ ﺧﺎﻧﻪ ﻗﺪﯾﻤﯽ در بهترین بخش ﺗﻮرﯾﺴﺘﯽ ﺑﺎﮐﻮ ﯾﻌﻨﯽ ﻣﯿﺪان ﻓﻮاره ها قرار گرفته اﺳﺖ. اﯾﻦ ﻣﯿﺪان به حالت ﺳﻨﮓ ﻓﺮش ﺑﻮده و ورود خودرو ﺑﻪ اﯾﻦ ﻣﯿﺪان قدغن می باشد.
بناهای اطﺮاف اﯾﻦ هتل، ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺑﻮده و ﺑﺼﻮرت مدرن ﺑﺎزﺳﺎری ﺷﺪه اند. طﺒﻘﻪ همکف کلیه اﯾﻦ بناها اغلب رﺳﺘﻮران، ﮐﺎﻓﻪ و بوتیکهای شیک لباس می باشد.
ﺗﻤﺎﻣﯽ ﻣﻐﺎزه ها، بناها و ﭘﺎرک های گرداگرد اﯾﻦ هتل ﺗﺎ نصف شب ﺑﺎز هستند و مهمانان و ﺳﺎﮐﻨﺎن شهر در اﯾﻦ قسمت از شهر ﺑﻪ گشت و ﺧﺮﯾﺪ کردن مشغول میشوند.
ﺑﺮﺧﯽ ﻣﺰﯾﺖ های اﯾﻦ هتل:
- واﻗﻊ ﺷﺪن در ﻣﯿﺪان ﻓﻮاره ها
- ﻧﺰدﯾﮑﯽ ﺑﻪ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺗﺎرﯾﺨﯽ اﯾﭽﺮی شهر مسافت ﭘﯿﺎده 7 دﻗﯿﻘﻪ
- ﻧﺰدﯾﮑﯽ ﺑﻪ ﭘﺎرک ﺳﺎﺣﻠﯽ(ﭘﺎرک ﻣﻠﯽ) ﺧﺰرمسافت ﭘﯿﺎده 15 دﻗﯿﻘﻪ
- ﻧﺰدﯾﮑﯽ ﺑﻪ مکان ﺗﻮرﯾﺴﺘﯽ و ﺗﺎرﯾﺨﯽ ﻧﻈﺎﻣﯽ
- دﺳﺘﺮﺳﯽ راحت ﺑﻪ اﻧﻮاع رﺳﺘﻮران های ﮐﺸﻮرهای ﻣﺨﺘﻠﻒ در ﻣﯿﺪان ﻓﻮاره ها
- ﻧﺰدﯾﮑﯽ ﺑﻪ رﺳﺘﻮران ﻣﮏ دوﻧﺎﻟﺪز 4 دﻗﯿﻘﻪ ﭘﯿﺎده

هتل 4 ستاره آمباسادور (AMBASSADOR )

هتل AMBASSADOR باکو، از شرکتهای ترکیه در این منطقه میباشد و در حد هتل پنج ستاره تاپ اروپایی است. این هتل در مرکز شهر واقع شده و در 25 دقیقه ای دریا و منطقه قدیمی ایچری شهر قرار دارد .
اتاق هاي يک و دو تخته، اينترنت بیسیم رایگان،ژنراتور برق اضطراري، سالن كنفرانس و سمینار، تالارهاي چند منظوره، تاکسي سرويس، تلفن خط مستقیم، تلويزيون، جکوزی، ترانسفر، خدمات لباس‌شويي ‌و خشکشويي، خروجي اضطراري،‌ رستوران اروپايي، رستوران محلي، نظافت روزانه،‌ سالن بدن‌سازي، سالن بيليارد، اتاق ماساژ، سالن ورزشي، مترجم و راهنما براي ميهمانان خارجي، کافي شاپ، کلوپ بازي از دیگر امکانات رفاهی این هتل مدرن می باشد.

هتل 4 ستاره گنجعلی پالاس (GANJALI PALACE )

هتل 4 ستاره GANJALI PALACE در مرکز شهر باکو واقع شده است و با پیاده روی 10 دقیقه ای میتوان به منطقه تاریخی شهر و قصر حیدر علی اف رسید. دسترسی به اینترنت بیسیم رایگان در فضای داخلی هتل برای مهمانان مهیا شده است.

اتاقها به سبک کلاسیک و مبلمان چوبی شیک آراسته شده اند. تهویه هوای مطبوع و تلویزیون ماهواره ای و حمام خصوصی از امکانات اتاقهای هتل میباشد.

صبحانه هر روز صبح در بوفه رستوران هتل سرو میشود.

پذیرش در این هتل شبانه روزی میباشد.

هتل 5 ستاره گراند هتل یوروپ (GRAND HOTEL EUROPE )

این هتل 5 ستاره اقامت منحصر به فرد در مرکز شهر باکو، در کنار مرکز تجاری بین المللی فراهم می کند. این هتل نمایی از شهر باکو و دریای خزر را نمایان میکند.
اتاق های این هتل دارای مبلمان لوکس و طراحی داخلی شیک دارای اتاقهای رنگارنگ، تهویه هوای مطبوع و شامل تلویزیون با کانالهای ماهواره ای، مینی بار و یک بالکن با منظره دریای خزر می باشند.
سونا، حمام آبگرم، ماساژ و سالن بدنسازی با تکنولوژی بالا از دیگر امکانات این هتل می باشد .
هتل دارای یک لابی پذیرایی 24 ساعته و همچنین یک اطلاعات گردشگری و پارکینگ خصوصی رایگان می باشد. با یک رانندگی 20 دقیقه ایی از هتل می توان به فرودگاه حیدر علی رسید.

هتل 5 ستاره آیف پالاس (AYF PALACE )

زهتل 5 ستاره و مجلل AYF PALACE در مرکز شهر در جوار مراكز توریستی باكو و ايستگاه وسايل نقليه عمومي واقع شده است. تمام اتاقها به زيبايي آراسته شده اند و داراي امكانات رفاهی مثل تهويه هوای مطبوع،‌ سيستم گرمايشی و سرمایشی مجزا، تلويزيون،‌ كامپيوتر به همراه اينترنت، يخچال، پذیرش 24 ساعته و خشكشويي مي باشد. تمام اتاقها داراي چشم انداز زیبایی از شهر هستند. معماري مدرنیته هتل خود، به عنوان يك جاذبه توريستي بوده و لابي و دكوراسيون بینظير هتل،‌ آن را از هتلهاي درجه يك دنيا قرار داده است. سالنهای غذاخوری هتل با سرو انواع غذاهای لذیذ پذيراي گردشگران محترم مي باشند.

هتل 5 ستاره گلدن کوست (GOLDEN COAST )

این هتل 5 ستاره مدرن مشرف به دریای خزر در شهر باکو واقع شده است . از ویژگی های این هتل می توان به استخر داخلی، مرکز تناسب اندام و آبگرم بزرگ اشاره کرد. اینترنت بیسیم رایگان در اتاقهای هتل ارایه میشود.
اتاق مطبوع بزرگ و تزئین شده به سبک کلاسیک که شامل تلویزیون های ماهواره ای، حمام خصوصی با دمپایی می باشند.
مهمانان می توانند در آبگرم، که همراه با سونا، اتاق بخار و تجهیزات ماساژ می باشند وقت بگذرانند.
ساحل طلایی 3.5km از منطقه قدیمی شهر و هتل تا میدان پرچم ملی فقط 550 متر و تا فرودگاه بین المللی باکو 30 کیلومتر فاصله دارد.
هتل دارای پارکینگ رایگان می باشد.

هتل 5 ستاره کرون هتل (CROWN HOTEL )

هتل 5ستاره CROWN HOTEL در سال 2008 در شهر تاریخی باکو و درخیابان قربان عباس اف بنا شده است.
از امکانات و تجهیزات این هتل میتوان به باشگاه بدنسازي، اتاقهاي يک و دوتخته، استخر، دسترسی به اينترنت بیسیم، پارکينگ، پله اضطراري، تالار سمینار، جکوزي، چايخانه سنتي، لباس‌شويي‌ و خشکشويي، رستوران اروپايي، رستوران محلي، خدمات صرافي، صندوق امانات، خدمات ماساژ، مترجم براي ميهمانان خارجي، خدمات فکس و کپي میباشد.

ساپیر هتل (SAPPIR HOTEL )

این هتل در مرکز باکو واقع شده است که با یک پیاده روی 5 دقیقه ای با پارک حیدر علی اف فاصله دارد.
اتاق های زیبا و بزرگ، دسترسی به اینترنت رایگان بیسیم دارند.
یک صبحانه بوفه باز در رستوران یاقوت کبود سرو میشود، و غذاهای سنتی آذربایجان برای نهارو شام در دسترس هستند. اسنک، قهوه و نوشیدنی های دیگر در همین سالن در دسترس هستند.
اتاقهای این هتل به گرمی تزئین شده و از ویژگی های مبلمان مدرن، تلویزیون های صفحه تخت، مینی بار و حمام خصوصی با وان و لوازم آرایشی بهداشتی مجهز شده است.
پارکینگ خصوصی رایگان در هتل در دسترس است. ایستگاه مترو با یک پیاده روی 10 دقیقه ای از هتل فاصله دارد و با تراموا حدود 2 دقیقه فاصله دارد.

هتل 5 ستاره مردین (MERIDIEN )

شهرستان باکو، دریای خزر، شهر قدیمی - در هر کجا و در هر زمان این نام را یکجا مشاهده میکنید، تخیل ما از ایجاد تصاویر فوق العاده از شهرستان پایتخت جمهوری آذربایجان وصف ناپذیر است.
قلب تپنده شهر باکو، شهر قدیمی به عنوان منطقه کسب و کار، که در آن بزرگترین شرکت های نفتی، سفارتخانه ها و تجارت خارجی و سازمان های حقوق بشری متمرکز شده اند، هنوز باقی مانده است.
ما بسیار خوشحال میشویم که در هتل "مریدین" خدماتی را ارائه دهیم که شما مسافر عزیز به راحتی و با آرامش خیال تمام زیباییها و جاذبه های گردشگری باکو را مشاهده کنید.

هتل 5 ستاره اکسلسیور (EXCELSIOR )

با یک رانندگی 15 دقیقه ای میتوان از فرودگاه باکو،به هتل لوکس و زیبای EXCELSIOR رسید. اتاقهای این هتل در سبکهای کلاسیک و مدرن طراحی شده است.
هتل EXCELSIOR دارای باشگاه ورزشی مجهز و زمین تنیس در فضای باز، استخر، جکوزی، سونا و خدمات ماساژ میباشد. تمامی اتاق ها شامل امکاناتی همچون تلویزیون ماهواره ای و چای ساز و قهوه ساز و مبلمان شیک هستند.
ایستگاه قطار حدود 3 کیلومتر با هتل فاصله دارد، جاذبه های دیدنی باکو مانند میدان چشمه و کاخ ریاست جمهوری در 5 کیلومتری این هتل میباشد

هتل 5 ستاره کمپینسکی (KEMPINSKI )

هتل Kempinski باکو با 280 اتاق به زیبایی و سبک مدرن طراحی و شما را در یک محیط منحصر به فرد، که در آن راحتی، ظرافت را فراهم آورده است. از بالکن اتاق خود می توانید چشم انداز زیبایی از نمای شهر باکو را ببینید. انتخاب نهایی شما برای اقامت راحت و امن و دلنشین در باکو، با ارائه خدمات از این هتل و خدماتش میسر می باشد.

هتل 5 ستاره هیلتون (HILTON )

هتل پنج ستاره هیلتون دارای یک استخر 24 ساعته و سالن ورزش می باشد، فاصله این هتل تا شهر قدیمی باکو 8 دقیقه با پای پیاده می باشد.
اتاقهای بزرگ و روشن دارای تهویه مطبوع، امکان تهیه نوشیدنی های گرم و تلویزیون 32 اینچ ال سی دی در تمامی اتاق ها و سوئیتها می باشند.
برای استراحت و آرامش، شما می توانید از سونا، ماساژ و آبگرم لذت ببرید.
می توان از اینترنت بیسیم رایگان در تمام مکانهای هتل استفاده کرد. لابی 24 هتل اماده پذیرایی از میهمانان هتل می باشد. فاصله از هتل تا فرودگاه بین المللی باکو حدودا 30 دقیقه می باشد.

(منبع: وب سایت ندای ارژنگ)

مراکز خرید آذربایجان

باکو

قديمی ترين فروشگاه باكو، MUM نام دارد. اين فروشگاه چهار طبقه است و شامل مغازه های بسيار زيادی است كه هم هجور جنس، از لباس عروس گرفته تا وسايل الكتریکی را می فروشند. اين فروشگاه را در خيابان هوسو هاسیي‌ِف پیدا می کنید. بازار بزرگ ساحل هم بازاری نوساز است كه بالای متروی ساحل قرار دارد. ا گر دنبال بوتيک با اجناس مرغوب و درجه یک می گرديد، به خيابان رسول رضا، ٢٨ می و آتاتورک برويد. از قديم الایام، کلاه و اشیای مسی و فرش، از مهمترين سوغات های آذربایجان بوده. معمولاً اين اشيا در نواحی اطراف شهر ارزانتر هستند. مغازه ی علی بابا اطراف ايچری شهر قرار گرفته است و از مغازه های اطراف خود معروف تر و شلوغ تر است و در آن می توانید اجناسی را بخرید که واقعاً
به قیمتش بی ارزد.
بازار رنگارنگ توريست ها برای خرید سوغات ایده آل است. بيشتر مغازه های اين بازار اجناس ارزان می فروشند و ا گر علاقه مند به مدال باشید، می توانيد مدال های جالب و گونا گونی را از دوران حكومت شوروی بخرید.ضیا كيی ديگر از بازارهای خريد است. قيمت هایش از جاهای دیگر گران تر است اما برای توريست هایی كه حوصله ی گشت زدن و وقت تلف کردن برای خرید را ندارند، كمک بزرگی است. اين بازار در خيابان اينشا آچيار قرار گرفته.

شکی

شَکی یک بازار دارد که به گران فروشی معروف است و باید قدرت چانه زنی و همچنین قابلیت هایتان را در زبان آذری را ارتقا ببخشید. اسم این بازار تره است و در آن سفال، صنایع دستی فلزی، فرش همچنین میوه، سبزی، گوشت، پنیر و حتی زعفران، پیدا می کنید. کارخانه ی ابریشم این شهر در خیابان رسول زاده قرار دارد و گردشگران اجازه ی دیدن آن را ندارند، اما این را گفتیم تا بعد اشاره به مغاز ه ی روبه روی آن داشته باشیم. نام این مغازه ایپگ مغازین است و روسری های ابریشمی زیبایی را می فروشد.

نخجوان

بازارهای نخجوان مملو از كالاهای ساخت ترکیه، ايران و بعضاً روسی است. ديدن اين بازارها خالی از لطف نيست.بازار٥٧

این بازار روباز هر روز هفته به جز یکشنبه ها از ساعت ٩ صبح تا دو بعد از ظهر باز است و ا کثر کالاهای آن را لوازم خانگی برقی، پوشاک، طا و جواهرآلات تشکیل می دهند. در فضای بیرونی بازار البته، میوه و سبزیجات می فروشند، اگر برای خرید به این بازار می روید چانه زدن را فراموش نکنید.

مركز تجارت

ساختمانی بزرگ و صورتی رنگ كه بالای آن، هتل تجارت قرار دارد. در دو طبقه ی همکف و اول، مرکز خرید مدرن و نسبتاً گرانی قرار دارد که تقریباً هر آنچه از یک مرکز خرید را انتظار دارید را برآورده می سازد.

آليش و ريش

فروشگاهی بزرگ و یک طبقه است كه با سرمايه گذاری شركتی ترکیه ای و برای فروش اجناس تولید ترکیه ايجاد شده است. قيمت ها در اين فروشگاه مثل قیمت های داخل ايران است.

(منبع: وب سایت سفری دیگر)