تور تایلند

 

Has no item to show!

 

 • درباره تایلند

  درباره تایلند

 • جاذبه های گردشگری تایلند

  جاذبه های گردشگری تایلند

 • غذاهای تایلند

  غذاهای تایلند

 • رستوران های تایلند

  رستوران های تایلند

 • هتل های تایلند

  هتل های تایلند

 • مراکز خرید تایلند

  مراکز خرید تایلند

درباره تایلند

هر مسافری به محض ورود به تایلند چیزی که همیشه با آن مواجه می شود لبخند است.در کشورهای دیگر خنده و یا لبخند بدون مقدمه شاید با تعجب و یا فکر غلطی برای مخاطب باشد اما در تایلند خنده و لبخند جزیی از طبیعت انسان های این سرزمین را تشکیل داده است.لبخند تایلندی ها معانی متفاوتی دارد.مردم تایلند خوشحال باشند می خندند. برای عذرخواهی هم از لبخند استفاده می کنند. برای تشکرکردن نیز لبخند می زنند. در مواقع خجالت زدگی خنده ی مخصوص خود را دارند که علامت شرمندگی است.حتی معمولا مردم تایلند در زما هایی که مشکل دارند و یا عصبانی هستند می خندند که این عمل موجب می شود که بعدا پشیمان نباشند و یا احتمالا در حالت عصبایت حرف بدی را به کسی نگویند.
تایلندی ها بسیار میهمان نواز هستند اما در عین حال فاصله طبقاتی برای آنها مهم است. آنها انسان هایی صبور و اهل مدارا بوده و از رفتارهای تند و توهین آمیز دوری می کنند. هنگام بازدید از معابد یا کاخ پادشاهی ،گردشگران باید لباس مناسب و نسبتا پوشیده ای به تن داشته و بدون کفش وارد این آثار باستانی شوند. فرهنگ تایلندی ریشه در فرهنگ هند دارد و دوران طلایی آن به زمان پادشاهی آیوتایا باز می گردد که آثار تاریخی بی نظیر و هم چنین رقص و نمایش تایلندی بر جای گذاشته است تایلندی ها همگی عاوه بر نام اصلی خود، دارای نام غیررسمی و معمولا کوتاهی نیز هستند که با آن یکدیگر را صدا می زنند. تایلند کشور بودایی است که در آن تصاویر بودا مقدس شمرده می شوند. مجازات توهین به مقدسات زندان است حتی اگر توریست خارجی مرتکب این عمل شود. دست زدن به سر افراد یا اشاره با پا به چیزی، در این کشور بسیار بد شمرده می شود زیرا تایلندی ها سر را مقدس ترین و پا را پست ترین بخش بدن می دانند. کتاب ها از جمله اشیای پر ارزش برای آنها به شمار می روند، بنابراین نباید آنها را روی سر یا روی زمین قرار داد. در کشور تایلند، رنگ های مختلف نشانگر روزهای هفته هستند. زرد رنگ روز دوشنبه است و از جایی که پادشاه کنونی در این روز متولد شده است، رنگ زرد نیز رنگ سلطنتی است و وجود پرچم هایی به این رنگ در سراسر کشور، نشانگر حمایت گسترده تایلندی ها از پادشاهی است. مردم تایلند رابطه ای نزدیک با فیل ها دارند و این حیوانات جایگاه بالایی نزد این مردم دارند. اهمیت فیل ها در نمادین بودن آنها برای پادشاهی، مذهب و ملت است زیرا در تاریخ و افسانه های مردم تایلند، این حیوانات همواره نقشی برجسته داشته اند.

دامنه اینترنتی .th 
پیش‌شماره تلفنی  +۶۶
پایتخت و بزرگترین شهر بانکوک 
زبان رسمی Thai
نوع حکومت مشروطه سلطنتی
واحد پول بات Baht
شهرهای توریستی بانکوک، سامویی، پاتایا، پوکت
مذهب اکثریت بودایی
فاصله هوائی تهران تا بانکوک (مستقیم) 7 ساعت
ساعت 3.5 ساعت جلوتر از ایران

تمامی پروازهای بین المللی به مقصد بانکوک از جمله پرواز ماهان، ایران ایر، گلف ایر، قطر ایرویز، امارات و . . . از سال 2006 از فرودگاه سوارنابومی Suvarnabhumi Airport ، فرودگاه جدید و مدرن شهر بانکوک، انجام می شوند که در جنوب شرقی این شهر و در مسیر شهر ساحلی پاتایا قرار دارد.
فاصله این فرودگاه با شهر حدودا یک ساعت است.

سلام کردن در تایلند

"وی" Wai تنها سلام با به کار بردن لفظ سلام نیست بلکه به عنوان یک عمل محترمانه نیز قلمداد می شود . اصولا این حرکت و یا عمل ساختار اجتماعی تایلندی ها را استوار تر نشان می دهد . مردم تایلند با بهم چسباندن کف دو دست و آوردن آنها به مقابل صورت و خم کردن سر به طرف جلو، به همدیگر سام می کنند و جوان ترها به بزرگترها اول سلام می کنند ولی یک بزرگتر به بچه Wai نمی گوید. هنگام سلام کردن به یک تایلندی دست ندهید یا با تکان دادن دست سلام نکنید.

زنان گردن دراز تایلندی

در تایلند زنان از قبیله پاودانگ(Paudang) از سن ۵ سالگی حلقه های مسی به دور گردن خود نصب می کنند. زمانی که به سن بزرگسالی می رسند، گردنشان به بیش از 20 سانتی متر می رسد. در انتهای یک جاده در عمق جنگل های تایلند، گروهی از زنان در سایه نشسته اند که یک لوله برنجی مانند مار دور گردون بسیار بلند آنها پیچیده شده است و با این شکل، به آنها نم یتوان خیره نشد. سال هاست که دیدن زنان گردن دراز از روستای کایان (Kayan) در گوش های دور افتاده در شمال غربی تایلند در نزدیکی مرز برمه سبب جذب گردشگر به این منطقه شده است.

احترام به بودا و مقدسات

هنگام بازدید از معابد و مجسمه های بودا، داشتن رفتار و پوشش مناسب مهم است. قبل از ورود به اماکنی که دارای تصویر یا مجسمه ای از بودا باشند باید کفش هایتان را در آورید. زنان نباید به راهب ها و وسایل آنها دست بزنند. هنگام عکس انداختن نباید دست یا پا را به هر نوع مجسمه بودا تکیه داد و حتی با پا به طرف مجسمه ها اشاره نکنید چون در تایلند بدترین توهین، اشاره با پا به طرف یک شخص یا چیزی است. بازدید از مساجد مسلمانان تایلند، مادامیکه مراسم مذهبی در آن برگزار نمی شود آزاد است. اما هنگام بازدید باید لباس مناسب داشت مردان باید با کلاه و زنان باید با شال موهای خود را بپوشانند.

آب و هوای تایلند

چون تایلند به دریا نزدیک است بیشتر مواقع دارای یک آب هوای معتدل می باشد. كشور تايلند در موقعيت استراتژ كيی جنوب شرقی آسيا قرار داشته و بسيار حاصل خيز می باشد. شمال كشور کوهستانی و دارای جنگلهای بسياری است و نواحی مركزی آن پوشيده از شاليزارهای سرسبز برنج است. قسمت غرب و شرق این سرزمين دارای باغهای ميوه، درختان كائوچو، جنگلهای هميشه سبز و ساحل شنی سفيد است. عاوه بر آن دارای جزاير بسياری است كه هر كدام،
گويی تصويری از بهشت را برای گردشگران به نمايش می گذارد. اما بهترین فصل تایلند از نظر کم بودن گرما و باران در تایلند، بین ماه های نوامبر تا فوریه و در فصل سرماست. دمای هوا تایلند در این فصل روزها 28 درجه سانتیگراد و شب ها 12 درجه سانتیگراد است و هوا کم ترین رطوبت را دارد. پس از آن فصل گرما آغاز می شود که آوریل گرمترین ماه آن است و جشن آب در تایلند نیز به همین دلیل در نیمه این ماه برگزار می شود.

آب و هوای بانکوک

بانكوك و مركز تایلند درست در عرض جغرافیایی گرمسیری قرار گرفته اند و موسم های متناوب و دور های خشك و بارانی را تجربه میكنند. باد و باران موسمی جنوبی- غربی در میانه اردیبهشت تا تیر وارد میشود و تا آبان دوام می آورد. پس از آن با شروع تاثیرات موسم شمالی- شرقی، دور های نسبتاً خشك با كاهش نسبی دما آغاز می شود كه تا اواخر بهمن ادامه می یابد، متعاقب آن دوره ای دیگر با افزایش نسبی دما از اسفند تا اردیبهشت ادامه دارد. گرچه بر طبق تقویم رسمی كشاورزی تایلند، بارا نها از اواخر تیر آغاز می شوند اما شروع موسم ها هر ساله متغییرند . بارا نهای بیگاه در فصل خشك به نام بارش های انبه شناخته می شوند. شهریور و مهر پرباران ترین ما ههای سال در بانكوك هستند و با توجه به اشباع شدن زمین از باران و همچنین پست بودن زمین نسبت به سطح آب، آبان ماه فصل طغیان ها است. اگر در این ماه در بانكوك به سر می برید ممكن است در برخی نقاط شهر آ ب گرفتگی های نسبتاً عمیقی را ببینید. در طول فصل خنك و خشك (آذر تا بهمن)دمای شبانه ممكن است تا 12 درجه سانتی گراد سقوط كند و روزها نیز با میانگین 28 درجه سانتی گراد سپری می شوند. در طول ما ههای بارانی (خرداد تا آبان) دمای هوا در روز حدود 32 درجه سانت یگراد و در ش بها حدود 26 تا 28 درجه سانتی گراد است. به این مقادیر ۴ یا ۵ درجه برای فصل گرم (اسفند تا اردیبهشت) اضافه كنید. آب و هوای بانكوك برای اغلب ما ههای سال بسیار شرجی است و دمای ادراكی ممكن است بیشتر از آنچه هواسنج نمایش می دهد، باشد. در فصل گرم سال رطوبت آمیخته با آلودگی هوا است. ما ههای آذر تا فروردین همراه با رطوبت كمتری هستند، خصوصاً هنگامی كه نسی مهایی از سوی فات خورات به سمت شمال شرقی جریان می یابد و رطوبت را عقب می راند .

آب و هوای سامویی

سامویی دو فصل دارد: یک فصل گرم و استوایی و یک فصل بارانی. در مناطقی مانند پوکت و سایر نقاط جنوبی تایلند، فصل باران شش ماه به طول می انجامد و فاصله بین ماه می تا نوامبر را در بر می گیرد.
اما آب و هوای سامویی در بیشتر اوقات سال خشک است و فصل باران فقط به ماه نوامبر محدود می شود. در واقع قرار گرفتن سامویی در بخش خوبی از خلیج تایلند باعث شده که این جزیره از باران های موسمی شدید که مناطقی مانند پوکت را تحت تاثیر قرار می دهد، در امان باشد.

آب و هوای پاتایا

پاتایا به دلیل نزدیکی به خط استوا دارای آب و هوای گرم استوائیست. و دارای سه نوع آب و هوا می باشد.
در ماههای آبان تا بهمن هوا گرم و خشک است. در ماههای اسفند تا اردیبهشت هوا گرم و مرطوب است. در ماههای خرداد تا مهر هوا گرم و بارانی است.

آب و هوای پوکت

پوکت پیش از میاد مسیح کشف شده و بطلمیوس، جغرافیدان یونانی، در قرن سوم پس از میاد به آن اشاره کرده است. پوکت همواره به دلیل منابع غنی خود مورد توجه تاجران و سیاحان از سراسر دنیا بوده است. زمانی که گردشگری تایلند نخستین بار مطرح شد، پوکت از اولین نقاط این کشور بود که با طبیعت زیبای خود میزبان گردشگران شد.
پوکت بزرگترین جزیره تایلند است که در اقیانوس هند و در 867 کیلومتری بانکوک قرار دارد. این جزیره که شهرت و ثروت خود را در ۵ قرن گذشته از طریق استخراج قلع به دست آورده، اکنون تبدیل به قطب گردشگری مهمی در تایلند شده که با سواحل زیبای خود بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود جذب می کند.
حدود 70 درصد این جزیره کوهستانی است و اغلب اوقات شاهد وزش بادهای موسمی است که هوایی گرم و مرطوب به این جزیره داده اند. پوکت دارای دو فصل خشک و بارانی است، از می تا اکتبر فصل باران و از نوامبر تا آوریل فصل خشک است که دمای هوا در آن زمان کم می شود.) 20 تا 30 درجه سانتیگراد( با وجود این که از اوایل دهه 80 ، گردشگران اصلی ترین درآمد سواحل غربی این جزیره را تشکیل داده اند ولی در عین حال کشاورزی، صید ماهی و میگو و همچنین صید مروارید کماکان از مهمترین مشاغل مردم این جزیره به شمار می آیند. پوکت دارای آب و هوای گرم موسمی است. بیشتر مواقع سال خصوصا در ماههای مه، سپتامبر و اکتبر هوا گرم و مرطوب است . در پوکت شما می توانید از یک هوای گرم استوایی کمال لذت را ببرید.

شهرها و جزایر تایلند

بانکوک

شهر بانکوک، پایتخت تایلند، که در دهه اخیر یکی از مهمترین مقاصد گردشگران از سراسر جهان بوده است، بین مردم این کشور با نام شهر فرشتگان Krung Thep خوانده می شود. بانکوک بزرگترین شهر تایلند و یکی از پر جنب و جوش ترین پایتخت های آسیاست. بانکوک مانند بسیاری از شهرهای مدرن جهان، دارای آسمان خراش ها، هتل های مجلل و مراکز خرید پیشرفته و لوکس و فرودگاه بینالمللی بسیار وسیع و مدرنی است که همه روزه پروازهای مستقیم بسیاری از پایتخت های آسیایی، استرالیا، کانادا، اروپا و آمریکا در آن انجام می شود. بانکوک به علت بیش از 400 معبد بودایی بی نظیر خود شهرت دارد و اگر اقامت شما در بانکوک کوتاه باشد، قادر به بازدید از تمامی جاذبه های این شهر گرم، شلوغ و هیجان انگیز نخواهید بود!
بانکوک به همراه پوکت و هواهین، محل مناسبی برای استراحت و اقامت خانواده هاست. هواهین
Hua hin، قدیمی ترین و سنتی ترین استراحتگاه ساحلی تایلند است که در نزدیکی بانکوک قرار دارد و استراحتگاه خانواده سلطنتی نیز در آنجا واقع شده است. مردم بانکوک به غذا خوردن علاقه بسیار دارند که به این موضوع می توان از رستوران های بسیار و انواع غذاهایی که در کنار خیابان ها فروخته می شوند، پی برد. به همین دلیل همیشه بوی غذا در هوا به مشام می رسد! اما این کار بخشی از فرهنگ مردم این منطقه است و مانند هر کشور دیگری بخشی از جاذبه آن محسوب می شود. در بانکوک بیش از هزار آسمان خراش وجود دارد که رتبه 17 در دنیا را برای بانکوک به همراه آورده است.
بانکوک حدود 10 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است و از این نظر بیست و دومین شهر بزرگ دنیاست.

جزیره سامویی

سامویی یکی از زیباترین نقاط تایلند است و در سواحل شرقی این کشور در خلیج تایلند قرار دارد. نام کامل این جزیره «کو سامویی » است که «کو » در زبان تایلندی به معنای جزیره است و نام سامویی نیز از واژه ای چینی به معنای «بهشت امن » گرفته شده است.
بیشتر این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شرق به غرب آن رشته کوهی کشیده شده است.سامویی از جزایر بزرگ تایلند است. 228 کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیتش بیش از پنجاه هزار نفر است.
این جزیره از لحاظ طبیعی جذابیت های زیادی دارد؛ مثل سواحل ماسه ای سفید، صخره های مرجانی و درختان نارگیل. اولین ساکنان سامویی، ماهیگیرانی اهل شبه جزیره مالای و نیز جنوب چین بودند و پانزده قرن پیش به این جزیره آمدند. تا اواسط قرن بیستم میلادی توجه چندانی به سامویی نمی شد و حتی رفت و آمد به آن بسیار سخت بود. اما در دهه های اخیر تحولات زیادی در آن صورت گرفته و صنعت گردشگری به شدت به سامویی توجه نشان داده است.
نخستین بار در سال 1971 میلادی بود که گردشگران وارد سامویی شدند و از آن پس این جزیره مورد توجه روز افزون گردشگران از سراسر دنیا قرار گرفته است.

سواحل سامویی

بهترین سواحل سامویی در شمال و غرب جزیره اند و در هر یک آنها امکانات زیادی وجود دارد؛ به طوری که هر کدام به خودی خود یک شهر هستند. هتل ها، رستوران ها و مراکز تفریحی در هر یک از این سواحل به وفور وجود دارد و به خصوص در چند سال اخیر، این امکانات بیشتر هم شده است.

- ساحل چاونگ

از دو ساحل به نام های «چاونگ » و «چاونگ نوی » تشکیل شده است و محبوب ترین منطقه در جزیره سامویی به شمار می رود. گردشگران هر چه که لازم داشته باشند در این ساحل پیدا خواهند کرد. این دو ساحل طولانی ترین سواحل در جزیره سامویی هستند.

- ساحل لامای

ساحل ماسه ای طولانی لامای را می توان با ساحل چاونگ مقایسه کرد. در این ساحل نیز همه جور امکانات رفاهی و تفریحی وجود دارد.

- ساحل منام

ساحل منام در میانه بخش شمالی جزیره سامویی و در نزدیکی جزیره «پانگان » قرار دارد. آب در این ساحل عمیق است و برخی گردشگران این ساحل را برای شنا بسیار مناسب می دانند. نکته مثبت در مورد ساحل «منام » این است که بادهای بسیار شدید در فصل طوفان معمولا این ساحل را تحت تاثیر قرار نمی دهد و به همین جهت، ساحل «منام » در فصل زمستان طرفداران زیادی دارد.

- ساحل باپت
این ساحل در شمال جزیره سامویی قرار دارد و می توان رستوران های تایلندی و مغازه های محلی زیادی در حوالی آن یافت. آب در این ساحل معمولا در فصول مختلف سال، آرام باقی می ماند.

- ساحل بودای بزرگ
این ساحل در قسمت شرقی ساحل «باپت » قرار گرفته و بسیار تمیز و مناسب شنا است.

جزایر اطراف سامویی

شش جزیره دیگر هم در اطراف سامویی واقع شده اند که بعضی از آنها مثل «پانگان « ،» تائو » و «نانگ یوان » جزء مقاصد مهم گردشگری تایلند به شمار می آیند.

جزیره پانگان

این جزیره 191 کیلومتر مربع مساحت دارد و می توان آن را از جزیره سامویی به راحتی تماشا کرد. مساحت پانگان برابر با دو سوم مساحت جزیره سامویی است و طبیعت آن هم از لحاظ سواحل و جنگل ها شباهت زیادی به جزیره سامویی دارد. در قسمت جنوب شرقی جزیره پانگان، هر ماه فستیوال پرطرفدار و جذاب «ماه کامل » برگزار می شود. گردشگرانی که تمایل به شرکت در این فستیوال دارند، در زمانی که ماه کامل است از سواحل «بودای بزرگ » و «باپت » در جزیره سامویی سوار قایق می شوند و خود را به محل برگزاری این فستیوال شاد می رسانند. همچنین این جزیره برای غواصی بسیار مناسب است.

جزیره تائو

این جزیره در ۴۵ کیلومتری شمال جزیره پانگان قرار دارد و مساحت خودش تنها 20 کیلومتر مربع است. جزیره تائو بهترین مکان برای غواصی در خلیج تایلند است و به همین جهت بسیاری از گردشگران از این جزیره دیدن می کنند.

جزیره نانگ یوان

این جزیره در نزدیکی جزیره تائو قرار گرفته است و از سه جزیره بسیار کوچک در کنار هم تشکیل شده که با یک ساحل به یکدیگر متصل شده اند. بهترین راه برای رسیدن به این جزیره، حرکت از جزیره تائو است. در عین حال می توان از جزیره سامویی و از سواحل باپت و منام و بنگ رک هم به سمت جزیره نانگ یوان حرکت کرد. ورزش های آبی به خصوص غواصی در این جزیره هم مورد توجه زیادی قرار دارند.

شهر ساحلی پاتایا

پاتایا که از اصلی ترین مقاصد گردشگران تایلند است، در 148 کیلومتری جنوب شرقی بانکوک واقع شده است و سواحل زیبا و هتل های لوکس و سرگرمی های متعدد آن بسیار شهرت دارند. شلوغ ترین فصل در پاتایا، سال نو میلادی و عید کریسمس است زیرا بسیاری از مردم تایلند نیز برای تعطیلات به این شهر می آیند. سال نو چینی در ماه فوریه نیز از دیگر مواقعی است که مسافران زیادی در پاتایا دیده می شوند. اما به طور کل پاتایا به دلیل فضای زیبای خود در
تمام طول سال گردشگران زیادی به خود می بیند. مهم ترین جاذبه این شهر که از دهه 60 به عنوان استراحتگاهی ساحلی شناخته شده، سواحل زیبای آن است. "ساحل پاتایا" Pattaya Beach که در امتداد "بیچ رود" Beach Road قرار دارد، به دلیل وجود بارها و مغازه های بسیار و دسترسی عموم، معمولا همیشه شلوغ و پرتردد است و منتهی شدن آن به خیابان "واکینگ استریت"Walking Street نیز سهم بسزایی در اقبال عمومی گردشگران به این منطقه از پاتایا دارد. اما در عین حال شمال و جنوب شهر پاتایا، سواحل خانوادگی بهتری دارند که از لحاظ آرامش و محیط خود، محل مناسبی برای اقامت خانواده هاست. ساحل جامتین Jomtien Beach در جنوب پاتایا از جمله آنهاست که فاصله زمانی میان این مناطق با مرکز شهر نیز در صورت استفاده از تاکسی، تنها چند دقیقه است. عمده هتل ها و مراکز خرید و جاذبه های پاتایا در مساحت نسبتا کمی در مرکز شهر واقع شده اند و برخاف بانکوک از ترافیک و مسافت های طولانی خبری نیست از این رو اقامت در هر هتلی در پاتایا، به معنای دسترسی آسان به مناطق مختلف است.
در کنار تمام تفریحات پاتایا، مراکز خرید بسیاری نیز در پاتایا وجود دارند که از جمله آنها می توان به فروشگاه بیگ سی Big C، لوتوس Lotus، رویال گاردن Royal Garden، سنترال فستیوال Central Festival، اوت لت Outlet، کارفور Carrefour، مایک Mike و فودلند Foodland اشاره کرد.

جزیره پوکت Phuket Island

پوکت با نام مروارید دریای آندامان نیز شناخته می شود و به سبب سواحل زیبای خود و غواصی در آب های شفاف آن شهرت دارد. بیش از نیمی از این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شمال تا جنوب آن کوه هایی کشیده شده اند. نام پوکت از واژه ای مالزیایی به معنای کوه یا تپه گرفته شده زیرا از دور به این شکل به نظر می رسد. پوکت بزرگترین جزیره تایلند و مهم ترین استراحتگاه برای تعطیات در تایلند و آسیاست. پوکت که دارای 30 درصد جمعیت مسلمان است، در سال های اخیر همراه با سامویی، در میان ده جزیره محبوب آسیا شناخته شده است. بهترین سواحل جزیره پوکت در کناره غربی آن قرار دارند و پاتونگ Patong و پس از آن کارون Karon از جمله معروف ترین و محبوب ترین این سواحل به شمار می روند. ساحل پاتونگ بسیار وسیع و طولانی است و اغلب مراکز خرید پوکت در آنجا قرار دارند. اما ساحل کارون به دلیل دوری از شلوغی ها دارای طبیعت بکرتر و زیباتری است. مرکز شهری پوکت تقریبا تنها مسکونی است و هتلی در آن وجود ندارد. هتل های پوکت در سواحل مختلف آن واقع شده اند که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند. بهترین و سریعترین راه دسترسی به پوکت از طریق پرواز به مقصد فرودگاه بین المللی آن است که در شمال این جزیره قرار دارد. خطوط هوایی ایراسیا و تای ایرویز هر روز از بانکوک برای پوکت پرواز دارند که مدت زمان آن نیز حدود 70 دقیقه است. محدودیت بار در پروازهای پوکت برای ایراسیا 15 کیلو ) اضافه بار برای هر کیلو حدود 3 دلار( و برای تای ایرویز 20 کیلو ) اضافه بار برای هر کیلو حدود 3 دلار( است از این رو مسافرانی که قصد خرید بیشتری در بانکوک دارند، بهتر است که شهر پوکت را ابتدای سفر خود قرار دهند! در غرب پوکت مراکز غواصی Diving متعددی وجود دارند و محدوده کار آنها نیز در جزیره های کوچک اطراف پوکت است که از لحاظ مرجان های زیبا و موجودات دریایی شهرتی جهانی دارند. در پوکت، قایق رانی و موج سواری نیز بسیار طرفدار دارد.

زبان مردم تایلند

زبان تایلندی Thai یکی از قدیمی ترین زبان ها در شرق است و بیشتر مردم تایلند به این زبان صحبت می کنند. هرچند گویش های قومی و منطقه ای بسیاری نیز در نقاط مختلف این کشور وجود دارند.
تایلندی زبان رسمی این کشور است و الفبای مخصوص خود را دارد. زبان گفتاری و نوشتاری این کشور کاملا برای کسانی که به این کشور سفر می کنند، غیر قابل فهم است. این زبان، تک سیلابی و با پنج لحن ( آهنگ ) مختلف است که هر لحنی، معنای یک سیلاب واحد را تغییر می دهد.
با اینکه زبان انگلیسی در مدارس تایلند آموزش داده می شود، اما میزان تسلط به آن میان مردم این کشور چندان زیاد نیست. با این وجود در بیشتر هتل ها، رستوران ها و فروشگاه های این کشور، انگلیسی و برخی از زبان های اروپایی استفاده می شود و اسامی خیابان ها نیز به هر دو زبان انگلیسی و تایلندی هستند.
هر چند یادگیری این زبان ساده نیست اما کسانی که به این کشور سفر می کنند، با یادگیری واژگان اندک می توانند تجربه دلپذیرتری داشته باشند به ویژه اینکه مردم این کشور انتظار ندارند خارجیان زبان آنها را بدانند و از این رو بسیار شگفت زده شده و به آنها می گویند که بسیار خوب صحبت می کنند. برای تبدیل نوشتاری زبان تایلندی به لاتین، هیچ روش استانداردی وجود ندارد و بنابراین ممکن است یک کلمه واحد تایلندی به چندین شکل لاتین نوشته شود به همین دلیل هم در کتاب های راهنما، واژه نامه ها و سایر متون، از روش های مختلفی استفاده می شود. استانداردترین روش موجود " سیستم نوشتاری پادشاهی تایلند " است که استفاده از آن رو به افزایش است و برای اسامی خیابان ها نیز همین شیوه به کار برده می شود. ترتیب جمات در این زبان به صورت فاعل، فعل، مفعول است که فاعل معمولا در جمله حذف می شود. ضمایر نیز بنابر جنسیت افراد تغییر می کند.هم چنین افعال در زبان تایلندی صرف نمی شوند و هیچ شناسه ای ندارند.

مذهب مردم تایلند

در حدود ۹۵٪ مردم تایلند بودایی هستند. مسلمانان، با حدود ۴٪ جمعیت، بعد از بوداییان بزرگ‌ترین گروه مذهبی این کشور هستند. گفته می‌شود یک نفر ایرانی به نام شیخ احمد قمی مذهب شیعه را به تایلند آورد.
۹۵٪ جمعیت بودایی - ۴٪ مسلمان و یک درصد باقی‌مانده سایر ادیان و مذاهب در مناطق خاصی از تایلند، اکثریت جمعیت با مسلمان است که بزرگترین اقلیت مذهبی تایلند بوده و در اجتماعاتی مجزا از غیر مسلمانان زندگی می‌کنند. مسیحیان تایلند که اغلب کاتولیک هستند، کمتر از یک درصد جمعیت تایلند را تشکیل می‌دهند و در کنار آنها پیروان آیین سیک و هندو زندگی می‌کنند. در تایلند، ۹۴٫۶ درصد مردم بودایی، ۴٫۶ درصد مسلمان، ۰٫۷ درصد مسیحی و ۰٫۱ درصد باقی ادیان هستند. در تایلند برای پیروان تمامی ادیان، آزادی مذهبی وجود دارد.

توصیه های مهم قبل از سفر به تایلند

هشدارها و توصیه های لازم سفارت جمهوری اسلامی ایران به هموطنانی که جهت مسافرت عازم تایلند هستند سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور پادشاهی تایلند ضمن خوش آمدگویی به کلیه هموطنان عزیزی که قصد مسافرت به این کشور را دارند نکات لازم را جهت راهنمائی و پیشگیری از وقوع هرگونه حادثه ناگواری به شرح ذیل به اطلاع می رساند :

1 _ توصیه این نمایندگی به اتباع کشورمان در خصوص مراقبت از گذرنامه خود که تنها سند هویتی آنها محسوب می گردد این است که آنرا به امانت نزد هیچکس قرار ندهند لازم به ذکر است تاکنون مواردی در خصوص تعدادی از هموطنان که با گذرنامه آنها اتومبیل اجاره و سپس فروخته شده است و اکنون در زندانهای تایلند زندانی می باشند مشاهده شده است .

2 _ علیرغم وجود امنیت در این کشور توصیه می گردد که مسافرین ضمن هوشیاری کامل ، نسبت به مراقبت از وسایل خویش از قبیل اسناد و اوراق هویتی پاسپورت ، بلیط ، پول و ….. اقدام نمایند و در مناطق پرجمعیت نیز مراقب سارقین حرفه ای باشند .

3 _ ضرورت دارد مسافرین اعزامی بـــه این کشور ضمن هوشیاری لازم مراقب باندهای بین المللی قاچاق انسان که عموماًً ایرانی می باشند بوده و فریب وعده های دروغین آنها را جهت اعزام به سایر کشورها را نخورند در این خصوص می توان به سرنوشت تعدادی از هموطنان ایرانی که توسط همین افراد به امید رفتن به اروپا ، ژاپن و کره با از دست دادن تمامی دارائی خود به پلیس محل معرفی شده و اکنون در زندانهای تایلند به امید اتمام دوران محکومیت خویش می باشند اشاره نمود .

4 _ در مسیر بازگشت به میهن اسلامی توصیه می گردد از قبول هرگونه وسیله و یا بسته از افراد ناشناس ( ایرانی یا غیر ایرانی ) جهت تحویل به خانواده آنها اکیداً خودداری نموده زیرا ممکن است برای قاچاق مواد مخدر به داخل کشور با اینگونه اعمال از افراد سوء استفاده نمایند .

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در بانکوک ضمن آرزوی سفری خوش برای کلیه هموطنان امید دارد که هیج مشکلی برای اتباع کشورمان رخ ندهد چنانچه با هرگونه مشکلی برخورد نمودید مراتب را سریعاًً با بخش کنسولی نمایندگی مطرح نمائید ضمناً آدرس و شماره تلفن های ضروری جهت مکاتبه و تماس به قرار زیر می باشد :

5 -کشور تایلند دارای مقررات بسیار سخت گیرانه ای در خصوص سیگار بوده بگونه ای که حتی کشیدن سیگار در بعضی ازشبکه های تلویزیونی آن با شطرنجی نمودن تصویر سانسور می شود و در فرودگاهها نیز اتاقهائی برای همین منظور ساخته شده و معمولا در مکانهای عمومی نیز کمتردیده می شود کسانی درحال سیگارکشیدن باشند.براساس مقررات تدوین شده توسط این کشورهمراه داشتن بیشتر ازیک باکس (10 بسته 20 تائی ) در زمان ورود به تایلند شامل جریمه بسیارسنگینی خواهدگردید. اخیرا نیزکه یک ایرانی به دلیل ورود 40 باکس ( 25 بسته 20 تائی ) بازداشت گردیده بود درنهایت مجبور به پرداخت مبلغ 4 هزاردلار جریمه گردید.لذا به اطلاع کلیه هموطنان ایرانی که قصد مسافرت به تایلند را دارند می رساندکه ازهمراه داشتن بیشترازیک باکس (10 بسته 20 تائی ) خودداری نموده تامشمول جریمه 8 هزارتا10 هزارتومان برای هربسته کوچک 20 تائی و80تا100 هزارتومان برای یک بوکس ( 10 بسته 20 تائی ) نگردند.

6-براساس مقررات جدید اتخاذ شده توسط کشورتایلند اتباع جمهوری اسلامی ایران جهت اخذ ویزا تنها می توانند به سفارت تایلند در تهران مراجعه ودرخواست ویزا نمایند ودرصورت مراجعه سفارتخانه های تایلند در سایرکشورها اخذ ویزا بسیار مشکل می باشد.لذا توصیه می گردد هموطنانی که از ایران قصد سفر به تایلند را دارند حتماً در تهران روادید سفر به تایلند دریافت نمایند.

7-بیماری ایدز یکی از خطراتی است که در اکثر کشورهای جهان سلامت مسافران و جهانگردان را تهدید می نماید.وزارت بهداشت عمومی تایلند در سال 2004 اعلام کرد %60 مبتلیان به ایدز در تایلند را گروه سنی 15 تا 24 سال تشکیل می دهند.وزیر بهداشت نیز اعلام بیش از 80 هزار نفر از جوانان تایلندی به بیماری ایدز مبتلا هستندو هر ساله حدود 20 هزار نفر نیز به جمع مبتلایان افزوده می شود؛ وی هشدار داد تا سال 2006 تعداد حانلان ویروس ایدز در تایلند به بیش از یک میلیون نفر خواهد رسید! بنابراین خطر بسیار جدی است وتوصیه میگردد هموطنان عزیز در صورت سفر به این کشور دقت لازم را برای حفظ سلامتی خود به عمل آورند.

جاذبه های گردشگری تایلند

جاذبه های تفریحی و گردشگری بانکوک

باغ رز

در 30 کیلومتری بانكوك یکی از دیدنی ترین مکان های اين شهر، رزگاردن (باغ رز) دركنار دریاچه زیبایی قرار دارد. بیشترین جاذبه این باغ در نمایش های فرهنگی تایلند است که شامل بوکس تایلندی،رقص سنتی این کشور ، مراسم عروسی تایلندی، شمشیربازی و نمایش فیل ها می شود. مساحت باغ رزگاردن حدود 750 کیلومترمربع بوده و در آن صنایع دستی سنتی کشور تایلند نیز برای گردشگران به نمایش گذاشته شده اند.

بازار رو آب بانکوک

بازار روی آب شهر بانکوک در 80 کیلومتری جنوب غربی بانکوک، قرار دارد. این بازار همیشه مملو از فروشندگان و خریدارانی است که بر روی کانال شهر بانکوک در حال خرید و فروش محصولات گیاهی و سبزی و غذاهای محلی هستند و در آن زنان محلی میوه و سبزیجات خود را در قایق های کوچک می فروشند. شلوغ ترین ساعات کار بازار ۶ تا 11 صبح است و از این رو بهتر است که گردشگران از این شیوه سنتی خرید و فروش کالا در ساعات اولیه صبح بازدید کنند. این کانال آب که در سال 1868 به دستور پادشاه رامای چهارم برای سهولت در سفرهای آبی بین شهری ساخته شده است، محلی بسیار جذاب برای گردشگران است و آنها می توانند با کرایه قایق از این مکان کم نظیر دیدن کنند.

مزرعه تمساح ها بانکوک

در 25 کیلومتری جنوب بانکوک، بزرگترین مرکز پرورش و نگهداری کروکدیل ها در جهان قرار دارد که بیش از 30 هزار تمساح را در خود جای داده است. در این مرکز که دارای گونه های مختلف تمساح آب های شور، آمریکای جنوبی و رود نیل است، همه روزه نمایش های متنوعی از این جانوران به همراه سایر جاذبه های حیات وحش برای بازدیدکنندگان اجرا می شود.تمساح های این مرکز که بیش از 30 سال است در محوطه ای وسیع و کاما امن نگهداری می شوند، در اندازه های مختلف از چند سانت تا ۶ متر وجود دارند. محل پرورش تمساح ها در سال 1950 به منظور حفظ و تغذیه این حیوان که در خطر انقراض قرار داشت، ایجاد شد و اکنون در این محل، محصولاتی ساخته شده از چرم یا پوست تمساح از قبیل کیف و کفش، عرضه می شوند.

کاخ پادشاهی بانکوک

یکی از مکان هایی که هر گردشگری در تایلند از آن بازدید می کند، کاخ پادشاهی و معبد بودای زمردین
Emerald Buddha است. این کاخ در واقع مجموعه ای از ساختمان های مختلف است که از اواخر قرن 18
تا نیمه های قرن 20 محل سکونت تمامی پادشاهان تایلند بوده اند.
ساخت این کاخ با چوب در سال 1782 آغاز شد و در دوران تاجگذاری رامای اول به پایان رسید. این پادشاه در طول سلطنت خود آن را تبدیل به امارتی مستحکم تر کرد. نقشه اولیه این کاخ از دوره آیوتایا Ayutthaya گرفته شده، ابتدا مساحت آن حدود 510 کیلومترمربع بوده و در زمان سلطنت رامای دوم به اندازه کنونی خود یعنی 600 کیلومترمربع رسیده است.
این کاخ در ساحل غربی رودخانه بانکوک واقع شده و گرداگرد آن را دیواری به طول 1900 متر فرا گرفته است. آن سوی دیوار هم کانالی قرار دارد که در گذشته به منظور حفاظت از کاخ در برابر دشمنان ساخته شده و منطقه اطراف کاخ را به صورت جزیره در آورده است.

شهر سوخته آیوتایا بانکوک

شهر تاریخی آیوتایا که به مدت 417 سال پایتخت تایلند به شمار میرفته، یکی از تاریخی ترین بناهای این کشور است که در زمان خود از بزرگترین شهرهای دنیا و مرکز تمدن آسیای جنوب شرقی بوده است.
پادشاهی آیوتایا که در سال 1350 ایجاد شده بود و در واقع دومین پایتخت سیام پس از سوخوتای Sukhotai به شمار می رفت، در قرن 16 به اوج قدرت، ثروت و فرهنگ رسید و قلمرو آن فراتر از لائوس، کامبوج و برمه کنونی گسترش یافته و حتی با فرانسه زمان لویی چهاردهم رابطه داشت. آیوتایا در 89 کیلومتری شمال شهر بانکوک قرار گرفته و معماری آن ترکیبی از هنر معماری کامبوج و هنر دوره سوخوتای است. این شهر که بسیاری در قرن 17 آن را از زیباترین شهرهای جهان می دانستند، از سال 1991 در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار گرفته است. آیوتایا تا سال 1767 محل حکومت 32 تن از پادشاهان تایلند از خاندان های مختلف بود تا اینکه در نیمه های قرن 18 برمه ای ها آن را فتح و تخریب کردند. از این شهر که زمانی بیش از 400 معبد را در خود جای داده بود، امروزه تنها مجموعه ای از معابد و ردیف هایی از بوداهای نیمه ویران و قدیمی بر جای مانده است.

بودای زمردین بانکوک

بودای زمردین مقدس ترین مجسمه بودا در کشور تایلند است و معبد آن در محوطه کاخ پادشاهی در شهر بانکوک واقع شده است.
این بودای نشسته که از یشم سبز ساخته و با لباسی زرین پوشیده شده، ۴۵ سانتی متر ارتفاع دارد. بودای زمردین از تاریخچه ای برخوردار است.
بر اساس افسانه ها، این بودا سال 43 قبل از میاد در هند ساخته شده و پس از 300 سال برای در امان ماندن از جنگ داخلی به سریلانکا برده شد. پس از آن شاه برمه، فرستاده ای را برای بازگرداندن آن به سیلان فرستاد اما کشتی حامل آن گرفتار توفان شد و درکامبوج لنگر انداخت. در سال های بعد پس از گذر از لائوس، به ایالت چیانگ رای در شمال تایلند رسید. در آن زمان حکمران چیانگ رای آن را مخفی کرد ولی در سال 1434 به علت برخورد صاعقه به معبد، این بودا کشف شد. سپس به شهر چیانگ مای برده شد و تا سال 1552 در آنجا ماند. سرانجام در قرن 18 ، رامای اول که در آن زمان فرمانده بود، با تصرف بودای زمردین، آن را به ایالت خود آورد و پس از آن که به پادشاهی رسید، این بودا را در مراسمی با شکوه در سال 1784 به کاخ خود در بانکوک کنونی منتقل کرد.
این بودا سه لباس زرین دارد که بر حسب تغییر فصل توسط پادشاه تایلند طی مراسم خاصی تعویض شده و دو لباس دیگر در مجموعه کاخ به نمایش گذاشته می شوند.

دنیای وحش ( باغ وحش تایلند)

بزرگترین باغ وحش آزاد تایلند با مساحت 2000 کیلومترمربع در خارج از شهر بانکوک قرار دارد. این مکان دارای دو بخش اصلی است: یکی محل نگهداری حیوانات وحشی و دیگری پارک آبی که گونه های متعددی از حیوانات دریایی در آن وجود دارند. در این پارک وحش آزاد، گردشگران به دنیای حیوانات کمیاب نزدیک شده و تغذیه شیر و ببر را از نزدیک می بینند.
اصلی ترین جاذبه این باغ وحش، محوطه ای است که در سال 1988 ایجاد شده و در آن می توان حیوانات وحشی را در زیستگاه طبیعی خود دید. مسیر بازدید از این محل 8 کیلومتر بوده و ۴۵ دقیقه به طول می انجامد. هیجان انگیز ترین بخش بازدید از دنیای وحش زمانی است که گردشگران وارد جنگلی گرمسیری می شوند که در آن تمساح های گرسنه و گوریل ها منتظر آنها هستند.
در بخش دیگری از این پارک نمایش بوکس میمون ها اجرا می شود که کم از شهرت بوکس تایلندی ندارد! در پارک آبی این باغ وحش نیز، دلفین ها که باهوشترین حیوانات دریایی خوانده می شوند، نمایش هایی را با توپ اجرا کرده ،آواز خوانده، گردشگران را بوسیده یا با آنها دست می دهند.

شام در کشتی بانکوک

سفر با کشتی بر روی رودخانه چائوپرایا در بانکوک، شیوه خوبی برای تماشای جاذبه های ونیز شرق است. این عنوانی است که اروپاییان در مورد بانکوک به کار می برند زیرا علاوه بر جریان داشتن رودخانه چائوپرایا Chao Phraya در این شهر، کانال های بسیاری نیز در آن وجود دارند. صرف شام بر روی کشتی گراند پرل Grand Pearl در فضای آرام این رودخانه و به دور از هیا هو و شلوغی بانکوک، تجربه ای به یاد ماندنی برای گردشگران است. این کشتی شامگاه از لنگرگاه ریورسیتی River City حرکت کرده و پس از صرف شام در نور شمع و همراه با مناظر زیبا، از زیر پل رامای هشتم دور زده و به لنگرگاه باز می گردد.

جاذبه های تفریحی و گردشگری سامویی

طبیعت

بخش های مرکزی سامویی را جنگل های کوهستانی تشکیل داده است و مهم ترین کوه در این منطقه نیز «کائو پوم » نام دارد. مناطق کم ارتفاع تر در جزیره با یک جاده 51 کیلومتری به هم مربوط شده اند و گردشگران می توانند به راحتی از نقاط مختلف جزیره دیدن کنند.
در عین حال، آبشارهای دیدنی زیادی هم در سامویی وجود دارد که از معروف ترین شان می توان به آبشارهای «هین لات » و «نامونگ » اشاره کرد. این آبشارها بعد از بارش باران، واقعا دیدنی می شوند.

پارک ملی دریایی آنگ تونگاین

پارک ملی از 42 جزیره تشکیل شده که از جزیره سامویی به راحتی قابل مشاهده اند. این مجمع الجزایر از لحاظ جغرافیایی با سایر جزایر منطقه متفاوت است. فشار آب باعث شده که اشکال زیبایی در جزایر مختلف این پارک آبی به وجود بیاید و البته این جزایر، سواحل بسیار دیدنی و راحتی دارند. پارک ملی دریایی آنگ تونگ یک مشخصه مهم دیگر هم دارد و آن وجود حیوانات خاصی مثل میمون دم دراز آسیایی، سمور آبی، عقاب دریایی و حیوانات دیگر است. بهترین زمان برای رفتن به این پارک دریایی، اواخر ماه مارس تا اکتبر است.

صخره های پدربزرگ و مادربزرگ (هین تا و هین یای)

افسانه صخره های پدربزرگ و مادربزرگ این است که یک زوج مسن در ساحل لامای غرق شده اند و سپس آب جسدهای شان را به ساحل آورده و این صخره ها را شکل داده است. برای دیدن این صخره ها
باید از ساحل لامای گذشت و به سمت جنوب و چپ حرکت کرد.

تئاتر میمون ها

تا مدتی پیش، فروش نارگیل مهم ترین منبع درآمد مردم سامویی بود. آنها برای چیدن نارگیل از میمون ها استفاده می کردند. در واقع این میمون ها برای چیدن نارگیل های رسیده تعلیم می دیدند و روزانه می توانستند تا هشتصد نارگیل بچینند. حالا هم مکان های زیادی در سامویی هست که در آنها می توان میمون ها را موقع نارگیل چیدن دید. اما در تئاتر میمون ها، عاوه بر نارگیل چیدن می توان میمون ها را در حال دوچرخه سواری، ریاضی حل کردن، ساز زدن و شنا نیز دید.

مزرعه مارها

نمایش مارها بی شک یکی از خاص ترین تجربیات سفر به سامویی است. مزرعه مارها در جنوب سامویی واقع شده و دو نمایش روزانه مارها در ساعت های یازده صبح و دو بعد از ظهر در آن برگزار می شود. این مزرعه یک مار کبرای معروف هم دارد که بسیاری از گردشگران را جذب می کند.

مزرعه کروکودیل ها

بیش از صد حیوان مختلف از جمله کروکودیل سیامی، مارها و مارمولک ها و میمون ها در این مزرعه مشاهده می شوند. در هیجان انگیزترین نمایش در این مزرعه می توان افراد تعلیم دیده ای را مشاهده کرد که با جرات و اعتماد به نفس، سرشان را داخل دهان کروکودیل می برند و البته زنده هم می مانند. در این مزرعه در عین حال می توان گونه های مختلف حلزون و مار متعلق به مناطق جنوبی تایلند را مشاهده کرد.

کمپ فیل ها

یکی از کمپ های معروف فیل سواری در سامویی، «ناموانگ » است و برای رسیدن به آن باید داخل جنگل رفت. بچه فیل ها، میمون ها و برخی حیوانات دیگر هم در این کمپ دیده می شوند.

معابد سامویی

- بودای بزرگ (معبد پرا یای)

مجسمه بزرگ بودا در ساحل شمال شرقی سامویی قرار دارد. این مجسمه پانزده متری در سال 1972 میادی ساخته شده و در جزیره ای کوچک قرار دارد که با یک پل به سامویی وصل می شود. این مجسمه بزرگ در معبد «پرا یای » قرار دارد و هر ساله گردشگران زیادی را جذب می کند. این معبد را خیلی ها به عنوان مرکزی برای مدیتیشن می شناسند. البته برای بازدید از این معبد قواعد و اصولی هم وجود دارد. مثا این که پوشیدن شلوار کوتاه و لباس شنا ممنوع است و پیش از ورود به معبد هم باید کفش ها را درآورد. در نزدیکی همین معبد، معبد «پلای لائم » هم قرار دارد که در آن یک شمایل بودای هجده دست دیده می شود.

- معبد سامرت

مجسمه بودای معروفی در این معبد قرار دارد که گردشگران زیادی را به آنجا می کشاند. این مجسمه از مرمر ساخته شده و از همین جهت اهمیت دارد. این مرمر در هند و نیز در شمال تایلند در ساخت مجسمه ها زیاد به کار رفته اما در جنوب تایلند، استفاده از آن سابقه چندانی ندارد.

جاذبه های تفریحی و گردشگری پاتایا

جزیره مرجان

یکی از مهم ترین جاذبه های پاتایا، سفری یک روزه به جزیره مرجان است. این جزیره که با شهر ساحلی پاتایا حدود 7 کیلومتر فاصله دارد، دارای سواحل شنی سفید است و هر روز صبح لنج هایی به طرف آن حرکت کرده و بعد از ظهر باز می گردند. طی این مسیر با لنج، ۴۵ دقیقه و با قایق موتوری، 15 دقیقه است. محیط این جزیره بسیار آرام، سواحل آن بسیار زیبا و آب های آن دارای مرجان های بی نظیری است. گردشگران در این جزیره می توانند با قایق های کف شیشه ای، به تماشای این مرجان ها بروند. در اینجا امکان شنا، غواصی، حمام آفتاب، ورزش های آبی مثل اسکی روی آب و موج سواری برای همه وجود دارد و رستوران آن نیز با غذاهای لذیذ دریایی از گردشگران پذیرایی می کند.

پاتایا مینی سیام

وقتی که از جاده بین شهری به سمت شهر ساحلی پاتایا حرکت می کنید، در آستانه خیابان ورودی به پاتایا مجموعه ای بزرگ توجه شما را به خود جلب می کند که نام آن "مینی سیام" است. در این مجموعه عده ای از هنرمندان کهنه کار تایلند، در فضایی بزرگ و سرسبز آثار زیبایی از سمبلهای نمادین کشورهای دنیا را گرد هم آورده اند و در واقع مینی سیام یک Mini world است . سیام نام قدیم کشور هزار معبد یعنی تایلند است و در مسیر ورودی شهر پاتایا قرار دارد. از زیباترین ماکت های قرار داده شده در مینی سیام، ماکت تخت جمشید از ایران است که مورد توجه بازدید کنندگان قرار می گیرد. تخمینی که از آمار بازدید توریستها و مردم تایلند از این پارک زیبا زده شده است در حدود 10 میلیون نفر در سال است .

باغ استوایی نانگ نوچ

Nongnooch Tropical Garden در 18 کیلومتری جنوب پاتایا قرار دارد. این باغ زیبا مملو از انواع گل های ارکیده، نخل های زیبا، گیاهان تزیین شده و گل های گوناگون از اقصی نقاط جهان است. همچنین گروهی از خانه های سنتی تایلندی در این باغ وجود دارند. هر روزه نمایش های فرهنگی و شوی فیل ها در این مکان اجرا می شود.

موزه ریپلی

موزه ریپلی "باور می کنی با نه؟" (! Ripley's Believe It or Not) در طبقه سوم مرکز خرید رویال گاردن در مرکز پاتایا قرار دارد و مجموعه ای از اشیاء عجیب و غریب از گوشه کنار جهان در آن یافت می شود. همچنین یک نمایش چهار بعدی هیجان انگیز نیز در این اجرا می شود که می توانید از آن لذت ببرید.

دنیای زیر آب

مکانی که به دنیای زیر آب(Underwater World) در پاتایا شهرت یافته است، بزرگترین و مدرن ترین آکواریم آسیا می باشد که در جنوب پاتایا قرار دارد. این آکواریم که به شکل تونل استوانه ای شیشه ای است 100 متر طول دارد و بیش از 4000 موجود آبزی در 200 گونه متفاوت را در خود جای داده است.

خانه مقدس حقیقت

خانه مقدس حقیقت ( Sanctuary of Truth ) بنای چوبی عظیم وبا ابهت معبد مانندیست که در شمال پاتایا در کنار دریا واقع است و بلندترین نقطه آن 105 مترارتفاع دارد. این بنا طوری ساخته شده است که در برابر باد و نور آفتاب ساحل دریا مقاوم باشد. این بنا بر اساس قوه ابتکار و خلاقیت تایلند قدیم ساخته شده و با مجسمه های کنده کاری شده چوبی تزئین شده است. هدف از به کارگیری این مجسمه ها، استفاده از هنر و فرهنگی بوده است که منعکس کننده دیدگاه قدیم، دانش کهن و حکمت و فلسفه شرقی است. این موارد سبب می شود که بازدیدکنندگان زندگی کهن، مسئولیت انسان، افکار اولیه، چرخش زندگی، ارتباط زندگی با جهان و هدف مشترک از زندگی به سوی یک مدینه فاضله را درک نمایند.

معبد مدرن وانسانگ وارارام

این معبد مهمترین معبد پاتایا می باشد که ساختمانی مدرن دارد. معماری این معبد الهام گرفته از معماری ژاپن، چین، هند، سوئیس و ... است و مرکزی برای مدیتیشن نیز می باشد. در کنار این معبدیک موزه چینی ( Chinese Museum ) با نام Wihan Sian قراردارد که شامل آثار هنری با ارزش و آنتیک کشور چین است. این معبد در 12 کیلومتری جنوب پاتایا قرار دارد و تنها 3 کیلومتر با باغ استوایی نانگ نوچ فاصله دارد و همچنین نزدیک به کوه بودا است.

جاذبه های تفریحی و گردشگری پوکت

جزیره پی پی

این جزیره یکی از زیباترین جزایر گرمسیری در جهان و یکی از اصلی ترین جاذبه های توریستی تایلند و جنوب شرق آسیاست. سراسر جزیره پی پی را صخره های آهکی، سواحل شنی و غار های پنهان فرا گرفته و مناظر بی نظیری به وجود آورده است.پی پی در 48 کیلومتری پوکت واقع شده است و تنها ۴۵ دقیقه با آن فاصله دارد. در طول روز از پوکت و کرابی، قایق های متعددی برای پی پی وجود دارد. پی پی در کل شامل شش جزیره می شود ولی دو جزیره اصلی آن، پی پی کوچک Phi Phi Lei و پی پی بزرگ Phi Phi Don هستند که جزیره کوچکتر مسکونی نیست و بیشتر مورد استقبال گردشگران است. ساکنان جزیره پی پی بزرگ را مسلمانانی از جنوب تایلند تشکیل می دهند. اصلی ترین جاذبه پی پی کوچک، غار بزرگی به نام Viking Cave به مساحت 3.2 کیلومتر مربع است که نام آن از نقش های روی دیوار غار گرفته شده است. بخش های جنوبی این جزیره به سبب وجود مرجان ها و عمق زیاد، برای غواصی بسیار مناسب است. مجموع مساحت آنها 42 کیلومتر مربع است و یکی از بارزترین ویژگی های آن هم این است که هیچ وسیله نقلیه موتوری در آن وجود ندارد! بهترین زمان برای سفر به پی پی از ماه نوامبر تا فوریه است، زیرا در این زمان دریا کاما آرام است. سفر با قایق پارویی Kayaking و صخره نوردی Rock Climbing نیز از دیگر جاذبه های موجود در این جزیره هستند.

قایق سواری در تنداب

قایق سواری در تنداب از محبوبترین و معروفترین سرگرمی های پوکت است. تجربه ای پر ماجرا از عبور مسیری 4 کیلومتری با قایق از میان جنگل. بهترین زمان برای این کار فصول بارانی است. اغلب قایق سواری ها با فعالیت های دیگر از جمله فیل سواری، گردش در اطراف یکی از آبشارها و... همراه است. این سفر کوتاه که تنها نصف روز به طول می انجامد، تجربه ای پر از هیجان را برایتان رقم خواهد زد.

آکواریوم پوکت

آکواریوم پوکت بخشی از مرکز زیست شناسی دریایی پوکت (PMBC) مشهور جهانی است، که در جنوبی ترین نقطه دماغه پانوا Panwa در جزیره پوکت واقع شده که توسط خلیج ها و جزیره های زیبا و مهیج احاطه شده است و یک مقصد عالی برای یک سفر خانوادگی است. وارد آکواریوم شوید و خود را در یک دنیای شگفت انگیز زیر آب با بیش از 150 گونه مختلف جانوری از زیستگاههای آب شیرین و دریا بیابید که بیشتر آنها گونه های محلی از دریای آندامان و خلیج تایلند هستند. نمایش های تعاملی آکواریوم شما را در یک سفری به محیط زیست از طریق رودخانه ها، دریاچه ها و صخره های مرجانی گرانبها و در معرض انقراض، منگروها و دهانه رودخانه، قرار می دهد. این آکواریوم گرمسیری، مجموع های کم نظیر از ماه یهای استوایی،لاکپش تها، مرجا نها و گونه های دیگری از جانوران دریایی را به نمایش گذاشته است ،در قسمت غربی پوکت واقع شده است.اگر به غواصی علاقه مند هستید،سفری به درون اکواریوم تجربه و آشنایی خوبی را با زندگی دریایی برایتان به وجود خواهد آورد.

شهر قدیمی پوکت

شهر قدیمی پوکت در زمان اوج شکوفایی قلع ،زمانی که این فلز ارزش بسیاری پیدا کرده بود،در قرن گذشته ساخته شد. در این قسمت از شهر شما می توانید عمارت ها وکاخ های با شکوه با نماهای زیبا و عالی را نظاره کنید.بهترین زمان برای بازدید از این منطقه صبح زود یا زمانی است که گرمای روز کاهش یافته باشد. رستوران و کافه های متعددی در این شهر قدیمی آماده ارائه غذاهای لذیذ و نوشیدنی به شما هستند.در این قسمت از پوکت که تاریخی غنی دارد، معبد بودایی،زیارتگاهها ،موزه ها،فروشگاه های خانگی زیبا،کافه های کوچک و دنج و... را می بینید.در قلب شهر قدیمی پوکت ،مرکز تجاری پوکت در گذشته نیز وجود دارد.در این مکان می توانید ،فروشگاه های خانگی بسیاری را که انواع داروهای گیاهی خوش رنگ چینی را ارائه می کنند،ببینید.

غذاهای تایلند

غذاهای تایلند به دلیل قرار گرفتن این کشور در میان چین و هند، آمیزه ای از غذاهای این دو کشور است. غذا در تایلند وعده مشخصی ندارد و معمولا بخارپز شده یا تفت داده می شود. برخی از موادی که در آشپزی تایلندی بسیار رایج هستند عبارتند از: سیر، فلفل قرمز، برگ لیمو، شیر نارگیل، تمر هندی، زنجبیل، فلفل سیاه، ریحان، زردچوبه، زیره سبز، آب لیمو و سس ماهی. غذای اصلی تایلند، برنج به ویژه برنج سفید است که تقریبا در همه وعده های غذایی استفاده می شود. پس از آن رشته، کاری، و نیز ماهی و میگو در غذاهای این کشور به وفور یافت می شوند. دلیل آن نیز وجود خلیج تایلند و هم چنین رودخانه هایبسیار است که وابستگی غذاهای تایلندی را به موجودات و گیاهان دریایی نشان می دهد. آشپزی سنتی تایلند معمولا به شکل آب پز، کباب کردن یا پختن بوده اما در طول سال ها با تاثیر از چینی ها، سرخ کردن و تفت دادن هم وارد آن شده است. فلفل را هم پرتغالی هایی که در قرن هفدهم از امریکای جنوبی به تایلند آمدند، با خود به همراه آوردند. در تایلند غذا یکباره و با هم سرو می شود. غذای مناسب تایلندی شامل سوپ، خوراک کاری با ادویه یا سالادی ادویه دار، سس همراه با ماهی و سبزیجات می شود. اما اگر سوپ ادویه دار باشد، غذایی بدون ادویه را جایگزین کاری می کنند زیرا باید هارمونی طعم و ترکیب در هر غذا و هم چنین میان تمام غذاها با هم وجود داشته باشد. در کنار این غذاها معمولا سالادی تند و چندین سس مختلف برای انواع این غذاها و نیز دسری شیرین و یا میوه های تازه وجود دارند. بیشتر مردم تایلند ساندویچ را به عنوان وعده غذایی نمی دانند و آن را میان وعده دانسته و صرف برنج برای غذای آنها بسیار اهمیت دارد. همچنین مردم تایلند زمان خاصی برای اینکه نشسته و غذا بخورند، قرار نمی دهند و هر زمان احساس گرسنگی کنند غذا می خورند. به همین دلیل هم استفاده از این جمله در میان آنها متداول است: چیزی خوردی؟! برای خارجیان وجود چندین کاسه کوچک با سس های مختلف در کنار غذاهای تایلندی کمی گیج کننده است اما در واقع تایلندی ها به طعم های مختلف بسیار اهمیت می دهند و گاهی تعداد سس ها از غذای اصلی بیشتر است!

رستوران های تایلند

رستوران های بانکوک

رستوران پردیس

رستوران ایرانی پردیس، تنها رستوران ایرانی در کشور زیبای تایلند با دو شعبه در شهرهای بانکوک و پاتایا، آماده ارایه خدمات خود به مسافران ایرانی و گردشگرانی است که برای بازدید از تایلند به این کشور سفر می کنند. پردیس با مدیریت ایرانی خود و با انواع غذاهای ایرانی و در محیطی آرام و خانوادگی افتخار پذیرایی از ایرانیان عزیز را دارد.آدرس: بانکوک، خیابان راما ۴، بعد از تقاطع سوریونگ، شماره ۸۹۴-۸

رستوران Ban Khun Mae

این رستوران در جایی قرار گرفته است که اغلب ساکنین محلی برای خوردن غذای لذیذ و قابل اطمینان تایلندی در فضایی صمیمی به آن مراجعه می کنند. اتاق ها تاریک و راحتند و با میزهای بزرگ دایره ای پر شده اند. یکی از رستوران های مناسب برای آشنایی با طعم غذاهای تایلندی هم Ban Khun Mae می باشد.پیشنهاد مابرای شما این است که غذای خود را در این رستوران  با Kung Sa oug ( یک ظرف پر از میگوی نیمه خام که با سیر و فلفل طعم دار شده است) شروع و با Pla rad Pig (ماهی Grouper سرخ شده با سس تند) به پایان برسانید.

رستوران ایرانی نور

معروفترین رستوران ایرانی تایلند که توسط بسیاری از روزنامه ها و مجلات به خاطر کیفیت بالای آن مورد تائید قرار گرفته است.در این رستوران انواع غذاهای ایرانی به مشتریان عرضه می گردد.به نقل از سایت رستوران:اولین رستوران ایرانی را درحساسترین نقطه تجاری بانکوک( پتونام )درسال2002 پایه گزاری کردیم دومین شعبه رستوران نور در مرکز بازار پتونام در کنار بزرگترین برج تایلند(بایوک اسکای)افتتاح گردید .که در هر شعبه با ظرفیتی بالغ بر 70 نفر ،آماده پذیرایی از شما هموطنان با انواع غذاهای ایرانی هستیم.رستوران نور در سال 2002 افتتاح گردید ودر همان بدر افتتاح به عنوان تنها رستوران ایرانی با کیفیت در سطح بین الملل مطرح و روزنامه های  بین الملی ملیتها (نیشن)و مجله مخصوص تایلندی به زبان تایلندی نیز مورد تایید  قرار داده که با تغییزات جدید به عمل آمده این رستوران به محل پذیرایی هموطنان وتوریستها ی دیگر کشورها تبدیل شده است
آدرس : 645/52 , between Soi 13-15 , Petchburi Rd., Bangkok 10400
 
Vientiane Kitchen

این رستوران یکی از بهترین اماکن برای دیدن شهر بانکوک است که دارای کیفیت بسیار بالای غذا هم می باشد.مهم ترین ویژگی این رستوران کنترل ادویه ها توسط آشپز می باشد اگر علام کنید که گردشگر هستید و به طعم های تند آنها عاادت ندارید. در این رستوران ضمن سرو غذا می توانید از موزیک محلی تایلند نیز لذت ببرید.

Basil

این رستوران جدید با دکور زیبا در هتل شرایتون ( Sheraton Grande Sukhumvit Hotel) واقع شده است . اگر می خواهید از محیطی دلچسب زیبا و آرام بخش هتل استفاده کنید و عصر دل انگیزی داشته باشید یا یک غذای تجاری و کاری با همکاران یا شرکاء کاری خود میل کنید می توانید از این رستوران و هتل زیبا با دکور قشنگ استفاده کنید. ضمن اینکه مواظب صورتحساب خود حتما باشید.


Eat Me

این رستوران در سال 1998 تاسیس گردیده و با سرو انواع غذاهای محلی و بین المللی همه روزه از ساعت 3 بعد ازظهر تا 1 صبح از مهمانان خود پذیرایی می کند. ایت می با وجودی که یکی از قدیمی ترین رستوران های شهر بانکوک است، با این حال  به دلیل وجود روند رو به رشد عملکرد مدیریت و پرسنل هیجان و تازگی خود را به طور کامل حفظ کرده است. علاوه بر پذیرایی از مشتریان برای صرف ناهار و شام در فضائی آرام بخش و راحت، وجود گالری هنری در قسمتی از این رستوران زیبایی خاصی را به این مجموعه بخشیده است. تا جایی که صحنه های گردآوری شده در آنجا بیشتر از غذاهای خوشمزه جلب توجه می کند.


Vertigo

رستوران Vertigo بانکوک یکی از مرتفع ترین رستوران هایی که در هوای آزاد قرار دارند. برای تاثیرگذاری بیشتر، میزها در نزدیکترین نقطه به لبه ی بام قرار گرفته اند. بر خلاف اسم این رستوران، معمولا ترس از ارتفاع تاثیر نامطلوبی بر شما نخواهد گذاشت. در این رستوران، فهرست کاملی از غذاهای گوناگون موجود است که غالب آنها را غذاهای دریایی در بر گرفته اند.


رستوران نهم

رستوران نهم پنجاهمین رستوران برتر دنیاست و همچنین در میان پنجاه رستوران برتر آسیایی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. که همین موضوع باعث شده که این رستوران برترین رستوران تایلندی به شماربیاید. سرآشپز این رستوران با وجودی که ملیت استرالیایی دارد ولی خودش را به خوبی با فرهنگ تایلندی تطابق داده و با شریک تایلندی خود که سرآشپز دسر است به خوبی همکاری می کند.این رستوران در هتل متروپولیتن واقع شده است.
آدرس: Metropolitan Hotel Bangkok, 27 South Sathorn Rd, Tungmahamek, Sathorn, Bangkok, Thailand  


رستوران فوجی

یکی از رستوران های زنجیره ای ژاپنی است که در کشور تایلند 40 شعبه دارد. رستورانی مدرن و زیبا با سرو غذاهایی مثل سوشی و ساشیمی با قیمت های متنوع. اکثر شعبات در مراکز خریدها واقع شده که پس از یک خرید طولانی و خستگی زیاد می توانید به یکی از شعب این رستوران رفته و در اتاق های مخصوص آن کفش های خود را درآورده و غذای ژاپنی میل کنید.رستوران پاتایا

منطقه جافوری

منطقه جافوری دارای طیف وسیعی از زستورانها می باشد که در آنها انواع غذاهای دریایی و میوه های محلی تایلند را به مشتریان خود عرضه می کنند . همچنین در این منطقه شما غذاهای شمال شرقی تایلند یعنی سالاد ادویه پاپایا Papaya و یا سالاد ادویه Sour Chopped Pork را میل کنید.

ناحیهCarrefour

ناحیه Carrefour و Pattaya Klang ( نزدیک جاده سوم ) دارای غذای خوبی است که در آن انواع غذاها و سالادها ر میتوان میل کرد. همچنین در مناطق عمومی مانند پایانه ها و گاراژها دست فروشها غذا و ساندویچ ارزان ارائه می کنند.


Kiss food & Drink

این رستوران انواع غذاهای تایلندی و غربی را به شما ارائه می کند و مهم ترین ویژگی آن 24 ساعته بودن آن است که در هر موقع از روز که احساس گرسنگی کنید می توانید به این رستوران سری بزنید ضمنا این رستوران دارای 2 شعبه می باشد.


BIG & Tesco

در این دو ناحیه غذایی نیز شما می توانید انواع مدلهای ساندویچ را با قیمتی ارزان تهیه کنید.


SOI 15

در این ناحیه و خیابان شما می توانید طیف وسیعی از غذاهای خیابانی را  که توسط فروشندگان سیار ارائه می گردد را انتخاب کنید غذاهایی که بسیار ارزانتر از رستورانها است.


BIER-KUTSCHE German Restaurant

یک رستوران آلمانی خوب در شهر پاتایا با قیمت متوسط اما کیفیت خوب . اگر می خواهید غذاهای غربی مخصوصا آلمانی را امتحان کنید اینجا انتظار شما را می کشد.


COOL KITCHEN

این رستوران در مجموعه سوپر مارکت BOWL TOPS PS  واقع شده و دارای غذاهای غربی و تایلندی متفاوتی است که در آن می توانید انواع سالادها سوپ ها و غذاهای معروف تایلند را امتحان کنید.


PARSA Restaurant

یک رستوران خوب ایرانی که غذاهای سنتی ایرانی را با کیفیت بالا سرو می کند. غذاهای این رستوران انواع کباب , خورشت و نوشابه های معروف ایرانی مانند دوغ است.


SHER-E-PUNJAB Restaurant

یک رستوران بسیار خوب هندی که هم غذاهای گیاهی ( گیاه خواران ) و هم غذاهای گوشتی را به مشتریان خود ارائه می کند ضمن اینکه می توانید از غذاهای پر ادویه هندی هم در این رستوران استفاده نمایید.


The GOLF Club

یک رستوران کلاسیک عالی  آمریکایی با شام های مخصوص آمریکایی همراه با نان شیرینی میوه ای یا گوشت دار, خوراک گوشت دنده , کلوچه های مخصوص انگلیسی , کباب دنده آمریکایی و نیز سایر غذاهای غربی مخصوصا امریکایی.


Five Star J.Restaurant

اگر به دنبال یک رستوران  100% گیاهی  با غذاهای متنوع گیاهی می گردید این محل با مدیر گیاه خوار خود در خدمت شماست  که انواع غذاهای گیاهی را به صورت بوفه به شما اراه می کند.

هتل های تایلند

هتل های بانکوک

3ستاره

نام هتلستاره
CHATRIUM RESIDENCE 3*
MAC BOUTIQUE 3*
FIRST HOTEL 3*
CHAYDON SATHORN 3*
THE ECOTEL 3*
THE AIM 3*
VORABURI 3*
VORABURI 3*
THE SEASONS 3*
GRAND ALPINE 3*
UNICO EXPRESS 3*
HOWARD SQUARE 3*
CONVENIENT PARK 3*
TARA LAKE AIRPORT 3*
SIAM PLACE AIRPORT 3*
CONVENIENT RESORT 3*

4ستاره

نام هتلستاره
JASMIN RESORT 4*
FURAMAXCLUSIVE 4*
NOVOTEL BKK 4*
GOLDEN TULIP MANDISON 4*
ROYAL PRESIDENT 4*
PHACHARA 4*
AMARI ATRIUM 4*
PRESIDENT PARK 4*
GRAND PRESIDENT 4*
MONTIEN RIVERSIDE 4*
MARVEL 4*
LE FENIX 4*
KINGSTON 4*
FURAMAX CLUSIVE 4*
JASMIN EXECUTIVE 4*

5ستاره

نام هتلستاره
RADISSON SUITE 5*
SHERATON GRANDE 5*
W BKK 5*
RENAISSANCE 5*
HOTEL MUSE 5*
CONRAD BKK 5*
CONRAD BKK 5*
CONRAD RESIDENCE 5*
ROYAL ORCHID 5*
PLAZA ATHENEE 5*
ANANTARA RIVERSIDE 5*
GRAND CENTRE POINT 5*
GRAND SUKHUMVIT 5*
MARRIOTT 5*
ANANTARA 5*

هتل های سامویی

3ستاره

نام هتلستاره
CHABA SAMUI 3*
BEST WESTWRN BAY VIEW 3*
PINNACLE 3*
AL’S LAEMSON 3*
WEEKENDER 3*
AL’S RESORT 3*
RAJAPRUEK 3*
ARAYA BURI 3*
NORA CHAWENG 3*
THAI AYODHYA 3*
CENTARA COCONUT 3*
CITIN URBANA 3*
WIMAAN BURI 3*

 

4ستاره

نام هتلستاره
CINNAMON 4*
FENIX RESORT 4*
BHUNDHARI 4*
BAAN SAMUI 4*
SAMUI CELIFF 4*
CENTARA VILLAS 4*
PARADISE BEACH 4*
SAMUI PALM 4*
THE PASSAGE 4*
FAIR HOUSE 4*
SAMAYA BURA 4*
CHABA CABANA 4*
NORA BEACH RESORT 4*
IMPERIAL BOAT 4*
IMPIANA 4*
IMPERIAL BOAT 4*
IMPERIAL BOAT 4*
IMPERIAL BOAT 4*

 

5ستاره

نام هتلستاره
INTERCONTINENTAL 3*
MUANG 3*
INFINITY RESIDANCE 3*
KIRIKAYAN 3*
MELATI BEACH 3*
RENAISSANCE 3*
ANANTARA LAWANA 3*
THE TREASURE KOH 3*
SYNERGY 3*
NORA BURI 3*
CENTARA GRAND 3*
IMPERIAL SAMUI 3*
X2 SAMUI 3*
MAI SAMUI BEACH 3*
KC BEACH RESORT 3*

هتل های پاتایا

3ستاره

نام هتلستاره
BELLA VILLA PRIMA 3*
BEST WESTERN PATTAYA 3*
SUN SHINE GARDEN 3*
LOMA ESORT 3*
IBIS PATTAYA 3*
BELLA VILLA METRO 3*
SUN SHINE 3*
CITIN GARDEN 3*
THE SEASONS PATTAYA 3*
BELLA EXPRESS 3*
GRAND SOLE 3*
SAWASDEE SIAM 3*
PATTAYA GARDEN 3*
VILLA PANALEE 3*
SAWASDEE SEA VIEW 3*

4ستاره

نام هتلستاره
A-ONE ROYAL 4*
PATTAYA DISCOVERY 4*
NOVA PLATINUM 4*
AT MIND SERVICED 4*
CENTARA PATTAYA 4*
NOVA GOLD 4*
NOVA HOTEL 4*
ROYAL ORCHID 4*
AMARI ORCHID 4*
BELLA VILLA CABANA 4*
AMARI ORCHID 4*
AMARI ORCHID 4*
WOODLANDS SUITES 4*
MONTIEN PATTAYA 4*
AMARI ORCHID 4*
SIAM BAYSHORE 4*
WOODLANDS 4*

5ستاره

نام هتلستاره
HILTON PATTAYA 5*
SHERATON PATTAYA 5*
PATTAYA MARRIOTT 5*
DUSIT D2 5*
CAPE DARA 5*
DUSIT THANI 5*
CENTARA GRAND MIRAGE 5*
GARRDEN CLIFF RESORT SPA 5*

هتل های پوکت

3ستاره

نام هتلستاره
BEST WESTERN OCEAN 3*
PATING RESORT 3*
SERENE RESORT 3*
CENTRA ASHLEE 3*
BLUE OCEAN 3*
PATONG LODGE 3*
BARAMEE RESORTEL 3*
PATONG HEMINGWAYS 3*
JIRAPORN HILL 3*
BARAMEE HIP 3*
HEMINGWAYS 3*
PHUKET MERLIN 3*
MARRITS PHUKET CLUB 3*
S.B LIVING 3*
ROME PLACE 3*

4ستاره

>
نام هتلستاره
CENTARA KARON 4*
PIMNARA BOUTIQUE 4*
SAWADDI PATONG 4*
BLUE OCEAN 4*
ANDAKIRA 4*
THE LANTERN 4*
CASA DEL M 4*
NOVOTEL PHUKET 4*
DOUBLE TREE RESORT HILTON 4*
THE MANGROVE PANWA 4*
NOVOTEL BEACH 4*
THE KEE RESORT 4*
BURASARI 4*
DESTINATION PATONG 4*
BLUE MARINE SPA 4*

5ستاره

نام هتلستاره
INDIGO 5*
THE ROYAL PHUKET YACHT 5*
CENTARA GRAND 5*
LE MERIDIEN 5*
JW MARRIOTT 5*
KATATHANI 5*
OUTRIGGER LAGUNA 5*
RADISSON BLUE PLAZA 5*
MOVENPIK RESORT KARON 5*
PHUKET PANWA 5*
B-LAY TONG 5*
MILLENNIUM RESORT PATONG 5*
THE VILLAGE COCONUT 5*
CAPE CIENNA 5*
PULL MAN ARCADIA 5*

مراکز خرید تایلند

شهر بانکوک یکی از بهترین شهرهای دنیا برای خرید است، زیرا اگر بدانید از کجا خرید کنید، می توانید اجناس بسیار متنوع و ارزانی پیدا کنید. عاوه بر این فروشگاه های بسیاری نیز در این شهر هستند که کیفیت و البته قیمت بالاتری دارند. یکی از این مناطق که به عمده فروشی و قیمت های بسیار ارزان شهرت دارد، بازار پرتونم Pratunam است که در مرکز شهر قرار دارد، از صبح تا بعدازظهر باز است و کوچه های باریک آن مملو از مغازه های لباس فروشی است که در آن می توانید با خرید دو یا سه قطعه جنس، از قیمت عمده فروشی برخوردار شوید.

در نزدیکی این بازار، سه فروشگاه بزرگ پتونم سیتی کامپلکس Pratunam City Complex و پلتینیوم Platinium و پرتونم سنتر Pratunam Center قرار دارند که تقریبا دارای اجناس و قیمت های مشابه با بازار هستند. در مجاورت پلتینیوم، فروشگاه لوازم کامپیوتری پن تیپ Pantip Plaza واقع شده که مرکز اصلی خرید این گونه لوازم در بانکوک به شمار می رود.

سیام اسکوئر Siam Square دیگر منطقه اصلی برای خرید در بانکوک است که در خیابان راما یکم قرار گرفته است و فروشگاه های اطراف آن شامل سیام سنتر
Siam Center، سیام دیسکاوریSiam Discovery، سیام پاراگون Siam Paragon، ام.بی.کی MBK و توکیو Tokyo می شوند. اجناس این فروشگاه ها قیمت بالاتری نسبت به منطقه پرتونم دارند و تنها در ام.بی.کی است که می توانید قیمت های ارزان تر هم پیدا کنید. ام.بی.کی MBK که مخفف نام Mahboonkrong است، بزرگترین فروشگاه بانکوک و یکی از بزرگترین ها در آسیاست که در سال 1985 ساخته شده و دارای هشت طبقه با بیش از 2000 مغازه و 150 رستوران، هشت سالن سینما و سالن بولینگ است. این فروشگاه روزانه حدود 105 هزار نفر بازدید کننده دارد و از این نظر نیز در تایلند بی مانند است.

در امتداد دیگر خیابان راما یکم، مراکز خرید سنترال ورلد پازا Central World Plaza، زن Zen و ایستن Isten همگی در یک مجموعه منسجم و زیبا قرار گرفته اند که از مهم ترین و بزرگترین فروشگاه های بانکوک به شمار می آیند و اجناس آنها از لحاظ کیفیت و قیمت مانند فروشگاه های سیام اسکوئر هستند. روبروی این مجموعه وسیع، مراکز خرید دیگری چون گیسورن پازا Gaysorn Plaza و نیز فروشگاه بیگ سی Big C
واقع شده اند. بیگ سی نیز از جمله فروشگاه هایی است که اجناس متنوع با قیمت بسیار مناسب دارد. در منطقه سوخومویت نیز فروشگاه امپریم Emporium مهمترین و بزرگترین مرکز خرید است.

از آنجا که خرید در بانکوک به چند منطقه مشخص محدود نمی شود، می توان به فروشگاه های زنجیره ای رابینسون Robinson و سنترال Central اشاره کرد که چندین شعبه درمناطق مختلف بانکوک از جمله در خیابان های سیلوم Silom و سوخوم ویت Sukhumwit دارند و دارای اجناس متنوع با کیفیت بالایی هستند. هم چنین مراکز خرید خیابان های سیلوم و سوراونگ Surawong شامل سیلوم کامپلکس، یونایتد سنتر، سیلوم پازا ، جیم تامپسون و از جمله دیگر محل های مناسب برای خرید هستند. علاوه بر اینها بازار شبانه سوان لوم Suan Lum Night Bazaar نیز در فضای آزاد و ساعات پایانی شب می تواند
گزینه خوبی برای خرید باشد.مراکز خرید پاتایا

چندین مرکز خرید در پاتایا وجود دارد و لباس های مارکدار به آسانی در دسترس هستند. یکی از بدترین اشتباهات بازدیدکنندگان به همراه داشتن چمدان های پر می باشد چراکه خرید با صرفه در پاتایا بسیار وسوسه انگیز است. در مراكز خريد اين شهر ميزان وسیعی از فرصت های خرید از ابریشم تا وسایل آنتیک فراهم می باشد که از جمله آنها می توان به بیگ سی، لوتوس، رویال گاردن، سنترال فستیوال، اوت لت، کارفور، مایک و فودلند اشاره کرد.