تور یزد

 

 Has no item to show!

 

 • درباره یزد

  درباره یزد

 • جاذبه های گردشگری یزد

  جاذبه های گردشگری یزد

 • غذاهای یزد

  غذاهای یزد

 • رستوران های یزد

  رستوران های یزد

 • مراکز خرید یزد

  مراکز خرید یزد

 • سوغات یزد

  سوغات یزد

درباره یزد

پيشينه يزد كه به دوران يزدگرد ساساني مي رسد، آكنده از تلاش پي گير مردماني پارسا وسخت كوش است كه به رغم طبيعت گرم وخشك اين ديار، كمرهمّت بسته اند تا به بركت پشتكار، خلاقيّت وذوق هنري خدادادي، نام شهر وديار خودرابلند آوازه گردانند.شهرستان يزد دومين «شهرخشت خام » و «تاريخي» جهان است. شهر يزد دربين ايرانيان ، به شهر بادگيرها معروف است كه در واقع ، بادگيرها سيستم تنفسي شهر محسوب مي شوند ودر فضاهاي مسكوني وقديمي ديده مي شوند.بادگيرها از چهار قسمت بدنه، قفسه، تيغه ها وسقف تشكيل شده اند.

«يزد» واژه اي باستاني است كه ريشه در «يشت» يا «يزت» و« يسن» به معناي ستايش، نيايش، پرستش، ايزد و... دارد. به اعتقاد تعدادي از تاريخ نويسان ، دردوره ساسانيان، به فرمان يزد گرد اول در اين محل، شهري به نام «يزدان گرد» بنا گرديده است. نام يزد از همين عنوان گرفته شده وبه معناي مقدس، فرخنده ودرخور آفرين است.
مورّخان يوناني، شهر كهن وباستاني را «ايساتيس» خوانده اند كه احتمالاً بعد از ايجاد شهر كهن «كثه » پديد آمده است. پس از ظهور اسلام و گرايش مردم ايران به اين آيين، به يزد لقب «دارالعباده» داده شد.

 

پیش‌شماره تلفنی  035
جمعیت  ۴۸۶٬۱۵۲ نفر در سال ۱۳۹۰
گویش مردم فارسی با لهجه شیرین یزدی
فاصله هوائی تا تهران 1 ساعت و 7 دقیقه

 


دو رسم جالب در اردکان؛ از مراسم شب پنجه تا چهارشنبه سرخي!

 


شب پنجه

در اردكان دو تقويم وجود دارد يكي «تقويم دولتي» كه تقويم رسمي كشور است و ديگري «تقويم ملتي» كه سال را دوازده ماه هر ماه 30 روز محاسبه مي‌كنند

و پنج روز آخر سال را پنجه مي‌نامند.

شب پنجه تشريفات خاصي داشت و اغلب مردم معتقد به رعايت آنها بودند و اعم كارهائي كه در شب پنجه انجام مي‌دادند به اين شرح بودند:

1ـ طبخ آش كشك براي شام

2ـ سرمه كشيدن

3ـ هويج (زردك) گذاشتن در كليددان خانه (كلون) و صبح تمام اعضاي خانه هر يك مقداري از آن زردك را می خوردند تا در طول سال گزنده آنها را نيش نزند.

4ـ ريختن خاكشير در آتش در صبح روز پنجه تا مورچه در خانه‌شان بيرون نيايد.

5ـ نگهداري يك ظرف ماست سربسته در خانه از شب پنجه تا صبح روز نوروز.

6ـ بردن پنجگي براي عروس (پنجگي عبارت بود از ظرف (دوره)  ماست سربسته ،كاسه‌اي پر از سرشير و يك ظرف اسفناج).

7ـ تمام كردن كرباس در حال بافت (يعني شب پنجه نمي‌بايست كرباس نيمه بافته در كارگاه كرباس‌بافي (چاله) موجود باشد.

8 ـ آتش روشن كردن كنار درِ ورودي خانه و خاكشير و ریختن اسفند و گشنيز روي آن  برای دفع چشم زخم.

9ـ شب پنجه مي‌بايست حتماً‌ اجاق خانه گرم باشد تا در طول سال همه شب اين گرمي ادامه يابد.

چهارشنبه سرخي

در اردكان به چهارشنبه آخر سال چهارشنبه سرخي مي‌گفتند و رسم بر اين بود كه هر خانواده‌اي مقداري هيزم به پشت بام خانه برده آتش مي‌زد و بچه‌ها از

وي آتش مي‌پريدند و اين شعر را مي‌خواندند:
سرخي تو به روي من    زردي من به روي تو

پس از پايان مراسم آتش را خاموش مي‌كردند و بعضي نيز آتش را در كوچه مي‌ريختند تا كم كم خاموش شود.

آب و هوای یزد

جاذبه های گردشگری یزد

جاذبه های تاریخی یزد

یزد یکی از بهترین شهرهای خشتی جهان است که همواره به عنوان صاحب یکی از درخشان ترین میراث های فرهنگی در ادوار مختلف تاریخی ایران مطرح بوده است. در سفر به یزد دیدنی های زیادی هستند که انتظار شما را می کشند.

آتشکده (آتش ورهرام)

بنای فعلی آتشکده در سال 1313 خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث گردیده است. ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در مرکز حیاطی بزرگ و سرسبز و بر بلندی قرار گرفته و برپیشانی عمارت نقش «فروهر» جلوه گر است. اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود 1520سال پیش تاکنون فروزان مانده و حفاظت گردیده است.
«آتش ورهرام» درون مجری برنجی و در اتاقی مخصوص، در میان ساختمان آتشکده و در سطحی بالاتر از سطح زمین به دوراز باد و باران و تابش خورشید نگهداری می شود.

مجموعه امیر چقماق

امیر جلال الدین چقماق شامی در دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب گردید و با کمک همسرش فاطمه خاتون در این مکان میدان‌گاهی و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم تر مسجد امیر چقماق را بنا نهاد.
این مسجد دارای گنبدی عظیم و صفه ای عالی و دو شبستان زمستانی و تابستانی است. محراب مسجد دارای سنگ مرمرین زیبایی است که اطراف آن نقش گردیده است.

باغ دولت آباد

محمد تقی خان مشهور به خان بزرگ که سر سلسله خان های یزد در زمان زندیه بود ابتدا قناتی با نام دولت آباد بوجود آورد پس از آن، عمارت «باغ دولت آباد» را در امتداد آن احداث کرد. این ساختمان، محل اقامت این حاکم مقتدر نیز بوده است. این بنا مجموعه ای از چندین عمارت شامل: هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی است. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج، سرو، گل سرخ محمدی، درختان میوه به خصوص انگور و انار است. چشمگیر ترین ویژگی این بنا بادگیر 33.8 متری آن است که بلندترین بادگیر جهان محسوب می شود.

مدرسه ضیائیه

مدرسه ضیائیه معروف به زندان اسکندر از آثار «مولانا ضیاء الدین حسین رضی» است که در سال 631 قمری آن را بنیان نهاد و بنای آن در سال 705 قمری توسط پسرانش به اتمام رسید.شبستان مدرسه دارای محراب است و در اطراف مدرسه، رواق هایی ساخته شده است. گنبد خشتی این بنا با تزئینات گچبری و نقاشی آبرنگ بر بلندای این ساختمان خود نمایی می کند که نمونه ای از معماری دوره مغول در ایران است.

آب انبار شش بادگیری

آب انباری است قدیمی با شش بادگیر که در محله تپه یزد قرار گرفته است. این بنا دارای دو ورودی در شمال و جنوب و مخزن است و مخزن آب انبار گنبد تخم مرغی شکلی دارد.
این آب انبار 55 پله دارد که بین پله های 25 و 26 آن از بالا، یک هشتی با سنگ فرش آجری قرار دارد و طاق آب انبار بعد از هشتی شروع می شود. طاق ضربی خشتی با نمای آجری و سقف بزرگ مخزن آب از ویژگی های مهم این آب انبار است که در سال 1379 هجری قمری به سعی حاجی حسین میرالله ساخته شده است

خانه لاری ها

تاریخ بنای این خانه تاریخی متعلق به دوره قاجار است و در محله خهادان شهرستان یزد قرار دارد. ساختمان خانه لاری ها با توجه به سبک کلی منزل اعبانی دوره خود ساخته شده، یعنی خانه ای است با دو قسمت اندرونی و بیرونی، حیاط در مرکز و قسمت های شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شود که شامل تالار و بادگیر است.
 از ضلع شرقی که شمال اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و سایر فضاها است به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شود. این خانه اکنون موزه اسناد و مدارک است.

نارین قلعه (نارنج قلعه)

این بنا در زبان عامه به نارنج قلعه معروف است یکی از مهمترین آثار تاریخی پیش از اسلام استان محسوب می شود. این دژ قدیمی که برفراز تپه مشرف بر شهر میبد احداث شده، تمامی بنای آن از خشت و گل ساخته شده و معماری آن به شکل مطبق است.
تقریبا در 5 مرحله ساخته شده است. قدیمی ترین بخش بنا فضاهایی هستند که در دل زمین کنده شده اند و درگویش محلی به آنها «بوکن» گفته می شود و پایین ترین بخش آن را تشکیل می دهند.

مسجد جامع فهرج

روستای فهرج در 25 کیلومتری جنوب شرقی یزد و در کنار راه اصلی یزد- بافق قرار دارد. از آثار تاریخی این روستا به یک قلعه باستانی، آب انبار قدیمی، مجموعه شهدا و مسجد جامع می توان اشاره کرد.
مسجد جامع فهرج از بنای قدیمی و کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی است که متعلق به نیمه اول قرن اول هجری است.
 این بنا قدیمی ترین مسجدی است که در ایران و شاید در دنیا بدون هیچگونه پیرایه ای دست نخورده باقی مانده است. وجود شبستانی رو به قبله با هشت ستون، مناره گلی نه چندان بلند که راه پلکان بام مسجد از داخل این مناره به بام و سپس به بالای مناره منتهی می شود و استفاده از خشت و گل در ساخت آن از ویژگی های این بنا محسوب می شود.

یخچال خشتی میبد

این یخچال با قدمتی که به پیش از دوره قاجار می رسد یکی از معدود یخچال های به جای مانده در استان یزد است که از خشت و گل ساخته شده است. بخش های عمده این بنای باشکوه عبارتند از: دیوارهای سایه‌انداز حوض یخ‌بند مخزن یخچال و گنبد.
 دیوارهای شرقی و غربی و جنوبی آن در زمستان سایه سار سردی در محوطه شمالی یخچال  فراهم می ساخته که در شب های چله با انداختن آب قنات به حوض پهناور و کم عمق آن محوطه و تکرار این کار در شب های متوالی قطعات بزرگ یخ ساخته می شده و پس از شکسته شدن به مخزن یخ در زیر گنبد یخچال منتقل می گردیده است. گنبد خشتی بزرگ یخ های انباشته را نگه می داشته که در تابستان از آن برای استفاده کاروانیان و مردم بهره برداری می کردند.

چاپارخانه میبد

پیشینه چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان می رسد. از این مراکز به عنوان ایستگاه های مبادلات نامه ای استفاده می شده است.
وظیفه چاپارخانه ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیک تازه نفس جهت ارسال و مبادله سریع نامه ها و امانت های مهم بوده است. از این رو چاپارخانه ها به  صورت قلعه ساخته  شده اند تا دفاع و حفاظت از آن میسر باشد.

جاذبه های طبیعی یزد

 یزد به معنای پاک و مقدس و یزدگرد به معنی داده خدایی است. شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است. در دوره اسلامی، شهر یزد را دارالعباده نامیدند. اهمیت شهر یزد تا پیش ازاسلام به حی بود که از اطراف و مورخان یونانی، شهر کهن و باستانی یزد را «ایساتیس» می خواندند.

استان یزد به علت آب و هوای کویری خود در مقایسه با مناطق پر باران و سر سبز ایران از نظر مکان های طبیعی غنای چندانی ندارد. اما نباید این منطقه را عاری از هر گونه جاذبه طبیعی پنداشت.

عمده ترین جذابیت های طبیعی استان عبارتند از: دره ها و مناطق ییلاقی، چشمه سارها، غارها و…

عمده ترین و شاید تنها کانون های طبیعی و دیدنی در این استان، دامنه های شیر کوه است. این ارتفاعات جاذبه های طبیعی متنوعی پدید آورده اند که برای مسافران ایرانی و خارجی جذاب و دیدنی است.

شیر کوه

شیر کوه هوای گرم و خشک را یزد را در نواحی جنوبی با رطوبت خود می آمیزد و آن را ملایم و مطبوع می کند. در جنوب یزد ییلاق های خوش آب و هوای بسیاری وجود دارد. این ییلاق ها به ۳ بخش میان کوه، پشت کوه و پیش کوه تقسیم می شوند.

ییلاق های میان کوه

ییلاق های میان کوه در شهرستان تفت قرار دارند. «ده بالا» معروف ترین وخوش آب وهوا ترین ییلاق یزد درین منطقه می باشد.

طزر جان

«طزر جان» روستای ییلاقی دیگری در مجاورت روستای ده بالا است. که مسجد جامع آن از اهمیت خاصی برخوردار است. دره های سرسبز، بنادک سادات، باقی آبادریا، فخر آباد ثانی آباد،… از دیگر ییلاق های مهم این منطقه است.

ییلاق پشت کوه

منطقه «پشت کوه» بین «نیر» و «گاریزات» در جنوب سلسله جبال شیرکوه قرار دارد و از سه طرف محاصره ودر میان دره ای از سنگلاخ واقع شده است. بخش دیگر آن جلگه بنادک دیزه، سخوید، شواز، بیداخوید و… از جمله ییلاق های این منطقه است.

ییلاق پیش کوه

این منطقه بخش بزرگی از آبادی های رشته جبال یزد را در برگرفته و میان ندوشن، دهشیر و تفت قرار دارد. از جمله ییلاق های آن نصر آباد، مزرعه آخوند، علی آباد، شاهد آباد، شریف آباد، صادق آباد و سانیچ است

غارهای یزد

 غارهای هر منطقه یک میراث گرانبهای ملی به شمار می رود. عمر غارها به هزاران هزار سالمی رسد. در کوه های استان یزد ،غارهای جالب و دیدنی متعددی وجود دارد که مشتاقان غار نوردی و زمین شناسان علاقه مندان به این رشته را به خود جلب می کند.

این غارها عبارتند از: غار چکوعلا در ابر کوه، غار هامانه در هامانه خرانق ها، غار اسلامیه فراشاه، غار باد معصوم در اسلامیه، غارنباتی در ندوشن، غار اشکفت در عقدا، غار چهار تاقی در یزد و غار ایوب در دهج، غار هشتاد در مهریز .

غار شگفت یزدان

این غار باستانی در نزدیکی عقدا قرار دارد واز غارهای مقدس زرتشتیان است.ر اه ورودی غار صعب ودشوار است اما در داخل غار محوطه وسیعی است که گنجایش هزاران نفر را دارد. چندین حوض کوچک وبزرگ و آثاری از ساختمان در آن دیده می شود. در غار خاکستر زیادی به چشم می خورد ونشان دهنده آن است که سال های متمادی آتش مقدس را در این غارها محافظت می کردند.

چشمه سارها

 چشمه های تامهر و غربالبیز دو چشمه عمده استان است که اهمیت وارزش تفرجگاهی دارند.

چشمه تا مهر

 این چشمه در شش کیلومتری جنوب شهرستان تفت قرار دارد و در فصل تابستان همه روزه پذیرای تعداد زیادی از اهالی منطقه (تفت ویزد) ریا،مسافران گذری است. وجه تسمیه آن احتمالا به علت جریان آبی است که هر ساله از اویل بهار تا مهر ماه از آن جاری می شود.

چشمه غربالبیز

این چشمه از چشمه های باستانی منطقه است و آثار تاریخی متعدد مانند سفال، مفرغ، مجسمه و… در اطراف آن به دست آمده است.
این چشمه از دامنه کوه «مذورا» می جوشد ودر کتاب های تاریخی یزد از آن یاد شده است. این چشمه زیبا وت ماشایی به ویژه در فصل بهار مشتاقان بسیاری را به دیدار خود می کشاند.

غذاهای یزد

بیشتر مسافرانی که به شهر یزد سفر می‌کنند، از غذاهای سنتی این دیار نیز سراغ می‌گیرند و به دنبال رستوران‌ها و آشپزخانه‌هایی هستند که این غذاهای سنتی را طبخ می‌کنند.

مردم یزد نیز مانند ساکنان بسیاری از شهرهای ایران‏‏زمین براساس اقلیم، ذائقه و طبع ساکنان، انواع غذاهای سنتی را در فرهنگ خود دارند که البته امروزه کمتر طبخ می‎‎شوند و مورد استقبال قرار می‌گیرند، با این حال در برخی ایام خاص از جمله نوروز شاهد عرضه برخی از آنها در رستوران‌های یزد هستیم.
یکی از پژوهشگران یزدی عقیده دارد که توجه به غذاهای سنتی که دارای تنوع بسیاری هستند می‏تواند بر احیای ساختار فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مردم هر منطقه تاثیر بسیار داشته باشد.

آش گندم؛ غذای آیینی یزدی‌ها

از جمله غذاهایی که یزدی‌ها در پخت آن شهره هستند آش گندم  است این آش به یکی از غذاهای آیینی مردم یزد تبدیل شده است که بیشتر در مراسم سوگواری امام حسین(ع) پخت می‌شود. این غذا از گوشت و چربی فراوان و حبوبات تشکیل شده که در دیگ‌های مسی و با آتش هیزم پخته می‌شود و پخت آن به عنوان غذای نذری به ۱۰ تا ۱۵ ساعت زمان نیاز دارد. دیگر غذاهای سنتی مردم یزد به قیمه یزدی می توان اشاره کرد که امروزه نیز در برخی از رستوران‌ها عرضه می‌شود.  لپه مورد نیاز برای طبخ این خورشت از نخود آب‎‎گوشتی تهیه و به همراه گوشت فراوان پخته می‎‎شود و معمولاً نیز آشپزهای ماهر برای تهیه آن به کار گرفته می‌شوند. انواع آش  نیز از غذاهای محلی مردم یزد می باشد و از جمله این آش‌ها می‌توان آش خمیر یا رشته و آش شولی راکه از غذاهای خاص یزد است، نام برد.

انواع شولی‌های معروف یزد

شولی با توجه به محتویات آن انواع مختلفی مانند شولی آرد جو، شولی جو، شولی پروک، شولی هویچ، شولی شلغم، شولی سرکه و شولی ساده دارد.
از دیگر غذاهای سنتی مردم یزد به آش «هفت دونار» یا آش ماش می توان اشاره کرد، زرتشتیان یزدی در مراسم ملی و مذهبی خود این آش را طبخ می‌کردند ولی به تدریج پخت آن در میان مسلمانان نیز رواج یافت. این آش که معمولاً برای شب پنجه پخت می‌شود، در بین یزدی‌ها به «آش ججه» معروف است و در بردارنده ۷ نوع حبوبات شامل لوبیا، نخود، عدس، ماش، گندم، جو و برنج است که آنها را همراه با چغندر می‌پختند.بعد از پخته شدن این مواد یک عدد تخم مرغ را با پوست به آش اضافه می‌کردند و بعضاً در آن گوشت هم می‌ریختند که انواع دارای گوشت آن به آش ججه معروف شده است.
آش خیرات از دیگر غذاهای سنتی یزد است که این نوع آش در مراسمی‌ از جمله مراسم درگذشتگان طبخ و سپس به عنوان خیرات بین اهالی توزیع می‌شد. مواد اصلی این آش شامل ماش، برنج، نخود، لوبیا، سبزی و تکه‌های بزرگ گوشت است و چاشنی آن نیز رب گوجه، سیر و ادویه است.

آش خمیر و سنتی در ایام پایانی سال

آش خمیر از انواع آش‌های سنتی مردم یزد می باشد این آش که به آش رشته نیز مشهور است در ایام پایانی سال طبخ می‌شد، چرا که مردم یزد اعتقاد داشتند با پختن آش رشته، رشته کارها تا پایان سال آینده در دستشان خواهد بود.
برخی از خانواده‌ها رشته مورد نیاز برای پخت این آش را خودشان درست می‌کردند و در حین تهیه و بریدن آن نیز دعا و طلب حاجت می‌کردند و خوردن آن را سبب بروزی، تندرستی و شفای بیماران می‌دانستند و می‌دانند.رخی از مردم یزد در گذشته گوسفند را در تابستان خریداری و بعد از تیمار گوسفند را در پاییز ذبح می‌کردند. سپس گوشت آن را به قطعات کوچک و مناسب برای تهیه آبگوشت تقسیم می‌کردند و بعد به آن نمک اضافه می‌کردند تا فاسد نشود، سپس گوشت را به روشی که گوشت‌ها به یکدیگر نچسبند به یکدیگر متصل می‌کردند و آن را از سقف آویزان می‌کردند و چربی گوشت را نیز آب می‌کردند و از روغن آن برای طبخ غذا استفاده می‌کردند.

آبگوشتی که گوشت ندارد

آبگوشت روغن، حاصل سرخ کردن پیاز در روغن به همراه زردچوبه و ادویه و سپس افزودن آب و قطعات کوچک سیب زمینی از دیگر غذاهای سنتی مردم این دیار است که بعضا در آن به جای روغن از مغز بادام و گردو که دارای چربی طبیعی هستند، استفاده می‌شود. اشکنه گوری یکی دیگر از غذاهای سنتی مردم یزد است، این غذا به پیه پیازک نیز مشهور است و برای طبخ آن ابتدا پیاز را رنده  و به کمک روغن دنبه و کمی‌ دارچین در روغن سرخ می‌کنند. وی ادامه داد: در ادامه خمیری از آرد تهیه و این ماده سرخ شده را با این خمیر مخلوط می‌کنند و می‌گذارند تا خمیر ورآید، سپس خمیر به دست آمده را به صورت چانه‌های کوچکی در آورده و چانه‌ها را پهن می‌کنند و سپس به بدنه تنور می‌چسبانند.

سیر و سداب؛ غذای سنتی زرتشتیان

سیر و سداب یکی از غذاهای سنتی رایج بین زرتشتیان یزد می باشد و برای تهیه این غذا ابتدا برگ سداب (گیاهی همیشه سبز با برگ‌های ریز و بیضی که بوی تند و خاصیت ضد عفونی دارد) را که قبلاً خشک کرده‌اند با چند حبه سیر در ماهی‌تابه سرخ می‌کنند. در ادامه به این مخلوط، نعنای تازه و ادویه و سپس سرکه را آرام آرام اضافه می‌کنند و سپس به آن آب می‌افزایند و کمی‌ که جوشید، آن را از روی آتش برمی‌دارند. سپس در کاسه مسی که ته آن تکه‌های نان ریخته‌اند، می‌ریزند و روی آن پودر نعنا می‌پاشند و در بعضی مواقع آن را به عنوان چاشنی روی نان می‌ریزند. انواع آبگوشت‌ها از غذاهای سنتی مردم یزد می باشد از جمله آبگوشت‌های مردم یزد می‌توان به آبگوشت بادمجان، آبگوشت کله، آبگوشت به و آبگوشت کدو اشاره کرد.

نخودآب از غذاهای رایج مردم یزد

آبگوشت ساده که در گویش عوام به آن نخودآب نیز می‌گفتند یکی از غذاهای رایج مردم یزد بوده است و به این دلیل که نخود این غذا از گوشت آن بیشتر بود به این نام شهره شده است.  این غذا بیشتر برای افراد مریض پخته می‌شد ولی این سنت همچنان در بین مردم یزد پابرجاست. در آبگوشت بادمجان بعد از تهیه آبگوشت ساده، بادمجان را به صورت برش زده به آن اضافه می‌کردند و سپس قطعات گوجه و سیب زمینی را نیز به آن می‌افزودند و با چاشنی آب‌غوره و غوره تازه میل می‌کردند.
آبگوشت آلوچه نیز آبگوشت با گوجه سبزهای ریز است که به همان روش آبگوشت ساده تنها با افزایش گوجه سبز(آلوچه) طبخ می‌شد.
آبگوشت به نیز شامل آبگوشت ساده با حلقه‌های میوه به و چاشنی رب انار است و آبگوشت کدو نیز آبگوشت ساده‌ای است که در نیم ساعات آخر پخت چند قطعه کدو معروف به کدو گروک به آن اضافه می‌شد و بیشتر برای افرادی که تب دارند، مورد استفاده قرار می‌گرفت.

رستوران های یزد

رستوران حمام خان

زمانی نه چندان دور در یکی از کوچه پس کوچه های بازار یزد حمامی بود که به دستور محمد تقی خان بافقی برای استحمام مردم یزد بنا شد. امروزه نیز این حمام پذیرای یزدی ها و گردشگران یزدی است اما با کاربری رستوران.می گویند فسنجانش حرف ندارد، این را از قول چند تا از مشتریان حمام خان نوشته ایم.

رستوران تالار یزد

اگر از یزدی ها سراغ رستوران های خوب یزد را بگیرد تالار حتما یکی از گزینه های پیشنهادی آنان خواهد بود. در این رستوران می توانید انواع کباب ها و خورش های خوش طعم ایرانی مانند فسنجان را نوش جان نمایید.گفتنی است چون این رستوران یکی از بهترین ها در یزد است از ازدحام زیادی برخوردار است؛ پس بهتر است قبل از رفتن رزرو انجام دهید تا پشت در نمانید!

رستوران سزار

امروزه کمتر ایرانی را پیدا می کنید که غذاهای ایتالیایی را در وعده های غذایی خود نگنجانده باشند و این به دلیل نزدیکی زائقه ایرانیان با ایتالیایی ها است. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید و به یزد سفر می کنید رستوران ایتالیایی سزار را در برنامه خود بگنجایید جایی که بی شک یکی از بهترین و خوش طعم ترین غذاهای ایتالیایی در یزد را می توانید در آن جا بیابید.اسپاگتی، راویولی، فتوچینی، پنه، انواع پاستا و پیتزا را در کنار استیک، غذاهای دریایی، غذاهای سنتی ایرانی و دسرهای متنوع می توانید در منوی این رستوران بیابید.رستوران سزار با تیم مديريتی متخصص و داشتن كادري مجرب و كار آزموده و اموزش نیروها با استفاده از اساتید دوره دیده در ایتالیا و فرانسه آماده پذیرایی گرم از شما عزیزان خواهد بود.

رستوران خان دو حد

اگر به دنبال غذایی مدرن در فضایی کاملا سنتی هستید خوان دو حد پیشنهاد ما به شماست؛ رستوران سنتی ایرانی در کنار پیتزاهایی خوشمزه!در ابتدا می توانید در حیاط های رستوران که یکی به سبک معماری قاجار و دیگری صفوی ساخته شده گشتی بزنید و بعد با انتخاب یکی از اتاق ها که با حال و هوای قدیمی تزئین شده در کنار این منظره روح نواز از صرف غذای خود لذت ببرید.پیشنهاد ما به شما در این رستوران برای غذاهای محلی آش سنتی یزد( شولی) بعنوان پیش غذاست. نوش جان!

رستوران مشیرالممالک

سه رستوران با سه فضای در یک جا!هتل مشیر الممالک یکی از نامی ترین هتل های شهر یزد است که میزبانی بسیاری از گردشگران یزدی را در این سال ها عهده دار بوده است. ایمتفاوت ن هتل اندوخته سال ها تجربه خود را در جای جای هتل و بخصوص در انواع رستوران هایش به تصویر کشیده است.رستوران باغ در محوطه ای با چشم اندازی بی نظیر از درختان سرسبز و نهرهای جای آب، رستوران نقاشی با معماری سنتی مخصوص یزد و سقف های مزین به تزئینات بی نظیر ایرانی و رستوران یزد در این مجموعه اقامتی، آماده پذیرایی از شما عزیزان می باشند.

مراکز خرید یزد

بازار خان

این بازار یکی از مناطق پر بازدید و گردشگریه شهر که درست تو منطقه و بافت قدیمی شهر قرار گرفته. تاریخ ساخت این بازار به زمان ناصرالدین شاه قاجار برمی گرده. مجموعه زیبا و قدیمی «بازار خان» و حسینیه و آب انبار و حمام کنار اون نشونه هایی زیبا از معماریه قدیمیه این شهره . بازار ۲۵۸ متر درازا داره و ارتفاع سقف ها بین ۴ تا ۶ متره . دو راسته شمالی جنوبی و شرقی غربی ، روی هم ۱۵۳ مغازه و حجره داره.

بازار زرگرها

از قدیم طلای یزد معروف بوده و هنوز هم معروفه و درست به همین دلیل بازار زرگرها که بسیار تاریخی و دیدنیه همیشه شلوغ و پرتردده .این بازار ۹۴ متر درازا داره و سقف ۶ متریش با قوس‌های جناقی و هلالی تزئین شده. این طاق در بخش‌هایی نورگیر داره و در وسط بازار بخشی به صورت طاق آهنگه. ۲۵۰ مغازه زرگری و طلافروشی تو این راسته مشغول فعالیت هستن و به دلیل وجود امنیت بالا در شهر در این مغازه‌ها همیشه بازه و حتی در بعضی از مغازه‌ها، جواهرات بدون محافظ در ویترین به نمایش گذاشته شده.....

مجتمع تجاری،تفریحی الماس

این مجتمع یه جای خوب برای خرید کردنه. هر چیزی که بخواین می‌تونین از این مجتمع دو طبقه شیک تهیه کنین، از پوشاک زنانه و مردانه گرفته تا کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، عروسک و اسباب بازی، بدلیجات، لباس زیر زنانه، مانتو و طلا و جواهرات. بعد از خرید و گشتن، می‌تونین سری به کافی شاپ این مجتمع بزنین و علاوه بر استراحت، چیزی هم نوش جان کنین.

پاساژکویتی ها

یکی از قدیمی‌ترین پاساژ هایی که در یزد فعاله «پاساژ کویتی‌ها» هست که مرکز خوبی برای خرید لباس زنانه و بچه‌گانه و عطر و ادکلنه . این پاساژ اجناس مورد نیاز همه اقشار رو تامین می‌کنه.

بازار مسگرها

"بازار مسگرها" از بازارهای سنتی و قدیمی شهر یزده که در اون انواع مصنوعات مسی و فلزی ساخته و عرضه می‌شن. صنایع دستی تزئینی، ظروف آشپزخانه و ابزار آلات کشاورزی از محصولاتی هستن که در این بازار به فروش می رسن. در گذشته بیش از ۶۰ باب مغازه مسگری فعال بوده که امروزه در حدود ۴۵ مغازه آن باز هستن و ۱۵ تا اونا به طور حرفه ای مسگری می کنن. اگه به این یزد سفر کردین و قصد خرید مس داشتین, حتما به این بازار سر بزنین.

مجتمع تجاری علاءالدین یزد

این مجتمع تجاری هم مثل پاساژ علاءالدین تهران، مرکز خرید و فروش انواع گوشی و تبلت، لوازم جانبی اصل و نرم افزار هست. از اینجا می تونین انواع موبایل و لوازم جانبی رو تهیه کنین.

مجتمع تجاری صدف

«صدف» یه مجتمع تجاری شیک توی منطقه خوش آب و هوای صفائیه ست که توش هر چیزی که فکرش رو کنین پیدا می کنین، از پوشاک گرفته تا بدلیجات و لوازم خانگی و ...

مجتمع تجاری ستاره

اینجا فقط یه مرکز خرید نیست، بلکه یه جای تفریحی برای هر رده سنی هست. علاوه بر خرید می‌تونین از امکانات دیگه این مرکز خرید بزرگ که شامل شهربازی با جدیدترین دستگا‌ها، رستوران با چشم انداز پارک باغ ملی، کافی شاپ و سالن بدنسازی و بیلیارد می‌شن، استفاده کنین.

مرکز خرید آریا

از این مرکز خرید ۵ طبقه، فقط سه طبقه از اون تجاریه و دو طبقه دیگه به پارکینگ و رستوران تعلق داره. از جمله اجناسی که در این مرکز خرید فروخته می‌شن، پوشاک مردانه، پوشاک زنانه، لوازم آشپزخانه، بدلیجات، عطر و ادکلن، لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره هست.

مرکز خرید شقایق

این مرکز خرید که روبروی دادگستری یزد قرار داره، از سه طبقه تجاری تشکیل شده که می شه ازش انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی بهداشتی و ... تهیه کرد.

سوغات یزد

قالی - گلیم - زیلو - انار - سفال - شیرینی - ترمه - ارده و حلوای ارده