تور ازبکستان

 

 

 • درباره ازبکستان

  درباره ازبکستان

 • جاذبه های گردشگری ازبکستان

  جاذبه های گردشگری ازبکستان

 • غذاهای ازبکستان

  غذاهای ازبکستان

 • رستوران های ازبکستان

  رستوران های ازبکستان

 • هتل های ازبکستان

  هتل های ازبکستان

 • مراکز خرید ازبکستان

  مراکز خرید ازبکستان

درباره ازبکستان

یک از کشورهای آسیای میانه ازبکستان می باشد که با کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و قزاقستان مرز مشترک دارد.
ساکنان اولیه این منطقه مردمان ایرانی تبار بودند.پایتخت ازبکستان تاشکند می باشد و از مهم ترین شهر های ازبکستان می توان سمرقند و بخارا را نام برد.

 

دامنه اینترنتی .uz
پیش‌شماره تلفنی

+۹۹۸

پایتخت و بزرگترین شهر تاشکند
زبان رسمی زبان ازبکی
نوع حکومت جمهوری پارلمانی

 

آب و هوای ازبکستان

لیختن اشتاین و ازبکستان دو کشور محصور در خشکی می باشند. این بدین معناست که ازبکستان آب و هوای خشک دارد و توسط کشورهایی که در خشکی هستند محصور و احاطه شده است.

شهرها و استان های ازبکستان

کشور ازبکستان دارای ۱۲ استان (ولایت)، شهر تاشکند و یک جمهوری خودمختار است که عبارت اند از:

 1. شهر تاشکند
 2. استان اندیجان
 3. استان بخارا
 4. استان فرغانه
 5. استان جیزک
 6. استان نمنگان
 7. استان نوایی
 8. استان قشقه‌دریا
 9. استان سمرقند
 10. استان سیردریا
 11. استان سرخان‌دریا
 12. استان تاشکند
 13. استان خوارزم
 14. جمهوری خودمختار قره‌قالپاقستان

توصیه های سفر به ازبکستان


قوانین ، آداب و رسوم ازبکستان

-داشتن روادید معتبر و کلیه گذرنامه های (سیاسی، خدمت و عادی) برای ورود به خاک ازبکستان ضروری می باشد.مسافران به میزان مدت روادید صادره اجازه ماندن در خاک ازبکستان را دارند و حتی یک روز بیش از آن ممنوع بوده و باید جریمه نقدی سنگینی پرداخت گردد.
- مسافران پس از ورود به خاک ازبکستان باید ظرف مدت 72 ساعت اقامت خود را در وزارت کشور (آویر) ثبت نمایند.معمولا این کار را میزبان و یا مسئولین مربوط در هتل محل اقامت انجام میدهند

- همراه داشتن هر نوع داروی مخدر و روانگردان( خواب آور، کدین دار و آرامبخش) هنگام ورود به خاک ازبکستان ممنوع بوده و همراه بودن این دارو ها یا داروهای مشابه همراه مسافران جرم محسوب می شود و افرادی که همراه خود داروهای فوق را داشته باشند با مجازات شدید و توقیف گذرنامه و جریمه نقدی سنگین مواجه می شوند. در صورتی که مصرف این داروها برای مسافرانی که مبتلا به بیماری هستند ضروری است جتما باید نسخه پزشک به همراه ترجمه رسمی آن همراه مسافر باشد.


- به مسافران حتما تاکید میشود که هنگام ورود به خاک ارمنستان ( فرودگاه و یا مرزهای زمینی)مبلغ ارزی را که همراه خود دارند به صورت کامل اعلام نمایند و برگه اظهار نامه گمرکی را تا پایان سفرشان نزد خود نگه دارند. در صورتی که مبلغی ارز اعلام نشده را وارد خاک ازبکستان نمایید جرم محسوب می شود و ارز اعلام نشده شما مصادره شده و مسافر مجازات زندان و جریمه سنگین نقدی را متحمل می شود.همچنین مواردی مانند جواهرات و اشیا قدیمی و ورود و خروج طلا تحت کنترل می باشد و آنها هم باید در اظهار نامه گمرکی دقیقا نوشته شوند.

- مسافرانی که قصد رانندگی در ازبکستان را دارند حتما باید گواهینامه معتبر محلی یا بین الملی داشته باشند.برا ی دریافت گواهینامه محلی باید دوره های آموزشی سه ماهه را با پرداخت هزینه های لازم گذراند.افرادی که تمایل دارند گواهینامه بین الملی  (IDP) را دریافت نمایند متوانند به مراجعه به نیروز انتظامی کشورمان و با ارائه گواهینامه معتبر داخلی، گواهینامه بین الملی خود را دریافت نمایند.
- رانندگی به هنگام مستی و یا نداشتن گواهینامه و مدرک شناسایی جریمه نقدی و توقیف خودرو را در برخواهد داشت.
- یک دیگر از مواردی که در ارمنستان جرم محسوب می شود عکاسی و فیلمبرداری از مراکز عمومی بلاخص مسیرهای مرکزی شهر و بناهای اداری و دولتی است. در چنین مواردی دوربین توسط ماموران انتظامی توقیف می گردد و مابقی وسایل عاملین جهت بررسی به مراکز خاص برده میشوند که موجب اتلاف وقت خواهد شد.

-در صورتی که سفر به مناطق خارج از حوزه شهر تاشکند مد نظر مسافرین باشد حتما باید اجازه نامه رسمی از مراجع زیربط همراه  مسافر باشد در غیر این صورت ممنوع می باشد.

-هرگونه بیرون بدن اشیای گران قیمت و یا اشتیای تاریخی که احتمال تاریخی بودن آن وجود دارد ممنوع می باشد و توقیف خواهد شد.

بهداشت و سلامت در ازبکستان

- به مسافران محترم توصیه می شود واکسیناسیون هپاتیت (آ ، ب ، ث )  و نیز دیگر واکسن های مورد نیاز  را قبل از سفر به ازبکستان انجام دهند.

-هزینه های پزشکی بلاخص درمانهای تخصصی در ازبکستان تقریبا بالا بوده و حتما قبل از سفر به پزشک مراجعه نموده و آزمایشات پزشکی و معالجات لازم را انجام دهید.

-داروهای ایران و ازبکستان با توجه به تفاوت هاب ژنتیکی افراد متفاوت از هم هستند پس توصیه می شود دارویی مانند سرماخوردگی (بزرگسالان و خردسالان) و ... که بدون کدئین هستند را همراه خود داشته باشید.

-  پس از استقرار در محل مسکونی توصیه می شود در خصوص رسیدگی به وضعیت پزشکی نوزادان و کودکان به کلینیک محلی کودکان مراجعه نمایید. در این صورت به صورت دوره ای وضعیت بهداشت وسلامت و واکسیناسیون کودکان به صورت دورهای توسط مرکز مورد نظر  مورد پیگیری قرار می گیرد.

شرایط سفر و اطلاعات ضروری ازبکستان

الف): رانندگی در ازبکستان

به دلیل دقت زیاد نیروهای انتظامی بر اصول رانندگی مردم در ازبکستان، توجه به مقررات راهنمایی و رانندگی ازبکستان ضروری میباشد و رانندگی باید در نهایت انجام شود.با توجه به نوشته های بالا رعایت موارد زیر توصیه می شود:

ازیکستان دارای محیط شهری سر سبزی می باشد لذا ممکن است برخی از تابلوهای رانندگی در  بین درخت ها پنهان شده باشد پس دقت بیشتری هنگام رانندگی نیاز می باشد.

به دلیل نبود نور مناسب در شب به خصوص در خارج از شهر رانندگی دقت بیشتری را نیاز دارد.

ب) ارتباطات تلفنی در ازبکستان:

برای تماس با کشور خودمان از تاشکند نیاز است که ایتدا شماره 8 و سپس شماره 10 و پس از شماره کد کشور و شهر مربوطه ایران را شماره گیری نمایید. به عنوان مثال ما می خواهیم از تاشکند با تهران تماس بگیریم .مانند روبرو عمل می کنیم   (...21-98-10-8 )

گرفتن سیم کارت تلفن همراه در ازبکستان رایگان است و با ارائه گواهی اقامت ممکن می باشد. سیم کارت ها شارژی می باشند  و هزینه تلفن همراه براساس شارژ آن می باشد ولی در نظر داشته باشید  که هزینه مکالمه به خصوص از هتل و با تلفن همراه نسبتا زیاد می باشد.

ج) ارتباط با سفارت و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران:

شما می توانید در صورت به وجود آمدن هر گونه مشکل یا حادثه با سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر تاشکند تماس حاصل کنید.

آدرس: خیابان پارکنسکی، چهار راه شاستری، شماره 20 (No. 20, Parkent St.)

تلفن: 1506050 یا 1506065 (71-998+)

فاکس: 1400761 (71-998+)

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

د) وقوع سوانح:

موارد ضرب و شتم د رازبکستن به دلیل استقرار مناسب پلیس در شهر و معابر عمومی بسیار کم گزارش می شود و بدین ترتیب سطح امنیت در ازبکستان به ویژه شهر تاشکند بالا می باشد. اما برخی سرقت های جزیی در  اماکن شلوغ و مراکزخرید و بازارها مشاهده شده است.

جهت جلوگیری از برخورد با موارد فوق و یا موارد مشابه توصیه می‌گردد:

- در صورت امکان در مراکزخرید عمومی و خیابان های شلوغ حضور نداشته باشید و یا دقت بیشتری را نسبت به وسایل همراه خود داشته باشید.

- از حمل بیش از مقدار نیاز پول و اشیاء گران قیمت خودداری نمایید. ارزهای خارجی همراه، بایستی دارای اظهارنامه باشند.

-کلیه ارزهای خارجی همراه بای اظهار نامه داشته باشند و از حمل کردن بیشتر از مقدار نیاز  پول و اشیا گران قیمت خودداری کنید.

- در صورتی که افرادی خود را به شما پلیس و یا ماموران دولتی معرفی نمودند خونسردی خودتان را حفظ نموده و به دور از مشاجره از انان فقط مدرک شناسایی دریافت نماییید و در صورتی که اصرار بر بازرسی داشتند از آنان درخواست نمایید شما را به نزدیکترین پاسگاه پلیس راهنمایی نمایند.

- خودرو های خود را در اماکن و محل های ناشناس پارک نفرمایید و مطمئن باشید اشیا و لوازم قیمتی و کیف و مدارک درون خودرو به خصوص در شب موجود نمی باشد.

- به هنگام مسافرت بین شهری (خارج از تاشکند) از وسایل نقلیه مطمئن استفاده نموده و یا حتی‌المقدور از قطار استفاده نمایید.

مسافرینی که قصد مسافرت بین شهری بیرون از شهر تاشکند را دارند حتی المقدور از قطار استفاده نمایند و یا از وسایل نقلیه مطمئن استفاده کنند و مراقب وسایل و اشیا ء همراه خود باشند.

جاذبه های گردشگری ازبکستان

تاشکند

مجموعه حضرت امام

یکی از مجموعه های مذهبی ازبکستان که شامل مساجد، ، مقابر، كتابخانه و مدرسه علوم ديني است مجموعه حضرت امام یا هست امام است که در بخش قدیمی شهر تاشکند واقع شده است در این مجموعه مدرسه براق خان که متعلق است به قرن شانزدهم میلادی، کتابخانه اداره مسلمانان و مقبره قفقال چی واداره مسلمانان ازبکستان قرار دارد. این مجموعه به مناسبت این که تاشکند به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده بود در سال 2007 میلادی مرمت و بازسازی گردید و یک سری بنای جدید در آن ساخته شد.

مصحف عثمان

قرآنی خطی که بر روی پوست نوشته شده است و معروف است به مصحف عثمان در کتابخانه اداره مسلمانان در مجموعه حضرت امام نگهداری میشود. این قرآن در زمان حمله تیمور به بغداد به ازبکستان انتقال داده شد و در سال 1865 میلادی پس از آنکه روسها ازبکستان را به اشغال خود درآوردند به سن‌پتربورگ فرستاده شد. اما در سال 1918میلادی به خواست مسلمانان کشور ازبکستان بعد از پیروزی انقلاب سوسیالیستی مجددا به تاشکند منتقل شد.

مقبره قفال‌چاچي

قفقال چی از جمله متکلمین و محدثین قرن سوم هجری قمری در ازبکستان بوده و از علمای مورد احترام در این شرزمین بوده است که مقبره وی به سال 1541 میلادی تعلق دارد. قفقال چی در آن شغلش قفل سازی بوده است.

حوزه علمیه و دانشگاه براق‌خان

اين مدرسه در نيمه دوم قرن شانزدهم ميلادي تاسیس گردید و تا سال ۲۰۰۷م. اداره مسلمانان ازبكستان در اين مدرسه قرار داشته است. براق‌خان از سلسله شيبانيان و حاكم تاشكند طي سال‌هاي ۵۱- ۱۵۲۵ میلادی بوده است. در محل مدرسه، قبر براق‌خان و پدرش قرار دارد. قبلا در اين مدرسه، علوم ديني آموزش مي‌دادند ولي در حال حاضر، این مکان به نمايشگاه و محل فروش صنايع دستي ازبكستان تبديل شده‌است.

حوزه علمیه و دانشگاه کوکل‌تاش

در قرن شانزدهم میلادی و در اوج دوران شکوفایی علمی ازبکستان مدرسه علميه كوكل‌تاش که یکی از مکان های مذهبی و علمی ازبکستان احداث گردیده است. اين مدرسه در اوايل قرن هیجدهم و در زمان تسلط روس‌ها از آن به عنوان انبار و كاروان‌سرا استفاده مي‌شدبه این دلیل که این مدرسه هم مانند سایر مراكز ديني مورد بي‌احترامي و بي‌توجهي بود.این مدرسه در حال حاضر جوار مسجد جامع خواجه عبیدالله احرارقرار دارد و به محل درس و بحث طلاب علوم دینی تبدیل گردیده است. از جمله شاگردان معروف خواجه بهاءالدین نقش‌بند و از پیروان طریقت نقش‌بندیه خواجه عبیدالله احرار می باشد.

مقبره یونس‌خان

در قرن شانزدهم میلادی زمانی که شیبانیان بر شهر حکمرانی می کردند جهت یادبود و احترام به متصوف معروف قرن سیزدهم میلادی که شیخان طهور نام داشت توسط یونس خان که از حاکمان شیبانی بود مقبره یونس خان احداث گردید.که یکی از اماکن مذهبی در تاشکند می باشد که در حال حاضر در محل دانشگاه اسلامی تاشکند واقع می باشد.

گنجینه نسخ خطی انستيتو ابوريحان بيروني

نسخه های خطی قدیمی با تنوع موضوع ها و مضامین، بیش از ۷۰ هزار جلد نسخ خطي كه بیشتر از ۲۰ هزار جلد آن دست‌نویس و حدود ۵۰ هزار جلد آن چاپ سنگی می باشد به زبان‌های پارسی، عربی و ازبکی که دارای ارزش علمی و تاریخی زیادی هستند در پژوهشگاه خاور شناسی ابوریحان بیرونی، فرهنگستان علوم ازبکستان نگهداری می شوند.

مجموعه استقلال

به مناسبت استقلال جمهوری ازبکستان در مرکز شهر در یک فضای سبز بسیار وسیع مجموعه ای به میدان استقلال احداث شد. میدان سرخ هم تا قبل از استقلال ازبکستان به این بنا گفته می شدو مجسمه ای به نام لنین در آن واقع بود.در این مکان رژه نیروهای نظامی صورت می گرفت ام در سال 1992 به میدان استقلال نماش تغییر کرد.مجسمه يك زن ازبك و فرزند وی در زير سمبلی از كره زمين كه بر روي آن، نقشه ازبكستان به طور برجسته نشان داده شده است که مجموعه یادبود استقلال ازبکستان است در این میدان واقع شده است.مجموعه مادر غم دیده بنای زیبا و یادبودی است در گوشه این میدان قرار گرفته است. در اين مکان كه در يك محیط سبز بسيار زيبا و بزرگ ايجاد شده است مجسمه پيرزني ازبك قرار دارد كه در انتظار بازگشت فرزندان خود از جبهه‌هاي جنگ می باشد و در روبروی او، شعله آتشي روشن است كه از سال ۱۹۷۵م. برافروخته نگه داشته شده است. نقل است که از محل مشعل جاويدان سرباز گمنام در میدان سرخ مسکو آتش اولیه آن به این مکان منتقل شده است. مجموعه مذکور، یادآورنده كشته‌شدگان مردم ازبكستان در جنگ جهاني دوم می باشد. اين بنا به مناسبت بزرگ‌داشت كشته‌شدن بيش از ۴۰۰ هزار نفر و مفقود شدن بيش از ۱۳۰ هزار نفر سرباز ازبكی كه با توجه به جمعيت ۴ ميليوني آن زمان، رقم قابل توجهی است ايجاد شده. است
در حاشيه، دو رديف عمارت به سبك ايوان‌هاي قديم سمرقندی و بخارایی تعبيه شده است كه در آن، نام كشته‌شدگان ۱۲ استان ازبكستان در لوح‌هایی به شکل برگ کتاب با ورق‌هايي از جنس برنج، حك شده است. در حال حاضر اين محل، به یکی از منطقه های مهم ملی و تاریخی شهر تبديل گردیده است كه نزد مردم و جهانگردان خارجی اهمیت زیادی دارد. هم‌چنین ، به نشانه احترام به كشته‌شدگان جنگ در مناسبت‌هاي ملي و به هنگام سفر مسئولین دیگر كشورها به ازبكستان دسته گلي به این مجسمه اهدا می شود.
بر روی ستونهاي چوبی این بناها، كنده‌كاري‌هاي قشنگی حک گردیده است که البته شبيه هم نيستند چون استادكاران زبردستی از مناطق مختلف فرغانه، نمنگان، سمرقند و ... در ساخت آن کمک کرده اند. كه به عنوان روز گرامي‌داشت خاطره‌ي شهيدان در روز نهم ماه مي، مردم در اين جا دور هم جمع می شنون و تاج گل در پاي مجسمه‌ي «مادر غم‌دیده»، نثار مي‌كنند.

ميدان اميرتيمور

مجسمه تيمور لنگ سوار بر یک اسب در میدانی در مرکز شهر قرار گرفته است که به میدان ایمر تیمور معروق شده است. مجسمه مارکس تا قبل از استقلال ازبکستان در این محل قرار داشت که این مجسمه کنونی در سال1994 میلادی جایگزین آن شد.در حال حاضر این بنا سمبل و نماد شهر تاشکند می باشد.

موزه سلسه تيموريان

در اطراف میدان اميرتيمور موزه سلسله تیموریان که در سال ۱۹۹۶م. احداث گردیده قرار گرفته است مجموعه‌اي از تابلوها، نقاشی‌های دیواری، صنایع‌دستی و برخی کتاب های قدیمی مربوط به دوران مختلف تاريخي ازبكستان به خصوص دوران حکمرانی تیموریان نگه داشته می شود. گنبد اين موزه، با قطر بيروني ۷۰ متر و قطر دروني ۵۰ متر نمادي از گور امیرتيمور در سمرقند می باشد.بلندی موزه بیشتر از 31 متر است و این موزه دارای 3 طبقه می باشد.

برج تلويزيون تاشكند (تی‌وی باشنیا)

این بنا با ارتفاعی در حدود ۳۷۵ متر در سال ۱۹۸۵م. احداث گردیده است. برج مزبور از نظر ارتفاع، در بین ۸ برج بلند جهان قرار می‌گیرد

سمرقند

مجموعه ريگستان

در مرکز شهر سمرقند مجموعه ای به نام ریگستان واقع شده است که سه مدرسه به نام های الغ‌بيك و شيردار و طلاکاری در این مجموعه واقع شده است. شباهت این مجموعه به میدان نقش جهان اصفهان بسیار است ولی قدیمی تر از نقشش جهان می باشد.

احتمالا در گذشته در اين مكان رود آبي بوده است كه در مسیر خود ریگ هایی را باقي مي‌گذاشته و به همين منظور، این مکان به ريگستان مشهور شده است. در این مکان در ایتدا توسط الغ‌بیگ، خانقاه و مدرسه‌ای بنا شده كه خراب گردیده است و در سال 1028 هجری قمری، يلنگتوش‌خان ازبك ، مدارس شيردار و طلاكاري را در مكان قبلی آن ها احداث كرده است. نقل است که در سال 1925م.، زنان چادرهاي خود را به علامت كشف حجاب به آتش کشیده اند.

مدرسه الغ‌بيگ

اين مدرسه طي سال‌هاي 1417 تا 1420 ميلادي توسط الغ‌بيگ ساخته شد. طرح ساختمان اين مدرسه چهار گوش بوده و دو طبقه‌اي مي‌باشد. اين مدرسه داراي 50 حجره بوده و بيش از 100 نفر طلبه، هم‌زمان در آن تحصيل مي‌كردند. الغ‌بيگ شخصاٌ مدتي در این مدرسه تدريس داشته است. این مدرسه از بقيه بناها قديمي‌تراست. طبقه فوقاني به دست برخي از حاكمان ازبك ويران شده كه بعدها مجدداٌ مرمت گرديده است. بناي آن شامل يك ايوان ورودي با غرفه‌ها و حجره‌هاي فراوان می باشد. در دو طرف ايوان، دو مناره قرار گرفته است. ساختمان اين مدرسه در زمره بلندترين بناها محسوب شده و داراي چهار ماذنه می‌باشد كه امروزه تنها دو ماذنه از آن‌ها باقي‌مانده است.
در اين مدرسه تاريخي، اشخاص نام‌داري چون نورالدين عبدالرحمن جامي و شيخ‌خواجه احرار تحصيل كرده‌اند. طرح سر درب آن، آسمان پر ستاره است و قبل از ساخت رصدخانه، از اين مدرسه براي ديدن و رصد ستارگان استفاده ميشده است.

مدرسه شيردار

در بین سال‌هاي 1619 تا 1636 ميلادي عبدالجبار نامی از افراد ايراني نقشه و معماري اين مدرسه شيردار را با شباهت بسیاری به مسجد شيخ‌لطف‌الله اصفهان ،در روبروی مدرسه الغ‌بيگ را بنا نهاد . در بالاي ايوان ورودي، نقاشي شيرهاي در حال شكار آهو کشیده شده است. طرح ساختمان مدرسه چهارگوش می باشد.
بعد از قسمت ورودي در دو طرف، دو جایگاه بزرگ مخصوص نمازخانه و درس‌خانه قرار گرفته است. در دو طرف، دو گنبد ساقه‌دار با نقوش خطوط کوفی به چشم می خورد. اين مدرسه داراي دو طبقه، چهار ايوان و چهل و هشت غرفه بوده و در ابتداي قرن بيستم بازسازي گردیده است.

مدرسه طلاكاري

اين مدرسه به دستور حاكم سمرقند، طي سال‌هاي 1647 تا 1660 میلادی ساخته شده است. بنای اين مکان به جاي كاروان‌سراي« ميرزائي» به منظور ايجاد مدرسه و مسجد جامع بنا شده است.
مدرسه مزبور را به خاطر اين كه با آب طلا تذهيب شده است، « طلاكاري» نام‌گذاري كرده‌اند.اين مدرسه در ضلع شمالي ميدان ريگستان قرار گرفته و داراي دو طبقه و هشت غرفه مي‌باشد. در زلزله سال 1234م.، ايوان ورودي خراب شد كه مجدداٌ مرمت گرديد. اين بنا داراي یک گنبد بلند فيروزه‌اي است و در زير گنبد، كاشي‌كاري و گچ‌بري فراوانی به چشم مي‌خورد. اين مدرسه به عنوان مسجد جامع و محل برپايي نماز جمعه مورد استفاده واقع میشده است. منبر آن داراي دوازده پله می‌باشد که از سنگ تراشيده شده است. طي سال‌هاي 79- 1975 میلادی، اين بنا به شكل امروزي بازسازي گردیده، هر چند در سال 1961م.، روس‌ها طلاهاي آن را به غارت برده اند و در زمان بازسازي، فقط 1300 گرم آن را براي استفاده در تزيينات بازپس آوردند.

مجموعه شاه زنده

مجموعه « شاه زنده»، شامل مقبره‌ها و آرام‌گاه‌هایی می باشد كه در قبرستانی در منطقه جنوبی تپه « افراسياب»‌ سمرقند واقع گشته است. از قديمي‌ترين مقبره‌هاي مجموعه مقبره قثم‌بن‌عباس است که از خاندان پیامبر(ص) می باشد . او در سال 676م. به همراه ارتش عرب ها به سمرقند آمد تا مبلغ دين اسلام را باشد ولي در اينجا شهيد و به خاک سپرده شد. مردم سمرقند كه احترام زیادی برای او قائل بودند و معتقد بودند ایشان زنده هستند و به همین خاطر، ایشان را به نام « شاه زنده» می نامند.
آرام‌گاه «شاه زنده» به شکل يك بناي چهارگوش ساده بوده و مرتبط به قرن هشتم می باشد و سقف آن چهار طاق است. استاد يوسف شيرازي بوده معمار آن بودهاست و در سر درب ورودي آن، چنین نوشته‌ای را می توان دید: قثم‌بن‌عباس از سيرت و صورت
در ابتدا این آرامگاه مزبور، دو مسجد تابستاني و زمستاني واقع گشته است و بعد از آن مقبره‌ها واقع شده اند. در کناره های سقف چوبي مسجد تابستاني، اين شعر فارسي را میتوان دید:

گرچه ما بنده‌ايم شرمنده از گناهان كرده ليل و نهار
ليك اميدوار از كرمت لطف تو عام عفو تو بسيار

یکی از نمونه های اثار معماری قرون 14 و 15 میلادی مجموعه شاه زنده می باشد. بعد از مسجدها 39 پله قرار دارد و اکثر مردم بر این باورند كه هر شخصی اين پله‌ها را اشتباه بشمارد گناه‌كار بوده و اما اگر در رفت و برگشت هر دو بار به يك عدد برسد، آرزويش برآورده خواهد شد.

آرام‌گاه اميرتيمور گورکانی

آرام‌گاه تيمور، یک بنای معماري منحصر به فردي است كه در اوايل قرن پانزدهم ميلادي احداث گشته است. اين اثر را خود تيمور به هدف مكان دفن نواده‌اش، محمدسلطان كه به شدت او را دوست مي‌داشت و در هنگام جنگ با عثماني‌ها كشته شده بود احداث كرد. خود تیمور را نیز بعد ها در همان جا دفن نمودند و ميرزا الغ‌بيگ دیگر نواده او ساختمان نهایی آن را تکمیل نمود . با وجود اینکه تیمور وصیت کرده بود که در شهر سبز دفن شود با این وجود بزرگان پس از دفنش تصمیم گرفتند او را در پایتخت دفن نمایند تا همه مردم ار همه جا بتوانند برای زیارتش بیایند امروزه این مکان به عنوان ارامگاه خانوادگی امیر تیمور درآمده است. نمای خارچی آرامگاه هشت گوشه ای است و خود آرامگاه 4 گوشه دارد . قسمت بالایی آرام‌گاه شباهت به سليندر داشته و روي آن، گنبدي ساخته شده است.

روح آباد(بناي ساغرچي)

در سمت چپ محوطه بيروني گور امیر تيمور، آرامگاه برهان‌الدين ساغرچي قرار گرفته است. وي از شيوخ سده هفتم و معاصر دوران سيف‌الدين باخرزي بوده و تيمور به وي ارادت زيادي داشته است. او در هند دار فانی را وداع گفت و پسرش بر طبق وصيت پدر، جسد وي را براي دفن به سمرقند و در مجاورت قبر نورالدین بصير منتقل كرد. تيمور دستور داد تا بر فراز آن بنايي احداث کنند. بعدها پسران وي، ابوسعيد و شيخ‌حسام‌الدين نيز در همان‌جا دفن شدند. اين اعتقاد وجود دارد كه جعبه‌اي محتوي هفت تار موي حضرت محمد(ص) در گوشه‌اي از اين بنا مدفون است. اين مقبره در بالاي تپه كوچكي قرار دارد و ساقه آن، منشوري هشت ضلعي و كوتاه است. هر ضلع آن يك طاق‌نما و چهار پنجره نورگير دارد. در آغاز قرن بيستم، يك مناره كوچك به اين مجموعه افزوده شده است.

مسجد بي‌بي‌خانم

بي‌بي‌خانم، سوگلي تيمور بود و امير به خاطر علاقه‌اي كه به وي داشت شخصاٌ بر ساخت این مسجد نظارت داشته است. به دستور وي، قسمت ورودي يك‌بار خراب و دوباره بازسازي شد. به هر حال عمر تيمور تا پايان بنا كفاف نداد و ساختمان آن در سال 807م. پس ازمرگ وي، به اتمام رسيد ولي بارها در طول تاريخ ويران گردید. شايد عجله‌اي كه معماران در ساخت آن مي‌كردند در اين ويراني‌ها بي‌تاثير نبوده است. فقط ستون‌هاي آن در دوره‌هاي مختلف پا برجا باقي مانده‌اند. اين مسجد عظيم، داراي ديوارهاي بلند و قطوري است كه در حقيقت، دو ديوار در كنار هم ساخته شده تا بتواند بناي با اين عظمت را نگه‌داري كند.

مسجد داراي چهار ايوان است كه مهمترين آن‌ها، ايوان قبله است که پايه‌هاي آن شش متر ضخامت دارند. هر يك از شبستان‌ها با گنبدهاي فيروزه‌اي رنگ پوشيده شده اند. در ميان مسجد، یک سكوي سنگي بزرگي با كنده‌كاري‌هاي ظريف و زیبا دیده مي‌شود كه قرآن بسيار بزرگي بر روي آن گذاشته مي‌شده است. پايه و تخته سنگ حدود 80/1 در 80/1 مساحت دارد كه بر روي آن، دو سنگ هرمي شكل قرار گرفته است و در مجموع به شكل يك رحل بزرگ است. نه پايه سنگي آن، هر يك هفتاد سانتي‌‌متر ارتفاع دارند كه بين زنان نازا چنين مرسوم است كه براي باردار شدن، بايد از ميان اين پايه‌ها رد شوند. البته فضا تنگ و عبور، بسيار مشكل است. ديوارهاي دور تا دور از كاشي‌هاي فيروزه‌اي پوشيده شده كه با نقش‌هاي هندسي و خط كوفي تزيين گردیده است. در قديم به اين مسجد، قصر آبي مي‌گفتند كه ظاهراٌ به خاطر كاشي‌هاي آبي‌رنگش بوده است.

هم‌چنين مدرسه‌اي بزرگ در روبروي مسجد قرار گرفته است كه در قرن هیجدهم میلادی ساخته شده است. بناي مدرسه يك‌بار به دستور امیرتيمور كاملاٌ بازسازي شد. چند مقبره هم در اين مدرسه وجود دارد كه متعلق به مادر بي‌بي‌خانم و دو زن ديگر از خاندان او مي‌باشد .اين ساختمان بزرگ هشت وجهي با خطوط كوفي تزیین شده است. سطوح داخلي با تزيينات سراميك و گل و گياه پوشيده شده است.

عشرت‌خانه

عشرت‌خانه در شمال مزار عبد دروني قرار گرفته و بر فراز آرام‌گاه دختر ابوسعيد تيموري(خاوند سلطان بيگ) احداث گردیده است. قبر بیست و سه زن و بچه در كف آن وجود دارد و منظور از عشرت‌خانه، خانه‌اي ابدي براي زندگي ملكوتي و بهشتي است. اين بنا كه تاریخ ساخت آن به نيمه دوم قرن پانزدهم میلادی برمي‌گردد داراي يك سر درب بزرگ و يك سالن اصلي است.

گنبد فعلي آن در قرن بیستم میلادی بازسازي شده و محوطه اصلي و ساختمانهاي جانبي آن، دو طبقه و به شكل مستطيل مي‌باشد. قبرها نیز در قسمت زير ساختمان اصلي واقع شده‌اند. طرح سر درب، از آجرهاي ظريف يك سانتي با كاشي‌هاي آبي‌رنگ تزیین شده که نماي منحصر به فردي به آن داده است. ديوارهاي داخلي داراي تاقچه‌هايي زیبایی است كه با تكنيك خاصي با رنگ طلايي و زمينه قرمز تزیین شده است.

مقبره‌هاي خاندان عبدي

در سمرقند دو مقبره مقدس مربوط به دو قاضي عصر خليفه عثمان وجود دارد که يكي عبد درون و ديگري عبد بيرون نام دارند كه اولي در داخل شهر و دومی در بيرون شهر واقع شده است. مقبره عبد بيرون در قرن هفدهم میلادی توسط وزير معروف نادر، ديوان‌بيگي در مزار خواجه‌عبدي كه از اولين مبلغان اسلام در اين خطه بوده احداث گردیده است. عبد درون از نوادگان عبدالمازالدين(قاضي بزرگ قرن نهم هجری قمری) مي‌باشد كه در قرن دوازدهم میلادی مي‌زيسته است. در قرن پانزدهم میلادی به ساختمان بناي اين مقبره، يك نمازخانه و يك منبع آب اضافه شده است.

مزار خواجه‌‌عبد دروني در جنوب عشرت‌خانه واقع شده است. اين درون و بيرون بر اساس موقعيت آرام‌گاه‌هايشان نسبت به قلعه قديمي بخارا نام‌گذاري گردیده است. اين آرام‌گاه، شبيه بناي شاه زنده است که دارای يك راهروي باريك طولاني و يك محوطه شامل حوضي مستطيل شکل با مجموعه‌اي از حجره‌ها و مقبره‌ها در اطراف و انواع درختان چنار و سپيدار می‌باشد. هم‌چنین يك مسجد با ايواني كه بر فراز ستون‌هاي چوبي ساده بنا شده هم در اين محوطه قرار گرفته است. در نزديكي مسجد، مناره كوچك آجري ساخته شده است. در كل، اين بنا از معماري متفاوتي نسبت به ساير بناهاي سمرقند برخوردار است.

مقبره خواجه‌عبيدالله احرار ولي

شيخ خواجه‌احرار(90-1404 میلادی)، رهبر اصلی صوفيان فرقه نقشبندیه آسياي ميانه در اواسط قرن پانزدهم میلادی بوده است كه با قدرت روحاني‌اش، نفوذ زيادي بر امیرتيمور داشت.

مقبره خواجه‌عبيدالله احرار ولی، در مجاورت مدرسه نادر ديوان‌بيگي قرار داشته و داراي حياطي بزرگ و يك حوض هشت گوش در وسط آن است. هم‌چنین دو مسجد قديمي و جديد در آن دیده می‌شود. بر روي ديوار مسجد قديمي چنین شعری نوشته شده است:

آسمان سجده كند پيش زميني كه در او

يك دو كس، یك دو نفس بهر خدا بنشينند

يك مناره هم در حياط می باشد که قبر خواجه در آخر آن، بر روي سكويي به ارتفاع يك متر و نيم با ابعاد هشت در هشت متر قرار دارد و ده سنگ قبر ديگر هم در آن‌جا ديده مي‌شوند. بالاي قبر خواجه، يك سنگ قبر عمودي با نوشته‌هایی بر آن قرار دارد.

حضرت خضر(ع)

حضرت خضر، بنايي است به يادبود حضرت خضر(ع) كه می‌گویند روزگاری بدین‌جا تشریف آورده‌اند. ابتدا در آن‌جا بت‌خانه‌اي قرار داشته كه با پيش‌روي سپاه اسلام، بت‌ها شكسته شده و مکان به مسجد تبديل شده است.اين اعتقاد وجود دارد كه خضر پيامبر(ع) به قثم‌بن‌عباس در امر پنهان شدن و جاودانگی‌اش كمك نموده است. این بنا در سال 1854م. مورد بازسازي قرار گرفته است.

دخمه شيبانيان

دخمه شيبانيان تنها اثر به‌جا مانده از قرن شانزدهم ميلادي می باشد كه در فاصله بين مدرسه‌های شيردار و طلاكاري واقع شده است. موسس سلسله شيبانيه، شيبان‌خان در اين مکان دفن شده است. بعدها افراد ديگري از اين سلسله هم در اين دفن شده‌اند. سكوي بزرگ مرمرین آن چندين بار جابه‌جا شده و سرانجام در قرن بيستم در اين محل قرار داده شده است. سنگ قبرهاي خاكستري بر روي آن مربوط به سلاطين شيباني از جمله محمود(متوفي1503م.)، مهديا و قمسا(متوفي 1511م.)، محمد(متوفی 1545م.) و عبدالخير(متوفی 1517م.) مي‌باشد.

مدرسه نادر ديوان‌بيگي

بناي اوليه این مدرسه توسط نادر ديوان‌بيگي در سال 1630م. و در مجاورت مزار خواجه‌احرار بنا گردید. این مکان شامل يك مدرسه، دو مسجد تابستانی و زمستانی و نیز ايوان و مناره‌اي كوچك است كه در سال 1909م. احداث شده است. در سر درب ورودي این مکان مثل مدرسه شيردار، تصوير شير و آهو كاشي‌كاري شده است.

مقبره خواجه دانيار

مقبره خواجه دانيار در شمالي‌ترين نقطه تپه افراسياب قرار دارد و بعضي معتقدند که او، از اولين افرادي بوده كه به قثم‌بن‌عباس پيوسته است.

نمازگاه

نمازگاه در محل دروازه شمال‌غربي سمرقند در مکانی به نام شيخ‌زاده قرار دارد. این مکان در قرن یازدهم جهت برگزاري نمازهاي پرجمعيت احداث گردید ولي ساختمان آن تا قرن شانزدهم كاملاٌ ويران شد. در سال 1630م.، با دستور نادر ديوان‌بيگي، مسجد ديگري در اين مكان بنا شد كه تا امروز پا بر جاي باقی مانده است.

مجموعه امام بخاري

مجموعه امام بخاري در نزديكي شهر سمرقند واقع شده است که شامل آرامگاه امام محمود بخاري و چند مسجد و درس‌خانه است. امام بخاري(متوفي 870م.) از علماي بزرگ اهل تسنن بوده که در علم حديث، استاد زمانه خود به شمار می‌رفته است. از او كتابي با همين موضوع به نام جامع‌الصحيح بر جاي مانده است که جزو شش کتاب معتبر اهل سنت و شاید مهمترین آن‌ها به شمار می‌رود.
اين مجموعه در قرن شانزدهم احداث شد و در سال 1988م. بازسازي كلي گردید. مقبره امام بخاري در زيرزمين واقع شده و امروزه به شكل زيارت‌گاهي براي مردم اهل سنت درآمده است.

يادواره مهدوم عظام(فرمانرواي دنيا)

یادواره احمدخواجه‌حسني(مشهور به مهدوم‌العظام) در روستاي داغ‌بيت در نزديكي سمرقند واقع شده است. وي از سال 1515م. تا پايان عمر، رهبر فرقه نقش‌بنديه بوده است و از این نظر، نفوذ معنوي فراواني بر خاندان شيبانيان داشت. ساختمان اين بنا در قرن هفدهم به دستور يلنگتوش‌‌خان ساخته شد. یلنگتوش‌خان نیز بعدها پس از مرگ در همان‌جا مدفون گردید.

آق‌سراي تيمور

آق‌سراي تيمور در سال 1470م. در سمت جنوبشرقي گور امير ساخته شده و احتمالاٌ، ابتدا استراحت‌گاهی بوده كه بعداٌ به مدفن تعدادي از سلاطين اواخر دوره تيموريان تبديل شده است. اين بنا داراي یک سرداب شش وجهي در زيرزمين است. گور پسر الغ‌بيگ، عبدالطيف که به دليل كشتن پدرش اعدام شد در همین مكان قرار دارد.امروزه اين بنا به شكل نيمه‌ويران درآمده است.

رصدخانه الغ‌بيك

رصدخانه الغ‌بيگ در شمال شهر تاریخی سمرقند و بر فراز تپه نه چندان مرتفع چوپان‌آتا واقع شده است. این بنا در سال 1420م. با دستور مستقیم الغ‌بيگ برای انجام امور نجوم ایجاد گردید.

در اين مكان منجمين بزرگي چون قاضي‌زاده رومي، جمشيد غیاث‌‌الدين كاشاني و علي قوشچي به رصد اجرام آسماني پرداخته‌اند. این رصدخانه که با ثبت 1018 ستاره در دنیا معروف شده است توسط ویاتکین در آغاز قرن بیستم کشف گردید. او طی حفاری‌هایش به ربع دایره بزرگی با شعاع 40 متر رسید که امتداد آن دارای ارتفاع 33 متری بود که از طريق آن، خورشيد، ماه و ساير اجرام آسماني دیگر رصد مي‌شده است.
اين دالان با شيب تندي به پايين مي‌رود و تا عمق 10 متر مي‌رسد. يك جفت ريل سنگي در طول اين دالان منحني شكل قرار گرفته كه محل حركت ابزار و آلات رصد بوده است. جاي چفت و بست بر روي سنگ‌ها به خوبی ديده مي‌شود و بر روي ريل‌ها به فاصله 80 سانتي‌متر از هم، حروفي مانند بط، نط حک شده است.
ادامه فعالیت‌های اكتشافی وياتكين را، ششكين روسي بر عهده گرفت و در سال 1948م.، این او بود که به نتايج نهايي رسيد. وياتكين طبق وصيتش در آستانه درب ورودي رصدخانه دفن گردیده است.

مقبره الماتريدي

مقبره الماتريدي، آرامگاه امام ابومنصور الماتريدي(متوفي 944ه. ق.) است كه از علماي برجسته اسلامي در قرون وسطي محسوب می‌شود. قبر وی در کنار قبرستان شكرديزا كه به قولي شبيه قبرستان بقيع در مدينه است قرار دارد. نوشته‌هاي روي سنگ قبرها مربوط به مشاهير قرن نهم تا دوازدهم هجری قمری است. هم‌چنین گفته می‌شود زماني‌كه سپاه سلطان سنجر در سال 1141م. به دست ارتش قارا قيطاي، تار و مار شد، در خلال این رویداد، ده هزار سرباز نیز کشته شدند که بدن آن‌ها، در اين گورستان دفن گردیده است.


خیوه

ايچان‌كالا(درون‌قلعه)‌

ايچان‌كالا، نام قلعه‌اي در شهر تاریخی خيوه است كه در درون آن، مجموعه مكان‌هاي تاريخي و ديدني شهر خيوه واقع شده است. وسعت اين قلعه، 26 هكتار برآورد می‌شود.
اگر چه همه ساختمانها و مكانهاي داخل اين قلعه، ارزش تاريخي و فرهنگي دارد و لیکن در این مطلب، تنها تعدادي از این آثار معرفي می شوند:

آتادروازه

آتا به معناي پدر مي‌باشد و شايد از اين جهت، اين دروازه نام «آتا» به خود گرفته است كه در آن زمان، درب اصلي ورود به قلعه بوده. آتادروازه به دروازه غربي نيز شهرت دارد که نشان از موقعیت جغرافیایی این دروازه است. زمان ساخت بناي اين دروازه قدیمی به اواخر قرن 18م. و اوایل قرن 19م. باز مي‌گردد. قلعه دروازه‌ای دیگری نیز دارد که از آن جمله می‌توان به پهلوان‌دروازه اشاره کرد.

آق مسجد(مسجد سفيد)

مسجد سفيد در بین سال‌های 87-1663 میلادی ساخته شده است و در نزديكي پهلوان‌دروازه قرار گرفته است. اين مسجد شامل يك ساختمان زمستانی با يك شبستان سفید براي نماز بوده و دارای گنبدی نیز مي‌باشد. محراب در وسط ديوار جنوبي واقع شده است. در سه طرف شبستان، ايوانی با پنجره‌‌های مشبك دیده می‌شود.

حمام‌‌هاي انوش‌خان

حمام‌هاي انوش خان در نزديكي مسجد سفيد قرار دارد. اين حمام‌ها توسط ابوالقاضي‌خان، پدر انوش‌خان در كنار مسجد موقوفه بوده است. تاريخ ساخت اين مجموعه بین سال‌های 64-1644 میلادی مي‌باشد. سيستم ذخيره آب و گرماي حمام بسيار جالب است. ساختمان شامل راهرو، رختكن و حمام اصلي است. نکته در خور تامل آن‌که کف زمین حمام‌ها نیز گرم مي‌شده و بدین ترتیب، حمام از گرمای بیشتری بهره‌مند می‌شده است. سقف حمام نیز با چند گنبد پوشيده است.

مدرسه شيرقاضي‌خان

این مدرسه، قديمي‌ترين ساختمان محل تدریس در خيوه می باشد که در جنوب آرامگاه پهلوان‌محمود(پورياي ولي)واقع می‌باشد. اين مدرسه در زمان حكومت شيرقاضي‌خان در بین سال‌هاي 20-1718 میلادی ساخته شده است و به خاطر ادای احترام به مقام شامخ پوریای ولی، سطح زمین آن از آرامگاه مزبور دو متر پايين تراست. مدرسه شیرقاضی‌خان به دليل تحصيل شاعران برجسته‌اي چون محتوم قلي‌خان اشتهار تاریخی دارد.

قاري‌خانه

اين بنا كه به آرامگاه پورياي ولي وصل است محل اقامت شبانه‌روزي قاريان قرآن بوده است و ساخت بنای آن به قرن 19م. برمی‌گردد. بعد‌ها این مکان، محل اسكان نابينايان شده و به همين دليل، ديوار‌هاي آن فاقد پنجره است.

مسجد جامع

مسجد جامع به عنوان قديمي‌ترين بناي خيوه مشهور است و ساخت آن به قرون 10 تا 12 ميلادي بر مي‌گردد. اين مسجد در مسيري بین پهلوان‌دروازه و آتادروازه قرار دارد. ستون‌هاي آن چوبي و ساده است. از دو بخش مربعی شکل موجود در سقف، نور آفتاب و مهتاب وارد شده و بدین ترتیب در لابه لاي 212 ستون آن، فضايي دل‌انگيز ايجاد مي‌شود. اكثر ستون‌ها که از اعماق رودخانه آمودریا آورده شده‌اند در قرن 18م. بازسازي شده‌اند. 21 ستون آن بين قرن‌هاي 10 تا 12 ساخته شده و به خط كوفي روي آن نوشته شده است.چهار ستون آن شبيه مسجد باغبانلي است و خط نسخ دارد. ستون‌هاي قرن 18 و 19 میلادی به دليل نقوش گل و گياهشان مشخص مي‌باشند. ستون‌ها بر تكه سنگ قرار گرفته‌اند.

مناره مسجد جامع

پنج مناره در خيوه در يك مسير و با فاصله 200 متر قرار گرفته اند که مناره مسجد جامع، مناره وسطي مي‌باشد. مناره كلتا در غرب و دورتر از مناره بيكي‌جان‌بيك و مناره مسجد سيدباي و مناره پهلوان‌كاري در شرق قرار دارند. قطر مناره مسجد جامع 5/8 متر در پايين و ارتفاع آن 32 متر است و هشت چراغدان در بالاي آن قرارگرفته است.

مسجد باغبانلي

ساخت اين مسجد به اوايل قرن 19م. برمي‌گردد. این مسجد در جنوب مناره خواجه‌اسلام قرار گرفته است. محراب مسجد در قسمت جنوبی واقع شده است. ايوان، دارای سقفي صاف با دو ستون بوده که البته قدمت ستون‌ها، از مسجد بیشتر است.

مدرسه عرب‌خان و محمدامين ايناك

دو مدرسه تاريخي در مركز ايچان‌كالا و در سمت چپ اتادروازه واقع شده‌اند که اولي در زمان عرب‌خان(23-1602م.) و دومي در دوره حكومت محمدامين ايناك(90- 1763م.)، موسس سلسله منقيت به سال 1765م.احداث گردیده اند. مدرسه عرب‌خان در سال 1838م. مورد بازسازي و مرمت قرار گرفت. همچنین برخی معتقدند که در درون راهروي داخل ايوان جنوبي، آرامگاه محمدامين و يا پسرش قرار گرفته است.

مدرسه محمدرحيم‌خان

اين مدرسه در مقابل دروازه كونيارك قرار دارد و از بزرگترين مدرسه‌‌هاي خيوه است. بنای ساخت آن به سال 1876م. و به دستور سيدمحمدرحيم(1910-1863م.)، ملقب به فيروزشاه كه خود شاعر هم بوده ایجاد گردیده است. اين مدرسه مستطيل شكل، چهار ايوان و يك برج كوچك دارد.

كونا ارك(ارک‌خانه) یا كورينيش‌خانه و مسجد شيخ بابا

كونا ارك در حقيقت قلعه‌اي درون ارك بزرگ ايچان‌كالا می باشد كه در قرن 17م. توسط محمدارنگ‌خان ساخته شد و با ديوار‌هایي بلند، در قرن بعدی از شهر جدا شد. اين ارك، محل اقامت و ملاقات كورينیش‌خان بوده است که شامل حياط، آسياب، ضراب‌خانه، آشپزخانه و محل استقرار سربازان و .... مي‌باشد.
ساختمان اوليه در جریان حمله ايرانيان ويران گردید و بناي امروزي در بین سال‌های 06- 1804 میلادی ساخته شد. اتاق تخت سلطنت با ايوان دو ستونی خود در جنوب خانه واقع شده است. تخت در جنوب اتاق قرار دارد و داراي تزيينات و نقاشي‌هايي است. ايوان با كاشي‌هاي آبي و سفيد تزیین شده است. بر روی پايه‌‌هاي سنگي ستون‌ها، آثاری از آگاهی، شاعر و مورخ نقش بسته است.

مسجد شيخ بابا

در گوشه شمال‌غربي كورينیش‌خانه، يك راه خروجي و راهرويي براي رسيدن به حرم وجود دارد كه بر تل مرتفعي به نام آق‌شيخ‌بابا قرار دارد. عده‌ای معتقدند كه حجره‌ي شيخ بابا (پیر مقدس) در قرن 14م. در اين مكان بوده است. حرم خان در پايين اين تپه واقع شده است و شامل ايوان تك ستونی وحجره‌‌هاي دو طبقه مي‌باشد. ضراب‌خانه و مسجد خان بين حرم و كورينیش‌خانه قرار دارند. ضراب‌خانه در زمان محمدرحيم‌خان كه مبادرت به وضع ماليات و ضرب سكه نمود، ساخته شد. مسجد در زمان الله‌قلي‌خان(42-1825م.) در جنوب ضراب‌خانه بنا گردید. شبستان زمستانه بسيار ساده و تابستانه با تزيينات فراوان است. ايوان داراي دو رديف ستون و رنگ‌هاي آبي‌تيره، سبز و قرمز و منبر و محراب است.

آرامگاه پهلوان‌محمود(پورياي ولي) و سایر خانان خیوه

آرامگاه پوریای ولی (47-1226م.)، زيارتگاهي است با شکوه که در مركز قلعه قرار گرفته است. اين شخصيت محبوب، شاعر، فيلسوف و پهلوان معروفي در ايران و هند بوده است. آرامگاه او بعد‌ها توسط شيرقاضي‌خان در قرن 18م. به اين شكل در آمده است. در بین سال‌هاي 1910 تا 1920 میلادی، يك قاري‌خانه دو طبقه به دستور اسفنديارخان به اين مجموعه اضافه شده است. . قبر پهلوان‌محمود در پشت حصار پاييني و در ضلع غربي قرار گرفته است.
هم‌چنین قبر محمدرحيم‌خان اول که مقبره پهلوان‌محمود را بازسازي كرده است در بخش مركزي و در زاويه‌اي پنج‌وجهي قرار دارد. در سال 1825م. و در ضلع شرقي، الله‌قلي‌خان در آن‌جا دفن شد. اين سه سنگ قبر با كاشي مزین شده‌اند. سنگ قبر‌هاي ابوالقاضي‌خان (64-1603م.) و انوش‌خان (متوفي1681) به اين آرامگاه منتقل شد. در راهرو سنگ مرمری با نوشتاری بر روی آن وجود دارد که متعلق به نديمه ايلبارزخان(40-1728م.) می‌باشد. اسفنديارخان هم تعدادي از بستگانش و از جمله مادرش کاتلوگ بیگی‌خانم را در قاري‌خانه پهلوان‌محمود دفن نموده است. با وجود اين، خود اسفنديارخان در اين مکان دفن نیست زیرا او در بيرون از ايچان‌كالا فوت نموده و طبق قوانين آن زمان، هيچ مرده‌اي را نبايد از ديوار قلعه عبور مي‌دادند.

مدرسه محمد امين‌خان

اين مدرسه بزرگترين مدرسه خيوه در قرون وسطي است كه روبروي كونا ارك و در كنار آتادروازه قرار دارد. مساحت آن 78 در 60 متر است. مدرسه 125 حجره دارد كه 260 طلبه در آن‌جا تحصیل می‌کرده‌اند. نما با 5 گنبد مسقف و برج‌هايي در كنارش دیده می‌شود. دكوراسيون غني شامل كاشي‌كاري، درب‌‌هاي كنده‌كاري و پنجره‌‌هاي زيباست.كنده‌كاري‌‌ها شامل طرح‌هاي گل محصور در يك مستطيل و به فرش‌هاي خيوه مشابه است.

كلتا منار(منار كوتاه)

اين مناره كوتاه ولي بزرگ، قبل ازمدرسه محمدامين‌خان قرار دارد. مناره و مدرسه، طرح ميدان بزرگ دروازه غربي ايچان‌كالا را تكميل مي‌كنند. اين مناره قرار بوده عظيم‌ترين و بلندترین مناره آسياي ميانه شود اما بر اساس یک داستان، خان خيوه كه از ساختن مناره بلندي در بخارا با خبر شده بود دستور داد كه مناره‌اي از آن بلندتر در خيوه بسازند.
وي تصميم داشت بعد از اتمام بنا، معمار را از همان بلندي به پايين پرتاب کند تا مناره براي هميشه بي‌نظير باقی بماند اما معمار كه از قضيه مطلع شد در اواسط كار، براي نجات جانش، كار را ر‌ها كرده و فرار نمود. به هرحال، اين مناره از نظر رنگ و كاشي‌كاري بي‌نظير است.

مدرسه اميرتور

اين مدرسه در شمال ايچان‌كالا و در بين منازل مسكوني قرار دارد. تاریخ بنای این مدرسه به سال 1870م. در زمان محمدرحیم‌خان برمی‌گردد. نماي اصلي هشت گوش و دارای دو طبقه است. گلدسته‌‌ها كاشي‌كاري شده‌اند.

قصر تاش‌حولي (حیاط سنگی)

در دوره الله‌قلي‌خان( 38-1832م.)، مركز تجاري و عمومي و سياسي خيوه به شرق ايچان‌كالا منتقل شد. مجموعه جديد تقریباّ در كنار پهلوان‌دروازه قرار گرفته است و شامل قصر جديد، مدرسه كاروانسرا و بازار قصر الله‌قلي‌خان می‌باشد. این مکان شبيه قلعه‌اي با برج و بارو‌هاي بلند و دروازه‌‌هاي محکم است. معماري آن بر اساس خانه‌‌هاي سنتي و روستایی خوارزم با حياط‌‌هاي حصاردار و ايوان‌هاي مسقف است.
تاش‌حولي شامل سه قسمت ساختمان در دورتادور حياط داخلي است. قسمت شمالي شامل حرم‌سرا، اتاق ملاقات است. عشرت‌خانه در جنوب‌شرقی و اتاق كار(عرض‌خانه) در قسمت جنوبغربي واقع شده است. در مركز عشرت‌خانه، صفحه آجری گردي براي خان تعبیه شده که كريدور‌هاي تاريك، پيچ‌درپيچ و اتاق‌های قسمت‌هاي مختلف قصر را به یکدیگر متصل مي‌سازد.
بخش اندروني تاش‌حولي، يك راهرو فضاي خانوادگي را از محل كار جدا مي‌كند. قسمت جنوبي شامل پنج اتاق می باشدكه مربوط به شاه و چهار همسرش بوده که سقف ایوان هر یک به رنگی مزین شده است و با توجه به این که رنگ قرمز، رنگ عشق محسوب می‌شده، رنگ سقف ایوان همسر چهارم که سوگلی شاه نیز بوده است به این رنگ مزین می‌باشد. يك ساختمان دو طبقه نیز جهت حشم‌ و خدم وجود دارد.

مدرسه مات‌‌نياز ديوان بيگي

اين مدرسه يك طبقه بوده و در شرق مدرسه محمدامين‌خان قرار دارد. وزير محمد امين‌خان، محمد نياز ديوان‌بيگي در سال 1871م. آن‌را بنا كرد. طاقچه‌‌هاي پنج ضلعي و كاشي‌كاري سبك خوارزم از تزيينات آن است. طرح كلي مشابه مدرسه اميرتوراست. در قسمت جنوب، مسجد و در قسمت شمالی، دروازه‌اي دكوري قرار دارد.

كاروانسراي الله‌قلي‌خان

اين كاروانسرا در سال 1830م. توسط الله قلي‌خان احداث گردید. آن‌ها قسمتي از ديوار ارگ را براي ساخت كاروانسرا خراب كردند. كاروانسرا نزديك قصر تاش‌حولي واقع شده است. بعداً مال‌بازار به آن اضافه شد. قسمت‌هاي غربي و شرقي، دروازه‌‌هاي شهر بودند كه هم‌اكنون با برج‌هاي نماي آجري که در نزدیکی آن قرار دارند دیده می‌شود.

پهلون‌دروازه

اين دروازه محل تجارت و کسب و کار بوده است هر چند در قرن‌هاي 17 و 18 میلادی به عنوان زندان استفاده می‌شده است. در زمان التزارخان(06-1804م.) و بعد‌ها در دوره الله‌قلي‌خان دروازه‌‌ها بازسازي شدند.

مدرسه كوتلوگ مراد ايناك و عبدالله‌خان

اين مدرسه بین سال‌های 1804 تا 1812 میلادی ساخته شده و در روبروي مدرسه الله‌قلي‌خان قرار دارد. كوتلوگ مراد، عموي الله‌قلي‌خان بود که در اين مدرسه دفن شده است. او هم بيرون از شهر فوت كرد و براي ورودش به داخل، مجبور شدند قسمتي از ديوار شهر را تخريب كنند. اين بنا اولين مدرسه دو طبقه خيوه و تنها مدرسه‌ای است كه با سفال ساده مزین شده است. مدرسه عبدالله‌خان در جنوب مدرسه فوق قرار گرفته است و توسط همسر كوتلوگ مراد ايناك و به يادبود پسر 17 ساله‌اش كه در صحرای تركمن در سال 1855م. كشته شده بود بنا گردیده است.

بنای يادبود اسلام‌خواجه

اسلام‌خواجه، صدراعظم محمدرحيم‌خان(1910-1863م.) و پسرش اسفنديارخان(20-1910) بود كه كار‌هاي مهم زيادي، از جمله تاسيس بيمارستان، داروخانه، دفتر پست و تلگراف را انجام داد. هم‌چنين مدرسه علوم غيرديني را احداث کرد. وي مجموعه‌اي در جنوب شرق ايچان‌كالا دارد كه شامل كوچكترين مدرسه خيوه و بلندترين مناره آن است. اين مناره 45 متري، مكان خوبي براي ديده‌باني بوده است. كمربند‌هاي آبي‌تيره، سفيد و آبي‌روشن از جنس كاشي به زيبايي مناره افزوده‌اند و تعدادي پنجره نیز تعبيه شده است. حياط كوچك مدرسه، 42 حجره دارد و در جنوبشرق آن مسجدي قرار دارد. احتمالاٌ اين ساختمان‌هاي كوچك، در حفظ تعادل مناره 118 پله‌ای نقش اساسی دارند.

مسجد، مدرسه و مناره سيدباي

در دوره الله‌قلي‌خان، يك بازرگان ثروتمند به نام سيدشليكر باي، اين مجموعه را خارج از ايچان‌كالا و در كنار پهلوان‌دروازه احداث کرد كه شامل مسجدي 9 گنبدي و مدرس هاي دو طبقه و مناره است. در اواخر قرن 18م.، يك ايوان باز با سه ستون چوبي كنده‌كاري شده به آن اضافه گردید. مدرسه در قسمت شمالشرق مسجد قرار دارد. ارتفاع مناره بيش از 30 متر است. در شرق حياط مسجد، مناره تاج‌دار با چراغدانی خودنمایی می‌کند.

مناره پهلوان‌كاري

اين مناره در شرق ايچان‌كالا، در نزديكي مجموعه سيدباي و در خياباني كه از پهلوان‌دروازه شروع مي‌شود قرار گرقته است. اين مناره با ديگر مناره‌‌هاي خوارزم متفاوت است. تزيينات آن از سفال‌هاي براق سبز رنگ است. ساخت اين مناره به اوايل قرن 19م. بر مي‌گردد.

مجموعه شاه قلندربابا

اين مجموعه دارای يك مدرسه يك طبقه و يك مناره است كه در قرن 19م. در قسمت غرب دروازه آتا(پدر) و در نزديك آرامگاه شاه قلندربابا ساخته شده است. بناي اين مجموعه به خاطر بيكي‌جان بيكا، خواهر محمدرحيم‌خان بود. مدرسه حجره‌‌هايي در حياط دارد. مناره 18 متر ارتفاع و 6 متر قطر دارد و در كنار مدرسه قرار دارد.

قصر نورالله باي

اين قصر در قسمت شمال‌غرب ايچان‌كالا قرار دارد و در زمان محمدرحيم‌خان، توسط وی براي پسرش، اسفنديارخان ساخته شد. بعد از ساختمان ستاره ماه خاصه در بخارا، این بنا دومين اثر معماري است كه تلفيقي از معماري خيوه و روسي در آن به کار گرفته شده است. قصر شامل سالن ملاقات اسفنديارخان، اتاق‌هاي جانبي و مدرسه مي‌باشد. اتاق داخلي و اصلي، تزيينات بسیار و طلاكاري دارد که سراميك‌‌هاي آن از سن‌پترزبورگ آورده شده است

غذاهای ازبکستان

نمونه هایی از غذاهای ازبکی را می توانید در ذیر مشاهده نمایید:

آش‌پلو

غذایی که برخلاف بخش اول اسمش ربطی به آش ندارد و بیشتر شبیه شیرین‌پلو می باشد. پلویی تزئین شده با گوشت و هویج، کمی شیرین و صد البته خیلی چرب.

کازان کباب

این غذا از موارد زبر تشکیل شده است:

سیب زمینی، گوشت، پیاز، سیر، دانه های گشنیز، زیره سبز، نمک و فلفل

 

تحت ازبک پلو

این غذا از موارد زبر تشکیل شده است:

گوشت، پیاز، هویج، برنج، سیر، ادویه جاتی شامل( زیره سبز، گشنیز، فلفل قرمز شیرین،زعفران ، زرشک) .

زیره piez (پیاز پلو و کباب)

این غذا از موارد زبر تشکیل شده است:

پیاز، پیاز سبز، سرکه انگوری، نمک، فلفل

آب گوجه فرنگی را به پلو و کباب

این غذا از موارد زبر تشکیل شده است:

گوجه فرنگی، 1 دسته پیاز سبز، سیر، نمک، فلفل سیاه و سفید

آب گوجه فرنگی به پلو، کباب شیش و غذاهای گوشتی اضافه می شود.

رستوران های ازبکستان

آشپزخانه سنتی ازبکستان دارای تاریخ عمیقی است و ریشه عمیق در فرهنگ،زبان و آداب و رسوم این مردم ازبکی دارد.در زبان ازبکی به مردهایی که به طور حرفه‌ای آشپزی می‌کنند" اوشپز" می‌گویند که همان آشپز خودمان است با اینکه کلمه آشپز به طور کلی استفاده می‌شود ولی در ازبکستان بیشتر برای افرادی که حرفه‌ای پلو (برنج، گوشت، حبوبات، سبزیجات و ادویه) می‌پزند به کار برده می‌شود چون پلو یک غذای بسیار مخصوص و تشریفاتی است و خوب پختن آن کار دشوار و حرفه‌ای است.

در آشپزی سنتی ازبکی تفاوت آشکاری بین مناطق مختلف وجود دارد. در شمال این کشور پلو و غذاهایی که با خمیر درست می‌شوند، غذاهای اصلی به حساب می‌آیند، در جنوب بیشتر از سبزیجات و برنج استفاده می‌شود و در منطقه فرگانه بیشتر پلوی سرخ شده با رنگ تیره صرف می‌شود و در تاشکند رنگ آن سفیدتر است.

وسیله‌ای که در آن غذا بخصوص پلو طبخ می‌شود" کازان" یا همان دیگ نام دارد. برای سرو غذا از "لاگان"استفاده میشود لاگان یک دیس گرد بزرگ است که پلو را در آن می‌ریزند و آن را وسط سفره یا میز می‌گذارند و اگر خانواده‌ای غذا را با دست نمی‌خورند همه با قاشق از این دیس غذا می‌خورند. در سبک غذا خوردن امروزی ازبک‌ها چنگال هنوز جایی پیدا نکرده.بر اساس سنت اسلام که در بیشتر کشورهای شرقی و همچنین در ازبکستان نیز رایج است در آشپزخانه محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. حرام و حلال یکی از این موارد است که در مورد گوشت خوک کاملا رعایت می‌شود و در آشپزی این کشورها این نوع گوشت به هر صورتی ممنوع است.

هتل های ازبکستان

هتل های تاشکند

آدرس وب سایت درجه نام هتل ردیف
http://www.ihthotel.com 5 ستاره The International Hotel 1
http://ramadatashkent.com 5 ستاره Ramada Tashkent 2
http://www.grandmirhotel.com 5 ستاره Grand Mir Hotel 3
http://www.legrandeplaza.com 5 ستاره Le Grande Plaza Hotel 4
http://miranhotel.com 5 ستاره Miran International Hotel 5
http://www.dedeman.com/hotel- tashkent/dedeman-silkroad-tashkent.aspx 4 ستاره Hotel Dedeman Silk Road Tashkent 6
http://www.radissonblu.com/hotel- tashkent 4 ستاره Radisson Blu Hotel, Tashkent 7
http://www.hoteluzbekistan.uz/en 4 ستاره Hotel Uzbekistan 8
http://www.gvhotel.uz 4 ستاره Golden Valley Hotel 9
http://www.rovshan-tashkent.com 3 ستاره Rovshan-Tashkent Hotel 10
http://www.asiahotels.uz/en 3 ستاره Hotel Asia 11
http://www.malika-tashkent.com 2 ستاره Malika Tashkent 12
http://grandorzu.com 1 ستاره Grand Orzu Hotel 13

هتل های سمرقند

آدرس وب سایت درجه نام هتل ردیف
http://superior.grand-samarkand.com 4 ستاره Hotel Grand Samarkand Superior 1
http://www.asiahotels.uz/en 4 ستاره Asia Samarkand Hotel 2
http://www.cityhotel.uz/samarkand.html 4 ستاره City Hotel 3
http://grand-samarkand.com 4 ستاره Hotel Grand Samarkand 4
http://www.hotel-registon.uz /en 4 ستاره Hotel Registon 5
http://www.theregalpalace.com 4 ستاره Regal Palace Hotel 6
http://www.uzhotelpresident.com 4 ستاره President Hotel 7
http://www.hotelsamarkand-plaza.com 4 ستاره Hotel Samarkand Plaza 8
http://jahon-palace.com 4 ستاره Hotel Jahon Palace 9
http://www.malika-samarkand.com 3 ستاره Hotel Malika Samarkand 10
http://www.malika- samarkand.com/prime.htm 3 ستاره Hotel Malika Prime 11
http://hotelorientstar.com 3 ستاره Orient Star Samarkand 12
http://www.hotel-zarina.com 2 ستاره Hotel Zarina 13
http://www.sherdor.com   Sherdor Hotel 14

هتل های بخارا

آدرس وب سایت درجه نام هتل ردیف
http://minzifa.com 4 ستاره Minzifa Hotel 1
http://www.hotelbukharapalace.com 4 ستاره Bukhara Palace Hotel 2
http://www.sashasonhotels.com 3 ستاره Sasha & Son 3
http://www.lyabi-house.com 3 ستاره Lyabi-House Hotel 4
http://www.asiahotels.uz/en 3 ستاره Asia Bukhara Hotel 5
http://www.malika-bukhara.com 3 ستاره Hotel Malika Bukhara 6
http://www.hotel-oldcity.com 3 ستاره Hotel Old City 7
http://www.hotelamelia.com   Amelia Hotel 8

هتل های خیوه

آدرس وب سایت درجه نام هتل ردیف
http://www.malika-khiva.com/malika- kheivak.htm 3 ستاره Hotel Malika Kheivak 1
http://www.malika-khiva.co 3 ستاره Malika Khiva Hotel 2
http://www.asiahotels.uz/en 3 ستاره Hotel Asia Khiva 3
http://www.meroskhiva.com   Meros B&B 4

مراکز خرید ازبکستان

مراکز خرید تاشکند

Central Department Store

ساعات کاری : (دوشنبه تا شنبه ) 09:00 تا 19:00

نحوه پرداخت : نقدی / ویزاکارت

17, Uzbekistan Avenue : آدرس

(+99871) تلفن: 2336288, 2338274, 2335023

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید :ایمیل

Hamid Alimdjan Square

نحوه پرداخت : نقدی

Mustaqillik Avenue : آدرس

Kontinent

ساعات کاری : (دوشنبه تا یکشنبه ) 11:00 تا 23:00

نحوه پرداخت : نقدی / ویزا کارت / مستر کارت

2, Mirabad str : آدرس

(+99871) تلفن : 2564224

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید : ایمیل

Mega Planet Shopping Mall

ساعات کاری: (دوشنبه تا یکشنبه ) 11:00 تا 23:00

نحوه پرداخت : نقدی / ویزا کارت / مستر کارت

2B, Akhmad Donish Street, Yunusabad : آدرس

(+99871) تلفن: 129 31 31 ، 150 87 51

www.mega-planet.uz : وب سایت

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید : ایمیل

Poytaxt Shopping Centre

نحوه پرداخت : نقدی

Zarafshan Street, Broadway : آدرس

Tashkent Shopping Centre

ساعات کاری : (دوشنبه تا یکشنبه ) 09:00 تا 21:00

نحوه پرداخت : نقدی / ویزا کارت

Zarafshan Shopping Center

ساعات کاری : (دوشنبه تا یکشنبه ) 09:00 تا 20:00

نحوه پرداخت : نقدی

Broadway : آدرس

(+99871) 7643233: تلفن

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید : ایمیلمراکز خرید سمرقند

Central Department Store

ساعات کاری : (دوشنبه تا یکشنبه ) 09:00 تا 18:00

نحوه پرداخت : نقدی

Registan Supermarket

ساعات کاری : (دوشنبه تا یکشنبه ) 09:00 تا 18:00

نحوه پرداخت : نقدی

Shopping in Registan Square

ساعات کاری : (دوشنبه تا یکشنبه ) 09:00 تا 18:00

نحوه پرداخت : نقدی

Siyab Bazaar

ساعات کاری : (دوشنبه تا یکشنبه ) 09:00 تا 18:00

Tashkent Street in Samarkand

ساعات کاری : (دوشنبه تا یکشنبه ) 09:00 تا 18:00مراکز خرید بخارا

Taqi-Sarrafon Market

نحوه پرداخت : نقدی

Taqi-Telpakfurushon Market

نحوه پرداخت : نقدی

Taqi-Zargaron Market

نحوه پرداخت : نقدی

Khodja Nurobod Street : آدرس

Tim-Abdullakhan Bazaar

نحوه پرداخت : نقدی

Khakikat Street : آدرس

{sliderمراکز خرید خیوه}

Khiva Silk Carpet Workshop

ساعات کاری :( دوشنبه تا یکشنبه ) 09:00 تا 18:00

نحوه پرداخت : نقدی

(+99862) تلفن: 375 7264 ، 375 6883


Khiva Suzani Centre

ساعات کاری : (دوشنبه تا یکشنبه ) 09:00 تا 18:00