تور کیش

 

 

 • درباره کیش

  درباره کیش

 • جاذبه های گردشگری کیش

  جاذبه های گردشگری کیش

 • غذاهای کیش

  غذاهای کیش

 • رستوران های کیش

  رستوران های کیش

 • مراکز خرید کیش

  مراکز خرید کیش

 • سوغات کیش

  سوغات کیش

درباره کیش

جزیرۀ کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس و از توابع بخش کیش، شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در گذشته، این جزیره را به نام « قیس » می‌خواندند. شکل این جزیره بیضوی‌مانند است و در ۱۲کیلومتری کرانۀ شیبکوه جای گرفته‌است. این جزیره سالانه یک میلیون نفر گردشگر را به خود جذب می‌کند.

پیش‌شماره تلفنی ۰۷۶۴
جمعیت 24٬819
گویش مردم فارسی و عربی
فاصله هوائی تا تهران 1ساعت الی 1ساعت و نیم

 

فاصله كيش با شهرهاي سرزمين اصلي به کیلومتر

همچنین فاصله دریایی کیش تا جزیره هندورابی 28 کیلومتر ، تا جزیره فارور 55 کیلومتر ، تا جزیره سیری 87 کیلومتر ، تا جزیره ابوموسی 177 کیلومتر ، تا قشم 225 کیلومتر ، تا چابهار 675 کیلومتر ، تا بوشهر 740 کیلومتر و تا دبی 200 کیلومتر میباشد.

آب و هوای کیش

جاذبه های گردشگری کیش

جاذبه های تفریحی کیش

اسکله تفریحی

اسكله تفريحي مجموعه‌اي است كه امكانات تفريحي از قبيل جت اسكي، قايق هاي پدالي (با ظرفيت چهارنفر)، قايق هاي ماهيگيري، قايق هاي پارويي، سه چرخه هاي آبي، امكانات غواصي و قايق هاي كف شيشه‌اي كه گردشكران از آن براي تماشاي دنياي شگفت انگيز آبزيان زيباي خليج فارس استفاده مي كنند.

پارک ساحلي مرجان

پارک ساحلي مرجان که در مجاورت بازار مرجان واقع شده، يکي از زيباترين مراکز ديدني کيش است که بازار مرجان را به دريا ارتباط مي دهد. بسياري از مسافران و ساکنين جزيره اوقات تفريحي خود را در کنار اين پارک گذرانده و از مناظر زيباي ساحلي کيش لذت مي برند.

کشتی یونانی

در غرب جزيره يك كشتي عظيم‌الجثه در سواحل نيلگون كيش جا خوش كرده است كه به كشتي يوناني معروف است. در يكي از روزهاي گرم تابستان سال ۱۳۴۵، بوميان جزيره كيش ناگهان كشتي عظيم‌الجثه‌اي را كه در نزديكي روستاي باغو به گل نشسته بود، ديدند. هنوز پس از گذشت سال‌ها دليل به گل نشستن اين كشتي در پس پرده‌اي از ابهام است اما گفته مي‌شود به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دريايي در سواحل جزيره كيش اين اتفاق روي‌ داده است.
كشتي يوناني از نظر تاريخي قدمت و اهميت چنداني ندارد وگذشت زمان كشتي را دچار فرسودگي كرده است. قسمت تحتاني كشتي كه در آب است بر اثر برخورد امواج دريا با آن پوسيده و هر آن ممكن است فرو افتد.
تماشاي خورشيد كه به آهستگي در پشت كشتي يوناني در آب هاي نيلگون خليج فارس غروب مي‌كند خاطره‌اي فراموش‌نشدني و جاويدان است. درخشش آخرين شعاع هاي نور خورشيد بر پهنه آسمان، طيف رنگ هاي زرد و قرمز و نارنجي و سايه روشن هاي لکه هاي ريز و درشت ابر، تابلويي چنان زيبا و خيال انگيز را در پشت کشتي يوناني پديد مي آورد که نظير آن را کمتر مي توان يافت.

لاك پشت هاي دريايي كيش

آبهاي پيرامون جزيره مرجاني كيش زيستگاه دو گونه لاك پشت دريايي پوزه عقابي و سبز است. لاك پشت هاي سبز عمدتا" براي تغذيه به آبهاي كيش مي آيند در حالي كه لاك پشت هاي پوزه عقابي كه شديدا" در معرض خطر انقراض دارند از اواخر اسفند تا اواسط مرداد براي تخم گذاري به سواحل ماسه اي حفاظت شده به ويژه در جنوب و غرب جزيره مراجعت مي نمايند. گفتني است علامت گذاري تمامي لاك پشت هايي كه براي تخم گذاري به ساحل حفاظت شده مي آيند از بهار سال 1389 آغاز شده است تا مطالعات بيشتري درخصوص نحوه زندگي و مسيرهاي مهاجرت آنان انجام شود. جالب است بدانيد بچه لاك پشت ها وقتي بزرگ شوند براي تخم گذاري به زادگاه خود باز مي گردند. شما گردشگران و ساكنين جزيره مي توانيد پس از هماهنگي با مركز حفاظت و مونيتورينگ لاك پشت هاي دريايي در فصل ياد شده و عمدتا" در هنگام تاريكي شب، از تماشاي كندن حفره و سپس تخم گذاري لاك پشت ها، خروج نوزادان از لانه و ورود آنها به آبهاي خليج فارس لذت ببريد كه خاطره اي ماندگار خواهد بود.

مجموعه درخت سبز در کیش

در اطراف يكي از كهنسال ترين درختان لور جزيره، مجموعه درخت سبز ساخته شده است. نرده ها و پياده روي هاي چوبي در ميان فضايي سبز ، شما را به سوي اين درخت زيبا و كهنسال مي برد. در مقابل اين مجموعه ، آب انبارهايي با سبك معماري يزد ساخته شده اند كه در فصل بارندگي ميزان قابل توجهي آب در آنها ذخيره مي شود و جهت آبياري درختان مورد استفاده قرار مي گيرد . بناي اين آب انبارها هميشه سوژه عكاسان قرار مي گيرد.

پارك دلفين در کیش

پارك دلفين يا دلفيناريوم يكي از زيباترين پارك هاي تفريحي منطقه خاورميانه در مساحتي بيش از يك ميليون مترمربع با سرمايه گذاري بخش خصوصي ساخته شده است . تماشاي اين مجموعه زيبا با بيش از هزاران نخل و گونه هاي گياهي متنوع ديگر و نمايش ديدني دلفين ها، شيرهاي دريايي و گرازهاي دريايي براي هر گردشگري جذاب است . اين پارك با اجراي طرح هايي مانند جنگل باران هاي مصنوعي، كوه آتشفشان، دنياي اركيده، باغ پروانه ها و رستوران هاي منحصر به فرد توسعه بيشتري مي يابد.

باغ پرندگان در کیش

باغ پرندگان با بيش از 57 گونه پرنده از جمله پليكان، شترمرغ، طوطي ماكائو، انواع گوناگون لك لك، توكان، توركو، قو، پنگوئن آفريقايي و گونه هاي نادر، چون تمساح پوزه كوتاه بي شك يكي از منحصر به فردترين مراكز نگهداري جانوران در ايران مي باشد. از جمله نكات قابل توجه در اين پارك گردآوري گونه هاي مختلف از اقصي نقاط جهان از آمريكاي جنوبي تا استراليا و از شرق تا آفريقا مي باشد. اين باغ در داخل پارك دلفين قرار دارد.

كيش جزيره اي مرجاني

مرجان ها جانوراني گياهي شكل و استوانه اي از رده كيسه تنان هستند و اغلب دسته جمعي زندگي مي كنند. در بالاي استوانه ، سر آن ها قرار دارد و در پايين، صفحه اي پهن وجود دارد كه به آن صفحه پايي مي گويند. سلول هاي صفحه پايي موادي آهكي ترشح مي كنند تا مرجان بر روي تخته سنگ ثابت نگه داشته شود. با ترشح اين مواد، به تدريج پايه اي آهكي براي مرجان به وجود مي آيد. تجمع مرجان ها و ترشحات آهكي آنها، در طول دوران مختلف زمين شناسي در پيدايش جزيره كيش نقش داشته است. جزاير مرجاني و جنگل هاي استوايي داراي بالاترين تنوع زيستي در اكوسيستم هاي جهان هستند

ساحل کیش

زمین در ساحل ماسه ای کیش ، از جنس مرجان بوده و در زیر نور خورشید ، درخششی نقره فام دارد. پدیده ای که در سطح جهان بی همتاست. کیش دریای آبی رنگ شفاف و روشنی دارد که باعث می شود کف آن از سطح دریا هم پیدا باشد. کارشناس محیط زیست این خاصیت را به وجود مرجان ها در پیرامون جزیره نسبت می دهند و معتقدند که مرجان ها به صورت طبیعی موجب تصفیه آب و شفافیت و زیبایی سواحل جزیره هستند. کیش به نسبت وسعت خود دارای یکی از وسیع ترین ساحل هاست و در دنیا کمتر ساحلی را می توان یافت که در وسعت سواحل کیش قابل استفاده باشد و مسافران بتوانند با آرامش و دور از غوغاهای سواحل معروف در آن به استراحت بپردازند. در ضمن علاقمندان به ماهیگیری می توانند در سواحل جنوبی و غربی جزیره به صید بپردازند. ترکیب اینها با یکدیگر ، سواحل کیش را به یکی از جذابترین سواحل جهان تبدیل کرده است.

نمايشگاه خزندگان در کیش

در اين نمايشگاه بيش از يكصدگونه خزنده از خانواده مارسانان به نمايش گذاشته شده است. مارهاي عظيم بوا، پيتون آفريقا و آمازون، سوسمارايگوانه ماداگاسكار، عقرب سياه امپراتور آفريقا، مارپرنده تايلند، عنكبوت هاي بزرگ و پرنده خوار برزيلي نمونه‌هايي از اين گونه خزندگان هستند. علاقمندان به بازديد از نمايشگاه مي‌توانند به كانون هنر واقع در جنب پارك آهوان مراجعه كنند. اين نمايشگاه در آينده نزديك به سالن مخصوصي در پارك آهوان منتقل مي شود. در كانون هنر امكانات وسيع ديگري براي برپايي نمايشگاه‌هاي اختصاصي هنري تدارك ديده شده است كه در اختيار هنرمندان داخلي قرار مي‌گيرد.

مراکز ورزشی کیش

کانون غواصی بانوان کیش

نوع فعالیت : غواصی شماره تماس : 09121696348

کانون غواصان کیش

نوع فعالیت : غواصی – تفریحات دریایی شماره تماس : 09347693217

ساحل شایان کیش

نوع فعالیت : غواصی – تفریحات دریایی شماره تماس : 09347693217

هامور کیش

نوع فعالیت : ماهیگیری شماره تماس : 09347691491

باراکودا کیش

نوع فعالیت : تفریحات دریایی شماره تماس : 09347695396

نگین خلیج فارس کیش

نوع فعالیت : تفریحات دریایی شماره تماس : 09347692323

ورزشگاه کیشران کیش

نوع فعالیت : تفریحات دریایی شماره تماس : 09347681236

ورزشگاه پردیس کیش

نوع فعالیت : تفریحات دریایی شماره تماس : 09347692591

ورزشگاه دلفین کیش

نوع فعالیت : تفریحات دریایی شماره تماس : 09347691356

ورزشگاه مرجان کیش

نوع فعالیت : تفریحات دریایی شماره تماس : 09347682954

هوا دریای آبی کیش

وع فعالیت : تفریحات دریایی - غواصی شماره تماس : 09122784525

سی من کیش

نوع فعالیت : تفریحات دریایی - غواصی شماره تماس : 09347691106

سی مستر کیش

نوع فعالیت : تفریحات دریایی شماره تماس : 09127776654

مدرسه غواصی کیش

نوع فعالیت : غواصی – تفریحات دریایی شماره تماس : 4424355

مرکز غواصی کیش

نوع فعالیت : غواصی – تفریحات دریایی شماره تماس : 09347693246

سمبارون در کیش

اين مکان زيبا و نهفته که در غرب کيش و مابين جزيره کيش و هندورابي قرار گرفته است نيز از زيبا ترين ريفهاي مرجاني اطراف کيش مي باشد که در صورت مساعد بودن اوضاع جوي و دسترسي به اين نقطه، شما مي توانيد از زيبا ترين لحظات غواصي خويش در خليج فارس لذت ببريد. دسترسي به سايت سمبارون از طريق اجاره روزانه قايق از بندرگاه کيش و همچنين به هنگام بازگشت از هندورابي امکان پذير است. فاصله سمبارون تا کيش 10 و تا هندورابي 7 کيلومتر مي باشد. عمق اين تپه زير آبي 10 تا 12 متر بوده و گونه هاي متفاوتي از آبزيان خليج فارس در اين نقطه سکنا گزيده اند. اين سايت مکان مناسبي براي نايت دايو و اسنورکلينگ بوده اما جريان نسبتا شديد آب را در اين نقطه مي بايست در نظر گرفت.

كشتي داما در کیش

اين كشتي باربري سنگالي كه در عمق 33 متري آبهاي جنوب شرقي كيش آرميده است در يكي از شبهاي پائيزي سال 1384 به دليل آبگرفتگي موتورخانه ، اعلام وضعيت بحراني نمود، اما از درخواست كمك سر باز زد. صبح روز بعد به دلايل نامعلومي غرق و براي هميشه معماي مرموز خود را به اعماق برد. در تحقيقات بعدي مشخص گرديد كه در مدارك كشتي دستبرده شده است و كشتي 10 سال جوانتر از تاريخ ساخت خود معرفي گرديده است. اين دليلي كافي براي عدم پرداخت بيمه كشتي و بار موجود در آن ( سينك آشپزخانه، سراميک و تخته هاي MDF) براي شركتهاي بيمه بود. در هر صورت اين كشتي اكنون پس از گذشت كوتاه مدتي كه در اعماق آرميده است تبديل به زيستگاهي مصنوعي براي آبزيان و همچنين سايت جديدي براي غواصي گرديده است. غواصي در اطراف اين مغروق که در فاصله 4 مايلي از جزيره به پهلوي راست خود خوابيده است، نياز به تبحر خاصي نداشته اما جهت ورود به بدنه کشتي ، فراگرفتن دوره تخصصي کشتيهاي غرق شده الزاميست. ورود به بدنه کشتي از طريق پنجره کابين فرماندهي امکان پذير بوده و عبور از راهروي پشتي کابين فرماندهي و ورود از طريق در آن شما را به آشپزخانه و خوابگاه هدايت مي نمايد. پروانه کشتي نيز که مکان مناسبي جهت عکاسي به شمار مي رود در عمق 30 متري قرار دارد. از آبزيان اين منطقه مي توان خفاش ماهيان، باراکودا ، انواع سنگسر، سرخو و نيز اژدرماهيان را نام برد دستيابي به اين كشتي مغروق كه مكان زيبا و مناسبي براي آموزش دوره تخصصي كشتيهاي غرق شده مي باشد فقط با قايقهاي غواصي امكانپذير بوده اما اينجانب مختصات جي.پي.اس آن را نيز كه به شرح زير است در اختيارتان خواهم نهاد.

ساترن كرك در کیش

از ديگر مکان های غواصي در اطراف جزيره كيش ساترن كرك يا شكاف جنوبي مي باشد كه بسيار زيبا بوده ، اما به دليل دوري نسبي ،كمتر ملاقات كننده اي دارد. اين ريف در 3 مايلي جنوب جزيره واقع گرديده است و از شكافي تشكيل شده است كه تا عمق 22 متري نيز ادامه مي يابد. دسترسي به اين سايت فقط با قايق و با استفاده از مراكز سطح جزيره كيش امكانپذير مي باشد. از آبزياني كه در اين سايت به چشم مي خورند ، مي توان دسته هاي بزرگ باراكودا، بلك تيپ و خفاش ماهيان را نام برد. با توجه به جريان آب اين منطقه ، غواصي در اين سايت نياز به تجربه و تبحر فراوان در غواصي داشته و جهت افراد تازه کار مناسب نمي باشد.

بيگ كورال و ژوراسيك پارك

از مکان زيباي اين جزيره مي توان به سايتهاي بيگ کورال و ژوراسيك پارك اشاره کرد. اين ريفهاي مرجاني که در شرق جزيره واقع گرديده اند، داراي اکوسيستم غني و زيبائي مي باشند که خيره کننده چشمان هزاران غواص ايراني و خارجي در طول سال است. عمق اين دو سايت به هنگام مد کامل متجاوز از 6 تا 8 متر و هنگام جزر کامل کمتر از 5 متر ميباشد اين سايتها از تنوع فراواني از آبزيان برخوردار اند. از انواع ماهيها ميتوان به : جراح - دخترناخدا - هامور - جاش - ساردين - باراکودا - تون - اژدرماهي - موري ايل - استون فيش - اسکورپيون - دلقک و ريف شارک همچنين سفره ماهيان، اشاره کرد. انواع لابستر و لاکپشتهاي پوزه عقابي و پشت سبز ،همپنين مرجانهاي طبقاتي و مغزي و نيز گاها انواعي از سافت کورال در اين سايت ديده ميشوند. پوشش مرجاني سايت که شمالي- جنوبي و در امتداد ساحل به صورت نواري کشيده شده است در جنوب متراکم تر و در شمال کمتر است. براي دسترسي به اين سايتها ميتوانيد از مراکز غواصي موجود در جزيره و قايق هاي غواصي استفاده کرده و يا مي توان با اتومبيل به ساحل هتل سيمرغ و از آنجا به سايت بيگ كورال به آساني رسيد . اين سايت براي اسنورکلينگ و نيز نايت دايو بسيار مناسب است. همچنين در سايت بيگ کورال صخره هاي زير آبي بسيار زيبائي پديدار مي گردند که مملو از آبزيان ريز از جمله انواع خرچنگها ، ميگوها و عنکبوتهاي دريائي بوده که براي عکاسي ماکرو بسيار مناسب است.

غواصي در کیش

جزيره كيش از نظر محيط زيست طبيعي، يكي از بكرترين مناطق خليج فارس بوده و بجرات می توان گفت که ريفهای مرجانی شرق جزيره کيش از غنی ترين و زيبا ترين مناطق و مساعد ترين سايتهای غواصی در کشورمان را در برگرفته است. پوشش مرجاني اين جزيره در سواحل شرقي آن واقع گرديده که هرساله مورد بازديد بسياری از علاقه مندان غواصی قرار می گيرد. غواصی در کيش در تمامی طول سال امکانپذير بوده و سايتهای کم عمق اين جزيره برای غواصی تمامی افراد و حتی اشخاص مبتدی بسيار مناسب است. همچنين وجود مراکز آموزشی و تفريحی غواصی درکيش اين جزيره را تبديل به قطب غواصی کشور نموده است.

پيست باگي كيش

پيست خاكي باگي به طول 400 متر با ماشين هاي دو نفره، ميزبان باگي سواران در جزيره كيش است. همچنين تورهاي ورزشي تفريحي باگي با راهنماي حرفه اي و با موتور چهار چرخ ATV در جلو، باگي سواران را در مسيرهاي چند جاذبه گردشگري مانند درخت سبز، كلبه هور و كشتي يوناني هدايت مي كند

ماهيگيري تفريحي در كيش

ماهيگيري تفريحي در كيشگستردگي سواحل، درياي زلال و آرام وگرماي مهربان آفتاب جنوب در محيط آرام و بي سروصداي جزيره، شرايط مطلوبي را براي علاقمندان به ماهي گيري در كيش فراهم آورده است. ماهيگيري در سرتاسر سواحل جزيره (به غيراز منطقه اسكله تفريحي) آزاد است و علاقمندان مي توانند با استفاده از وسايل ساده ماهيگيري با قلاب هاي معمولي كه تهيه آن ها از فروشگاه هاي ورزشي كيش امكان پذير است، ساعاتي را به اين تفريح لذت بخش بپردازند.

مسير ويژه دوچرخه سواري کیش

يكي از طولاني ترين و زيباترين مسيرهاي دوچرخه سواري كشور در جزيره كيش قرار دارد. سرتاسر اين مسير 75 كيلومتري كاملا مستقل از مسيرهاي اتومبيل رو بوده و بخش اصلي آن به موازات جاده جهان، در حاشيه نوار ساحلي احداث شده است. در ايستگاه‌هاي ويژه به علاقمندان دوچرخه كرايه مي‌دهند. اين ايستگاه‌ها در بخش‌هاي مختلف جزيره مانند اسكله تفريحي و جنب بازار مرجان وجود دارد و به وسيله بخش خصوصي اداره مي شود. طبيعت بكر جزيره در بخش هاي جنوبي و غربي جزيره با چشم اندازهاي زيبايي از دريا، سواحل، بوستان ها، نخلستان ها و پوشش گياهي در دسترس همگان است. حركت با دوچرخه در مسير ويژه، اين امكان را به گردشگران مي دهد كه با سرعت كم و در سكوت اين چشم اندازهاي طبيعي را تماشا كنند

پلاژ بانوان در جزیره کیش

پلاژ بانوان در جزیره کیش پلاژ بانوان در سواحل شمالي جزيره روبه‌روي مخابرات احداث شده است. وسعت آن حدود 15 هزارمترمربع است. اين پلاژ علاوه بر امكاناتي چون دوش آب شيرين، سايه‌بان و نورپردازي مناسب، سالن بدن سازي هم دارد و زيرنظر مربيان اداره مي‌شود. علاوه بر آن مربيان شنا و نجات غريق ايمني خاطر استفاده كنندگان از پلاژ را فراهم كرده است. پلاژ بانوان كيش به علت موقعيت مكاني مناسب و دسترسي آسان و داشتن امكانات لازم، با استقبال زيادي روبه‌رو است

پلاژ آقايان در جزیره کیش

اگرچه براي آقايان شنا در اغلب سواحل جزيره آزاد است، اما به دليل وجود امكانات مناسب براي شنا در باشگاه دريايي، استقبال از اين مكان بيشتر است. پلاژ آقايان در شمال شرقي جزيره قرار دارد و دسترسي به اين مركز با وسيله نقليه عمومي هم امكان‌پذير است. آموزش شنا در اين پلاژ هم به صورت انفرادي و هم به صورت گروهي انجام مي‌شود و نجات غريق‌ها در تمام وقت اداري حضور دارند. دوش هاي آب شيرين و بوفه از خدمات اين مركز هستند. سواحل اين پلاژ ماسه أي است و عمق آن نيز به تدريج افزايش مي يابد و امكان مناسبي را براي شنا در عمق هاي مختلف پديد مي آورد. امكان انجام تفريحات دريايي چون جت اسكي، اسكي روي آب، پاراشوت، قايق هاي بادباني و غواصي در مركز تفريحات دريايي و محل پلاژ به جذابيت اين پلاژ افزوده است. نورپردازي مناسب در پلاژ نيز به گونه‌اي است كه شب ها نيز مي توان شنا كرد. راه اندازي سالن‌هاي بدن‌سازي، ژيمناستيك و اتاق ماساژ، از طرح هاي آتي در اين پلاژ است.

جاذبه های تاریخی کیش

بندرگاه حریره

شهر حریره مربوط به دوران ۵ تا ۱۰ هجری قمری می باشد و در شمال جزیره کیش قرار دارد و این اثر در تاریخ اول شهریور سال ۱۳۷۶ با شمارهٔ ۱۸۸۶به ثبت رسیده است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است
شهر قدیمی حریره در کیش واقع شده و از توابع شهرستان بندر لنگه و از می توان گفت این شهر از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
از یادگاری های شهر باستانی حریره می توان به آثار و ویرانه های موجود آن در کنار مجموعه ورزشی المپیک در شمال جزیره کیش اشاره کرد.
دوران رونق شهر حریره از قرن چهارم تا اوایل قرن دهم هجری قمری بوده‌است . مساحت این شهر باستانی ۱۲۰ هکتار است .
با توجه به نتایج کاوش های باستان شناسان تا امروز میتوان به این نتیجه رسید که اطراف شهر باستانی حریره از مجموعه ساحلی و خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات‌های قدیمی تشکیل شده بود.

پایاب


شهر زیر زمینی کاریز

قنات هاي كيش با قدمت بيش از دو هزار سال از كهن ترين آثار به جاي مانده از ايران باستان هستند كه اكنون با بازسازي و بهسازي يكي از اين قنات ها به شكل تونل هاي عريض با معماري منحصر به فرد مجموعه اي تفريحي و ديدني براي بازديد كنندگان فراهم شده است. درجه حرارت داخل تونل ها در سراسر سال بين 22 تا 25 درجه سانتيگراد است و طرح ساخت رستوران هاي سنتي و جديد، موزه، فروشگاه هاي صنايع دستي ايران و امكانات ديگر در داخل اين تونل ها در دست اجراست. محل اين مجموعه در مجاورت سالن چند منظوره مجموعه ورزشي المپيك كيش است.

حمام در کیش

بنای حمام از سنگهای آهکی و مرجانی با استفاده از ملات ساروج ساخته شده و دارای فضای مختص به حمام های تاریخی از جمله سربینه ، گلخن ، گرمخانه و محل تنظیف می باشد. آثار بدست آمده از مجموعه حمام بیانگر استفاده از آن در دوره تاریخی ایلخانی و تیموری می باشد و دلیل عمده آن وجود دو خزینه با اختلاف سطح 5/1 متر است که خزینه قدیمی تر در لایه زیرین قرار دارد و خزینه جدید بر روی بخشی از آن ساخته شده است.

مسجد قدیم امیر المومنین (ع) کیش

این مسجد در حال حاضر مورد مراجعه نمازگزاران است ، و مسجد ماشه در نزدیکی آن قرار دارد . این دو مسجد در شمال شرقی کیش قرار گرفته اند. منطقه ماشه پیش از دهه پنجاه شمسی محل سکونت بومیان بوده است.

مسجد خاتم الانبیاء کیش

این مسجد با دو مناره بزرگ در شمال جزیره کیش محل برگزاری نماز جمعه و اجتماعات مذهبی کیش است.

مسجد امام حسن مجتبی کیش

با طراحی منحصر به فرد در مرکز شهرک مسکونی صدف و در میان فضای سبز زیبائی واقع شده است.

مسجد جامع نور کیش

مسجد جامع نور کیش با تک مناره زیبا ، محل تجمع و اقامه نماز ساکنان اهل تسنن در منطقه میر مهنا سفین واقع است.

کلبه هور در کیش

اين مکان که در غربي ترين دماغه جزيره کيش و در مکاني به همين نام قرار گرفته است نيز از نقاط مساعد غواصي در جزيره کيش و به خصوص به هنگام وزش بادهاي شرقي که غواصي در سواحل شرقي جزيره کيش را نامساعد مي نمايد مي باشد. ورود به سايت از طريق ساحل کوچک جنوب آن و يا از طريق پرتگاه صخره اي غرب آن امکان پذير مي باشد. بستر سايت صخره اي بوده و از آبزيان آن مي توان ، هامور ، سرخو ، سنگسر ، انواع صدفها و لاکپشتها را نام برد. همچنين در ساحل جنوبي آن ( محل ورود و خروج به سايت) غاري کوچک به طول 5 متر وجود داشته که عبور از آن به هنگام مد کامل بسيار لذت بخش خواهد بود. عمق سايت غواصي کلبه هور از شمال به جنوب بيشتر گرديده و تا 8 متر نيز ادامه دارد.

آب انبار سنتي کیش

يكي از روش هاي ذخيره آب آشاميدني در قديم الايام در جزيره كيش، ساخت آب انبار بوده است. در سال 1372 جهت جمع آوري آب هاي سطحي، يك آب انبار دوقلو با پنج بادگير به سبك معماري سنتي يزدي در محل يك آب انبار باستاني در محدوده شهر حريره در نزديكي مجموعه درخت سبز ساخته شد. با توجه به ساخت و سازهاي كيش و از بين رفتن مسير آب هاي سطحي منتهي به آب انبارهاي سنتي، اين آب انبارها كاربري اصلي خود را از دست داده و امروزه از دستگاه هاي آب شيرين كن براي تهيه آب شيرين استفاده مي شود.معماري خاص اين بنا يادآور ايام گذشته و براي گردشگران داخلي و خارجي بسيار جالب و ديدني است.

روستاي باغو کیش

باغو از آبادي‌هاي قديمي كيش است كه در جنوب غربي جزيره قرار دارد در حال حاضر، اين آبادي جز چند خانوار دامدار، سكنه ديگري ندارد. در بين بوميان، حاصلخيزي اين منطقه زبانزد است دراين منطقه بيشه انبوهي از انواع درختان بومي به چشم مي‌خورد كه در آن ميان، مجموعه درختان كهنسال لور زيبايي چشمگيري دارد. به منظور گسترش امكانات تفريحي و توسعه فضاي سبز در جزيره و بهره‌برداري از زيبايي‌هاي طبيعي روستاي باغو كه از خاكي مستعد برخوردار است «پارك دليران» با وسعت 60 امكانات تفريحي و توسعه فضاي سبز در جزيره و بهره‌برداري از زيبايي‌هاي طبيعي روستاي باغو كه از خاكي مستعد برخوردار است «پارك دليران» با وسعت 60 هكتار در اين منطقه احداث شده است

درخت لور کیش

درختان محلی جزیره ، بعنوان گنجینه های طبیعی ، جذاب و زیبا هستند. درخت لور یا انجیر معابد ، معروفترین درخت جزیره است. این نوع درخت در نواحی جنوبی ایران رشد می کند. پوست کهنسال درخت لور و برگها و ریشه هایش که از بدنه اصلی آن آویزان هستند، آن را از سایر انواع درختان متمایز می سازد. این درختان ریشه هایشان طوری رشد می کند که مانند چتری بر روی زمین سایه می افکند و ممکن است تا چند صد سال عمر کنند.

عمارت اعیانی کیش

در این بنا تعداد زیادی اشیاء سفالی و تزئینات بدنه از جمله گچ بری و کاشی لعابدار بدست آمده که معمولا مربوط به قرون هفتم و هشتم هجری می باشد.

جاذبه های طبیعی کیش

ساحل جزیره کیش

ساحلي نقره اي، آفتابي درخشان، آسماني آبي، آبهايي نيلگون، هوايي پاک و آرامشي بي نظير، جزيره کيش را به مرواريد خليج فارس تبديل کرده است. يكى از شگقتيهاى جزيره مرجاني كيش، سواحل آن است سواحلي نقره فام.

غذاهای کیش

سمک مشوی کیش

ماهی سرخ شده مخصوص جزیره کیش می باشد

مرگوگ یا مرقوق کیش

مرگوگ یا مرقوق کیش نوعی خورشت مخصوص جزیره کیش می باشد

برنج شکری یا محمر کیش

برنج شکری یا محمر کیش نوعی برنج شیرین که با ماهی سرو می شود.

مضروبه کیش

مضروبه کیش با ماهی و سبزی و سیر درست می شود.

غذای هریسه کیش

غذای هریسه کیش نوعی حلیم مخصوص جزیره کیش می باشد

برنج مچبوس کیش

برنج مچبوس کیش نوعی پلو با ادویه خاص عربی که با گوشت ، مرغ یا ماهی درست می شود و بیشتر مراسم عروسی رایج می باشد.

رستوران های کیش

چایخانه پنگوئن کیش

نوع غذا : نوشیدنی سرد و گرم تلفن : 09123471015آدرس : کیش – پارک آبشار – جنب مجسمه پنگوئن

کافی شاپ یونیک کیش

نوع غذا : نوشیدنی سرد و گرم تلفن : 09347683529آدرس : کیش – پردیس دو – ط زیرین

کافی شاپ میتا شعبه2 کیش

نوع غذا : نوشیدنی سرد و گرم تلفن : 4452489آدرس : کیش – بازار مرکز تجاری

کافی شاپ میتا کیش

نوع غذا : نوشیدنی سرد و گرم تلفن : 4456304آدرس : کیش – بازار پردیس 2- ط 1

کافی شاپ بارین کیش

نوع غذا : نوشیدنی سرد و گرم تلفن : 09347683671آدرس : کیش – بلوار نیایش – نبش کوچه لاله

خوراک پزی مرکز تجاری کیش

نوع غذا : پرسنلی تلفن : 7694211آدرس : کیش – پشت مرکز تجاری

خوراک پزی گل سرخ کیش

نوع غذا : پرسنلی تلفن : 4433026آدرس : کیش – فاز خدماتی سفین واحد 170

خوراک پزی شهر آفتاب کیش

نوع غذا : پرسنلی تلفن : 4443809آدرس : کیش – فاز خدماتی شهر آفتاب

خوراک پزی بختیاری کیش

نوع غذا : پرسنلی تلفن : 09139351545آدرس : کیش – بازار هرمز

خوراک پزی همشهری کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 7-4443466آدرس : کیش – دویست واحدی

خوراک پزی پردیس کیش

نوع غذا : پرسنلی تلفن : 4444194آدرس : کیش – فاز خدماتی بازار پردیس 2

کبابی برادران کیش

نوع غذا : نان و کباب تلفن : 4446042آدرس : کیش – مرکز خرید گلستان – شماره 26

کبابی بناب کیش

نوع غذا : نان و کباب تلفن : 4440528آدرس : کیش – مرکز خرید گلستان – شماره 36

کبابی عالیجناب کیش

نوع غذا : نان و کباب تلفن : 4440516آدرس : کیش – مرکز خرید گلستان – شماره 54

کبابی البرز کیش

نوع غذا : نان و کباب تلفن : 4432461آدرس : کیش – سفین مهستان – فازجی – بازارچه شقایق – غرفه 15

اغذیه فروشی هایدا کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : 0912102280آدرس : کیش – روبروی درب ورودی بازار پردیس یک

اغذیه فروشی گلدیس کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : 4423949آدرس : کیش – جنب هتل گلدیس

اغذیه فروشی کابوکی کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : 4420522آدرس : کیش – بلوار خلیج فارس – جنب هتل دریا

اغذیه فروشی صدف کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : 4440522آدرس : کیش – مرکز خرید گلستان – غرفه 57

اغذیه فروشی دکتر پیتزا کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : 4434361آدرس : کیش – فاز خدماتی اف - سفین

اغذیه فروشی چهار فصل کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : آدرس : کیش – فاز4 صدف مرکز خرید صدف

رستوران نمونه کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 1-4432930آدرس : کیش – سفین – فاز خدماتی – شماره 199

رستوران نهنگ سفید کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 7693754آدرس : کیش – پشت بازار مریم – نوار ساحلی

رستوران KFC کیش

نوع غذا : مرغ سوخاری تلفن : 4423953آدرس : کیش – خ امیر کبیر – جنب هتل مریم

اغذیه فروشی ایرانویچ کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : 4422005آدرس : کیش – روبروی بازار پردیس

اغذیه فروشی آیدا کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : 4420212آدرس : کیش – ضلع شرقی بازار پانیذ

اغذیه فروشی پارسیان کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : 4424991آدرس : کیش – خ فردوسی – جنب بازار زیتون

اغذیه فروشی پاتوق کیش

نوع غذا : پیتزا - ساندویچ تلفن : 4420633آدرس : کیش – فاز خدماتی حافظ

اغذیه فروشی تایم کیش

نوع غذا : مرغ سوخاری – پیتزا - ساندویچ تلفن : 4423542آدرس : کیش – محوطه بیرونی بازار پارس خلیج فارس

رستوران نقش جهان کیش

نوع غذا : سنتی تلفن : 4420390آدرس : کیش – خ فردوسی – فاز خدماتی حافظ

رستوران نائب کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4421739آدرس : کیش – فاز خدماتی حافظ

رستوران میر مهنا کیش

نوع غذا : ایرانی و فرنگی تلفن : 4422855آدرس : کیش – خ پروین اعتصامی – جنب هتل تاپ رز

رستوران کوه نور کیش

نوع غذا : ایرانی و فرنگی تلفن : 7-4420590آدرس : کیش – میدان امیرکبیر – مقابل دانشگاه کیش

رستوران عمو اکبر کیش

نوع غذا : دریایی تلفن : 4424396آدرس : کیش – بازارچه خدماتی حافظ

رستوران شاندیز غروب کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 3-4450090آدرس : کیش – جاده جهان – نرسیده به کشتی یونانی

رستوران شاندیز ونوس کیش

نوع غذا : ایرانی و پیتزا تلفن : 4421344آدرس : کیش – طبقه فوقانی بازار ونوس

رستوران شاندیز صفری کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 7692900آدرس : کیش – روبروی هتل آپارتمان دیدنیها

رستوران شاندیز آبشار کیش

نوع غذا : ایرانی – لبنانی تلفن : 7690900آدرس : کیش – پارک آبشار – جنب مجسمه پنگوئن

رستوران سران کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4424433آدرس : کیش – فاز خدماتی گلستان

رستوران سورنا کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4440008آدرس : کیش – مرکز خرید گلستان

رستوران سالار کیش

نوع غذا : دریایی تلفن : 4424383آدرس : کیش – بازارچه خدماتی حافظ

رستوران زعفران کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4423660آدرس : کیش – انتهای بازار مریم

رستوران رنگین غذا کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4434532آدرس : کیش – سفین – بین میدان لارک و سعدی

رستوران رها کیش

نوع غذا : ایرانی - فرنگی تلفن : 4422641آدرس : کیش – فاز خدماتی گلدیس

رستوران رودکی کیش

نوع غذا : فرنگی تلفن : 4423848آدرس : کیش – پشت هتل فارابی

رستوران خانه اسپاگتی کیش

نوع غذا : ایتالیایی تلفن : 7682923آدرس : کیش – هتل پارمیس

رستوران خاطره کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4422329آدرس : کیش – خ فردوسی – جنب بازار پانیذ

رستوران حافظیه کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4442414آدرس : کیش – پارک ساحلی مرجان

رستوران جوان کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4432469آدرس : کیش – سفین بازارچه شقایق – غرفه های 19 و 18

رستوران توتی فروتی کیش

نوع غذا : فرنگی تلفن : 4450452آدرس : کیش – خیابان سنایی – ابتدای بلوار دریا

رستوران پایاب کیش

نوع غذا : نان و کباب تلفن : 4423638آدرس : کیش – جنب مجموعه ورزشی المپیک

رستوران پارس کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4424478آدرس : کیش – روبروی شهر آفتاب

رستوران آب و برق کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 34424065آدرس : کیش – داخل محوطه شرکت آب و برق

رستوران بوف کیش

نوع غذا : مرغ سوخاری تلفن : 4456133آدرس : کیش – بازار پردیس دو – طبقه همکف

رستوران آسیا کلاسیک کیش

نوع غذا : ایرانی تلفن : 4443199آدرس : کیش – فاز 1 مجتمع بوستان

مراکز خرید کیش

بازار بهکیش

بازار بهکیش یکی از مراکز تجاری - خدماتی جزیره کیش می باشد که با چندین شرکت کامپیوتری و خدماتی انواع کالا و خدمات را ارایه می نماید.

بازار پارس خلیج

تعداد 127واحد تجاری در بازار پارس خلیج انواع کالاها را در دسترس مسافران وگردشگران جزیره قرار می دهند.

پردیس 1

این بازار یکی از بزرگترین بازارهای کیش می باشد که به سبک اروپایی وبا مشاوره مشهورترین معماران فرانسوی ساخته شده است.
امکانات موجود دراین بازار بخوبی پاسخگوی نیازمشتریان و گردشگران می باشد ، تنوع کالاها واجناس و همچنین وجود دفاترنمایندگی شرکتهای لوازم خانگی معروف دنیا موجب گردیده تااکثر مسافران از این بازار دیدن نمایند.
در این بازار بیش از 200 واحد تجاری وجود دارد وهمچنین یک رستوران و چندین کافی شاپ نیز با محیطی فرح بخش آماده پذیرایی از مشتریان می باشند.

پردیس 2

بازار پردیس 2 که هم اکنون بزرگترین و مدرنترین بازار جزیره کیش می باشد در سال1378 افتتاح گردید.مساحت این بازار 22000 متر مربع بوده ودر سه طبقه وبا 200واحد تجاری آماده خدمات رسانی به مشتریان می باشد.دراین بازار انواع تسهیلات رفاهی جهت غرفه داران ومشتریان مهیا می باشد این تسهیلات عبارتند ازسیستمهای خنک کننده مرکزی ، پله برقی ، آسانسور، وسایل جابجایی کالا، تلفن و....

معماری داخل بازارضمن زیبایی بگونه ای طراحی گردیده که بازدیدکنندگان درحین خرید می توانند استراحت نموده وغذا صرف نمایند.درمحوطه بیرونی بازار آبنماهای زیبا و رقص نورها جلوه ای فوق العاده به این بازار بخشیده است.

بازار زیتون

بازار زیتون یکی از جدیدترین و مدرنترین بازارهای کیش است که با بهترین مصالح ساختمانی ساخته شده است.
مساحت این بازار52000 متر مربع وزیربنای آن 7000 مترمربع در سه طبقه می باشد.دراین بازار 95 غرفه تجاری و 12غرفه اداری وجود داردکه همگی مجهز به سیستمهای خنک کننده مرکزی ، سیستمهای صوتی مرکزی ، تلفن و فضای سبز وپارکینگ می باشند .

بازار صفین (بازار عرب ها)

بازار عربها کیش بازار عربها کیش قدیمی ترین بازار جزیره کیش است که از سالهای دور تا کنون مرکز خرید بومیان جزیره کیش بوده و میباشد .
بازار عربها از نظر مساحتی بسیار کوچک بوده و اکثر فروشندگان آن عرب زبان هستند و شما کمتر کسی را مشاهده میکنید که در آنجا با زبان فارسی سلیس سخن بگوید .
بازار عربها در یک طبقه واقع شده و به دلیل دوری مسافتش از مرکز شهر کمتر مسافری به این بازار مراجعه میکند .
خرید از بازار عربها مسلما به نفع اقشار کم درآمدتر جامعه است چرا که جنسهای بازار عربها کیش بسیار ارزان تر از بازارهای دیگر جزیره بوده و تقریبا تنوع اجناس نیز در آن بالاست .
بازار عربها تقریبا در نزدیکی بازار پارس خلیج میباشد و یکی از بینظیرترین ساحل ها و اسکله های جزیره در مجاورت آن واقع شده است .
بازدید از بازار عربها حداقل یک بار هم که شده برای هر مسافری جذاب خواهد بود .

بازار مرجان

مجتمع مسکونی و تجاری مرجان با زیربنایی بالغ بر 25000 مترمربع ودرزمینی به مساحت 200000 مترمربع واقع شده است.معماری این بازار جذاب ومنحصر بفرد می باشد. غرفه های موجوددر این بازارعبارتند از : 200غرفه تجاری ، 80 دفتر اداری ،120 سوئیت و 120 انبار.همجنین 2 رسنوران که جهت سرویس دهی به مشتریان شبها نیز دایر می باشند.

بازار مروارید

بازار مروارید کیش یکی از زیباترین بازارهای جزیره کیش است که با الهام از معماری دوره های هخامنشی ساخته شده است و دارای ۸ راهرو مجزا میباشد که هر یک با نامهای ایرانی زیبا از جمله : آپادانا - پرسپولیس - پاسارگاد - بیستون - آریا - تیسفون و... نامگذاری شده اند .
به تازگی در مجاورت بازار مروارید بازاری با عنوان ( مروارید نو ) در شرف تاسیس است که بزودی بهره برداری از آن بازار نیز آغاز خواهد شد .
در بازار مروارید فروشگاههای متفاوتی از جمله : پوشاک زنانه و مردانه - کیف و کفش - عطر و ادوکلن - روسری - لوازم خانگی و... وجود دارد .
بازار مروارید کیش یکی از بازارهای مورد علاقه مسافران جزیره کیش است و قیمتهای بازار مروارید کیش به نسبت بازارهایی چون مرکز تجاری کیش و پردیس ۲ پایین تر است .
بازار مروارید مجهز به کافی نت و کافی شاپ برای استفاده مشتریان میباشد

بازار مریم

بازار مریم کیش در واقع تنها بازار سر باز جزیره کیش است که طراحی منحصر به فردی دارد . بازار مریم کیشدر بازار مریم غرفه هایی از قبیل فروش پوشاک زنانه و مردانه - کیف و چمدان - کفش - روسری و لوازم خانگی وجود دارد .
در محوطه میانی بازار که فضای سبز قرار دارد نیمکتهایی برای استراحت مشتریان تعبیه شده است و کافی شاپ کوچکی هم درست در وسط این بازار قرار دارد.

بازار مرکز تجاری

این بازار یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید جزیره است که با وسعت ۱۶٬۶۸۳ متر مربع در زمینی به مساحت 11000 متر مربع در 4 طبقه در نوار سیاحتی جزیره کیش جایی که بسیاری از بازارهای کیش آنجا واقع شده اند قرار دارد. مرکز تجاری کیش در سال ۱۳۷۹ احداث گردیده است.

مرکز تجاری کیش دارای ۴۷۹ واحد تجاری، با زمینه فعالیت پوشاک، کیف و کفش، ساعت، عینک، بهداشتی و آرایشی، لوازم خانگی، وسایل صوتی و تصویری، وسایل آشپزخانه، مواد غذایی، مکمل‌های غذایی و دارویی، موبایل و تجهیزات رایانه‌ای، آژانس مسافرتی، آژانس املاک و …، چندین کافی‌شاپ، فست فود و یک رستوران گردان است.

مسافرین جزیره کیش نمی‌توانند بی تفاوت از کنار این مجتمع تجاری عبور کنند، وسعت، گیرایی، طراحی و نورپردازی داخلی زیبای آن نظر گردشگران جزیره را به خود جلب می‌کند. مرکز تجاری کیش دارای متنوع‌ترین فروشگاه‌ها است و می‌توانید هرچه می‌خواهید در این بازار پیدا کنید. فروشگاه بسیاری از نمایندگی‌های معتبر خارجی نیز در این بازار قرار دارد. در مرکز تجاری کیش همه شب رأس ساعت ۲۲ مراسم قرعه کشی با برنامه‌های شاد و اهداء جوایز نفیس به برندگان اجرا می‌گرد، و با جوائز نفیس از مسافران عزیز به نوعى تقدیر و تشکر صورت مى پذیرد.

بازار ونوس

بازار ونوس کیش بازارها و مراکز تجاری، نیروی محرکه اقتصادی کیش هستند که با معماری مدرن و زیبا در منطقه خلیج فارس و خاور میانه منحصر به فرد بوده وبا انوع کالاها وشعبات نمایندگیهای شرکتهای بزرگ دنیا به فعالیت اشتغال دارند.
این بازارها ومراکز تجاری بی شک یکی از جاذبه های اصلی کیش می باشد که سالانه تعداد قابل توجهی از
مسافران وگردشگران را به جزیره کیش جذب می نمایند.گردشگران ومسافران باهر قصدونیتی که به کیش سفر نمایند بطور حتم ازبازارها دیدن کرده و دست خالی برنخواهند گشت
درکیش 13 بازار و مجتمع تجاری بزرگ وجود دارد که بیشتر آنها قدمت 10ساله دارد.
این بازارها زیر نظر جامعه بازاریان و بازرگانان کیش اداره می شوند.
بازار ونوس کیش هم یکی از بازارهای نسبتا قدیمی در جزیره زیبای کیش است و اکنون نزدیک به ۱۵ سال از آغاز فعالیتش میگذرد
این بازار در ۲ طبقه احداث شده که بیشتر فروشگاههای آن در طبقه اول واقع شده اند و در طبقه دوم بازار بیشتر دفاتر اداری و خدماتی و... مشغول به فعالیت هستند .
بازار ونوس بیشتر بازاری است برای عرضه پوشاک زنانه و کمتر در آن فروش سایر محصولات خانگی مشاهده میشود .
بازار ونوس تقریبا در نزدیکی بازار مریم در خیابان سنایی قرار دارد و اکثر مسافران که قصد خرید از کیش را دارند حتما از این بازار بازدید مینمایند .

سوغات کیش

بهترین سوغاتی که شما می توانید از کیش برای دوستان خود بیاورید شکلات های خارجی و عطر می باشد.