تور کرمان

 

Has no item to show!

 

 • درباره کرمان

  درباره کرمان

 • جاذبه های گردشگری کرمان

  جاذبه های گردشگری کرمان

 • غذاهای کرمان

  غذاهای کرمان

 • رستوران های کرمان

  رستوران های کرمان

 • مراکز خرید کرمان

  مراکز خرید کرمان

 • سوغات کرمان

  سوغات کرمان

درباره کرمان

کِرمان پهناورترین استان ایران است. استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و مرکز آن کلانشهر کرمان است. کرمان با در بر گرفتن بیش از ۱۱ درصد از وسعت ایران پهناورترین استان ایران می‌باشد.کرمان از استان‌های مهم و تاریخی کشور به حساب می‌آید. استان کرمان مرکز جنوب شرق کشور است استان کرمان همچنین بیش از ۶۶۰ اثرملی ثبت شده دارد و از استان‌های تاریخی ایران است.

 

پیش‌شماره تلفنی 034
جمعیت ۵۳۴،۴۴۱ نفر سال ۱۳۹۰
گویش مردم  فارسی
فاصله هوائی تا تهران 1 ساعت و 30 دقیقه

 

آب و هوای کرمان

جاذبه های گردشگری کرمان

جاذبه های تفریحی کرمان

پردیسان جنگلی قائم

بزرگترین جنگل دست کاشت ایران، با وسعت بیش از ۳۰۰ هکتار، شامل جاذبه‌های طبیعی (جنگل، کوهستان، آبشار و رودخانه)، جاذبه‌های مذهبی (مسجد مقدس صاحب الزمان و گلزار شهدا)، جاذبه‌های تاریخی (گنبد جبلیه و تخت درگاه قلی بیگ) و مراکز تفریحی (پیست کارتینگ، پیست موتور کراس، دیواره‌های طبیعی صخره نوردی، مسیر دوچرخه سواری و اسکیت و شهربازی)، قهوه‌خانه، کافی شاپ و رستوران.

پیست اسکی سیرچ

تنها پیست اسکی جنوب شرق ایران

فرودگاه تفریحی کرمان

دومین فرودگاه تفریحی کشور، شامل باند هواپیمای فوق سبک، آشیانه‌های تعمیرات و نگهداری، پارک هوانوردی، پارک هوا فضا، پارک شهدای خلبان، سایت ورزش‌های هوایی، کافی شاپ و رستوران.

جاذبه های تاریخی کرمان

آثار و بقایای دایناسورها (کرمان)

استان کرمان یکی از معدود نقاطی است که در ایران آثار جانداران خشکی زی دوران‌های گذشته زمین‌شناسی مشاهده شده‌است . وجود منابع عظیم زغال سنگ در شمال استان کرمان بیانگر وجود خشکی وحیات گیاهی وجانوری در این بخش از ایران می‌باشد وهمچنین در این خشکی جانورانی نیز زندگی می‌کرده‌اند که فسیل‌های متعدد از این جانوران کشف گردیده و در موزه تاریخ طبیعی کرمان نگهداری می‌شود  رد پای کشف شده در دره نیزار واقع در نزدیکی روستای ده علیرضا در ۲۰ کیلومتری شمال زرند یکی از این نقاط منحصر به‌فرد می‌باشد.
نزدیک به ۴۰ سال پیش هم ، محققان فرانسوی مقداری از بقایای یک دایناسور را در حوالی کرمان کشف کردند. البته بقایای آن را بلافاصله به موزه تاریخ طبیعی پاریس منتقل کردند.

بازار هرندی

باغ هرندی که اکنون باغ موزه هرندی و موزه ساز کرمان در آن قرار دارد، مربوط به اواخرقرن ۱۳ ه. ق. است و در کرمان ، خیابان فردوسی واقع شده است.این اثر به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این باغ موزه با معماری خاص خود و نیز فضای مناسبی که دارد،از مهم ترین باغ موزه های کشور است. این باغ پس از خرید توسط ابوالقاسم هرندی به موزه تبدیل شده است.

مسجد حاج آقاعلی (چهلستون)

این مسجد مربوط به دوران حاج آقاعلی زعیم الله تاجر معروف عصر قاجار است.

مسجد پامنار

از بناهای قرن هشتم و از آثار حکومت آل مظفر است. قدمت آن به زمان سلسله آل مظفر برمی گردد. این مسجد در نزدیکی مسجد تاریخی جامع کرمان قرار دارد. این مسجد در محله پامنار کرمان واقع است. پروفسور «پوپ» به نقل از «اریک شرودر» می‌نویسد: بنای دیگری از آل مظفر در کرمان هست و آن هم مسجد پامنار است که در سال ۷۹۳ هجری قمری سلطان عمادالدین احمد برادی شاه شجاع ساخته‌است.

گنبد سبز

گنبد سبز یا قبه سبز که از بناهای قرن هفتم هجری است. این اثر از بنای مدرسه و آرامگاه قراختاییان کرمان تشکیل شده‌است.

آرامگاه خواجه اتابک

از آثار قرن ششم هجری قمری و مربوط به دوران سلجوقیان می‌باشد. این بنا محل دفن «خواجه محمد اتابک» از رجال دوران سلجوقیان است.

آرامگاه مشتاق علیشاه

گنبد مشتاقیه که به سه گنبد نیز شهرت دارد، از آثار دوران قاجاریه در شهر کرمان است. سه گنبد در سال ۱۲۶۰ قمری بر روی قبور مشتاق علی شاه (عارف بزرگ قرن دوازدهم ه. ق)، شیخ اسماعیل و کوثرعلیشاه بنا گردید. آثار تزئینی مجموعه مشتاقیه که در قرن اخیر ساخته شده‌است شامل کاشی‌کاری، نقاشی، گچبری، کاربندی و مقرنس می‌باشد.

آتشکده زرتشتیان

کرمان میزبان جمعیتی چند هزار نفره از زرتشتیان است. آتشکده زرتشتیان کرمان یکی از زیباترین آتشکده‌های جهان بشمار می‌آید. تنها موزه­ مردم­ شناسی زرتشتیان جهان نیز در این آتشکده­ جای دارد. کرمان یکی از معدود شهرهایی است که هنوز جشن سده (از جشن‌های ملی ایران) هر ساله ۱۰ بهمن ماه در آن برگزار می‌شود. جشن سده کرمان در فهرست آیین‌های ملی ایران ثبت شده‌است.

باغ شازده

باغ شازده یا شاهزاده یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران مربوط به دوره قاجاریه می‌باشد که در شهر ماهان، حوالی شهر کرمان در دامنه کوه بلند و زیبای تیگران واقع شده‌است. این باغ در تاریخ سی ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده‌است.

ارگ راین

این قلعه تاریخی در حوالی شهر راین در نزدیکی کرمان واقع است که با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم محسوب می‌شود. گفته می‌شود قدمت آن به دوره ساسانیان بر می‌گردد.

بیمارستان نوریه

بیمارستان نوریه، در سال ۱۲۹۶ شمسی و در انتهای خیابان زریسف کرمان بنا شده‌است، نخستین بیمارستان بومی و محلی این شهر محسوب می‌شود. بانی و واقف این بنا نورالله خان ملقب به ظهیر الممالک نوه ابراهیم خان ظهیرالدوله‌است که مدتی از سال ۱۲۱۸ تا ۱۲۴۰ حاکم کرمان و منشأ خدمات و آبادانی زیادی بوده‌است.

تخت درگاه قلی بیگ

تخت درگاه قلی بیگ عمارتی است که در جنوب شرقی شهر کرمان و در زاویه جنوبی کوه قلعه دختر قرار دارد. این مکان مقبره یکی از نوادگان بیرام بیگ به نام درگاه قلی بیگ است. درگاه قلی بیگ از امرای اواخر دوره صفویه و رئیس ایل افشار در کرمان بوده‌ است. وی، تنها فرد معروف افشار بود که طی ۱۵۰ سال بعد از گنجعلیخان نامش بر سر زبانها بوده‌است.
درگاه قلی بیگ در کرمان موقعیت مناسبی به دست آورد و قسمتی از سرآسیاب فرسنگی را جزو املاک خود ساخت و در جوار باغ بیرم آباد در دل کوه ساختمان زیبایی به وجود آورد و در پایین کوه نیز دریاچه‌ای ایجاد نمود و آب سرآسیاب فرسنگی را با مجرایی که در دل سنگ کنده بود پایین دریاچه رساند. آثار دریاچه هنوز در کنار تخت باقی است. ژنرال سرپرسی سایکس، در سفر نامه خود درباره تخت درگاه قلی بیگ چنین می‌نویسد، در زاویه جنوبی این رشته کوه قلعه دختر دهنه‌ای است که سکویی در مدخل آن از سنگ و وسط آن قبر رضا قلی بیگ گماشته ابراهیم خان ظهیرالدوله را بنا کرده‌اند و در قسمت تحتانی آن علایم و آثار حوض بزرگی مساهده می‌شود که سابق به این وسیله رودخانه بهرام کرد که این ایام باغین را مشروب می‌کند پر می‌شده و در قسمت فوقانی آن دیده بانی بر پاست که ماموران به وسیله آن اهالی شهر را از هجوم و یورش افغان‌ها و بلوچ‌ها اطلاع می‌داده‌اند.
تخت درگاه قلی بیگ به وسیله همسر محمد اسماعیل خان وکیل الملک موسوم به کربلایی تعمیر شده‌است. امروزه جاده‌ای از کنار تخت به طرف مسجد صاحب الزمان کشیده شده‌است.

 

حمام کابلی ها

حمام کابلی ها مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان دادبین، زیارتگاه شاه‌ورحرام ایزدواقع شده است.

خانه اسلامیت

خانه اسلامیت یکی از بناهای قدیمی کرمان است که متعلق به حاج آقا اسلامیت است و توسط پدر ابراهیم خان ظهیرالدوله ساخته شده و متعلق به اواخر دورة قاجار می‌باشد. طرح اولیه این خانه نیز مانند دیگر خانه‌های قدیمی دارای حیاط مرکزی می‌باشد که فضاهای زندگی و انبارها و آشپزخانه در اطراف آن و در لایه‌های مختلف قرار دارند. با تعریض خیابان دو جبهه جنوب و قسمتی از حیاط مرکزی تخریب نگردیده‌است ولی باقیمانده ساختمان درحال حاضر قابل سکونت بوده و مورداستفاده قرار می‌گیرد. باقیمانده ساختمان که شامل دو جبهه شمالی و شرقی می‌باشد، ازنظر تزئینات دارای ارزش می‌باشد. خانه به صورت یک طبقه و دارای کرسی می‌باشد. مهمترین بخش بنا جبهه شمالی ساختمان است که از اتاقهای دودری و سه دری و تالار مرکزی تشکیل شده‌است. خانه اسلامیت در جوار خیابان شهدای فتح آبادان (آلاشت) و از شرق و غرب به دو کوچه پنج متری منتهی می‌شود.

خانه پرداختی

خانه پرداختی مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان زریسف، کوچه برزو آمیغی، کوچه آتشکده، واقع شده است.

 

قلعه اردشیر

قلعه اردشیر بر فراز تپه جنوب‌شرقی شهر کرمان قرار دارد و از دوران پیش از ورود اسلام به ایران به یادگار مانده‌است. وضع طبیعی آن باعث شده‌است که آن را «قلعه کوه» بنامند. دیواره‌های قلعه از خشت خام ضخیم ساخته شده‌است. این قلعه را «اردشیر ساسانی» بنا نهاده‌است. قلعه دختر دیگر قلعه باستانی این شهر است.

آثار و بقایای دایناسورها (کرمان)

قلعه دختر یا آتشکده آناهیتا (ناهید) که به قلعه کهنه نیز مشهور است، بر فراز تپه‌های مرتفع شرقی شهر کرمان قرار دارد و از دوران پیش از ورود اسلام به ایران به یادگار مانده‌است.
مصالح بکار رفته در این قلعه تنها خشت خام و گل رس است. بقایای قلعه دختر دورنمای گذشته دراز این شهر و نام آن (آتشکده آناهیتا) یادآور پرستش آناهیتای باستانی، ایزدبانوی آب و باروری است.

قلعه اردشیر دیگر قلعه باستانی این شهر است.

گنبد جبلیه

گنبد جبلیه، در منتهی الیه شرقی کرمان در نزدیکی دو قبرستان صاحب الزمان و سید حسین کرمان گنبد بزرگ و عجیبی از سنگ و گچ بنا گردیده که دست تطاول روزگار در تخریب آن کوتاه آمده‌است. این گنبد هشت ضلعی که به گنبد گبری نیز شهرت دارد تماما از سنگ است و عرض پی آن نیز در پایه به ۳ متر می‌رسد. در هشت طرف آن هشت در بعرض ۲متر قرار گرفته که اخیرا برای مستحکم ساختن بنا و جلوگیری از تخریب آن درگاه‌ها را با سنگ مسدود کرده‌اند و فقط یکی را باز گذاشته‌اند. قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده‌است و در داخل گنبد ظاهرا گچ بری‌ها و تزئین کاریهایی وجود داشته که قسمت بالا ریخته و قسمت پائین را تخریب کرده‌اند.
ایرانیان معتقدند که این محل آتشکده یا مقبره یکی از زرتشتیان بوده و برخی نیز عقیده دارند که مزار سید محمد تباشیری است. ولی نسبت اخیر را در بعضی نقاط تکذیب می‌کنند. بدیهی است در زمانی که این قبرستان را ویران کرده‌اند سنگ این مقبره را برداشته‌اند و برای نمایی بکار برده‌اند. پژوهشگران اروپایی نظیر هیلن براند این گنبد را متعلق به سلجوقیان می‌دانند . «جبلی» تحریف یافته کلمه «گبری» است و برطبق قواعد اشتقاقهای فارسی «گ» به «ج» بدل شده‌است.قدمت این گنبد را از این کلمه که آن را گنبد «گبر» نیز گفته‌اند می‌توان حدس زد که شاید مربوط به پیش از اسلام باشد و از بناهای زرتشتی و گبری است، گرچه سبک آن با سبک آتشکده تطابق ندارد.برخی احتمال داده اند که بنای مذکور مربوط به اواخر دوره ساسانی باشد که اوائل اسلام تعمیر و مرمت شده‌است و یا اینکه در اوائل اسلام با الهام از معماری ساسانی بنا گردیده‌است. هر چند در دوره هایی (از جمله دوره سلجوقی به دستور محمد بن الیاس) تعمیر شده است. گفته می شود در ساخت این گنبد به جای آب از شیر شتر استفاده شده‌است که مورخان ومعماران دلیل استحکام این بنا را همین امر میدانند. در اطراف این بنا جنگل کاری شده و درختان سرو و کاج آن جنگلی با نام جنگل قائم را تشکیل داده‌اند که از تفرجگاه‌های کرمان است. این بنا در سال ۱۳۸۸ به موزه تبدیل شده‌است.

مجموعه ابراهیم خان

مجموعه ابراهیم خان مجموعه‌ای از بناهای تاریخی در شهر کرمان است. این مجموعه در ضلع شمالی مجموعه گنجعلیخان و در جوار میدان گنجعلیخان واقع گردیده است. بانی آن ابراهیم خان ظهیرالدوله حاکم کرمان در زمان فتح علیشاه قاجار است و در سال ۱۲۳۱ ه.ق. بنا شده است. مجموعه شامل: مدرسه، حمام، آب انبار و بازار است. مساحت مجموعه قریب ۴۵۰۰ مترمربع است.
معماری این مجموعه با الهام از معماری عصر صفویه بنا شده و یکی از مجموعه هایی است که کاشی خشتی هفت رنگ عنصر تزئینی غالب در آن می‌باشد.

مجموعه گنجعلیخان

مجموعه گنجعلیخان در مرکز قدیمی شهر کرمان و در کنار بازار بزرگ کرمان قرار دارد. گنجعلیخان که از حکام مشهور زمان شاه عباس است از سال ۱۰۰۵ تا ۱۰۳۴ هجری قمری بر کرمان فرمان روایی و آثار و بناهای زیادی بنا کرد و در آبادی این منطقه کوشش کرد.
از جمله بناهای عمومی که از این حاکم مشهور به جا مانده، مجموعه گنجعلیخان در داخل شهر کرمان و ربا ط زین الدین (کاروانسرای گنجعلیخان) در راه یزد- کرمان، حوض خان در راه کرمان - مشهد وتعدادی قنات در شهر کرمان بوده‌است. سهمی از درآمد مجموعه و قنات‌ها به آستان قدس رضوی داده می‌شود.این بناها در لشکرکشی‌های آقا محمدخان صدمات جبران ناپذیری دیده‌است.
مساحت مجموعه گنجعلیخان ۱۱۰۰۰ مترمربع و عناصر مجموعه و سال ساخت آنها عبارت‌اند از: میدان ۱۰۰۵ ه ق، بازار ۱۰۰۵ ه ق، در ضلع جنوبی حمام ۱۰۲۰ ه ق، در ضلع شمالی ضرابخانه، در ضلع شرقی مدرسه ۱۰۰۷ ه ق و کاروانسرا ۱۰۲۱ ه ق، در ضلع غربی آب انبار ۱۰۲۱ ه ق. در سه سمت میدان، بازارهای گنجعلیخان قرار دارد که بازار مسگرها و بخشی از راسته اصلی را تشکیل می‌دهد. معمار مجموعه "استادسلطان محمد معمار یزدی" و بانی آن گنجعلیخان، حاکم کرمان در سالهای ۱۰۰۵ تا ۱۰۲۹ ه.ق. بوده‌است. چهار مسجد در چهار سمت میدان قرار داشته که سه باب آن باقی‌مانده و زیباترین آنها مسجد ضلع شرقی در کنار کاروانسرا است که موزه‌ای از هنرهای تزئینی به شمار می‌آید. سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است.

مجموعه وکیل

مجموعه وکیل در حاشیة بازار بزرگ و در مرکز شهر قدیم کرمان واقع است. عناصر مجموعه عبارت‌اند از: بازار به طول ۲۰۰ متر، حمام و کاروانسرا که مساحت مجموعه قریب ۸۰۰۰ مترمربع است. این مجموعه به دستور "وکیل الملک اول" مرحوم محمداسماعیل خان نوری اسفندیاری و در سال ۱۲۸۶ ه.ق. بنا شده است. تزئینات سرا، کاشی معقلی با طرحهای هندسی است و معماری آن از نوع چهار ایوانی می باشد. معماری بازار با الهام از دوران صفویه است و حمام از طرح حمامهای سنتی بهره برده است. کاربری فصاها عبارت است از: بازار، حمام، چایخانه سنتی و قرار است از سرای آن به عنوان هتل استفاده گردد.

مسجد جامع کرمان

مسجد جامع کرمان یا مسجد جامع مظفری در کنار میدان مشتاق(شهدا) و محصور به بازار مظفری و بازار قدمگاه و خیابان شریعتی و میدان مشتاق در شهر کرمان قرار گرفته است. از جمله مساجد چهار ایوانی است که دارای سردر رفیع صحن ایوان و شبستان است این مسجددر دوران حکومت امیر مبارزالدین محمد مظفر سر سلسله آل مظفر بنا گردیده است تاریخ بنا در کتیبه سر در اصلی ۷۵۰ هجری قمری ذکر شده است ولی در دوره‌های بعد الحاقات و تعمیراتی در مسجد صورت گرفته است از جمله مرمت کاشیکاری ایوان بزرگ در زمان وکیل الملک و کاشیکاری ستون‌ها و لچکی‌های داخل مسجد و احداث شبستان شمالی در دوره اخیر را می‌توان نام برد. سر در رو به مشرق آن از شلیک توپ‌های آغا محمدخان قاجار خراب شد ولی بعدها مرمت و بازسازی شد. ارزشمندترین قسمت بنا کاشیکاری معرق محراب و سردر شرقی مسجد می‌باشد.

گنبد مشتاقیه

گنبد مشتاقیه که به سه گنبدان نیز شهرت دارد، از آثار دوران قاجار در شهر کرمان است که در گذشته در جوار قبرستان کهنه و خارج از حصار شهر قرار داشته است. این محوطه ابتدا مزار میرزاحسین‌خان جد اعلای سادات معروف به میرحسینی راینی بوده است. مشتاق در سال ۱۲۰۶هجری قمری به جرم آن‌که قرآن را با نوای سه‌تار می‌خواند، سنگسار شد و نعش او را در کنار مقبره میرزا حسین خان دفن کردند که اینک این مزار معروف به مشتاقیه است. سه گنبد در سال ۱۲۶۰ قمری بر روی قبور مشتاق علی شاه، شیخ اسماعیل و کوثرعلیشاه بنا گردید. آثار تزئینی مجموعه مشتاقیه که در قرن اخیر ساخته شده است شامل کاشی‌کاری، نقاشی، گچبری، کاربندی و مقرنس می‌باشد.

یخدان مؤیدی

یخدان مؤیدی از آثار تاریخی شهر کرمان است. یخدان مؤیدی در خیابان ابوحامد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۳۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
عناصر تشکیل دهندة یخدانها عبارت‌اند از: مخزن، حصار، استخر و چالة یخ. پلان مخزن دایره شکل است که گنبدی از نوع "بَستو" بر روی آن احداث کرده‌اند. حصار آن نسبتاً بلند و ۱۲ متر ارتفاع دارد. مصالح بنا خشت خام و ملات گل است. کاربری یخدان در گذشته نگهداری یخ برای ایام تابستان مردم شهر بوده‌است.
این بنا در اواخر دوره صفویه بنا شده و نام «مؤیدی» از آن نظر است که قنات مشهور به قنات مؤیدی آب آن را تأمین می‌نموده‌است.

یخچال زریسف

یخچال زریسف مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان زریسف، چهار راه آلاشت واقع شده است.

یخدان جو مؤیدی

یخدان جو مؤیدی مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان سام واقع شده است.

جاذبه های طبیعی کرمان

کویر لوت

از جمله مناطق طبیعی کرمان که همواره مورد توجه ایرانگردان و جهانگردان قرار داشته کویر لوت است. گرمترین نقطه کره زمین با درجه حرارت ۷۰٫۷ درجه سانتیگراد در این کویر قرار دارد. دیگر جاذبه طبیعی این منطقه کلوت است که بزرگترین عارضه کلوخی طبیعی دنیا بشمار می‌آید و به عنوان منحصربه‌فردترین و جذابترین عارضه کویر نام برده می‌شود. کلوتها در اثر فرسایش آبی و بادی طی هزاران سال شکل گرفته‌اند و از دور مانند شهری بزرگ اما بدون جمعیت به نظر می‌آیند

کوه هزار

با ۴۵۰۱ متر ارتفاع، چهارمین کوه مرتفع ایران و مرتفع‌ترین قله جنوب کشور است.روستاهای دامنه کوه هزار، با آب و هوایی دلپذیر و آبشار راین که در دل این کوه قرار دارد، در فصل بهار و تابستان پذیرای میهمانان زیادی است. این کوه سرچشمه رودخانه بزرگ هلیل رود است. همچنین مرتفع‌ترین مناطق مسکونی ایران روستاهای باب زنگی و اردیکان با ارتفاع بیش از ۳۳۰۰ متر در کوه هزار قرار دارند.

باغ نظر

باغ نظر بیش از۲۵۰ سال قدمت دارد. اکنون این باغ به عنوان پادگان آموزشی ۰۵ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌شود.

باغ بیرم آباد

این باغ که در شرق شهر کرمان و در جوار بنای تاریخی تخت درگاه قلی بیگ قرار دارد، توسط بیرام بیگ افشار در دوره صفویه ساخته شده‌است.

باغ نشاط

این باغ در انتهای خیابان فردوسی کرمان قرار دارد، از باغ‌های قدیمی است که حوادث تاریخی مهمی از جمله محاصره سردار نصرت حاکم کرمان در بیش از یک قرن پیش در آن اتفاق افتاده‌است. تاریخ احداث این باغ به دوران قاجاریه باز می‌گردد.

باغ آقا

بنای این باغ مربوط به دوره قاجاریه‌است و محل کنسولگری انگلستان در کرمان بوده‌است.

باغ فتح‌آباد

این باغ در ۲۵ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و در سال ۱۲۵۵ هجری خورشیدی توسط فضلعلی خان بیگلربیگی از حاکمان کرمان در زمان قاجاریه ساخته شده‌است و ۱۳۵سال قدمت دارد.

باغ سرآسیاب

این باغ متعلق به دوره سلجوقیان است. باغ سرآسیاب در جنوب شرقی شهر کرمان واقع شده‌است.

باغ مشیز

باغ مشیز متعلق به دوره قراختائیان است که کرمان پایتخت بوده‌است و واقعه «رقص ترکانی» در این باغ اتفاق افتاده‌است.

باغ گلشن

باغ گلشن کرمان توسط ابراهیم خان ظهیرالدوله حاکم کرمان در دوران قاجار ساخته شده‌است و ادامه ارگ کرمان است.

باغ دیلمقانی

این باغ مربوط به دوره قاجاریه است و اکنون به عنوان پرورشگاه مورد استفاده قرار گرفته‌است.

باغ لل

باغ لل اکنون تنها نامی از خود به یادگار دارد و متعلق به خواجه اتابک برقوش در دوره سلجوقیان است.

جاذبه های مذهبی کرمان

مسجد جامع مظفری کرمان

مسجد جامع کرمان یا مسجد جامع مظفری در کنار میدان مشتاق(شهدا) و محصور به بازار مظفری و بازار قدمگاه و خیابان شریعتی و میدان مشتاق در شهر کرمان قرار گرفته است. از جمله مساجد چهار ایوانی است که دارای سردر رفیع صحن ایوان و شبستان است این مسجددر دوران حکومت امیر مبارزالدین محمد مظفر سر سلسله آل مظفر بنا گردیده است تاریخ بنا در کتیبه سر در اصلی ۷۵۰ هجری قمری ذکر شده است ولی در دوره‌های بعد الحاقات و تعمیراتی در مسجد صورت گرفته است از جمله مرمت کاشیکاری ایوان بزرگ در زمان وکیل الملک و کاشیکاری ستون‌ها و لچکی‌های داخل مسجد و احداث شبستان شمالی در دوره اخیر را می‌توان نام برد. سر در رو به مشرق آن از شلیک توپ‌های آغا محمدخان قاجار خراب شد ولی بعدها مرمت و بازسازی شد. ارزشمندترین قسمت بنا کاشیکاری معرق محراب و سردر شرقی مسجد می‌باشد.

مسجد جامع ملک

مسجد ملک یا مسجد امام، از بناهای دوران سلجوقی است که گنبد آجری و تزئینات آجر کاری زیبایی دارد. این مسجد در بافت قدیم شهر کرمان در میان خیابان امام خمینی، در بخش جنوبی ناحیه تاریخی بازار کرمان است.
مسجد ملک، ازنوع مساجد چهار ایوانی و یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای کرمان است. سابقه تاریخی این بنا به قرن پنجم هجری (عصر سلجوقی) می‌رسد. بنای این مسجد رابه ملک توران‌شاه منسوب می‌دانند.
قسمت‌های مختلف این مسجد به مرور زمان و بارها تعمیر شده‌است. آنچه از قسمت‌های اصلی دوره سلجوقیان بر جا مانده برج آجری ضلع شمال شرقی و سه محراب گچ‌بری شده است که یکی از این محراب‌ها براثر تغییراتی که در بنا صورت گرفته در حال حاضر در پشت بام شبستان امام حسن قرار داد. مسجد امام بیش از ۱۰۷ متر عرض دارد و در چهار طرف آن شبستان‌هایی ساخته شده است. معروف‌ترین شبستان آن شبستان امام حسن است. در قسمت غربی آن ایوان بزرگی با روکش کاشی خوش رنگ معقلی برجا مانده است. تعمیرات مسجد ملک از سال ۱۳۴۸ آغاز شده و هنوز ادامه دارد. ایوان بزرگ قبله مسجد روبروی در شرقی قرار دارد. یک در بزرگ به طرف شمال و در دیگری به طرف جنوب غربی باز می‌شود. در وسط صحن مسجد آب نمایی به عمق چهارمتر وجود دارد.

امامزاده حسین جوپار

یکی از مهمترین زیارتگاه‌های شیعه در ایران است. برخی از علمای شیعه ارزش زیارتی آن را برابر شاه‌چراغ در شیراز می‌دانند.بنای این آرامگاه مربوط به دوره صفویه است. داخل ضریح، قبر سه امامزاده، حسین، قاسم و عبدالله که از فرزندان موسی کاظم می‌باشند وجود دارد.

آرامگاه شاه نعمت‌الله‌ولی

آرامگاه یا آستانهٔ شاه نعمت الله ولی بنایی مربوط به دوره صفوی است که شهر ماهان در استان کرمان جای گرفته است.

شاه نعمت الله ولی در سال ۸۳۲ و به قولی ۸۳۴ ه.ق. در شهر کرمان درگذشت و در ماهان در میان باغی مدفون شد. هستهٔ اولیهٔ این بنا گنبدی منفرد بود که در سال ۸۴۰ ه.ق. و به دستور «احمدشاه دکنی» ساخته شد و به‌تدریج گسترش یافت.

بیشترین توسعه این مجموعه در دوران قاجاریه انجام شده‌است. معماران آن استاد کمال الدین حسین و بانی آن بکتاش خان (رواق و صحن میرداماد)، استاد رضاً و بانی آن عبدالحمید میرزاً (صحن حسینیه) هستند. صحن وکیل الملکی و رواق‌ها به دستور وکیل‌الملک اول و دوم در سال‌های ۱۲۸۵ ه.ق. بناگردیده‌است.
پس از زمین لرزه ۱۳۶۰ کرمان بخشی از قسمت بالایی گنبد آستانه فرو ريخت و شکاف‌هایی در آن پدیدار شد که توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بازسازی شد.ین مجموعه طی شش قرن بنا شده و تداوم معماری ایران را در شش قرن گذشته و به صورت زیبایی به تماشا گذارده‌است. عناصر تزئینی مجموعه شامل کاشیکاری، کاربندی، مقرنس، گچبری و نقاشی است.

غذاهای کرمان

حليم بادمجان

حليم بادمجان غذایی است ایرانی و از غذاهای سنتی کرمان، شیراز و اصفهان که با استفاده از بادمجان و گوشت (یا مرغ) پخته شده و با کشک و نان خورده می‌شود.

آش شلغم

آش شلغم نوع دیگری از انواع آش‌های ایرانی است. در طبخ این نوع آش از شلغم، لپه یا عدس، برنج، پیاز، آبلیمو، شکر، روغن و نمک استفاده می‌شود و این آش با نعنا داغ تزئین و مصرف می‌شود.آش کدو

آش کدو نوع دیگری از انواع آش‌های ایرانی است. در طبخ این نوع آش از کدوحلوائی، عدس، برنج، پیاز، آبلیمو، شکر، روغن و نمک استفاده می‌شود و این آش با نعنا داغ تزئین و مصرف می‌شود.
آش کدو را در گیلان به روش دیگری نیز درست می‌کنند. و برای تهیه آن از کدوحلوائی، برنج، شیر و نمک استفاده می‌کنند. هنگامی که آش آماده شد و در ظرف کشیدند کرهٔ آب‌کرده رویش می‌دهند و سپس دارچین و شکر می‌ریزند.

کاچی

کاچی یک دسر ایرانی است، ولی می‌توان آن را در شام به عنوان غذا به همراه نان میل کرد. کاچی به علت دارا بودن آرد و کره دارای انرژی زیادی می‌باشد. به عنوان مثال، انرژی حاصل از کره و آرد، به تنهایی، با مقادیر داده شده در تهیه این کاچی، ۳۱۱۵ کالری می‌باشد که انرژی قابل توجهی است. به همین دلیل برای افراد لاغر و کسانی که دچار ضعف می‌شوند، دسر مناسبی می‌باشد.
کاچی را با آرد، شکر، گلاب، کره، روغن و زعفران درست می‌کنند. در گذشته با روغن حیوانی فراوان تهیه می‌شد. کاچی را با آرد برنج نیز درست می‌کنند.

رستوران های کرمان

رستوران سنتی وکیل

بازدید از بازار تاریخی و زیبای شهر کرمان، برای همه مسافران و توریست‌ها جالبه و بعد از کلی گشت وگذار در این فضای سنتی و تاریخی، چند دقیقه‌ای استراحت و نوش‌جان کردن یک وعده غذای ایرانی، خالی از لطف نیست و می‌تونین برای این کار به "رستوران سنتی وکیل" که یکی از بهترین رستوران‌های شهر کرمان هم هست، برین و دلی از عزا در بیارین.
این رستوران و سفره‌خانه سنتی در حمام قدیمی این بازار قرار گرفته و انواع غذاهای اصیل ایرانی مثل دیزی و ... رو در کنار چای و قلیان ارائه می‌کنه و شما می‌تونین از نوش‌جان کردن غذا در فضای نوستالژیک اینجا، لذت ببرین.

رستوران سنتی مکث

خوردن غذاهای سنتی هر شهری در همون منطقه، خواست همیشگی مسافران و گردشگران یک شهر بوده و پیشنهاد می‌کنیم برای نوش‌جان کردن غذاهای اصیل کرمانی، در شهر کرمان هم به "رستوران سنتی مکث" برین که همه غذاهاشو با طعم اصیلشون ارائه می‌کنه. در منو اینجا تنوع زیادی نمی‌بینید اما به دلیل طعم عالی همان غذاهای محدود، این رستوران از بهترین رستوران‌های این شهر محسوب میشه. غذای خاص و جالبی هم به اسم بزقرمه در این رستوران سرو میشه که معروف‌ترین غذای اینجاست و هرکسی تا حالا این غذا رو امتحان کرده پشیمون نشده.

رستوران سالسا

انواع غذاهای ملل مختلف، یکجا در"رستوران سالسا" ارائه میشن. جایی که غذاهای هندی، ایتالیایی، یونانی و ... در این منو این رستوران دیده میشه. حتی این رستوران به فکر گیاهخواران هم بوده و منو ویژه گیاهخواران هم در اینجا سرو میشه.

رستوران کامینو

"رستوران کامینو" می‌تونه بهترین گزینه برای خوردن غذاهای ایتالیایی در شهر کرمان، باشه. جایی که انواع غذاهای این کشور مثل پاستا و استیک و ... با کیفیت بالا و طعمی بی‌نظیر ارائه میشه.

سفره خانه هزار و یک شب

این سفره خونه معروف که فقط غذاهای ایرانی داره، یکی از معروفترین رستوران های کرمانه که علاوه بر غذاهای خوش خوراکش می تونین از محیط دلنشینش هم لذت ببرین.

رستوران همیشه بهار

یکی از رستوران های قدیمی کرمان که سیستم سرویس دهی و سفارش گرفتنش هنوز با ژتون هست و غذایی فوق العاده خوشمزه داره.

رستوران ایتالیایى دیاکو

یکی از بهترین پاستاهای کرمان رو داره، سرویس دهی خیلی حرفه ای و عالی و پیتزاهای خوشمزه ای داره.

رستوران ایتالیایی چتر

این رستوران هم فضای خوبی داره هم دنج و آرومه و غذاهای خوشمزه و با کیفیتی هم داره.

رستوران ایتالیایى پارما

یکی از بهترین پیتزاهای ایتالیایی رو داره و محیط و فضای آروم و راحت که میتونین از غذاتون لذت برید.

رستوران سیاح

یکی از رستوران های خیلی خوب و معروف در کرمان رستوران سیاح هست که دو شعبه داره. سرویس دهی خوب در کنار فضای مدرن رستوران و غذاهای لذیذ ایرانی این رستوران رو به یکی از اولین انتخاب های هر کسی تبدیل کرده. توی این رستوران می تونین انواع کباب، غذای دریایی و غذاهای ایرانی رو نوش جان کنین.

رستوران البرز

از هر کرمانی سراغ رستوران های خوب شهر رو بگیرین، بی شک اولین اسمی که می شنوین "رستوران البرز" هست. در این رستوران می تونین انواع کباب، غذاهای دریایی و غیره رو نوش جان کنین. داشتن سالاد بار از مزایای این رستورانه و پیشنهاد میشه که حتما زبان و ماهیچه این رستوران رو تست کنین که فوق العاده لذیذن.

مراکز خرید کرمان

بازار سهرابی

قدمت بازار سهرابی به ۱۴۰ سال قبل بر می گرده. علت نامگذاری این بازار به بازار سهرابی اینطور بوده که در قدیم شخصی به اسم حاج علی مغازه ها رو به شکل سنتی می ساخته و بروز سیل اونا رو به داخل خندق مجاور می برده تا اینکه تصمیم به احداث کوره آجرپزی میکنه. دو برادر به اسم های مرحوم کرمعلی و هژبر علی شاه سهرابی به خاطر عدم آلودگی هوا در مرکز شهر، بازار رو خریداری می کنن که از اون تاریخ به بازار سهرابی معروف می شه. میراث فرهنگی استان از سال ۸۲ نسبت به مسقف کردن بازار مذکور اقدام کرده و اجرای اتصال بازار سهرابی، به بازار وکیل رو در دستور کار قرار داده.

بازار وکیل زند

بازار سرپوشیده وکیل که روبروی میدان مرکزی شهر قرار داره و درب های اصلی مسجد جامع در اونه به وکیل الملک اول (محمد اسماعل خان) حاکم روزگار قاجار انتساب داره. روایته که زنی به اسم حاجیه خانم بازار مذکور رو به مبلغ ۱۵ تومان میخره و چون خبر فسخ اون رو از طرف فروشنده (حاکم) می شنوه، وقفش می کنه. بعد از زلزله ۱۳۵۶، بیشتر از نیمی از بازار وکیل ویران شد و بعد از پیروزی انقلاب به همون سبک سنتی بازسازی شد. شیوه ساختمانی این بازار عبارت است از سقف های گنبدی جدا از هم که در امتداد همدیگه بر روی ستون های چهار طاق قرار گرفتن و در زیر هر گنبد، بین ستون ها دو مغازه رو به روی هم قرار داره.

بازار کلاحاجی شفیعی (کل حاجی)

یکی از بازارهای معروف شهر بافت که در اون بیشتر گیاهان دارویی و لوازم و مایحتاج خوراکی به فروش می رسه.

بازار بزرگ ستاره

یکی از بزرگترین و مدرن ترین مراکز خرید کرمان، "بازار بزرگ ستاره " هست که می تونین ازش انواع پوشاک زنانه، مردانه و پچه گانه، کیف و کفش، زیورآلات و ... رو خریداری کنین. در واقع با اومدن به این مرکز خرید با یه تیر دو نشون زدین، چرا که این بازار در نزدیکی بافت تاریخی شهر قرار داره و می تونین بعد از گشت و گذار در این مرکز خرید به بافت تاریخی سری بزنین و لذت ببرین.

بازار گنجعلی خان

"بازار گنجعلی خان"حد فاصل بین چهار سوق و بازار اختیاری قرار داره و سبک معماری بسیار جالبی رو از عصر صفوی به یاد گذاشته و در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان قرار گرفته . در سمت راست این بازار حمام تاریخی و زیبای گنجعلی خان و هجده مغازه داره و در سمت چپش طاقنماهایی طراحی شدن که منظره زیبایی رو نشون میدن. این بازار به گونه ای بوده که در دو سوی اون دو دروازه ورودی و خروجی شهر کرمان یعنی دروازه ارگ و دروازه مسجد (وکیل) قرار گرفته .طول بازار گنجعلی خان حدود ۳ کلیومتره و در کنارش مجموعه ای از کاروانسراها، سراها و تیمچه هایی است که همگی در دو طرف بازار قرار گرفتن. قسمتی از بازار بزرگ کرمان در کنار مجموعه ی گنجعلی خان قرار داره که بازار مسگرها و بازار گنجعلی خان از آن جمله اند.

مجتمع تجارى صالح المهدى

یکی از مجتمع های خوب کرمان که همه جور امکاناتی داره که شامل تالار و رستوران، فست فود، کافی شاپ، سالن بولینگ و بیلیارد، سفره خانه سنتی، شهربازی و ... می شه.

پاساژ اطلس

از این پاساژ می تونین انواع لوازم هنری، لباس، وسایل ورزشی و تجهیزات پزشکی رو تهیه کنین.

مرکز خرید مهر سیرجان

یکی از مراکز خرید خوب سیرجان که ۵۳۳ غرفه تجاری در چهار طبقه داره و داشتن شهربازی سرپوشیده و سالن بیلیارد و همینطور رستوران و فست فود های متعدد از مزایای اون به حساب میان.

 

مجتمع تجاری شفا

یه مرکز خرید دو طبقه جمع و جور که ۳۵ واحد تجاری داره و داشتن یه کافی شاپ در این مجتمع از مزایای اون به حساب میاد

مسجد جامع مظفری کرمان

بنا به موقعیت شهر بم و قرار گرفتن این شهر در مسیر سیستان و بلوچستان بم به دروازه‌ای برای تجار کشورهای شرقی و استان سیستان و بلوچستان به استان‌های مرکزی کشور تبدیل شده، اما بازار سنتی شهر بم به طور کامل در زمین لرزه مهیب بم تخریب شد و پس از گذشت سال‌ها بازسازی این بازار همچنان در کشاکش تصمیم گیری‌ها بین مسئولان میراث فرهنگی و صاحبان مغازه‌ها ماند و الان هم صاحبان مغازه‌ها پس از گذشت سال‌ها در انتظار وام بانکی برای تکمیل ساخت مرکز اقتصادی شهر بم هستند. بازار سنتی بم دیگر آن رونق سابق رو نداره. مردم برای خرید بیشتر به مغازه‌های سر خیابان مراجعه می‌کنن به همین دلیل اکثر مغازه‌ها خالی مونده است و صاحبانشان دیگه رغبتی برای استفاده از اونا ندارن. خیلی از مغازه‌ها هم با قیمت ناچیز به عنوان انبار اجاره داده می‌شن.

بازار کرمان

این‌ بازار بزرگ‌ طولانی‌ترین راسته بازار ایران به حساب میاد و به خاطر برخی ویژگی‌های منحصر به فردش دارای شهرت جهانیه. «بازار کرمان» شامل چند راسته‌ست که هر قسمتش در زمان یکی‌ از حاکمان و فرمانروایان‌ این‌ شهر ساخته‌ شده. این راسته‌ها از غرب‌ به‌ شرق‌ عبارتند از: راسته‌ ارگ‌، راسته‌ گنجعلی‌خان‌، راسته‌ اختیاری‌، راسته‌ سرداری، راسته‌ وکیل‌، راسته‌عطاری‌، راسته‌ قدمگاه‌ و راسته‌ مظفری.

 

بازار اختیاری

چهارمین قسمت بازار کرمان که به «بازار اختیاری» معروفه از انتهاى جنوبى بازار گنجعلى‌خان شروع مى‌شه و تا اول بازار وکیل امتداد داره. مدرسه شفیعیه، کاروان‌سراى گلشن، سه بازارچه سردارى و حمام یا چای‌خانه سنتى وکیل در این بازار قرار گرفتن.

بازار سیرجان

به محض ورود به این بازار قدیمی، بوی داروهای عطاری به مشام می‌رسه که دلیلش وجود عطاری‌های زیاد در این بازاره. اکثر مغازه‌های «بازار سیرجان» رو عطاری‌ها و شیرینی فروشی‌ها تشکیل می‌دن. معماری قشنگ این بازار با سقف‌های گنبدی و نورگیرهاش جلوه خاصی به این بازار قدیمی داده.

بازار کوثر

این مرکز خرید که زمان زیادی از افتتاحش نمی‌گذره، یه پاساژ کامل و بیشتر جوان پسندانه‌ست. اکثر فروشنده‌های این بازار جوان هستن و انواع بوتیک، لوازم خانگی، لوازم لوکس و تزئینی، لوازم بهداشتی و آرایشی و ... رو در این بازار می‌شه پیدا کرد.

مجتمع تجاری افشار

این مجتمع تجاری از ۱۳ سال پیش فعالیتش رو در زمینه مبلمان اداری و منازل آغاز کرده و امروزه در زمینه درهای ضد سرقت، مبلمان اداری و منازل ، پرده و موکت ، کفپوش ، گل و تزئینات داخلی ، لوازم اداری ، لوستر و آباژور ، پوشاک کودکان فعالیت می‌کنه.

بازار زرگری (قیصریه ابراهیم خان)

این بازار یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ایرانه که جزء مجموعه ابراهیم خان به حساب میاد. ۴۷ باب مغازه داره که ۹۰ درصد از اون‌ها رو طلافروشی و زرگری تشکیل داده. « بازار زرگری» یه راسته متقاطع عمود بر بازار کلاه مالى و به موازات بازار کفاش‌هاست که عناصر حفاظتی این بازار شامل درهای محکم چوبی مغازه‌هاش می‌شن.

سوغات کرمان

تنوع و گوناگونی سوغات کرمان بحدی است که هر مسافری با هر توان مالی و با هر علاقه و ذائقه ای می تواند از يک يا چند نوع آن بهره مند گردد.پسته، قاووت، کماچ سهن، سمنو، کلمپه، مسقطی(سيرجان) و سوهان (زرند) با قيمتی نه چندان زياد مرتفع کننده تقاضای عده ای از مسافرين است و طالبان و عاشقان هنرهای دستی می توانند با انواع پته ، قالی، گليم، شريکی پيچ، کارهای قلمزنی زيبا ، ظروف مسی جالب آشنا و به عنوان سوغات خريداری نمايند.

زيره

زیره کخ شهرتش از سرزمين ها فراتر رفته و به ادبيات و شعر و ضرب المثل پيوسته و مواره تداعی کننده نام کرمان است.زيره گياهی خوشبو و مقوی است که در چرخه داروئی نيز قرار دارد و انواع مختلفی دارد از جمله :زيره هفتاددم،نودم،زيره کبکو و مرغوب ترين نوع آن سياه رنگ است و در دامنه کوه های هزار و ديگر کوههای استان می رويد.
زادگاه اوليه زيره ، کرمان است و نوع مرغوب آن با رنگی سياه در کوهستانها و به طور وحشی می رويد و بيش از 80 درصد محصول مرغوب از کوه جوپار حاصل می شود .زيره هفتاددم در دامنه های کوه و دره هايی که هوای گرم تری دارد می رويد.اين زيره هفتاد روز پس از عيد نوروز به دست می آيد.زيره نودم در ارتفاعات بالاتر و نودروز پس از عيد نوروز چيده می شود اين نوع زيره درشت تر و عطر بيشتری دارد.زيره کبکو در نزديکی يخچال ها و ارتفاع بالای 3000 متری می رويد و اين زيره بدون عطر و درشت تر از نوع اول است و معمولا خوراک کبک هاست

پسته

ميوه خاص و سوغات ويژه کرمان ،از نظر کيفيت و تنوع پسته است و از ديدگاهی ديگر، به عنوان يکی از محصولات کشاورزی ارزشمند و پشتوانه اقتصاد کشور می باشد.از ببهترين مناطق استان که در آن پسته کاشته می شود می توان به رفسنجان، رباط، راور، کرمان، بردسير، شهربابک و زرند اشاره کرد.رفسنجان رتبه اول توليد و صادرات پسته ايران را دارد .انواع پسته در کرمان عبارتند از :کله قوچی، اوحدی، رباطی، بادامی، کدويی، راوری و ممتاز می باشد.

قوتوquvetoo(قاووت)

برای تهيه قوّتو دانه گياهان زيادی مانند: سياه دانه، خرفه، قهوۀ، جو، بذرکتان، موردانه، هل باد و... را کمی برشته کرده و با شکر مخلوط و سپس آسياب نموده و بدين ترتيب پودر قهوه ای رنگی بدست می آيد و همان طور که از نامش بر می آيد بسيار مقوی می باشد.انواع ديگر آن پسته ای،نارگيلی و نخودی است که هر کدام به ترتيب پسته،نارگيل و نخود با شکر مخلوط می شود.

عطريات و عرقيات

به طور کلی کرمانی ها به داروهای گياهی اعتقاد خاصی دارند و از زمانهای قديم تهيه عرقيات با کيفيت بسيار عالی در خانه مرسوم بوده.در منطقه لاله زار در نزديکی بافت عرقيات ، بخصوص گلاب بسيآر عالی تهيه می شود

ديگر سوغات کرمان :خرما،حنا و روشور می باشد.