تور چابهار

 

 

 

 

 • درباره چابهار

  درباره چابهار

 • جاذبه های گردشگری چابهار

  جاذبه های گردشگری چابهار

 • غذاهای چابهار

  غذاهای چابهار

 • رستوران های چابهار

  رستوران های چابهار

 • مراکز خرید چابهار

  مراکز خرید چابهار

 • سوغات چابهار

  سوغات چابهار

درباره چابهار

چابَهار یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور می‌باشد که در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد. لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است.
بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است و سازندگی و سرمایه‌گذاری فراوانی در آن صورت می‌گیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما (در خلیج چابهار) و ساخت راه‌آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی. این بندر یکی از مهمترین چهارراه‌های کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی است.
چابهار علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی است. آب و هوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده می‌شود. چابهار مرکز شهرستان چابهار است که در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران در کنار آب‌های گرم اقیانوس هند قرار دارد.گمان غالب این است که نام چابهار تغییریافتهٔ چهاربهار است چرا که این منطقه همیشه آب و هوای بهاری دارد. گمانه دیگر این است که چون در قدیم مردم چابهار به این بندر چه بار می‌گفتند (به معنای اینکه از مسافران می‌پرسیدند که چه باری دارند) پس چابهار تغییریافتهٔ «چه بار» است.جابهار در گویش محلی مردم این منطقه به کسانی گفته می‌شود که در اطراف چاه آب سکنی گزیده‌اند در شهر چابهار جهت تامین آب مورد نیاز مردم در زمان قدیم از چاههایی که مردم حفر می‌کردند استفاده میشده است و چه به معنای چاه آب و بار به معنای پیرامون. این اصطلاح به مرور زمان با ورود غیربومیان به شهر و توسعه شهر آن به چابهارو چهار بهار تغییر یافته است.

 

پیش‌ شماره تلفنی 0545
جمعیت ۲۶۴٬۰۵۱ نفر (۱۳۹۰) 
گویش مردم بلوچی
فاصله هوائی تا تهران 2 ساعت و 18 دقیقه

 

آب و هوای چابهار

جاذبه های گردشگری چابهار

جاذبه های تفریحی چابهار

اسکله ماهیگیری

در چابهار چندین اسکله صیادی وجود دارد که دو اسکله صیادی (تیس) و (رمین) از بقیه دیدنی ترند.اسکله تیس در داخل محوطه و اراضی منطقه آزاد و اسکله رمین در 10 کیلومتری شرق چابهار قرار دارد، تماشای کشتی ها و قایق های صیادی و صیادان و صید انواع ماهی ها و شاه میگو که از محصولات دریایی هستند، دیدنی است.

جاذبه های تاریخی چابهار

قلعه تیس (پرتغالی ها)

بندر تاریخی تیس با قدمت بیش از دو هزار سال در دهانه خلیج چابهار جا گرفته است. همچنین قلعه پرتغالی ها برفراز تپه ای مشرف به جاده چابهار – تیس و در پنج کیلومتری شهر چابهار قرار دارد. قلعه تیس به ابعاد 24 در 95 متر ساخته شده و مصالح به کار رفته در آن، آجر، سنگ و گچ است. در ورودی در بخش شرقی قرار دارد. در این قلعه هشتی بزرگ با اتاق های بسیار و ایوان اختصاصی نیز وجود دارد که طرز ساختن آن شبیه به کاروانسراهای شاه عباسی بوده و در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده است.
علاوه بر آن، در سمت ساحل دریای عمان قلعه دارای دو برج دیده بانی است که برج سمت راست به صورت یک اتاق ایوان دار و یک شاه نشین روی مجمعی مکعب مستطیل پی سازی شده و استفاده از برج علاوه بر دیده بانی، به صورت چراغ دریایی نیز بوده است.
گوشه های حیاط قلعه آثاری از آب انبارها دیده می شود که از سنگ و ساروج و گچ ساخته شده اند. در بیرون دیوار بلند قلعه آثار چاهی وجود دارد که در سنگ صخره کنده شده و لبه چاه با استفاده از سنگ و ساروج محکم شده است. قدمت قلعه تیس به دوره اسلامی بازمی گردد و با شماره 555 در فهرست آثار ملی ایران به عنوان یک اثر ملی تاریخی به ثبت رسیده است. (سال 1345 هجری شمسی) بازدید از قلعه تیس که ویرانه های آن نشانه رشادت و پیروزی ایرانیان بر استعمار پرتغال است به همه گردشگران توصیه می شود. محوطه ای که قلعه تیس بر آن بنا شده به دوران پیش از اسلام بازمی گردد. این قلعه در حال مرمت است.ساختمان قدیمی تلگرافخانه

ساختمان قدیمی تلگرافخانه، قدیمی ترین بنای مدرن منطقه است. بنای مذکور توسط انگلیسی ها اواخر دوران قاجار در سال 1864 میلادی برای رونق دریانوردی، تجارت و ایجاد ارتباط بین هند، گواتر، جاسک و بندرعباس بنا شد. این بنا، ساختمانی با نام «بنلگو» با ویژگی های معماری نواحی گرمسیری است که رواق هلالی دور تا دور ساختمان بر آن گواهی می دهند.بنای تلگرافخانه از معدود بناهایی است که در زمان حکومت قاجار در این بندر ساخته شد. بنایی دو طبقه که الوارهای چوبی کف اتاق ها، راه پله ها و پاگردها را نقش داده و سقف ها با پوششی از تیرهای چوبی استحکام یافته است. وجود سایه بان های شیروانی، سفالی و قوس های هلالی، این بنا را منحصر به فرد کرده است. این اثر زیبا با شماره 2110 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های طبیعی چابهارتالاب لیپار

لیپار از مناطق زیبا و طبیعی منطقه است. تالاب لیپار در نزدیکی روستای رمین و در 15 کیلومتری شرق چابهار در مسیر جاده ساحلی چابهار - گواتر قرار گرفته است. لیپار چشم انداز فوق العاده ای دارد. رویش گونه های بلوط و گزنه در آب صحنه فوق العاده زیبایی خلق کرده که در هیچ جای دیگر ایران دیده نمی شود.
در این تالاب زیبا، پرندگانی چون لک لک، طاووس، کبک و مرغ ماهی خوار زندگی می کنند.
کنار این تالاب زیبا نیز دشتار قرار دارد که بومیان به آن عروس نیز می گویند. علت این نامگذاری، زیبایی منطقه و وجود درختان سرسبز و خرم است که می تواند پذیرای علاقه مندان به طبیعت باشد. دشتار در زبان بلوچ به دخترانی اطلاق می شود که هنوز عروسی نکرده و به عبارتی در مرحله نامزدی به سر می برند. در این منطقه پنبه هایی وحشی به عمل می آید که بومیان از آن تمشک و بالش تهیه می کنند. همچنین این منطقه، تاریخی طولانی را یدک می کشد و دارای جاذبه هایی از جمله چاه های عمیق و گورستان های تاریخی است.

جنگل حرا

این جنگل زیبا در ناحیه ساحلی خلیج گواتر در نزدیکی محلی که رودخانه باهوکلات به دریای عمان می ریزد قرار دارد. حرا درختهچه ای است که در مرداب های نواحی گرم در کرانه های عربستان، مصر و جنوب ایران می روید.

ساحل صخره ای (دریا بزرگ)

در این ساحل پدیده موج فشان را می توان دید. ارتفاع این امواج به 15 متر می رسد و در فصل مرداد و مصادف با وزش بادهای موسمی است.رودخانه باهوکلات

این رودخانه یکی از پرآب ترین رودهای بلوچستان و عامل اصلی حیات در جنوب این منطقه محسوب می شود، اینجا محل زندگی تمساح ایرانی است، این جانور بازمانده مزندگانی است که در حدود 265 میلیون سال پیش می زیسته اند.
در حوزه حیات وحش نیز تمساح پوزه کوتاه برجسته ترین موجود منطقه چابهار است که به طور طبیعی و آزاد زندگی می کند.
زیستگاه اصلی این تمساح که به نام محلی گاندو خوانده می شود، حدود 380 هزار هکتار مساحت دارد که بخشی از آن در چابهار و بخش دیگر آن در شهرستان ایرانشهر واقع شده است.
تمساح پوژه کوتاه در برکه های راسک، باهوکلات و باتلاق های دلگان و کلانی زندگی می کند و تنها نوع تمساح ایران است که ارزش ملی و بین المللی دارد. طول این جانور تا چهار متر می رسد و قوی ترین عضو آن دمش است.

گل فشان چابهار

تپه های گل فشان یکی از جاذبه های منحصر به فرد در دنیاست. در شمال غربی چابهار و در 20 کیلومتری روستای کهیر سه تپه کوچک گل فشان به ارتفاع 20-10 متر وجود دارد که دوتای آنها از چندین سال پیش خاموش شده و سومین آنها که هنوز فعال است، گلی سرد و طوسی رنگ از دهانه آن تراوش می کند.
این تپه ها با پرتاب حباب های گل و لای از ژرفای زمین، چشم هر بیننده ای را خیره می کند، مردم محلی از این گل و لای برای درمان بیماری ها به ویژه بیماری های پوستی استفاده می کنند.

کوه های مریخی یا مینیاتوری چابهار

کوه های مریخی یا مینیاتوری به موازات دریا از منطقه کچو تا نزدیکی های خلج گواتر کشیده شده اند. این کوه ها از پدیده های ژئومورفولوژی منطقه به شمار می روند.

غارهای سه گانه

در دامنه کوه شهبازبند، حدود 25 متر بالاتر از سطح زمین، دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در کنار هم قرار دارند که این سه غار را مردم بومی «بان مسیتی» می گویند. در زبان بلوچی، «بان» مرد صالح و خداپرست و تارک دنیا را می گویند و «مسیتی» معبد و پرستشگاه خوانده می شود. در درون یکی از غارها که طبیعی و کوچک است یک آرامگاه مکعب و صندوقچه ای که ارتفاع گنبد آن چهل سانتیمتر است دیده می شود. روی دیوارهای سه طرف گنبد، با جوهر قرمز و بنفش، خطوط و علاماتی نقش بسته که بیشتر به خط «گجراتی» و خطوط هندی شباهت دارد. غار دوم به فاصله هفت قدم در سمت راست این غار، با سکویی از گچ و سنگ ساخته شده است. بر بدنه این سقف طبیعی، آثار تراش و ابزار کار به خوبی پیداست. دهانه غار 80 سانتیمتر است. غار سوم به فاصله 50 متر در سمت چپ غار اصلی قرار دارد که طول قوس دهانه آن 20 متر است. در درون آن به فاصله کمی پس از ورود حفره ای عمومی قرار دارد که گویا به جایی در دل کوه و در عمق آن متصل است. به نظر می آید که این غارها در زمره یک واحد تاسیساتی و ساختمانی و به منزله توقفگاه ها یا مذبح یا پرسشتگاه بوده است که سکویی برای انجام اعمال مذهبی یا تشریفات دیگر در سرتاسر پهنه جلوی هر سه غار ساخته بودند.

درخت انجیر معابد

"درخت مکر زن" که به انجیر معابد، لور و انجیر هندی هم معروفه، اسم درختی از خانواده توت هست که یکی از بلندترین درختان جنگل های بارانیه و چرخه زندگی غیر معمولی داره. به این صورت که دانه هاش در درون فضله پرندگان بر روی درختان دیگه سقوط میکن و وقتی جوانه زدن، ریشه هاشون رو به سمت زمین می فرستن، در نتیجه شاخه های گیاه تنه درخت میزبان رو در برگرفته و به تدریج اون درخت رو خفه می کنه و خودش رشد می کنه.
این درخت در مناطق گرم سیری ایران هم رشد میکنه و هم اکنون جزو پوشش گیاهی جزایر خلیج فارس و استان خوزستانه.

خلیج پزم

«خلیج پزم» که یکی از قشنگترین جاذبه های دیدنی چابهاره، در فاصله حدود ۱۰ کیلومتری غرب خلیج چابهار و در انتهای پادگانه کنارک بزرگترین پایگاه هوایی خاورمیانه با ۱۸ کیلومتر طول قرار گرفته. شکل، موقعیت و پیکربندی «خیلج پزم» به طور کلی شبیه خلیج چابهاره اما اندازه ش نصف خلیج چابهاره.

جاذبه های مذهبی چابهار

مقبره امامزاده غلامرسول

این مقبره متعلق به شخصی به نام سید محمد است و مورد توجه مسلمانان هند و ایران بوده و هر سال 15 ذی القعده مراسم خاصی در آنجا اجرا می شود، این مقبره در شهر چابهار و در بلوار شهید ریگی واقع شده است.

قدمگاه خضر

قدمگاه خضر در جنوب غربی چابهار در محلی به نام «سپوزه» از توابع بخش مرکزی واقع است. خواجه خضر از بزرگان و مردان نیکنام چابهار و مورد احترام بومیان است. از وی مقبره ای بر جای نمانده است زیرا مردم معتقدند وی زنده و حامی دریا، لنج ها و قایق هاست اما دارای قدمگاهی است که پیروانش به زیارت آن می شتابند. در قدیم مراسم خاصی در این قدمگاه برپا می شد. خیرات کردن خرما و حلو یا قربانی کردن گوسفند توسط حاجتمندان به ویژه در این قدمگاه مرسوم است. بسیاری از دریانوردان پس از پایان سفر و رسیدن به ساحل در این قدمگاه شمع روشن می کنند.

غذاهای چابهار

خوراک ها

1_ بتو ماش : نوعی غذای محلی که از ترکیب برنج و ماش می باشد . برای تهیه ابتدا ماش را سرخ کرده و با آسیاب دستی آسیاب کرده و ماش ، برنج وآب را مخلوط نموده و دوری می گذارند .

2 _ شودوده : نوعی غذای محلی است که از سرخ کردن خرما با روغن که گاهی به ان کنجد وبادام اضافه می شود تهیه می گردد .

3_ ماشینگ : نوعی سوپ ماش که با نان خورده می شود .

4_ کیش : مغز درخت خرمای جوان که شیرین و سفید رنگ است .

5_ دلگ : برنج کوبیده شده که با آب بصورت شل تهیه می شود .

6_ ناروش : خورشت که اغلب با خورشت ماهی (کو گئرت ) و خورشت مرغ مصرف می شود .

7_ بریانی : مانند استابولی است . طبخ ان با مرغ و ماهی است و به همراه ادویه فراوان و تند مصرف می کنند .

8_ انباغ : مرغ را ریش ریش کرده و به همراه شنبلیله کاملا سرخ می کنند .

9_ شیلانچ : کشک را در هاون می کوبند و با آّ و کمی روغن داغ می کنند .

10_ تباهگ : گوسفند را در زمستان پس از ذبح و در آوردن پوست در هوای آزاد به ریسمانی می آویزند

تا خشک شود . و به ان کمی اب انار و نمک میزنند این گوسفند خشک شده را در طول زمستان تکه تکه کرده و می خورند و گاه نیز همراه ان برنج مصرف می کنند.انواع نان ها

1_ حمیر : مانند نان تافتون است .

2_ تی موش : نان نازکی است نازکتر از لواش که ان را فطیر هم می گویند چون با خمیر بی مایه درست می شود .

3_ نان تنوری روغنی : حلکاری

4_ نان ذرت : سوهر = ذرت قرمز

5_ نان کماچ یا ریگی

6_ نان روغنی رو تابه (دک)

رستوران های چابهار

رستوران بلوچ

 یکی از رستوران های خوب بندر چابهار،"رستوران بلوچ" با انواع غذاهای ایرانی و بومیه. اینجا انواع غذاهای دریایی هم در منوش دیده میشه و برای صرف غذا در چابهار، این رستوران یک پیشنهاد خوبه.

رستوران باغ لیپار

اگر در کنار صرف غذا لذت از فضای اطراف نیز برای شما اهمیت دارد رستوران هتل لیپار را انتخاب کنید؛ جایی که غذاهایی با کیفیت در محیطی فرح بخش و دل پذیر با چشم اندازی منحصربفرد از خلیج چابهار را می توانید میل نمایید.

رستوران تهرانی

کیفیت غذا در سفر همواره یکی از مهمترین گزینه ها برای مسافران بوده است، چرا که غذای نامناسب و مشکلات پس از آن می تواند روزهای خوش سفر را به تلخ ترین روزها تبدیل نماید. پس برای صرف غذایی با کیفیت و تازه، شناختن رستوران خوب یکی از اولویت های سفر است. در چابهار ما رستوران تهران را به شما معرفی می کنیم؛ رستورانی که هم از نظر کیفیت و هم قیمیت جزء بهترین رستوران های منطقه بشمار می آید.

مراکز خرید چابهار

بازار ابریشم

اگر برای خرید به چابهار آمده اید و به دنبال لباس و کفش و لوازم خانگی هستید به بازار ابریشم سری بزنید، جایی که می توانید از شیر مرغ تا جان آدمی زاد را در آن بیابید. پیشنهاد ما به شما در چابهار اما، خرید پتو و ظرف است که به نسبت شهرهای دیگر از قیمت و کیفیت خوبی برخوردار است.

بازار پردیس

خرید یکی از اولین دلایل سفر به چابهار و دیگر شهرهای جنوبی کشور است. انواع مراکز خرید بزرگ و کوچک در این شهر ها حکایت از صحت چنین ادعایی را دارد. چابهار اما بهشت خریداران است زیرا اجناس کیش و قشم نیز از این بندر بارگیری شده و در آنجا به فروش می رسد.

مرکز خرید صالحیار

خرید یکی از مهمترین دلایلی است که گردشگران سیستانی را به این نقطه از کشور می کشد. چابهار با مراکز خرید بزرگ و کوچک مدرن و سنتی نیز به این نیاز گردشگران به خوبی پاسخ گفته و در مراکز خریدی چون صالحیار در انتظار گردشگران جنوبی نشسته است.

مجتمع تجاری تتیس

15 سال پیش این قسمت از چابهار چیزی جز کویری خشک و برهوت نبود که به ندرت آدمی را به خود می دید امروزه اما همین کویر خشک و برهوت میزبان مدرن ترین مراکز خرید چابهار شده است، مراکزی که همگی در کنار هم جمع شده و زحمت جستجوی مسافر را کوتاه نموده اند.

مجتمع تجاری صدف

خرید لذت بخش ترین بخش سفر است، چابهار هم که معدن این لذت! برای بدست آوردن این لذت سری به مجتمع تجاری صدف بزنید جایی که از شکلات و چای خانگی گرفته تا لوازم خانگی و پوشاک و پارچه را می توانید در آن جا بیابید.

بازار سنتی چابهار

بازار سنتی چابهار به بازار فجر یا دکه بازار معروف است، خیابانی که گوشه و کنار آن پر است از دکه ها و دست فروش ها. در این بازار میتوانید انواع صنایع دستی و محلی سیستان از جمله رزی دوزی، حصیر، حنا، زیورآلات سنتی، پارچه های رنگی و داروهای گیاهی را بیابید.

سوغات چابهار

سوزن دوزی، حصیر بافی، سکه دوزی، چادر بافی، معرق صدف، زری دوزی و گلدوزی و طلا سازی از جمله صنایع دستی چابهار هستند.