تور گرجستان

 

Has no item to show!

 

 • درباره گرجستان

  درباره گرجستان

 • جاذبه های گردشگری گرجستان

  جاذبه های گردشگری گرجستان

 • غذاهای گرجستان

  غذاهای گرجستان

 • رستوران های ایتالیا

  رستوران های گرجستان

 • هتل های گرجستان

  هتل های گرجستان

 • مراکز خرید گرجستان

  مراکز خرید گرجستان

درباره گرجستان

گُرجِستان کشوری است در قفقاز و بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است. گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار داشته و یکی از اهداف مقامات سیاسی تفلیس پایتخت گرجستان، عضویت در اتحادیه اروپا است. مردم بومی گرجستان، مردم گرجی هستند که مسیحی، از مذهب ارتدوکس و پیرو کلیسای ارتدوکس گرجی هستند. گرجی ها به زبان مادریشان زبان گرجی صحبت می کنند که زبان رسمی کشور گرجستان بوده و با الفبای گرجی نوشته می شود که یکی از چهارده الفبای موجود در دنیا می باشد.
قدمت زندگی انسان در گرجستان به ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ (یک میلیون و هشتصد هزار) سال پیش می رسد که گروهی از انسانهای اولیه موسوم به انسان گرجی در آن می زیست هاند.
گرجستان در زمان باستان با نام ایبریا شناخته می شده است و امروزه در ا کثر زبان ها با اشکال مختلف کلمه یونانی گِئُرگیا (به معنای کشاورزی)شناخته می شود. نام رسمی بین المللی گرجستان Georgia است.
از زمان تأسیس پادشاهی گرجستان باستان یا همان ایبریا توسط پارناواز یکم در قرن چهارم قبل از میلاد تا زمان حمله مغول به گرجستان در قرن ۱۳ میلادی، دوره صلح و آرامش در تاریخ گرجستان است و از حمله مغول به بعد، گرجستان تاریخی پر فراز و نشیب را به مقاومت در برابر حملات ایرانیان، عثمانی ها و روسها گذرانده که آخرین مورد آن حمله روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸ میلادی است.
در اسطوره های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین و مرغوب ترین زمین است که هدیه خداست به مردم آن.افسانه های گرجی زیادی راجع به این موضوع وجود دارد که یکی ازآنها حاکی از این است که زمانی که خداوند زمین را بین مردم دنیا تقسیم می کرد گرجی ها در میهمانی جمع بودند وازدریافت زمین محروم می شوند و زمانی پی به این موضوع میبرند نزد خداوند میروند و از خدا میخواند که به آنها نیز زمینی بدهد ولی او نمی پذیرد پس آنها خداوند را در میهمانی خود دعوت می کنند و او می پذیرد وخداوند آنقدر از میمان نوازی آنها خرسند می شود که به مردم گرجستان آن قطعه از زمینی را که برای خود نگه داشته بود به مردم گرجستان هدیه میکند! کشور گرجستان سراسر آرامش
حاصل خیزی ،اصالت و امنیت است و این ها نیزهدیه های ارزشمند از خداوند به مردم مهربان ودست و دلباز آن کشور است .

آب و هوای گرجستان

سرزمین گرجستان از نظر اقلیمی منحصر به فرد است، یعنی هر چهار فصل سال دیده می شود به طوری که در یک زمان در کناره های دریای سیاه هوای تابستانی در میان نخل های بلند و همیشه سبز حکم فرماست؛ در تپه ماهورهای پایکوهی، رویش علف های تازه و گل های بهاری، همچنین در کوهستان، مه غلیظ همچون ابری که با ریزش برف و باران همراه است وجود دارد.
اما قلل قفقاز بزرگ همچون قازبگی و سایر کوه ها، از برف ضخیم پوشیده شده اند. در مجموع آب و هوای گرجستان تابعی است از موقعیت جغرافیایی این سرزمین، توده های هوای اشباع شده از بخارات آب دریای سیاه از سمت غرب وارد دالان قفقاز و در گرجستان غربی باعث بارندگی متناوب می شود و با از دست دادن نسبتی رطوبت از رشته کوه های سورامی، مسختی و ارسیانی وارد گرجستان شرقی می شود.
شاید به همین دلیل است که گرجستان شرقی بارندگی کمتری را دریافت می کند و آب و هوای آن خشک تر است.
کشور گرجستان عمدتاً کوهستانی است. بیش از ٪ ۸۰ قلمرو این سرزمین را کوهستان ها و تپه ماهورها پوشانده است. فعالیت های عادی مربوط به زلزله در نواحی دارای ساختار آتشفشانی در گرجستان جنوبی آشکار شده است. برخلاف کلیات عمومی کوه شناسی، قسمت گرجستان قفقاز بزرگ، در مطابقت با زمین شناسی و ساختار اصلی ناهمواری، به سه قسمت غربی، مرکزی و شرقی تقسیم شد هاست

شهر تفلیس

نسیمی که از کوهستان های اطراف تفلیس می وزد باعث شده است که هوای تفلیس خنک و تمیز باشد، دمای هوا در تابستانها در گرمترین حالت خود از سی درجه سانتی گراد فراتر نمی رود. زمستا نها، دمای هوا تا صفر درجه و در بعضی موارد کم تر از آن هم می رسد. میانگین بارش در تفلیس نزدیک به پانصد میلی متر است که تنها سی میلیمتر آن به فصول گرم اختصاص دارد. در کل بهار و پاییز برای رفتن به گرجستان ایده آل هستند.

شهرها و استان های گرجستان

شهر تفلیس

محل روی دادن تمام اتفاقات مهم گرجستان تفلیس است. شهرهای دیگر گرجستان روی هم اندازه ی یک دهم این شهر هم خبر و اتفاق در خود نمی بینند.
این شهر در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز بزرگ و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه قرار دارد و با شهرهای تاشکند، استانبول، رم، بارسلون، بوستون، و شیکا گو هم عرض است. شهر در دو طرف ساحل رود کر * / کور (به زبان گرجی متکواری) در درون دره ای گسترده است. این رود که از کوههای کردستان ترکیه سرچشمه می گیرد به طول ۳۶ کیلومتر در شهر جاری است. سد اورتاچالا سرعت جریان آب را در مسیر شهر کاهش می دهد و رژیم آبی آن را تنظیم می کند. پنج نهر کوهستانی که از آبراهه های زیرزمینی می گذرند از دامنه های اطراف تفلیس به کر می ریزند. دریاچه تفلیس در پشت رشته کوه ماخات واقع است و پیرامون آن دشت سامگوری قرار دارد در دامنه های شمال شرقی کوه تابوری چشمه های آب گرم جریان دارد که دارای ترکیبات قلیایی و سولفات است .
تفلیس مرکز تمام اتفاقات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور است و به همین دلیل برای اتفاقات و هیجانات موجود در آن، اکثر گرجی ها به زندگی در تفلیس تمایل دارند. هرچند در مورد این موضوع حدس و گمان زیاد است، اما می گویند تفلیس از قرن پنجم یکی از مهم ترین شهرهای حوالی قفقاز بوده.
سواحل رود کواری، قسمت قدیمی اش، تپه هایش، ساختمان های مذهبی خوش ساخت و خانه های بالکن دار قدیمی همگی یادآور اوراسیای باستان هستند. البته تفلیس شهر مدرنی است، در گذشته های خود زندگی نمی کند، بلکه پا به دنیای مدرن گذاشته و همگام با تغییرات جهانی خود را عوض کرده است. مشخصاً از رکودی که در اواخر قرن بیستم گریبان دنیا را گرفته بود صحبت به میان است. تفلیس این رکود را با زیبایی هرچه تمام تر دور زد. تفلیس پر از هتل ها و رستوران های خوب است. شهری است که شب ها هم زنده است و در اروپا تنها چند شهر چنین خصوصیتی را دارند. اما با همه ی این امکانات و قابلیت های تفریحی متعدد فقر راه خود را در شهر باز کرده، طبقه ی کارگر مردم که در حاشیه ی تفلیس ساکن اند و اتوبوس های کثیف و آشوب زده شاهدی بر این ادعایند. هوای تفلیس به خاطر نزدیکی به کوه و وزش باد از سوی این کوه ها در تابستانها خنک بوده و اصولاً بهار و تابستان برای رفتن به تفلیس بهتر است. دیدن شهر قدیمی و میدان گورگاسالیس و مجسمه ی قدیسین و صد البته حمام های آب گرم آبانوتوبانی، باعث می شود خیال کنید در گذشته قدم می زنید. فروشگاه های گرجستان مملو از کالاهایی هستند که معرف فرهنگ گرجی هاست.
مشخصاً برای تفلیس یها مسیحیت از اهمیت فراوانی برخوردار است آن ها نه تنها جزو اولین اقوامی بودند که به مسیحیت گرویدند بلکه در مقابل تغییر دین هم ایستادگی کردند بنابراین بسیار طبیعی است که بخش زیادی از صنایع دستی آنها را صلیب و مجسمه های کوچک فلزی از قدیسینی تشکیل دهد که به مسیحیت خدمت کرده اند. سوغات دیگر گرجستان فرش است. حتی ا گر از این حجم معماری و آجر و تمدن خسته شدید باغهای بوتانیکال یا کوه پایه های اطراف تفلیس آماده اند تا شما را از شر آجرها خاص کنند، فقط باید سوار مترو، تا کسی یا اتوبوس شوید. همه ی جاهای مهم شهر ایستگاه مترو و اتوبوس هم دارند، و تا کسی هم به مقدار لازم و کافی در شهر موجود است.
تفلیس در گذشته های دور ابتدا در طول سواحل رودخانه رشد کرد. بعدها با افزایش جمعیت ساخت و ساز به دامنه ها و تپه ها و فلات های اطراف رودخانه کشیده شد که این فلات ها در شمال و شمال شرقی شهر واقع شده است. قسمتهای جنوب شرقی شهر از خیابانهای تنگ و خانه های قدیمی دو یا سه طبقه تشکیل شده که مجموعه قدیمی شهر تفلیس را تشکیل می دهد آب و هوا هوای تفلیس به سبب نسیمی که از کوهستانها در دره های اطراف می وزد همیشه پاکیزه است.
تفلیس بدون شک یکی از سه پایتخت دیدنی در قفقاز است و دیدنش بر هر جهانگردی واجب.

زبان مردم گرجستان

زبان مردم گرجی و زبان رسمی کشور گرجستان است. زبان گرجی یکی از زبان های قفقازی و از خانواده زبان های کارتولیایی می باشد. این زبان جزو ۱۴ زبانی است که دارای الفبا هستند.

مذهب مردم گرجستان

مردم گرجستان از نژاد قفقازی و بیشتر آنان پیرو آیین مسیحیت هستند. پادشاهی های گرجی در دوره های باستانی، یعنی ایبریا در شرق کشور و اگریسی در غرب، از نخستین کشورهایی بودند که به ترتیب در سال های ۳۱۷ و ۵۲۳ میلادی، مسیحیت را دین رسمی خود ساختند.
مسيحيان ارتودكس، كاتوليك ها، ارامنه، مسلمانان و يهوديان در كنار یکدیگر هم زيستی دارند. در حدود % 10 از جمعيت اين كشور را مسلمانان تشيكل می دهند.
اغلب مسلمانان در منطقه آجارا زندگی می كنند. در مورد تعداد ارامنه اطلاعات دقيقی در دست نيست و جمعيت آن ها بين 300 هزار تا 500 هزار نفر برآورد شده است. در یکی از ميدان های شهر تفليس می توان كليسای ارتودكس، كليسای ارامنه، كنیسه يهوديان و مسجد مسلمانان را به فاصله ی نزديک از هم مشاهده كرد.

دامنه اینترنتی  ge.
پیش‌شماره تلفنی  +۹۹۵
پایتخت و بزرگترین شهر  تفلیس
زبان رسمی گرجی
نوع حکومت جمهوریت
واحد پول لاری
شهرهای توریستی تفلیس و باتومی 
مذهب  مسیحیت
فاصله هوائی تا تهران از تفلیس حدودا 1 ساعت و نیم
ساعت نیم ساعت جلوتر از تهران

 

جاذبه های گردشگری گرجستان

تفلیس و باتومی دو شهر توریستی گرجستان می باشند. جاذبه های گردشگری گرجستان موزه استالین، پارک آبی تفلیس، ساحل سحرآمیز، مجسمه عشق در باتومی، تندیس مده آن، دژگونیو، باغ گیاهشناسی، مسجد باتومی، کلیسای ارمنی باتومی و دریاچه لا کپشت ها می باشند.
کیسای با گراتی ( Bagrati )، یادمان های تاریخی ماتسکتا (Mtskheta) و ارتفاعات سوانتی ( Svaneti) از جاذبه های فرهنگی ثبت شده گرجستان در میراث جهانی یونسکو می باشند.
ورزش های زمستانی نظیر اسکی، ماشین جت برفی )اسنومبلس( در گرجستان بسیار رایج می باشد. گردشگرانی که به گرجستان سفر می کنند می توانند در مجموع های سرپوشیده به ورزش مهیج اسکیت روی یخ بپردازند.

تفلیس

شهر قدیمی

قسمت قدیمی تر شهر در کنار دیوارهای قلعه ی تاریکالا قرار دارد. کوچه های شهر قدیمی تو در تو در هم تنیده است و در زبان محلی به آن کالا می گویند. خانه های این منطقه ا کثرًا حیاط و بالکن چوبی دارند، همچنین در قسمت هایی از شهر قدیمی ویرانه هایی از ساخته های ایرانیان که زمانی بر گرجستان مسلط بودند به چشم می خورد.

میدان گورگاسالیس

یکی از بهترین جاها برای تعیین موقعیت در تفلیس، این میدان شلوغ و پرترافیک -به خاطر وجود بازار- است. از میدان پلی به کلیسای متخی کشیده شده است، این پل از روی رودخانه کواری عبور می کند و میدان را به این کلیسا مرتبط می سازد.

دریاچه لیسی

دریاچه لیسی از شمال غربی تا جنوب شرقی شهر گسترش پیدا کرده است. این دریاچه از سال ۱۹۵۳ مورد استفاده واقع شده است. طول آن ۸.75 کیلومتر ، حدا کثر عرض آن ۸۵ . ۱دریاچه از باران، برف و آبهای زیر زمینی تامین میشود. در بهار حدا کثر مقدار و در پاییز حداقل مقدار آب را دارا میباشد. حدا کثر دمای آب آن در تابستان به ۲۸ درجه سانتی گراد میرسد. آب دریاچه تا حدودی شور است.
۲۶۹۵ میلی گرم در لیتر املاح دارد. از این دریاچه جهت پرورش ماهی استفاده میشود و در تابستان مردم تفلیس جهت ماهیگیری و استراحت و شنا به کنار این دریاچه می آیند.

دریاچه تفلیس

این دریاچه بسیار کوچک در دامنه شمالی کوه مقدس واقع شده است و ارتفاع آن سطح دریا ۷ . ۶۸۶ متر بوده و توسط آب نهر و ارازی تغذیه می شود. حدا کثر عمق آن به ۶. ۲ متر میرسد و در آنجا تله کابین هم دایر است.در فصل تابستان محل مناسبی جهت تمدد اعصاب و پیاده روی و استفاده از هوای پاک و باطراوت آن می باشد. اين در ياچه در یکی از پارك های تفليس واقع شده كه می توان با تله كابين از آن ها ديدن كرد دارای امكانات قايق سواری ماهيگيری و شنا دارد.

دریاچه لاک پشت

این محله که بین مردم شهر معروف به محله حمام ها می باشد در کرانه راست رودخانه کورا واقع شده و جزو قدیمی ترین و تاریخی ترین مناطق تفلیس به شمار می آید. علت ساخت حمام ها در این منطقه بر می گردد به وجود چشمه های آب گرم طبیعی که در این منطقه به وفور یافت می شده اشت. بر اساس افسانه ها پادشاه کارتل (نام قدیمی پادشاهی گرجستان) یعنی واختانگ گرگاسالی (به
معنی گرگ سر) در قرن 5 میلادی و بواسطه کشف این چشمه های معدنی در زمان شکار علاقمند شد شهر جدیدی در اینجا بنا نهد که بواسطه گرم بودن آب چشمه ها بر این شهر نام تبیلیسی به معنای جای گرم نهاده شد. جهانگردان، مورخان و جغرافیدانان معروفی در آثار به جامانده از خود در مورد وجود این چشمه ها سخن رانده اند.

غذاهای گرجستان

غذاهای گرجی خاچاپوری یا پای پنیر است که از آرد، پنیر، تخم مرغ و روغن تهیه می شود. این پای، آن قدر در خود کالری دارد که بدون نیاز به همراهی با نان و برنج خورده شود. بعد از خاچاپوری، خینکالی در رتبه ی دوم غذاهای معروف گرجستان قرار می گیرد. خینکالی را از گوجه ی پخته، بادمجان تکه تکه شده، گوشت بره ی قیمه قیمه، فلفل سبز و اضافه کردن سیر و سبزیجات تهیه می کنند. ا گر در رستوران هستید و قصد سفارش دادن غذا دارید، سعی کنید یک یا دو نوع غذا سفارش دهید، در فرهنگ گرجستان سفارش دادن چند نوع غذای مختلف چندان مرسوم نیست. برای آشامیدن آب از آب لوله کشی استفاده نکنید، مگر اینکه به بالابردن نیترات بدنتان یا از دست دادن یکی از کلیه هایتان علاقه مند باشید. خوش بختانه در تمام شهرهای بزرگ گرجستان آب معدنی سالم در دسترس است. ا گر قصد رفتن به خارج شهر را دارید حتماً به مقدار لازم آب همراه خود ببرید. رستوران ها عمدتاً از صبحانه تا شام را سرویس می دهند. صبحانه ی گرجی معمولاً عبارت است از نان تازه و تخم مرغ نیمرو و چای، البته نباید حضور خاچاپوری را در سر میز صبحانه نادیده گرفت.رستوران ها خیلی زود شلوغ می شوند، بنابراین یا رزرو کنید و یا زود در غذاخوری حاضر شوید.
خاچاپوری ( Khachapuri ) یک غذای بسیار رایج گرجی است. رواج آن در حدی است که محال است کسی از گرجستان بازدید کند و خاچاپوری را نبیند یا چیزی در مورد آن نشنود. خاچاپوری نه تنها یک غذا بلکه بخشی از فرهنگ گرجستان به حساب می آید. مواد اولیه این غذا عبارتند از آرد، تخم مرغ، پنیر و روغن.
ترکیبات آن طوری است که نیازی نیست با نان یا برنج خورده شود، بلکه به تنهایی انرژی و پروتئین کافی را به بدن می رساند. گرجی ها اغلب عادت ندارند که در طول روز غذای مفصلی بخورند، بنابراین بسیاری از مردم به خوردن یک خاچاپوری بسنده می کنند.
در سطح شهر تقریبا تمامي اغذیه فروشی ها و رستوران ها خاچاپوری عرضه می کنند. محل هایی هم وجود دارند که کارشان فقط عرضه خاچاپوری است. در مقابل جایگاه فروش خاچاپوری معمولا مردمی ایستاده اند که یک خاچاپوری در دست دارند و به خوردن مشغول هستند. خاچاپوری انواع و اقسام مختلفی دارد. برخی از خاچاپوری ها را می توانید مانند ساندویچ یا پیراشکی سرپایی میل کنید، ولی برخی دیگر را باید در بشقاب و با کمک چنگال و چاقو نوش جان کنید.

رستوران های گرجستان

در اینجا می خواهیم شما را با چندتا از معروفترین و بهترین رستوران های گرجستان که جزو جاذبه های دیدنی گرجستان هم محسوب می شوند آشنا کنیم.

۱ – رستوران تاغلائورا ( Taglaura Restaurant ) : مجموعه رستوران های تاغلائورا در گرجستان را بی شک می توان پرطرفدارترین رستوران در گرجستان بین مردم گرجی دانست.از انواع غذاهای بسیار لذیذ تاغلائورا گرفته تا طراحی زیبای فضای داخلی آن که به صورت کاملا سنتی و منطبق بر ذائقه گرجی ها صورت گرفته است و همچنین برخورد پرسنل آن بسیار محبت آمیز و سرشار از مهربانی است.
هزینه صرف غذا هم در محیط دلنشین تاغلائورا با توجه به خدمات ارائه شده بسیار ناچیز است به همین دلیل در شهر تفلیس و گرجستان مورد استقبال گرجی هاست. رستوران تاغلائورا شعبات زیادی در تفلیس و سراسر گرجستان دارد و به جرات می توان گفت که جزو بهترین رستوران های تفلیس محسوب می شود.

۲ – رستوران میسونی ( Missoni Restaurant ) : رستوران میسونی یک کافه بار بسیار جذاب جهت برگزاری جشنها ، قرارهای تجاری و کاری و گفتگوهای دوستانه است، ضمن اینکه در کنار این کافه رستوران زیبا می توانید یک غذای گرجی لذیذ نوش جان کنید.
ساختمان رستوران میسونی سه طبقه و یک تراس دارد. سالن میانی مخصوص سرو نوشیدنی است و گنجایش صد نفر را دارد ، طبقه پایین تر سالنی با گنجایش ۶۰ نفر قرار گرفته که بسیار عالی و مدرن توسط رنگ های روشن و جذاب خودنمایی می کند. طبقه سوم رستوران میسونی مخصوص افراد سیگاری است که بیست نفر گنجایش دارد. رستوران میسونی دارای موزیک زنده و دی جی است و ساعت کاری آن همه روزه از ساعت یازده صبح تا زمانی که آخرین مهمان آنجا را ترک کند.

۳ – رستوران اسید ( Acid Bar kala group ) : رستوران و کافه بار اسید در خیابان کازبگی تفلیس شماره ۳a قرار دارد که یکی از بهترین رستوران های تفلیس به شمار می رود. تعطیلی در کار رستوران اسید نیست و همه روزه و بصورت ۲۴ ساعته فعال است.
رستوران اسید دارای نوشیدنی ها و خوراکی های بسیار لذیذی است و کسانی که دوست دارند آهنگ های خوب و زیبا گوش کنند حتما سری به رستوران اسید تفلیس بزنند ، ضمن اینکه این مکان فضای بسیار خوبی برای گردهمایی و جشن های شما می باشد.

۴ – رستوران خانه گرجی ( Georgian house restaurant ) : یکی دیگر از بهترین رستوران های گرجستان ، رستوران خانه گرجی یا در زبان گرجی ” کارتولی ساخلی ” است. رستوران خانه گرجی به صورت کاملا سنتی و قدیمی ، مطابق با ذائقه مردم گرجستان طراحی و تزئین شده است و تصاویری زیبا از تفلیس قدیم در این رستوران ، روح گرجستان قدیم را در آن دمیده است
در رستوران خانه گرجی علاوه بر غذاهای گرجستان، نوشیدنی و انواع غذاهای خارجی و کوکتل بسیار عالی سرو می شود.برخورد پرسنل این رستوران با مشتری ها بسیار عالی است و جالب تر اینکه اگر کسی زبان گرجی ، روسی یا انگلیسی هم نداند به هر حال با وی ارتباط خوبی برقرار می شود.اجرای موزیک و آهنگ های قدیمی در این رستوران باعث جذاب تر شدن فضای آن می شود. رستوران خانه گرجی فضای مناسبی جهت برگزاری جشنها با موسیقی زنده می باشد.

از جمله فست فودهای معروف گرجستان هم می توان به : مک دونالد – KFC تفلیس که در حال حاضر فقط دو شعبه در تفلیس دارد – تگزاس چیکن و … اشاره کرد. درباره بهترین رستورانهای ایرانی گرجستان و همچنین بهترین رستورانهای ایرانی تفلیس در لینک زیر از قبل توضیح داده شده بود.

(منبع: وب سایت samgeorgia)

هتل های گرجستان

تعداد هتل های غربی در گرجستان رو به افزایش است، نه تنها در تفلیس، بلکه در بوتامی و دیگر شهر ها. در نواحی روستایی، خانه های خصوصی ارزان ترین و مناسب ترین گزینه برای اقامت می باشند، زیرا می توانید احساس راحتی در آن داشته باشید. به طور کلی اقامتگاه ها در گرجستان، خصوصاً خارج از تفلیس و بوتامی، گران می باشند، و دلیل اینکه گردشگری در گرجستان نوپا می باشد، خدمات هتل های اغلب قابل قبول نیستند (نظیر نداشتن دستمال توالت)

مراکز خرید گرجستان

هر دلار آمریکا معادل ۱٫۶۵ لاری ( GEL ) می باشد. واحد پول خرد گرجستان تتری می باشد، هر لاری معادل ۱۰۰ تتری می باشد. طلا، نقره، سنگ های قیمتی و جواهرات دست ساز با کیفیت و ارزان، مهمترین صنایع دستی گرجستان می باشد. عتیقه های مربوط به مدیترانه، روسیه و خاورمیانه و حتی اروپا را می توانید به وفور در گرجستان ببینید. در خارج از شهرها، می توانید فرش های دست باف پیدا کنید.

با ۷۰۰ دلار می توانید یک هفته در بهترین هتل ها اقامت کنید و بهترین غذا ها را بخورید و از زیباترین جاذبه ها بازدید کنید. البته ا گر بخواهید جواهر بخرید به پول بیشتری نیاز خواهید داشت. یک گردشگر صرفه جو، می تواند با ۱۵۰ دلار، یک هفته در گرجستان اقامت داشته باشد.
آشپزی گرجستان در منطقه معروف می باشد. خاچاپوری ( Khachapuri )(کیک پنیر)و خینکالی ( Khinkali ) (قیمه گوشت فلفلی) از رایج ترین غذاهای گرجستان می باشد. میوه ها و سبزیجات متنوع و تازه در گرجستان یافت می شود. آب های معدنی در گرجستان مزه های جالبی دارند. معروف ترین آب های معدنی گرجستان برجمی و نابگلاوی می باشند.

تفلیس


کتابفروشی پروسپرو

در حقیقت یک کافه کتاب است. بسیاری از کتا بهای آن راجع به گرجستان و ناحیه ی قفقاز، به زبان انگلیسی و با کیفیت نفیس است که البته ممکن است
گران به نظر بیایند.

ژئولند

بهترین جا در گرجستان برای خرید نقشه، ژئولند است. ژئولند نقشه های تولیدی ارتش شوروی را در مقیاس ٥٠٠٠٠ ׃ ١ در اختیار دارد که بهترین نقشه ی توپوگرافی برای پیاده روی در سطح شهر به شمار می آید. همین طور ا گر قصد تهیه ی نقشه از کل گرجستان را دارید، نقشه ی تولید شده در ارتش شوروی و با مقیاس ٢٥٠٠٠٠ ׃ ١ بهترین انتخاب ممکن است. ژئولند همچنین به زودی نقشه های ٥٠٠٠٠ ׃ ١ خود را در زمینه های کو هپیمایی و کافه ها به بیرون عرضه خواهد کرد.

درای بریج مارکت

یک بازار عالی برای خریدن خرده ریزهای قشنگ و دیدنی و همچنین مجموعه های جالب از آثار هنری، آ کاردئون، سماور و لوازم برقی گرفته تا ظروف چینی، شیشه ای و فلزی است. نکته ی جالب سن و سال فروشندگان درای بریج مارکت است، آن ها ا کثرًا محلی و فوق العاده پیر هستند.

جورجیان سووِنیرز

بعضی از اجناس سر و شکل خوبی ندارند، اما مجسمه ها، عروسک ها و آدمک ها بامزه و گیرا هستند. ا گر دنبال شمشیر - البته به عنوان دکور، نه کار دیگر! - با مشخصات قفقازی هستید، این جا جای خوبی برای خرید آن است.

گالری آرت گاسم

این گالری بعد از کتابفروشی پروسپرو قرار گرفته، و کالاهای مختلفی برای فروش دارد. مثلاً مجسمه های کوچک مسی یا زیورآلات لاکی یا کیف های دست دوز، که همه هم هنر هنرمندان گرجی است را می توانید از آرت گاسم تهیه کنید.

کارپت شاپ

این فروشگاه که به کارپت شاپ به معنای قالی فروشی معروف شده در واقع اسم ندارد! در نیمه راه لسلیدزه قرار دارد و محلی ها از آن فرش می خرند، که این بهترین نشانه برای تشخیص بک فروشگاه خوب است.

میدان ٩١

اینجور تبلیغ می شود که میدان ٩١ ، قدیمی ترین فرش فروشی در قفقاز است. میدان ٩١ شبیه غار چهل دزد بغداد است، پر از فرش، سماور، مفرغی جات و همچنین لباس های سنتی و عتیق هجات از سرتاسر گرجستان است.

گرین سان سووِنیرز

برای خرید روسری قا بدوزی شده و خنزرپنزرهای ریزه و ارزان به عنوان سوغات، بدک نیست.